Jakie witaminy na bolące stawy? Które witaminy są skuteczne?

Data ostatniej aktualizacji: 23 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Witaminy na stawy to jedno z najczęstszych zapytań w aptekach i nie tylko. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem coraz więcej osób boryka się dziś z problemami układu kostnego. A ból w obrębie stawów nie jest jedynie przypadłością, która dotyczy seniorów. Choć z upływem lat struktury stawowe ulegają ciągłej degeneracji, to także i młodzi ludzie ciężko pracują na to, aby w przyszłości pojawiły się problemy ze stawami. Jak temu zapobiegać, jakie witaminy stosować, aby zniwelować występujące coraz częściej objawy – oto kilka wskazówek.

Czym właściwie są stawy?

Stawy to ruchome połączenia kości, dzięki którym możemy się swobodnie poruszać. Na kondycję stawów wpływa bardzo wiele czynników. Niezwykle istotną rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania stawów odgrywa sposób żywienia. W końcu jesteśmy tym, co jemy. Właściwie dobrana dieta nie tylko wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie, ale także może działać leczniczo – zmniejsza ból i przyspiesza okres regeneracji. A problemy ze stawami, pojawiają się w wyniku wieloletnich zaniedbań. Brak wystarczającej ilości ruchu, nieprawidłowa dieta, przeciążanie stawów – wszystko to wpływa na stałe pogarszanie ich stanu zdrowia. A z kolei słabe stawy są znacznie bardziej narażone na wszelkie urazy.

Witaminy na bolące stawy

Poniżej znajdziesz spis witamin, które są niezbędne, jeśli chcesz na długo zachować zdrowe stawy:

  • Witamina D – choć witamina D kojarzy się głównie ze zdrowiem kości, to jednak warto pamiętać o tym, że wpływa korzystnie także na stawy. Utrzymywanie wystarczającej ilości witaminy D może pomóc w profilaktyce chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Niektóre produkty zawierające dużą ilość witaminy D, np. nabiał, mogą wzmacniać ból towarzyszący uszkodzeniu stawów, dlatego lepiej jest zastąpić go tranem, albo częściej wychodzić na słońce.Wapń i witamina D. Kości to prawdziwy magazyn wapnia. Gdy dostarczasz go w zbyt małych ilościach, organizm na bieżące potrzeby zaczyna pobierać wapń ze swoich zgromadzonych zapasów. A jeśli magazyn nie zostaje uzupełniony, to zwiększa się podatność na złamania. U kobiet stanowi to wstęp do osteoporozy w wieku dojrzałym, a u młodszych skutkuje próchnicą i krzywicą. Wapń potrzebny jest do tego, aby tkanka kostna była mocna i zdrowa, a witamina D sprawia, że wapń może się lepiej wchłaniać. Niestety przeprowadzone badania pokazują wyraźnie, iż nawet ponad 90 proc. Polaków ma niedobory tej witaminy. Nasza skóra może ją syntetyzować pod wpływem promieni słonecznych. Jednak, aby proces ten zachodził, trzeba każdego dnia przez 10-15 minut wystawić na słońce odsłonięte i nieposmarowane ochronnym kremem prawie 20 proc. ciała (czyli np. twarz, całe ręce i część nóg). Możesz mieć jednak problem z wystawieniem na słońce tak dużej powierzchni ciała jesienią lub zimą. Warto się wówczas wspomóc stosowaniem produktów zawierających witaminę D.Zapotrzebowanie na wapń zależy od wieku i od płci. Można jednak przyjąć, że u dorosłych zapotrzebowanie na wapń wynosi średnio 1000 mg. na dobę. Zaś na witaminę D dzienne zapotrzebowanie to 800-200 IU (jednostek międzynarodowych), jeśli nie przebywa się odpowiednio długo na słońcu.
  • Witamina C – jeśli jesteś osobą, która ma problem ze stawami, powinieneś zwiększyć ilość witaminy C w swojej diecie. Osoby, które nie mają niedoborów tego składnika, chorują na stawy nawet o 30% rzadziej od pozostałych. Witamina ta jest konieczna do produkcji kolagenu, ale i wpływa na wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, to związek, którego właściwości od dawna wykorzystuje się w medycynie, a jednym z objawów jej niedoboru jest ból mięśni i stawów.Zapotrzebowanie na wit. C. Człowiek nie wytwarza sam tej witaminy, w związku z tym musi ją dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów. Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wynosi średnio 40-50 mg. dziennie u dzieci, 75 mg, dziennie u kobiet, a 90 mg. na dzień u mężczyzn. Niektórzy badacze skłaniają się nawet do podawania większych dawek – do 2000 mg. na dobę.
  • Witamina K – to kolejna witamina, która ma ogromny wpływ na nasz układ kostny, w tym na prawidłowe funkcjonowanie stawów. Wyróżniamy 3 postacie witaminy K: K1 syntezowana tylko przez rośliny, K2 wytwarzana przez bakterie w jelitach oraz K3 syntetyczna witamina K, pełniąca funkcję prowitaminy. Pewnie większości z nas witamina K kojarzy się z procesem krzepnięcia. Jej niedobór prowadzi do krwotoków i krwawień nawet przy niewielkich urazach. Jednak witamina ta ma także ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu kostno-stawowego. Co ciekawe witamina K “współpracuje” z witaminą D, jednak mechanizm tej kolaboracji nie został dokładnie poznany.
  • Witamina A – pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszych kości i stawów. Ponadto odgrywa istotną rolę w procesie widzenia, chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz wpływa na stan włosów, skóry i paznokci. Na kości i stawy wpływa zwłaszcza w okresie ich wzrostu oddziałując na rozwój i różnicowanie tkanek. Niedobór wit. A w czasie ciąży może prowadzić do zniekształceń kości i twarzoczaszki u płodu.

