Co jest dobre na kaca? Sprawdź najlepsze sposoby

Kac, mówiąc łagodnie, nie należy do przyjemnych doznań i potrafi dawać bardzo bolesne objawy zatrucia. Zwykliśmy jednak dawać sobie radę z przeróżnymi dolegliwościami, dlatego znamy sposoby na kaca, które znacznie łagodzą konsekwencje zabawy. Zobacz, co jest dobre na kaca i co pomaga przetrwać dzień bez wykreślania go z kalendarza!

Co to jest kac? Przyczyny i objawy

Kacem określa się powszechnie złe samopoczucie po spożyciu alkoholu. Kac to więc nic innego, jak zatrucie alkoholem. Trunki zawierające etanol wprowadzają organizm w stan upojenia alkoholowego poprzez:

Wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu (m.in. serotoninę) sprawia, że po alkoholu człowiek jest bardziej wylewny, łatwo zdradza sekrety i mówi o sprawach, których normalnie by nie poruszał.

Ze względu na wpływ na korę nadnerczy człowiek staje się poniekąd bardziej prymitywny, nie dopuszcza uczuć wyższych.

Przy większej ilości alkoholu dochodzi do znacznego osłabienia układu nerwowego, człowiek staje się senny, a nawet traci przytomność.

Każda ilość etanolu jest rozprowadzana po całym ciele, a organizm rozpoczyna jego rozkład, ponieważ alkohol w 98% jest wydalany w postaci zmienionej, jako m.in. szkodliwy aldehyd octowy wytwarzany z etanolu w wątrobie. Do rozkładu etanolu potrzebna jest ogromna ilość energii, ponieważ zostają uruchomione działania takie jak np.:

  • Zwiększenie wydzielania insuliny – człowiek po alkoholu czuje się jakby przez dłuższy czas nic nie jadł.
  • Filtracja przez nerki – im więcej alkoholu, tym więcej wody potrzebujemy oraz częściej udajemy się do toalety.
  • Wzmożona praca wątroby, która dodatkowo zostaje narażona na działanie aldehydu octowego.

Ogromny wysiłek organizmu wkładany w niwelowanie efektów naszej zabawy obniża samopoczucie, a objawy kaca to m.in.:

  • bóle głowy,
  • wzmożone pragnienie,
  • głód lub niechęć do jedzenia,
  • mdłości i wymioty,
  • światłowstręt,
  • wzmożone wydzielanie potu,
  • dreszcze i uczucie zimna,
  • biegunka,
  • wrażliwość na hałas,
  • osłabienie lub senność,
  • niechęć i rozdrażnienie.

Dlaczego po whisky i winie kac jest większy?

Powyższe objawy kaca występuję jednocześnie lub pojedynczo, co zależy nie tylko od ilości wypitego alkoholu, ale także od tego, w jakim tempie organizm go metabolizuje. Co więcej, okazuje się, że na stopień nasilenia objawów kaca duży wpływ ma również rodzaj wypijanego alkoholu. Nie chodzi tutaj jedynie o zawartość procentową, a o ilość dodatków i zanieczyszczeń w napoju.

W efekcie często (choć nie zawsze), kac dopada głównie osoby, które dzień wcześniej wypiły:

  • Whisky,
  • Tanie wino,
  • Brandy,
  • Koniak,
  • Piwo,
  • Rum.

Trunki te poza etanolem zawierają metanol, który po rozkładzie przekształca się nie w aldehyd octowy, a w formaldehyd (kwas mrówkowy) – znacznie gorzej tolerowany i bardziej toksyczny. Wszelkie inne dodatki, których jest sporo w napojach niskiej jakości, potęgują objawy kaca. Najlepiej tolerowanym alkoholem i jednocześnie wywołującym najsłabsze objawy kaca jest czysta wódka dobrej jakości.

Suszy, oj suszy – nie zapominaj o wodzie!

Bez względu jednak na rodzaj spożywanego alkoholu, najczęściej każdy odczuwa ogromne pragnienie. ,,Suszenie na kacu” spowodowane jest pobudzaniem przez alkohol wazopresyny w przysadce mózgowej. Hormon ten odpowiedzialny jest m.in. za zapobieganie odwodnieniu. Z kolei gdy pod wpływem alkoholu wazopresyny jest za mało, dochodzi do mniejszego wchłaniania wody, dlatego częściej chodzimy do toalety, a organizmowi grozi odwodnienie.

Co ważne, ból głowy na kacu może wynikać z odwodnienia mózgu! Dokładnie tak, organizm by ochronić się przed odwodnieniem pobiera zapas wody z narządów, w tym z mózgu. Inne poglądy głoszą, że za ból głowy odpowiada utrata ważnych minerałów, takich jak magnez, potas, sód.

Choć to banał, najlepszy sposób na kaca to właśnie woda. Bez niej inne sposoby nie mają sensu.

Niektórzy mówią, że najlepszy sposób na kaca, to nie pić dzień wcześniej Gdyby jednak wszystko było tak proste… Cóż, wszystko jest dla ludzi i właśnie dlatego, że jesteśmy tylko ludźmi nie zawsze bywa tak grzecznie i idealnie. Na pewno każdy, a przynajmniej większość z nas spotkał się z powiedzeniem, że na kaca najlepszy jest ,,klin”, czyli mini poprawka po przebudzeniu. Pytając znajomych jak leczyć kaca, pewnie niejeden odpowie ,,strzel klina”. Czy to faktycznie może pomóc?

Okazuje się że może, ponieważ jak wspominaliśmy, bardziej toksyczny, a tym samym silniej wywołujący objawy kaca jest metanol. Z kolei etanol zawarty w trunkach unieczynnia metanol, dlatego ,,klin klinem” może nieco zmniejszyć objawy kaca, ale w efekcie ilość alkoholu do metabolizowania przez organizm znów będzie większa, więc różnie to bywa z tym sposobem na kaca.

Sposoby na kaca – sprawdź, co Cię postawi na nogi

Niestety często pomimo ,,rozsądnego” picia, kac i tak nas dopada, a rum, czy wino smakuje bardziej, niż wódka. Warto więc poznać najlepsze sposoby na kaca, które szybko postawią nas na nogi i pomogą przetrwać ,,dzień po”. Wśród naszych propozycji znajduje się m.in.:

  • dieta na kaca;
  • witaminy na kaca;
  • przepisy na kaca – posiłki i ciekawe koktajle wzmacniające;
  • tabletki na kaca;
  • kroplówki na kaca.

Tabletki na kaca

Jeśli kac jest bardzo męczący, często sięgamy po tabletki na kaca z apteki. Są to najczęściej środki uzupełniające utracone elektrolity, minerały i witaminy. Wysoka dawka substancji w tabletkach na kaca może znacznie wzmocnić organizm i poprawić ogólne samopoczucie.

Najpopularniejsze tabletki na kaca, to niepozorna aspiryna i witamina C, często dostępne w formie łączonej. Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jest lekiem o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym i to właśnie właściwości zmniejszające ból zwykle przydają się najbardziej na kaca.

Aspiryna to sposób, by pozbyć się objawów kaca, takich jak ból głowy i ból mięśni. Co więcej, niektóre opinie odnoszą się do ochrony wątroby przed działaniem alkoholu, jeśli przyjmiemy aspirynę. Kwas acetylosalicylowy jest lekiem stosowanym także przy zatruciach paracetamolem, stąd potencjał ochronny. Dawka aspiryny na kaca nie powinna jednak być wysoka – wystarczą 1-2 tabletki. Warto pamiętać, że choć aspiryna pomaga na niektóre objawy kaca, to może również podrażniać żołądek.

Z kolei witamina C (kwas askorbinowy) na kaca działa m.in. dzięki swoim silnym właściwościom przeciwutleniającym. Z kolei spożywanie alkoholu inicjuje uwalnianie wielu wolnych rodników, które są przyczyną licznych chorób, a także pogłębiają objawy kaca.

Wiele z objawów kaca to objawy odwodnienia, czyli utraty elektrolitów. Na kaca warto więc wypić elektrolity uzupełniające niedobry, które szybko postawią na nogi. Elektrolity nawadniają i wzmacniają organizm, dzięki czemu eliminujemy objawy kaca takie jak drżenie, osłabienie, trudności w koncentracji, czy senność. Podobnie zadziałają tabletki z witaminami na kaca.

Kroplówka na kaca – dożylne witaminy na zatrucie alkoholem

Mocniejsze, a raczej bardziej skoncentrowane i szybciej działające witaminy oraz elektrolity na kaca to tzw. ,,kroplówka na kaca”. Jak nie trudno się domyślić, jest to dawka substancji wzmacniających oraz oczyszczających związków, jednak w formie podania dożylnego.

Wlew dożylny na kaca błyskawicznie uzupełnia poziom minerałów, nawodnia organizm i wyrównuje glikemię. Najczęściej kroplówki na kaca zawierają właśnie elektrolity oraz glukozę, czyli związki których podczas spożywania alkoholu tracimy najwięcej. Zwykle istnieje również możliwość dodania do kroplówki na kaca innych związków, np. konkretnych witamin. Typowa kroplówka witaminowa na kaca intensywnie wzmacnia organizm i pozwala do powrotu do formy przed upojeniem alkoholowym.

Ten sposób na kaca ma jednak swoje minusy, ponieważ kroplówka na kaca nie należy do tanich metod, przynajmniej w porównaniu do domowych sposobów na zatrucie alkoholem.

Dieta na kaca, czyli co jeść i pić na kaca?

Jeśli chcesz wiedzieć, co jest dobre na kaca, a jednocześnie niedrogie i bezpieczne – postaw na odpowiednią dietę. Dieta na kaca może przynieść niezwykłe efekty, niestety na kacu często o jedzeniu wolimy nawet nie myśleć. Tak, czy inaczej warto zmusić się do zjedzenia kilku konkretnych produktów, które mają korzystny wpływ na organizm osłabiony alkoholem. Niektóre składniki posiłków o wiele bardziej niż inne nadają się na kaca, ponieważ oczyszczają organizm i uzupełniają witaminy.

Jeśli męczy Cię kac, wypróbuj to, co naprawdę pomaga, czyli produkty bogate w wypłukane przez alkohol witaminy i elektrolity. Co jest dobre na kaca? Posiłki zawierające witaminę C, witaminy z grupy B, magnez, sód, potas, wapń, białko i węglowodany. Warto wybierać również produkty zawierające bakterie probiotyczne, które uzupełniają mikroflorę jelitową i wspierają regenerację organizmu. Niemniej istotne są owoce i warzywa zawierający antyoksydanty, które eliminują wolne rodniki i wspomagają detoksykację.

Co jeść na kaca? Oto sprawdzone produkty:

  • Owoce cytrusowe – mandarynki, pomarańcze, grejpfruty. Możesz jeść świeże owoce lub soki, jednak jedynie te świeżo wyciskane przyniosą ulgę przy objawach kaca. Sam sok o smaku pomarańczy może zawierać nie wartościowy cukier.
  • Drożdżowe lub pszenne pieczywo z miodem – takie śniadanie uzupełni organizm w cukry proste. To właśnie zaburzona glikemia odpowiada za zmęczenie na kacu, dlatego warto pomyśleć o miodzie. Sprawdzi się również szklanka wody mineralnej, z cytryną i miodem.
  • Przetwory mleczne, takie jak naturalne jogurty i kefiry – źródło probiotyków.
  • Tłusty posiłek – po tłuste danie można sięgnąć na kacu, jeśli nie dokuczają nam jednocześnie bóle żołądka i mdłości. Ciepły rosół sprawdzi się wówczas idealnie.
  • Pomidory – zawierają silne antyoksydanty oraz ważny w diecie na kaca potas.
  • Szparagi – chronią wątrobę i przyśpieszają jej regenerację.
  • Buraki – przyśpieszają detoks organizmu oraz uzupełniają niedobory witamin.
  • Kiszona kapusta i ogórki kiszone – kwaśny sok z kiszonej kapusty i ogórkó jednocześnie dostarcza witaminę C, ważne minerały oraz bakterie probiotyczne.
  • Kasza gryczana i migdały – zawierają sporą ilość magnezu.
  • Jajka – zawierają aminokwas (cysteinę), która przyśpiesza metabolizm i odtruwa organizm.
  • Banany i awokado – zawierają dużo potasu.

Zobacz również, co pić na kaca:

  • Woda, woda, jeszcze raz woda! Zaledwie 100 ml alkoholu powoduje utratę ok. 400 ml wody, czyli jeden drink równa się pół litra straconych płynów! Jest co uzupełniać.
  • Woda kokosowa – uzupełnia elektrolity i osłabia objawy kaca.
  • Herbata z cytryną, miodem i imbirem – dodatek imbiru sprawdzi się zwłaszcza, gdy mamy mdłości na kacu.
  • Maślanka i kefir – płynna postać przetworów mlecznych uzupełni mikroflorę jelitową.
  • Mieszanki – woda, 2 łyżeczki miodu i sok z połowy cytryny znacznie ułatwi przetrwanie kaca.
  • Soki – pełnowartościowe soki ze świeżych warzyw to najlepszy sposób na kaca. Poniżej przygotowaliśmy kilka fajnych przepisów na witaminowy sok, koktajl i wzmacniający napój.

Ciekawe przepisy na kaca – sprawdź nasze propozycje

Poza kompozycją składników w posiłkach odpowiednich na kaca warto przygotować również napój na bazie związków wzmacniających. Oczyszczający koktajl na kaca usunie przykre objawy zatrucia i znacznie przyśpieszy regenerację organizmu. Na kaca idealnie sprawdzają się nie tylko soki owocowe i warzywne, ale także mieszanki różnych ziół i przypraw. Sprawdź, jak na Ciebie zadziałają poniższe przepisy na kaca!

Składniki:

  • 1 żółtko,
  • szczypta pieprzu i soli,
  • łyżeczka soku z cytryny.

Składniki:

  • 200 ml soku z grejpfruta,
  • 50 ml soku z cytryny,
  • awokado,
  • kiwi,
  • banan,
  • plasterek imbiru,
  • odrobina pietruszki i bazylii,
  • 2-3 listki mięty.

Opcja druga:

  • pół szklanki szpinaku,
  • banan,
  • awokado,
  • sok z 1 cytryny,
  • pół szklanki wody,
  • łyżeczka miodu.

Składniki:

  • pół szklanki soku ze świeżych i dojrzałych pomidorów,
  • 1 ogórek kiszony,
  • odrobina pietruszki,
  • ząbek czosnku,
  • szczypta pieprzu.

Jak zrobić sok i koktajl na kaca? Nie ma w tym nic trudnego. Jeśli w przepisie są jedynie płynne i sypkie składniki wystarczy je wymieszać. Przy użyciu całych warzyw i owoców przyda się blender, mikser, a nawet tłuczek do ziemniaków

Jak pić, aby nie mieć kaca?

Leczenie kaca warto rozpocząć, zanim pojawią się objawy, a dokładniej już podczas spożywania alkoholu. Mając na uwadze to, w jaki sposób alkohol działa na organizm, warto do upojnej nocy przygotować się specjalnie:

  • spora ilość wody;
  • jedzenie zawierające węglowodany – tak by organizm miał siłę na rozkład alkoholu;
  • kwaśna przegryzka – kiszone ogórki zawierają spore ilości witaminy C;
  • odpowiednie wzmocnienie – do kieliszka warto zasiadać wypoczętym i wyspanym;
  • pełny żołądek – alkohol znacznie szybciej wchłania się z pustego żołądka, co nie jest dobrym rozwiązanie;
  • spora ilość tlenu – warto robić przerwy na świeżym powietrzu, tak by dotlenić organizm.

Warto zadbać również o prawidłowy poziom witaminy C przed spożywaniem alkoholu. Szklanka wody i tabletka z witaminą C powinna więc rozpoczynać imprezę.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Co jest dobre na kaca? Sprawdź najlepsze sposoby

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Co jest dobre na kaca? Sprawdź najlepsze sposoby

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze