Domowe sposoby na hemoroidy 8 skutecznych metod

Hemoroidy ma każdy z nas. Hemoroidy to naczynia żyle, które umiejscowione są w odbycie i odbytnicy. Natomiast o chorobie hemoroidalnej (potocznie nazywanej także hemoroidami lub żylakami odbytu), mówimy w przypadku patologicznie powiększonych hemoroidów, które to mogą dawać pewne dolegliwości, takie jak krwawienie, swędzenie, ból, dyskomfort, czy uczucie niecałkowitego wypróżnienia.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, to naturalne struktury odbytu. Te wypełnione krwią poduszeczki doskonale uszczelniają kanał odbytu i wspólnie z mięśniami zwieracza odpowiadają za kontrolowanie wypróżniania oraz za utrzymanie szczelności odbytu – szczególnie dotyczy to gazów. Dopiero nieprawidłowo działające, znacznie przerośnięte hemoroidy stanowią problem. Jeśli dochodzą do tego dokuczliwe objawy, chory szuka porad, jak można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami. A choroba hemoroidalna to najczęściej występujące schorzenie proktologiczne człowieka. W zależności od źródeł i wieku pacjenta, dotyka od 30% aż do 60% całej populacji ludzkiej.

Domowe sposoby na hemoroidy

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale aby przyniosły pożądane efekty, terapię należy prowadzić zgodnie z zaleceniami, czasem przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Żylaki odbytu rozwijają się powoli, więc warto zacząć ich leczenie odpowiednio wcześnie, aby zwiększyć szanse na sukces, jakim będzie pozbycie się problemu hemoroidów.

Ciepłe kąpiele na hemoroidy

Ulgę w przypadku żylaków odbytu przyniosą ciepłe kąpiele, z dodatkiem kilku kropli olejku posiadającego właściwości uspokajające i przeciwzapalne. Dobrze sprawdzi się w tym celu olejek rozmarynowy, lawendowy lub jałowcowy. Tak przygotowana kąpiel ma działanie łagodzące, przeciwzapalne i zmniejszające obrzęki towarzyszące żylakom odbytu.

Kostki lodu na żylaki odbytu

Doskonały specyfik na uciążliwe hemoroidy masz prawdopodobnie w swojej lodówce. Zawinięte w chusteczkę kostki lodu to remedium na dolegliwości towarzyszące chorobie hemoroidalnej. Okłady z lodem należy wykonywać na bolące miejsca przez około 10-15 minut, co powinno znacznie zmniejszyć ból. Taki lodowy zabieg możesz bez obaw wykonywać nawet kilka razy dziennie. Dobrą alternatywą są także okłady z użyciem wilgotnej torebki herbaty. Występująca w jej liściach tanina wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne i odkażające.

Dieta bogata w błonnik

Wspominających o domowym leczeniu żylaków odbytu należy wymienić jeden z najistotniejszych sposobów jakim jest zmiana nawyków żywieniowych. Odpowiednia dieta to niemal klucz do sukcesu, jakim jest pozbycie się hemoroidów. Koniecznym będzie włączenie do codziennego jadłospisu większej ilości błonnika. Nie można zapominać także o wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Produkty z mąki oczyszczonej powinny zostać zastąpione pełnoziarnistymi odpowiednikami, m.in. pieczywem pełnoziarnistym, brązowym ryżem, kaszami, czy makaronem pełnoziarnistym.

Dieta na hemoroidy powinna zostać wzbogacona większą ilością surowych warzyw i owoców. Do codziennych posiłków należy także włączyć płatki owsiane, otręby, orzechy, pestki dyni oraz suszone owoce. W przypadku choroby hemoroidalnej warto rozważyć rezygnację z produktów zawierających kakao, które to wpływa na zaparcia, a tym samym na stan hemoroidów. Jadłospis bogaty w błonnik doskonale nadaje się również na kobiet w ciąży, które zmagają się z żylakami odbytu.

Czego unikać przy hemoroidach:

 • tłustych posiłków
 • wysoko przetworzonych produktów
 • sztucznych barwników, konserwantów
 • dużej ilości kawy
 • alkoholu

Higiena intymna w domowym leczeniu hemoroidów

W przypadku żylaków odbytu niezwykłe znaczenie ma właściwa higiena miejsc intymnych. Powszechnie dostępne środki higieniczne warto jest zastąpić specjalnymi płynami oraz żelami, które to nie będą podrażniały okolicy odbytu w trakcie kąpieli. Lepiej jest także zamienić papier toaletowy na jak najbardziej delikatny. Można także zastosować nawilżające chusteczki intymne, które znajdziesz w każdej drogerii. Niezwykle ważne jest również zrezygnowanie z mocno przylegającej bielizny oraz obcisłych spodni. Najlepiej w przypadku hemoroidów sprawdza się bielizna bawełniana. Ponadto ważne jest, aby nie przeć na stolec mocno i nie przesiadywać na muszli klozetowej dłużej niż potrzeba.

Nasiadówki na hemoroidy

W domowym leczeniu hemoroidów doskonale sprawdzają się również wszelkie nasiadówki. Polegają one na moczeniu okolicy odbytu w delikatnie ciepłej wodzie (temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza). Ważne jest, aby woda nie była zbyt ciepła, bowiem może to doprowadzić do zaostrzenia objawów. Do wody można dodać przygotowany wcześniej odwar kory dębu, kwiatów kasztanowca, rumianku lub krwawnika. Szczególnie nasiadówki z kory dębu działają pzeciwzapalnie, odkażająco, ściągająco, przez co uszczelniają nadwyrężone naczynia krwionośne.

Tego rodzaju nasiadówki, trwające około 10 minut, doskonale uśmierzają ból, ale dodatkowo pomagają utrzymać prawidłowe pH w okolicy odbytu, co jest niezwykle istotne w utrzymaniu właściwej higieny.

Umiarkowana aktywność fizyczna

Właściwy tryb życia to także jeden z domowych sposobów na hemoroidy. Dotyczy to m.in. rezygnacji z długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Sprzyjają one bowiem powstawaniu żylaków odbytu, bądź nasileniu objawów już istniejących zmian. Warto już w domu wprowadzić prostą aktywność fizyczną, która przyniesie ulgę osobom cierpiącym z powodu choroby hemoroidalnej. Jeśli za oknem brzydka pogoda, można wykonać lekkie ćwiczenia aerobowe w domu. Prawidłowe nawyki to również domowe sposoby walki z żylakami odbytu.

Domowe sposoby na hemoroidy – czosnek i ziemniak

Czosnek dzięki zawartości alliny, działa przeciwzapalnie. Po obraniu należy włożyć go do odbytu w formie czopka i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie i po usunięciu czopka warto wziąć kąpiel, aby pozbyć się resztek. Podobnie jak czosnek, także i ziemniak stosuje się w formie czopków. W tym celu należy obrać surowego ziemniaka, wystrugać z niego czopek o wielkości małego palca i pozostawić go na cała noc w odbycie. Ziemniak korzystnie działa na krwawiące hemoroidy oraz łagodzi ból.

Tabletki na hemoroidy

Domowe sposoby na hemoroidy to również stosowanie tabletek przeciw żylakom odbytu. Ten rodzaj suplementów stosowanych doustnie stanowi ważny element terapii. W swoim składzie zawierają one specjalnie dobrane składniki, których zadaniem jest:

 • ochrona naczyń krwionośnych
 • usprawnienie mikrokrążenia żylnego
 • poprawa napięcia ścian żylnych

Choć domowe sposoby na hemoroidy są różnorodne, to warto zastanowić się nad zastosowaniem tabletek. Tego rodzaju suplementy mogą być naprawdę skuteczne, bowiem składniki aktywne preparatu docierają do wnętrza organizmu. Ważne jednak, aby wybierać tylko najlepsze tabletki na hemoroidy. Jednym z nich jest produkt o nazwie VARICORIN.

Jego sekretem jest niezwykle zaawansowany skład, który pozwala skutecznie walczyć z najczęściej spotykanymi dolegliwościami dotykającymi osób z zaburzonym krążeniem, cierpiących na uczucie ciężkich nóg czy na wszelkie obrzęki:

 • Venocin® – to ekstrakt z nasion kasztanowca, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i zmniejszają obrzęki. Badania kliniczne potwierdziły skuteczność suplementu w przypadku hemoroidów, żylaków, przewlekłej niewydolności żylnej oraz obrzęków.
 • Centellin® – naturalny ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, którego skuteczność potwierdziły przeprowadzone badania kliniczne. Roślina ta poprawia krążenie żylne i wspomaga napięcie ścian naczyń krwionośnych.
 • Witamina C z ekstraktu gryki zwyczajnej – poprawia funkcjonowanie tętnic, żył i drobnych naczyń krwionośnych.
 • Hesperydyna – jeden z najbardziej popularnych składników stosowany w suplementach na hemoroidy.
 • Winorośl właściwa – korzystnie wpływa na hemoroidy, poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Składnik ten to doskonały przykład tego, że tabletki to skuteczne domowe sposoby na hemoroidy. Winorośl właściwa posiada bowiem ważną umiejętność – wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego, co jest szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na hemoroidy.
 • Oczar wirginijski – wspomaga prawidłowe krążenie krwi i wpływa na poprawę stanu naczyń krwionośnych, dodatkowo przypisuje się mu właściwości przeciwzapalne.

Najlepsza doustna suplementacja jest bezpieczna, skuteczna, wygodna w stosowaniu i dobrze tolerowana przez organizm. To jedna z domowych metod na dolegliwości towarzyszące chorobie hemoroidalnej.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Domowe sposoby na hemoroidy 8 skutecznych metod

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Domowe sposoby na hemoroidy 8 skutecznych metod

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze