Sposoby na bezsenność. Sprawdź najlepsze metody na problemy ze snem

Data ostatniej aktualizacji: 26 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Bezsenność to zaburzenie, z którym mierzy się około 40 procent ludzi dorosłych. Dolegliwość ta może mieć różne podłoże. Najczęściej jednak za trudności w zasypianiu obwinia się stres. W poniższym artykule przeczytasz, czym jest bezsenność oraz poznasz najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z zaburzeniami snu.

Co to jest bezsenność?

Mianem bezsenności określa się stan polegający na trudnościach w zasypianiu lub niemożność osiągnięcia głębokiego snu zapewniającego relaks oraz regenerację. W efekcie po przebudzeniu czujemy się niewyspani, zmęczeni, rozdrażnieni oraz mamy problemy z koncentracją i normalnym funkcjonowaniem. W ciągu dnia odczuwamy zwiększoną potrzebę snu oraz nieustanne zmęczenie.

Problemów z porannym niewyspaniem oraz zmęczeniem nie rozwiąże ani kawa, ani napój energetyczny. Co więcej, tego typu pobudzacze mogą tylko spotęgować problem prowadząc do jeszcze większych trudności z zasypianiem.

Bagatelizowanie bezsenności może mieć szkodliwe dla zdrowia konsekwencje prowadząc do depresji, drażliwości czy trudności w zapamiętywaniu.

Jakie są rodzaje bezsenności?

Rodzaje bezsenności można podzielić na dwie grupy:

  • bezsenność krótkotrwała,
  • bezsenność długotrwała.

Bezsenność krótkotrwała
Występuje znacznie częściej niż bezsenność długotrwała i pojawia się zazwyczaj w momentach związanych ze stresem. Lęk oraz nieustanna gonitwa myśli utrudnia zasypianie. Do wystąpienia bezsenności długotrwałej przyczyniają się najczęściej problemy finansowe lub rodzinne. Zaburzenie to trwa od kilku dniu do kilku tygodni.

Bezsenność długotrwała
Nazywana także bezsennością przewlekłą lub chroniczną. O zaburzeniu mowa jest wówczas, gdy trudności w zasypianiu występują przez 3 następujące po sobie noce w ciągu tygodnia i stan ten utrzymuje się przez co najmniej 3 miesiące. Bezsenność długotrwała – podobnie jak bezsenność krótkotrwała – również może być spowodowana problemami rodzinnymi lub finansowani. Najczęściej jednak zaburzenie to wywoływane jest przez pracę w trybie zmianowym, schorzenia objawiające się bólem czy przyjmowane leki.

Jakie są przyczyny bezsenności?

Najczęstsze przyczyny bezsenności to trudne sytuacje życiowe, traumatyczne przeżycia oraz stres. Bezsenność krótkotrwała może być spowodowana także nagłą zmianą trybu pracy czy długą podróżą podczas której w krótkim czasie przekraczamy kilka stref czasowych.

Specjaliści nie są w stanie ustalić wszystkich przyczyn bezsenności. Przyjmuje się także, że uwarunkowania genetyczne również mogą przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń snu. Najczęstsze przyczyny bezsenności długotrwałej tzw. chronicznej to zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne. Zaburzenia lękowe, depresja, choroba Alzheimera czy Parkinson z pewnością przyczyniają się do bezsenności przewlekłej.

Główne przyczyny powstawania bezsenności chronicznej:

  • choroby, w których jednym z objawów jest ból np. choroby stawów,
  • menopauza,
  • nadczynność tarczycy,
  • zaburzenia pracy układu trawiennego,
  • choroby objawiające się trudnościami w oddychaniu np. alergie, astma,
  • ciąża,
  • spanie w pobliżu osoby głośno chrapiącej.

Ryzyko występowania bezsenności wzrasta w sytuacji, gdy jesteśmy narażeni na nieustanny stres. Trudne wydarzenia życiowe, problemy emocjonalne oraz depresja również przyczyniają się do wzrostu ryzyka wystąpienia bezsenności.

Leniwy styl życia, podeszły wiek, spędzanie dużej ilości czasu przy komputerze oraz praca w systemie rotacyjnym to czynniki, które również nie sprzyjają głębokiemu i relaksacyjnemu snowi.

Bagatelizowanie bezsenności z pewnością nie przyczyni się do pokonania zaburzenia. Co gorsza, z pewnością spotęguje objawy. Należy pamiętać, że nieleczona bezsenność powoduje przewlekłe zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, drażliwość, problemy w uczeniu się. Dodatkowo stan nieustannego wyczerpania może być przyczyną wypadków w pracy wynikających z zaburzeń koncentracji oraz obniżonej czujności.

Im wcześniej zdamy sobie sprawę, że cierpimy na bezsenność i podejmiemy próbę wyeliminowania zaburzenia, tym szybciej wrócimy do pełni sił i normalnego, zdrowego trybu funkcjonowania.

Melatonina na sen

Zdecydowana większość osób borykająca się z pierwszymi objawami bezsenności zazwyczaj sięga po melatoninę w tabletkach. Warto wiedzieć, czym jest ten tajemniczy środek i dlaczego pomaga w przypadku zaburzeń snu.

Melatonina to tzw. hormonu snu, który występuje naturalnie w organizmie. Produkowany i wydzielany jest przez gruczoł zwany szyszynką. Melatonina odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie zegara biologicznego sprawiając, że w ciągu dnia jesteśmy pełni energii, natomiast wraz ze zmrokiem zaczynamy odczuwać senność, by następnie zapaść w głęboki, odprężający sen.

Melatonina w formie tabletek dostępna jest w formie leków, wyrobów medycznych oraz suplementów diety. Najczęściej znajdziemy ją w dawkach 1 mg, 3 mg oraz 5 mg. Stosowanie tabletek z melatoniną przynosi ukojenie oraz lepszy sen już po zażyciu pierwszej dawki, jednak maksymalne efekty zauważalne są po ok. 2 tygodniach regularnej kuracji. Preparaty zawierające syntetyczny hormon snu pomagają przywrócić fizjologiczny sen oraz dostosować zegar biologiczny organizmu do długości dnia oraz nocy, a także zmian w oświetleniu.

Badania nad melatoniną wykazały, że hormon ten przyczynia się do poprawy snu o ponad 50%. Przyspiesza zasypianie oraz przyczynia się do osiągnięcia długiego, relaksującego snu. Ponadto zmniejsza liczbę wybudzeń w ciągu nocy oraz ułatwia ponowne zaśnięcie po przebudzeniu. Melatonina pomaga uregulować cykl dobowy oraz przywraca naturalny, fizjologiczny sen.

Ponadto melatonina wykazuje silnie działanie przeciwutleniające. Ma wpływ na działanie układu immunologicznego, działa przeciwzapalnie oraz termoregulacyjne.

Suplementy diety z melatoniną:

Manwith blue shirt holding pills on his hand

Wśród przykładowych środków na bezsenność z syntetycznym odpowiednikiem hormonu snu znajdziemy:

 Melatonina LEK-AM 

Lek, który na rynku dostępny jest w 3 dawkach: 1 mg, 3 mg, a także 5 mg. Produkt rekomendowany jest osobom cierpiącym z powodu bezsenności np. wynikającej z długich podróży, podczas których dochodzi do zmiany stref czasowych. Ponadto Melatonina LEK-AM rekomendowana jest osobom niewidomym z zaburzonym cyklem snu, a także osobom pracującym w trybie zmianowym. W przypadku leku Melatonina LEK-AM efektywne działanie produktu obserwuje się po ok. 2 tygodniach regularnego stosowania produktu.

 Forsen Forte z melatoniną 

Nie lek, lecz suplement diety, w którym znajdziemy wyciągi roślinne, witaminy oraz sole mineralne. Składniki zawarte w produkcie działają uspokajająco, odprężająco oraz kojąco na skołatane nerwy. Forsen Forte z melatoniną rekomendowany jest osobom chcącym osiągnąć równowagę emocjonalną oraz zredukować negatywne emocje, jakie towarzyszą stresowi.

 Melatolin Plus 

Innym środkiem i również suplementem diety jest Melatolin Plus, który oprócz skutecznej melatoniny zawiera 9 innych składników pozwalających uzyskać głęboki relaksujący sen. Temu produktowi chcielibyśmy przyjrzeć się nieco bliżej, bowiem jest to najbogatsza formuła składników na rynku dedykowana osobom zmagającym się z bezsennością.

Zapraszamy do przeczytania naszej wyczerpującej recenzji tabletek Melatolin Plus!

Melatolin Plus to kompleks, który działa odprężająco ułatwia oraz przyspiesza zasypianie, a dodatkowo suplement można stosować przez długi czasu bez obaw o efekty uboczne.

Szczegóły oraz ofertę, dzięki której można otrzymać 1 opakowanie gratis znajdziemy na oficjalnej stronie producenta www.melatoninplus.pl

Dlaczego warto wybrać Melatolin Plus na sen?

  • Środek zmniejsza oddziaływanie stresu na proces zasypiania zmniejszając natłok myśli oraz uczucie lęku, jakie często pojawia się przez zaśnięciem.
  • Wpływa na poprawę samopoczucia, odpręża oraz koi nerwy.
  • Przyczynia się do uzyskania długiego, głębokiego oraz relaksującego snu zmniejszając liczbę wybudzeń w ciągu nocy oraz zapobiegając przedwczesnemu przebudzeniu.
  • Zmniejsza negatywne konsekwencje wynikające z długich podróży oraz pracy w trybie zmianowym.

melatonina, tryptofan, L-teanina, ekstrakt z melisy lekarskiej, ashwagandha, GABA, ekstrakt z szyszek chmielu, ekstrakt ze słupków szafranu, ekstrakt z rumianku, witamina B6.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Sposoby na bezsenność. Sprawdź najlepsze metody na problemy ze snem

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Sposoby na bezsenność. Sprawdź najlepsze metody na problemy ze snem

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze