Palma sabałowa właściwości i stosowanie. Na co pomaga?

Data ostatniej aktualizacji: 23 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Palma sabałowa to roślina, której właściwości doceniają przede wszystkim mężczyźni borykający się z problemami prostaty. Ciągłe uczucie parcia na pęcherz to jeden z podstawowych powodów, aby sięgnąć po suplementy zawierające wyciąg z tej rośliny. Jednak palma sabałowa poradzi sobie także z innymi problemami. Również łysienie wynikające głównie z wieku może zostać zatrzymane dzięki palmie sabałowej. Na tym jednak nie koniec właściwości i korzyści wynikających ze stosowania tej mimo wszystko mało znanej w Polsce rośliny.

Palma sabałowa – co to jest?

Palma sabałowa znana jest również pod nazwą bocznia piłkowana lub Serenoa repens. Roślina ta występuje w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej, Południowej i Północnej, ale i w Zachodnich Indiach. W Stanach można ją spotkać przede wszystkim na bagnistych terenach Florydy, Teksasu, Alabamy i Północnej Karoliny. Fioletowo-czarne owoce palmy wykorzystuje się przede wszystkim do celów medycznych.

Jak wygląda palma sabałowa? Jest to roślina z gatunku palmowatych. Charakteryzuje się krzaczastym wyglądem. Osiąga wielkość do dwóch metrów i szerokość jednego metra. Ma bardzo krótki pęd, na którego szczycie wyrasta pióropusz liści. Liście palmy sabałowej są bardzo sztywne i podzielone na taśmowate listki. Mają kolor od zielonego do niebieskozielonego. Z drobnych, białych kwiatów palmy sabałowej wyrastają drobne, czarne owoce. Wysuszone stanowią podstawę wielu ekstraktów i suplementów diety. Palma sabałowa wykazuje korzystny wpływ na zdrowie dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, fitosteroli, polisacharydów, kwasu taninowego, oleju tłustego i lektyny.

Stosowanie palmy sabałowej do celów medycznych stało się popularne od początku XIX wieku. Pierwsze znane zapiski na temat stosowania owoców palmy sabałowej potwierdzają, że spożywali ją Indianie zamieszkujący rejony Florydy. To właśnie oni rozpoczęli jej aplikowanie przy problemach przerostu gruczołu krokowego, przy obrzęku i zaniku jąder, ale i jako sposób na zaburzenia erekcji. Do powszechnego stosowania wprowadzono produkty z palmy sabałowej w 1926 roku, jednak ćwierć wieku później wycofaną ją z powszechnego obrotu, twierdząc iż jej właściwości lecznicze nie są potwierdzone. Ostatecznie do badań powrócono w latach 80. XX wieku i z roku na rok stała się coraz bardziej popularna.

Palma sabałowa – właściwości i działanie

Palma sabałowa, a prostata

Z pewnością wielu mężczyzn zna tę roślinę, szczególnie w przypadku przerostu gruczołu krokowego. Przyjmuje się bowiem, że wyciąg z owoców palmy sabałowej zmniejsza aktywność enzymu przekształcającego testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT). Jest to hormon, którego podwyższony poziom we krwi jest powodem serii uciążliwych objawów, jakie odczuwają mężczyźni w późniejszym wieku. DHT wiąże się z receptorami znajdującymi się w jądrze komórek gruczołu krokowego, pobudzając wzrost i podział komórek. Powoduje to przerost prostaty, która zaczynając napierać na pęcherz i cewkę moczową, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Wielu mężczyzn skarży się wówczas na trudniejsze i częstsze oddawanie moczu, któremu towarzyszy ból podbrzusza i nieustanne parcie na pęcherz. Z czasem może dojść nawet do całkowitego zblokowania cewki moczowej.

Swoje szczególne właściwości palma sabałowa zawdzięcza zawartej frakcji lipidowo-sterolowej, w której znajdują się wyjątkowe składniki chemiczne, które podejrzewane są o kluczowe działanie w kontekście przerostu prostaty.