Swoją dietę dodatkowo uzupełnij o następujące produkty i składniki odżywcze:

  • Kwasy omega 3 – najlepszym ich źródłem są oleje roślinne, orzechy i ryby
  • Brokuły, kalafior i kapusta – wpływają na spowolnienie rozwoju chorób stawów
  • Oliwa z oliwek – osoby będące na diecie śródziemnomorskiej rzadziej chorują na stawy i mają mniejsze problemy z poranną sztywnością stawów
  • Imbir – posiada silne właściwości przeciwzapalne
  • Wiśnie, czarne jagody, truskawki, winogrona… – bogate są w antocyjany (barwniki roślinne), które wykazują szczególnie korzystny wpływ na stawy
  • Woda – 2-2,5 l. wody dziennie to odpowiednia dawka, by twoje stawy pozostały zdrowe
  • Glukozamina – jedną z przyczyn chorób stawów jest niedobór tej substancji, która stanowi budulec chrząstki stawowej. Z czasem ilość naturalnej glukozaminy maleje, przez co zwiększa się tarcie między tkankami powodując uszkodzenia stawów.
  • Kolagen na stawy – jest to niezbędny składnik przy budowie chrząstki stawowej
  • Żelatyna – wpływa korzystnie na stan stawów
  • Magnez, fosfor, cynk, miedź, mangan i potas – poprawiają funkcjonowanie kości i stawów

Jak dostarczyć to co najpotrzebniejsze stawom?

Oczywiście należy postawić na prawidłowe, dobrze zbilansowane odżywianie, które zapewni naszemu organizmowi i stawom wszystko co potrzebne. Dieta powinna być zróżnicowana. Wprowadź koniecznie do jadłospisu warzywa i owoce, a zrezygnuj z tzw. “pustych kalorii” jak słodycze czy ciastka. W codziennej bieganinie może się to okazać trudne do wykonania. Stąd warto sięgnąć po dobre jakościowo suplementy diety. Godnym polecenia produktem, który warto wprowadzić do naszego codziennego jadłospisu jest ProFlexen. Wiele osób chwali sobie stosowanie tego produktu, a przecież preparaty na regenerację chrząstki stawowej bywają różne jakościowo.

ProFlexen to tabletki wspomagające zdrowie i kondycję stawów. Suplementacja tym produktem stanowi kompleksową kurację dla stawów. Informacje producenta przekonują, iż preparat ten:

  • wspomaga ochronę stawów w czasie intensywnego wysiłku
  • kolagen zostaje syntezowany w większej ilości w organizmie
  • redukuje ryzyko wystąpienia porannej sztywności stawów
  • zapewnia komfortową pracę stawów
  • poprawia elastyczność i wspomaga zdrowie stawów

Warto jest wspomnieć o tym, iż tego typu preparaty zyskują w Polsce coraz większą popularność. Coraz więcej osób wprowadza je do swojej diety. Suplement ProFlexen wyróżnia się na tle innych produktów tym, że bazuje jedynie na naturalnych składnikach. Stanowi więc doskonałe uzupełnienie codziennej diety. A kompozycja suplementu jest w pełni unikalna – produkt ten nie ma zamienników na polskim rynku.

Informacje zamieszczone przez producenta dot. składu suplementu wskazują, iż doskonałe działa on zarówno na stawy, jak i na nasze zdrowie. Na szczególną uwagę zasługuje kilka składników:

  • UC-II: jest to opatentowana formuła specjalnego kolagenu typu II. Składnik ten, zanim wprowadzono na rynek, został dokładnie przebadany i przetestowany.
  • Ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego: roślina ta wykazuje wielokierunkowe działanie. Składnik ten działa korzystnie na stawy, mięśnie, ale i zmniejsza stany zapalne występujące w przebiegu reumatyzmu. Szczególnie często sięga po niego w przypadku problemów z układem ruchu.
  • Ekstrakt z kłącza ostryżu długiego: to roślina znana również pod nazwą “szafran indyjski” lub “kurkuma długa”. Szeroko dostępne informacje wskazują, iż działa ona przeciwzapalnie na stawy i mięśnie. Wykazuje także korzystne działanie na układ pokarmowy.
  • Witamina C: – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Zawierają ją liczne preparaty, bowiem wpływa pozytywnie na naturalne procesy produkcji kolagenu.
  • Mangan – jest to związek chemiczny, którego suplementacja wspomaga proces tworzenia tkanki łącznej w organizmie. Można go również stosować w celu utrzymania optymalnej kondycji stawów.
  • Ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego – wpływa korzystnie na stawy i mięśnie, redukując stany zapalne. W suplemencie ProFlexen został zastosowany w celu redukcji porannej sztywności stawów oraz wspomagania całego układu ruchowego.

Biorąc pod uwagę tak szczególny skład produktu oraz liczne pozytywne opinie, można dojść do wniosku, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chcesz przez długie lata cieszyć się zdrowymi stawami. Oczywiście nie zapominaj o diecie, która powinna dostarczyć organizmowi wszelkie niezbędne witaminy. W walce o dobrą kondycję twoich stawów nie jesteś jednak sam.

Zamów Proflexen teraz na oficjalnej stronie producenta!

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Jakie witaminy na bolące stawy? Które witaminy są skuteczne?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Jakie witaminy na bolące stawy? Które witaminy są skuteczne?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze