Pełnowartościowa i zbilansowana dieta to klucz zdrowego stylu życia, jednak nawet najbardziej uważnym mogą przytrafić się niedobory  składników odżywczych – wtedy sięgamy po suplementy. Jednym z obecnie najpopularniejszych jest młody jęczmień – czy warto go stosować?

Co to jest młody jęczmień?

Młody jęczmień, a właściwie wyciąg z pędów zielonego jęczmienia to doskonałe źródło błonnika, beta-karotenu, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, magnezu, wapnia, potasu, cynku, żelaza oraz witamin: B1, B2, B6 oraz C.

Młody jęczmień bardzo często definiowany jest jako najlepsze źródło aminokwasów egzogennych (tj. aminokwasów, które muszą być dostarczane w pożywieniu). Pełnią one niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. Ich niedobór może doprowadzić do wszelakich zaburzeń chorobowych.

Młody jęczmień uprawiany jest w sposób organiczny. Podlewany jest tylko i wyłącznie wodą mineralną.

Właściwości młodego jęczmienia

Młody jęczmień znany jest ze swoich licznych właściwości pro-zdrowotnych. Ze względu na brak jakichkolwiek skutków ubocznych stosowania, może być wykorzystywany dosłownie przez każdego – niezależnie od wieku oraz ogólnego stanu zdrowia.

młody zielony jęczmień

Ekstrakt z zielonego jęczmienia może być z powodzeniem stosowany w celu utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej. Pozwala także odkwasić organizm i przywrócić prawidłowe pH w organizmie.

Chlorofil znajdujący się w wyciągu z jęczmienia wykazuje działania przeciwzapalne i wspomagające leczenie niedokrwistości. Z kolei wysoka zawartość witaminy C oraz beta-karotenu sprawia, że zielony jęczmień może być traktowany także jako preparat przeciw-utleniający.

Zielony jęczmień z powodzeniem można wykorzystywać również jako stabilizator pracy układu nerwowego. Wszystko to za sprawą magnezu, który neutralizuje czynniki stresogenne.

Ponadto, liczne badania wskazują, że młody jęczmień pozytywnie oddziałuje na:

 • pracę serca
 • proces krzepnięcia krwi
 • produkcję czerwonych krwinek
 • transport tlenu do krwi
 • samopoczucie

Uważa się również, że zielony jęczmień może być wykorzystywany w leczeniu chorób układu pokarmowego. Wynika to z bardzo wysokiej zawartości błonnika – substancji, która nie podlega trawieniu przez enzymy trawienne. Do kluczowych właściwości błonnika zaliczamy:

 • zmniejszenie wchłaniania cholesterolu
 • zmniejszenie wchłaniania trójglicerydów
 • obniżenie ciśnienia krwi
 • obniżenie poziomu glukozy we krwi
 • obniżenie generowanego zapotrzebowania na insulinę
 • zmniejszenie tempa rozkładu węglowodanów
 • eliminację zaparć i wzdęć
 • przyśpieszenie perystaltyki jelit
 • pozytywny wpływ na rytm wypróżnień
 • pobudzenie rozwoju prawidłowej flory jelit
 • zmniejszenie łaknienia

Młody zielony jęczmień jako tabletki na odchudzanie?

Ogromna popularność wyciągu z zielonego jęczmienia nie jest zasługą właściwości odkwaszających, przeciwzapalnych czy przeciw-utleniających. Najczęściej zielony jęczmień traktowany jest po prostu jako środek wspomagający odchudzanie. Czy jest to zasadne? Czy faktycznie młody jęczmień może być traktowany jako suplement odchudzający?

Na rynku suplementów diet zdecydowaną większość stanowią produkty wspomagające odchudzanie. W zasadzie, nie można się temu dziwić – nadwaga jest bowiem problemem, który według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) może dosięgać nawet połowę cywilizowanej społeczności. Problem ten określany jest nawet jako choroba XXI wieku.

Niestety, bardzo dużo produktów na odchudzanie jest po prostu nieskuteczna. Na całe szczęście, nie można tego powiedzieć o zielonym jęczmieniu, którego właściwości odchudzające zdają się być naprawdę silne. Potwierdzają to nie tylko niezależne badania kliniczne, ale także liczne opinie ekspertów ds. żywienia, dietetyków oraz przede wszystkim konsumentów.

Silne właściwości redukujące tkankę tłuszczową to efekt przede wszystkim bardzo dużej zawartości błonnika pokarmowego, który nie tylko zwiększa wydajność pracy układu trawiennego, ale także pęcznieje w żołądku i tym samym powoduje uczucie sytości. Swojego rodzaju asystę dla procesów odchudzających stanowią również witaminy z grupy B oraz potas.

Warto przy tym zauważyć, że we wszelkiego rodzaju rankingach suplementów diet na odchudzanie, produkty bazujące na zielonym jęczmieniu plasują się na topowych pozycjach. Przykładem takowego preparatu jest chociażby Green Barley Plus (kompozycja zielonego jęczmienia oraz garcynii cambogia).

Zielony jęczmień – opinie

W związku z tym, że najlepszą rekomendacją zielonego jęczmienia są opinie, prosimy naszych czytelników o nadsyłanie recenzji na adres: [email protected]. Najciekawsze umieścimy poniżej.

Uwaga: w celu weryfikacji autentyczności opinii prosimy o przesyłanie nie tylko recenzji, ale także dowodu zakupu zielonego jęczmienia (np. opakowanie produktu, paragon itp.).

Nadesłane przez Panią Karolinę z Wałbrzycha (wi*********[email protected]):

Zielony jęczmień stanowił któreś z kolei rozwiązanie, które postanowiłam zastosować jako wspomaganie procesu odchudzania. Do tej pory miałam okazję wykorzystać takie preparaty jak Therm Line Fast, Calominal i kilka innych, których nie pamiętam. Trudno mi określić ich skuteczność, bo jednocześnie chodziłam na zajęcia taneczne (jako forma aerobiku) i stosowałam dietę. Efekty były, ale… czy była to zasługa tabletek? Raczej nie. Po ich odstawieniu – efektywność odchudzania nie spadła. Nadal było to średnio 2kg/miesiąc.

Mała rewolucja nastąpiła wówczas, gdy zakupiłam zielony jęczmień. Jako, że jestem wybredna jeśli chodzi o smaki, jedynym rozwiązaniem był zakup tabletek. To był strzał w 10-tkę.

Kluczową (dla mnie!) właściwością zielonego jęczmienia jest to, że eliminuje uczucie głodu. Do tej pory dieta była dla mnie męką. Po zastosowaniu jęczmienia… nie miałam ochoty podjadać i nie chodziłam głodna. Bardzo szybko przełożyło się to na wyniki. W pierwszym miesiącu zrzuciłam 6, a w kolejnym 7 kilogramów. Dzisiaj stosuję zielony jęczmień w ramach profilaktyki. Wszystko to spowodowane obawą, że nastąpi efekt jo-jo.

Nadesłane przez Pana Kacpra ze Szczecina (ka*************[email protected]):

Nigdy nie byłem zwolennikiem suplementów diet. Zawsze wydawało mi się, że wszystko można załatwić naturalnie. Dlatego też, moje odchudzanie opierało się na dwóch elementach: diecie i ćwiczeniach. Nic więcej.

Udawało mi się chudnąć średnio 2-3 kilogramy w ciągu miesiąca, co było wynikiem, więcej niż zadowalającym. Trwało to 3 miesiące. Po tym czasie, mimo dalszych restrykcji – proces redukcji mocno wyhamował, a moja waga się po prostu ustabilizowała. Wówczas to, zdecydowałem się (pierwszy raz w życiu!) zastosować suplement diety. Trafiło na zielony jęczmień. Proces redukcji ponownie ruszył. Tyle, że… jego tempo było dla mnie sporą niespodzianką. Chudłem szybciej niż dotychczas. W rekordowym, pierwszym miesiącu udało się zrzucić 8 kilogramów.

Dzisiaj mój wskaźnik BMI nie wskazuje, żebym miał nadwagę. Łączny bilans odchudzania przez 3 miesiące z błonnikiem witalnym (przyp. Red. : w tabletkach – Green Barley Plus) to – 19,5 kilograma. Czy można chcieć czegoś więcej?

Nadesłane przez Panią Zuzannę z Kołobrzegu (ko*************[email protected]):

Co do tego, że odchudzanie stanowi niemałe wyzwanie – nie mam żadnych wątpliwości. Kiedy zaczęłam się odchudzać na mojej wadze widniało 78 kilogramów (wzrost: 159 centymetrów). Dzisiaj ważę 52-53 kilogramy, a moja waga jest stabilna. Jak do tego doszło?

Przede wszystkim: DIETA. Myślę, że to ona odegrała kluczową rolę w moim odchudzaniu. Ale… spory udział miał również opisywany przez Państwa zielony jęczmień. Otóż, podczas jego stosowania skuteczność diety wzrosła o ponad 100%.

Co ważne, produkt działa silnie, ale przy tym nie ma żadnego dyskomfortu. Wręcz przeciwnie, poprawiły się moje wyniki krwi, wyeliminowałam problemy z wypróżnianiem i… poprawiło się moje samopoczucie. Z tym ostatnim, bywa jednak różnie. W końcu – jestem kobietą :-).

Nie mniej jednak, zielony jęczmień to środek, który WARTO POLECAĆ. Działa mega szybko i mega skutecznie. Zastanawia mnie tylko czemu nie jest bardziej popularny? Mi dotarcie do tego preparatu zajęło naprawdę sporo czasu.

Nadesłane przez Panią Izabelę z Lidzbarka Warmińskiego (iz************[email protected])

Na zielony jęczmień trafiłam przypadkowo. W sklepie ze zdrową żywnością został mi on zarekomendowany w celu poprawy pracy systemu trawiennego (narzekałam na bóle brzucha i nieregularną pracę jelit).

I powiem szczerze: ZAKOCHAŁAM SIĘ w tym suplemencie. To preparat, który zadziałał w mgnieniu oka. Już po kilku dniach zaczęłam się czuć lepiej.

Co istotne – stabilizuje on również mój apetyt. Moja waga do tej pory zawsze się wahała. Kontrolowałam ją i stosowałam kilkudniowe głodówki. Teraz nie muszę tego robić.

Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. Przełknięcie soku lub koktajlu z zielonego jęczmienia jest… trudne. W mojej ocenie, to jest wręcz ohydne. Czego jednak nie robi się dla urody! 🙂

Cena młodego zielonego jęczmienia

Biorąc pod uwagę powyższe, można dojść do błędnego wniosku, że suplement diety z tak licznymi właściwościami nie może być tani. Nic bardziej mylnego! Zielony jęczmień to preparat, który dostępny jest na dosłownie każdą kieszeń.

Preparat sprzedawany jest w dwóch formach: proszku oraz tabletek. Jednomiesięczny zapas zielonego jęczmienia w proszku to koszt około 15-30 złotych (w zależności od producenta i pochodzenia). Z kolei za jednomiesięczny zapas wyciągu z zielonego jęczmienia w tabletkach musimy zapłacić nieco więcej, bo około 100-150 złotych.

Spora różnica w cenie jest wynikiem przede wszystkim tego, iż preparaty w tabletkach są znacznie wygodniejsze w stosowaniu. Co więcej, nierzadko uzupełnione są w minerały, witaminy i inne składniki aktywne. Dzięki temu, ich efektywność stoi na jeszcze wyższym poziomie.

Sok z młodego jęczmienia

sok z zielonego jęczmienia

Przygotowanie zielonego jęczmienia w proszku jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać porcję proszku (w zależności od zaleceń producenta) z zimną lub letnią wodą. Nie należy zalewać go wrzątkiem, gdyż spowoduje to utratę części właściwości.

W przypadku stosowania profilaktycznego zaleca się przyjmować sok z zielonego jęczmienia 2-3 razy na dobę (chyba, że producent zaleca inaczej).

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pojawiającego się dyskomfortu – warto skonsultować to ze specjalistą (lekarzem, dietetykiem lub ekspertem ds. żywienia).

Zielony jęczmień w tabletkach

Smak soku z młodego jęczmienia nie zawsze trafia w kubki smakowe konsumenta. Wręcz można powiedzieć, że dla zdecydowanej większości jest on… nie do zniesienia. Nic więc dziwnego, że producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i stworzyli preparat w postaci tabletek. To wygodniejsze, ale i często znacznie skuteczniejsze rozwiązanie (preparaty uzupełniane są w witaminy, minerały i inne składniki aktywne).

Częstotliwość stosowania zielonego jęczmienia w tabletkach zależna jest od zaleceń producenta. Zwykle wskazaniem jest przyjmowanie 1-2 kapsułek.

Green Barley suplement jęczmień

Gdzie kupić młody jęczmień?

Młody jęczmień to produkt ogólnodostępny. Znaleźć go możemy między innymi w sklepach ze zdrową żywnością, drogeriach, aptekach oraz Internecie.

Przed wyborem konkretnego preparatu polecamy zainteresować się recenzjami, ocenami i opiniami. Wszak, nie każdy środek z zielonym jęczmieniem działa tak samo.

Najlepsze preparaty z zielonego jęczmienia

Istnieje wiele różnych preparatów bazujących na zielonym jęczmieniu. Ich skuteczność jest jednak bardzo różna. Wpływ na efektywność ma między innymi: pochodzenie (kraj oraz miejsce uprawy), faktyczna zawartość ekstraktu w produkcie, obecność innych substancji wspomagających terapię.

Z tego też względu przed zakupem zalecamy przeanalizować skład produktu oraz zaznajomić się z opiniami oraz recenzjami.

Nasza propozycja: Green Barley Plus

Szczególnie dobrze opiniowanym produktem opartym na młodym jęczmieniu jest Green Barley Plus. Polecany przez wielu, niezależnych dietetyków oraz konsumentów – stanowi w naszej opinii młody jęczmień numer 1.

Młody zielony jęczmień

Green Barley Plus to kompozycja dwóch silnych, ale przy tym w pełni bezpiecznych składników: zielonego jęczmienia oraz garcynii cambogia. Dedykowany jest osobom, które pragną:
• spalić tkankę tłuszczową
• oczyścić organizm z toksyn
• poprawić urodę
• poprawić samopoczucie
wyeliminować cellulit
• opóźnić procesy starzenia
• zmniejszyć powierzchnię zmian miażdżycowych
• usprawnić pracę serca

Co ciekawe, producent tego środka oferuje gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności. W przypadku gdy produkt nie spełni naszych oczekiwań możemy odesłać opakowanie i otrzymać zwrot pieniędzy.

Skuteczność preparatu Green Barley Plus została potwierdzona wielokrotnie przez liczne badania, a także zadowolonych klientów. Jeżeli produkt nie spełni Twoich oczekiwań odeślij nam opakowanie w ciągu 90 dni od zakupu, aby otrzymać zwrot pieniędzy.

Więcej informacji na temat tego produktu znajdą Państwo w tym artykule:

Recenzja Green Barley Plus

13 komentarzy
 1. Oliwia

  Generalnie młody jęczmień jest ostatnio wszechobecny bo jest po prostu bardzo zdrowy. Nieważne czy jęczmień jest sproszkowany czy świeży prosto z pola – posiada on wiele wartości odżywczych, które są błogosławieństwem dla naszego organizmu. Jako ciekawostka: trawa z młodego jęczmienna jest także używana jako składnik wielu batonów i innych cukierków w celu kontroli poziomu cukru we krwi. O czym dowiedziałam się będąc na wycieczce w Ameryce. Tam tez kupiłam swoje pierwsze cukierki do ssania z młodym jęczmieniem. Ponadto sklepy ze zdrową żywnością często sprzedają też napoje gazowane zawierające sok z młodego jęczmienia. W Japonii zielone soki są znane jako „aojiru” i są powszechnie spożywane w celu poprawy zdrowia. Stąd też często można spotkać się z tą nazwą na etykietach zielonych soków.

  Odpowiedz
 2. Jaroszy

  Mam zagwostkę – wybrać proszek czy tabletki? Tzn. pytam o to, które z rozwiązań będzie efektywniejsze. Smak nie stanowi dla mnie przeszkody, bo jestem wszystkolubny.

  Chcę suplementować zielony jęczmień głównie aby poprawić perystaltykę jelit, bo każdego dnia towarzyszy mi silny dyskomfort, pojawiają się zaparcia i wzdęcia.

  Zastanawiam się czy to będzie dobre rozwiązanie? Czy zielony jęczmień jest tylko na odchudzanie? Jak uważacie, warto?

  Odpowiedz
  • Wioletta

   Pewnie, że warto wprowadzić młody jęczmień zielony do codziennej diety. Ja osobiście nie polecam sproszkowanego soku. Mnie bardziej przypadł do gustu jęczmień zielony w postaci tabletek. A co do zastosowania – młody jęczmień stosuję się nie tylko w celu odchudzania, ale także w celu kontroli poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Ja akurat pragnę zrzucić parę kilo do wesela, które mam w marcu więc stosuję jęczmień na odchudzanie.

   Odpowiedz
 3. Anna

  Przez ostatnie pół roku ciągle parzyłam proszek z młodego jęczmienia. Ale teraz wróciłam do pracy i nie mam czasu tego robić.. Mam małą chrapkę na Green Barley Plus. Zastanawiam się czy w tabletkach jest taka sama ilość wartości odżywczych jęczmienia jak w sproszkowanej postaci? Młody jęczmień robi furorę na polskim rynku bo zawiera wiele składników mineralnych oraz witamin z grupy B o czym powiedział mi sam lekarz rodzinny. Dlatego też przekonałam się do wprowadzenia młodego jęczmienia do mojej diety.

  Odpowiedz
  • Izka

   Co za problem to porównać? IMO, np. w takim Green Barley musisz wziąc pod uwagę fakt, że masz też inne składniki… Zresztą, jak poczytasz sobie opinie, to ewidentnie widać, że ten środek musi działać.

   Ja młody jęczmień stosuję z innych względów niż odchudzanie, chodzi ogólnie o poprawę samopoczucia i większą witalność. Efekt odchudzania jest dobry, ale u mnie po prostu pełni rolę „regulatora” wagi :). Nigdy z tym nie miałam większych problemów.

   Odpowiedz
 4. Tola

  Wygląda na to, że znalazłam coś na moje dolegliwości: nadmiar tkanki tłuszczowej i bezustanne uczucie zmęczenia (przez to trudno zmobilizować mi się do treningu). Wcześniej brałam witaminy i minerały – poprawa była widoczna, ale oczywiście nie mają one dobroczynnego wpływu na redukcję… 🙂

  Przetestuję, sprawdzę i zobaczymy. Mam nadzieję, że mi pomoże ;-).

  Odpowiedz
 5. Irenka

  Kupiłam dziś młody jęczmień w aptece, nie miałam pojęcia, że ma tak wysoką zawartość kwasu foliowego, błonnika i innych składników mineralnych. Od dziś wprowadzam jego spożywanie do mojej codziennej diety i wtedy zobaczę w rzeczywistości jakie ma działanie.

  Odpowiedz
  • Justyna

   Nie można też zapomnieć o dużej zawartości chlorofilu. Ma on ogromny wpływ między innymi na kontrolę wagi, czy nieświeży oddech. Obiło mi się również, że pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi.

   Osobiście stosuję wspomniany tutaj Green Barley Plus – nie po to, aby schudnąć (raczej mam wagę w normie), ale żeby się lepiej czuć. Wcześniej (przed regularną suplementacją) miałam objawy zakwaszenia (bóle głowy, niewyspanie, uczucie kwasowości w ustach itp. itd.) dzisiaj – wszystkie wyżej wymienione objawy zostały całkowicie wyeliminowane. 🙂

   Odpowiedz
 6. Kryśka12

  Moja koleżanka ma raka jelita grubego. Czy może ona nadal stosować w swojej diecie młody jęczmień? Wiadomo, że młody jęczmień ma wiele minerałów i wartości odżywcze, ale czy jego właściwości zdrowotne nie wpłyną negatywnie na pracę jelit w przypadku tak ciężkiej choroby? Troszkę się o nią martwię, ma obniżoną odporność i bierze mnóstwo witamin.

  Odpowiedz
  • Polcia

   No jeśli ma raka jelita grubego to raczej ma kontakt z lekarzem? Myślę, że chyba lepiej go o to zapytać bezpośrednio… Przebieg choroby ma kluczowe znaczenie. Niekiedy zielony jęczmień może pomóc, a niekiedy może zaszkodzić. Najlepiej to do lekarza prowadzącego po taką odpowiedź.

   Odpowiedz
 7. Kornelia

  Odkąd sama zaczęłam stosować młody jęczmień czuję się naprawdę lekko. Nie mam wrażenia ociężałości, nie czuję tzw. balona w brzuchu i w ogóle czuję się rześko. Myślę, więc że młody jęczmień doskonale sprawdza się jako produkt oczyszczający organizm i poprawiający samopoczucie. Mam po nim więcej siły i więcej motywacji do życia każdego dnia. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 8. Beatris

  Powiem tak – robiłam sobie zielone koktajle z zielonego jęczmienia i może nie należały do najsmaczniejszych to różnicę było czuć niemal natychmiastowo. W mojej ocenie to jest mega rozwiązanie na redukcje! Przetestowałam w skali miesiąca: 2 tygodnie bez zielonego jęczmienia i 1 kilogram na minusie, 2 tygodnie z zielonym jęczmieniem i 3 kilogramy na minusie. Wiadomo, to jest mała próbka, ale 3 razy lepsze efekty :). Pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Kuchcik gotuje

  Świetny suplement diety. Używam go i bardzo cenię za jego walory odżywcze i poprawiające przemianę materii. Najlepiej sprawdza się w koktajlach, mój ulubiony to: jabłko, grejpfrut, cytryna, banan lub odrobina miodu i młody jęczmień.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.