Ponadto wchodzące w skład owoców fitosterole ograniczają wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym, przy jednoczesnym zmniejszeniu jego wytwarzania przez wątrobę. Jest to o tyle istotne, iż to właśnie z cholesterolu wytwarzany jest w męskim organizmie testosteron, który ulega później przemianie w DHT. A związek ten ma ścisły związek z rozwojem prostaty.

A co to w ogóle jest prostata? Prostata to gruczoł krokowy, z którego chorobami mają do czynienia głównie mężczyźni w dojrzałym wieku. Zignorowanie nawet łagodnego schorzenia prostaty bywa ryzykowne, ponieważ dokuczliwe objawy bardzo szybko mogą sie nasilić. Najczęstszą chorobą prostaty mającą negatywny wpływ na aktywność seksualną mężczyzn jest łagodny jej przerost, określany z angielskiego skrótem BPH. Z problemem tym boryka się nawet 50% panów powyżej 60. roku życia i polega on na rozroście komórek gruczołowych prostaty, które powodują ucisk na przewód moczowy. Stąd mężczyźni narzekają na problemy z oddawaniem moczu. Wielu panów szuka skutecznej metody leczenia tej przykrej dolegliwości. Warto wprowadzić wówczas do diety preparaty zawierające palmę sabałową, które wykazują się dużą skutecznością w tym schorzeniu.

Palma sabałowa a wypadanie włosów

Kobiety także mogą skorzystać z jej właściwości. Wspomniany związek DHT jest bowiem jedną z przyczyn powstawania łysienia androgennego. W gruczołach łojowych również znajduje się enzym przemieniający testosteron w DHT, natomiast jego wysoki poziom odpowiada za wypadanie włosów. Hormon ten prowadzi bowiem do miniaturyzacji mieszków włosowych, co ma ścisły związek ze skracaniem życia włosa i jego złego wzrostu. Wprawdzie z tym rodzajem łysienia borykają się często mężczyźni, jednak może on także dotyczyć kobiet, szczególnie w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej i spadku hormonów kobiecych po ciąży lub w czasie menopauzy.

Wyjątkowe działanie palmy sabałowej opiera się na zahamowaniu aktywności pewnych związków chemicznych, a tym samym zniwelowany zostaje wpływ DHT na organizm. To właśnie z tego powodu roślina ta występuje często jako składnik leków czy suplementów, bywa że jest jednym ze składników kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Palma sabałowa do wcierania, czyli ekstrakt owoców palmy, to produkt który można stosować zarówno na włosy, skórę głowy, jak i na twarz czy nawet na całe ciało. W składzie znajdziemy między innymi cenne fitosterole, węglowodany, flawonoidy, związki tłuszczowe (oleje) oraz kwasy (kaprynowy czy kaprylowy). Owoce palmy sabałowej to również doskonałe źródło karotenoidów, garbników, lipidów i aminokwasów. Poprzez zawartość cukrów i polisacharydów o dużej masie cząsteczkowej, wyciąg z tej rośliny ma zdolność do absorpcji i zatrzymywania wody w skórze. Ponieważ składniki posiadają zdolność pozostawania na powierzchni warstwy rogowej naskórka, działają nawilżająco i ochronnie.

Należy jednak pamiętać o tym, że palma sabałowa do wcierania działa zewnętrznie tylko wtedy, kiedy jej nośnikiem jest alkohol etylowy. Decydując się na regularne stosowanie takiego produktu możemy liczyć na zmniejszenie łojotoku, trądziku, nawilżenie skóry, zwiększenie jej elastyczności, poprawę funkcji ochronnych. Warto wspomnieć również o jej zdolnościach antyalergicznych i przeciwzapalnych.

Znacznie częściej sabałowa palma stosowana jest jednak na włosy podczas leczenia łysienia androgenowego. Substancje zawarte w wyciągu są bowiem zdolne do dezaktywacji enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu w jego uwodnioną formę, która odpowiada za uszkodzenia mieszków włosowych, co w rezultacie powoduje wypadanie włosów. W tym przypadku wybór produktów jest duży – możesz zdecydować się na stosowanie zarówno wcierek, jak i szamponów czy odżywek z dodatkiem palmy sabałowej.

Co to jest łysienie androgenowe? Ten rodzaj łysienia jest najczęstszą przyczyną utraty włosów – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U panów objawem takiego łysienia jest stopniowa utrata włosów, zaczynająca się od skroni. W dalszej kolejności łysienie zaczyna obejmować czubek głowy. Z czasem pozostaje jedynie pas włosów po bokach i z tyłu głowy. Rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia. U kobiet natomiast dochodzi do poszerzenia się przedziałka, a linia włosów zaczyna się cofać. Ten typ łysienia określa się mianem łysienia kobiecego, ale może spotkać on również panów. Problem łysienia jest bardzo dokuczliwi i nie powinien dziwić więc nikogo fakt, iż osoby nim dotknięte, szukają skutecznej pomocy. Warto sięgnąć po produkty z palmą sabałową, która wykazuje szczególne działanie w leczeniu tej dolegliwości.

Palma sabałowa jako afrodyzjak

Sabałowa palma uznawana jest również powszechnie za doskonały afrodyzjak. Mimo, iż w największym stopniu wpływa ona na poziom testosteronu, to badania wykazuję, że również kobiety odczują jej pozytywne działanie. Przez wiele lat owoce tej rośliny uznawane były jako lek na potencję.

Wpływ palmy sabałowej na nerki i układ moczowy

Palma sabałowa jest także stosowana w przypadku chorób nerek i układu moczowego. Wprowadzenie owocu tej rośliny do swojej diety może pomóc rozwiązać problemy związane z pęcherzem. A to z kolei przyczynia się do poprawy jakości życia, szczególnie u panów z łagodnym przerostem prostaty. Ponadto wspomniana palma pomaga w walce z bezpłodnością i uciążliwymi dolegliwościami o podłożu hormonalnym.

Czy palma sabałowa jest bezpieczna?

Choć palma sabałowa występuje jako składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów, można przyjmować ją również doustnie. Jednakże nie każdy może może zdecydować się na stosowanie produktu z zawartością tej rośliny. Do najważniejszych przeciwwskazań należą ciąża, karmienie piersią, czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Także i osoby, które w niedalekiej przyszłości muszą poddać się zabiegowi chirurgicznemu czy operacji nie powinny stosować produktu, który w składzie zawiera palmę sabałową.

Wprowadzenie do diety składników z palmą sabałową może wiązać się z działaniami niepożądanymi. Do najczęściej wymienianych skutków ubocznych należą:

  • zawroty głowy
  • wymioty i nudności
  • ból głowy
  • obfite miesiączki
  • biegunka
  • zmniejszenie krzepliwości krwi
  • powstawanie siniaków
  • krwawienia z jamy ustnej

Właściwe stosowanie tej rośliny może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Nie bez powodu jest częstym składnikiem ziołowych suplementów wspierających kurację przerostu gruczołu prostaty. Może przy tym złagodzić szczególnie uciążliwe dolegliwości towarzyszące tego typu problemom.

Palma sabałowa – krótkie podsumowanie

  • wspomaga leczenie przerostu gruczołu prostaty
  • zwiększa elastyczność skóry i poprawia funkcje barierowe naskórka
  • działa przeciwzapalnie i antyalergicznie
  • łagodzi trądzik i łojotok
  • działa nawilżająco i filmotwórczo
  • leczy łysienie androgenowe
  • eliminuje wypadanie włosów
  • jest uznawana za afrodyzjak
  • wspiera pracę układu moczowego i hormonalnego

Palma sabałowa to kolejny dowód na to, że leczenie naturalnymi składnikami może być równie skuteczne, co syntetycznymi lekami. Roślina ta szturmem zdobywa rynek polskich preparatów leczniczych, których przeznaczenie doceniają przede wszystkim panowie. Okazuje się bowiem, iż jest to doskonałe antidotum na choroby prostaty, ale również ratunek na łysienie. Na tym nie kończą się jednak jej właściwości. A na rynku dostępne są tabletki lecznicze, suplementy diety, ale i szampony czy maski z wyciągiem z palmy sabałowej. Wybór zależy od ciebie.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Palma sabałowa właściwości i stosowanie. Na co pomaga?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Palma sabałowa właściwości i stosowanie. Na co pomaga?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze