Zakwaszenie organizmu jakie są przyczyny i objawy?

Zakwaszenie organizmu jest spowodowane złymi nawykami żywieniowymi, nieregularną dietą oraz nadmiernym spożyciem niezdrowej, przetworzonej żywności. Jest to wynik zmiany stylu życia, która doprowadziła do wzrostu zakwaszenia.

Zakwaszenie organizmu występuje wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. W skrajnych przypadkach może prowadzić do kwasicy. Jest to poważny stan, który może powodować pobudzenie ośrodków oddechowych i chemoreceptorów w mózgu. Objawia się to przyspieszonym lub głębszym oddychaniem.

Wskaźnik pH służy do pomiaru kwasowości i zasadowości.

  • 0-7 – odczyn kwaśny
  • 7 – odczyn obojętny
  • 7-14 – odczyn zasadowy

Chociaż większość płynów ustrojowych ma pH zasadowe (np. krew i mocz), istnieją pewne wyjątki. sok żołądkowy. Równowaga kwasowo-zasadowa we krwi to pH pomiędzy 7,35 a 7,45.

Zakwaszenie organizmu można opisać jako stan, który powoduje zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. Zakwaszenie jest najczęściej powodowane przez złe nawyki żywieniowe, brak ruchu i używki.

Zakwaszenie organizmu objawy

Zakwaszenie może powodować poważne zaburzenia enzymatyczne, demineralizację, działanie kwasów na tkanki i inne problemy zdrowotne. Nie da się jednak udowodnić, że zakwaszenie organizmu jest przyczyną jego wad.
Oto najpopularniejsze z nich:

  • nadmierna drażliwość
  • nerwowość
  • zaburzenia depresyjne
  • brak witalności
  • nadaktywność
  • ból i pieczenie odbytu
  • biegunka
  • podrażnienie dróg moczowych
  • osteoporoza
  • sucha skóra
  • reumatyzm
  • zapalenie stawów
  • łamliwe paznokcie i włosy

W medycynie wyróżnia się trzy stopnie zakwaszenia organizmu. W zależności od stopnia zaawansowania towarzyszą mu następujące objawy:

I etap zakwaszenia
biegunka, bóle mięśni, nadmierne zmęczenie, nieprzyjemny zapach moczu, problemy skórne (trądzik, cellulit, niekiedy rozstępy), uczucie kwasowości w ustach, uczucie senności, zaburzenia potencji, zaparcia, zgaga. bóle głowy, problemy z krążeniem w kończynach
II etap zakwaszenia
astma, depresja, endometrioza, łuszczyca, migrena, znacznie częstsze infekcje wirusowe i grzybicze, mniejsze zdolności do zapamiętywania, niepłodność, obrzęki, ograniczenie zdolności intelektualnych, otyłość, podwyższony poziom „złego” cholesterolu, problemy z koncentracją, przewlekłe zapalenie zatok, bezsenność, stany zapalne, zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca
III etap zakwaszenia
 toczeń, choroby autoimmunologiczne skóry, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, gruźlica, stwardnienie rozsiane

Jak sprawdzić czy organizm jest zakwaszony?

Objawy kwasicy nie zawsze są oczywiste, dlatego możliwe jest zdiagnozowanie kwasicy na podstawie naszej przeszłości.
Możesz sprawdzić, czy Twój organizm jest zakwaszony, czy nie, mierząc pH moczu papierkiem lakmusowym. Test ten należy powtarzać kilka razy dziennie, a następnie sporządzić prosty wykres. Jeśli wykres pokazuje linię prostą lub łagodnie wznoszącą się, to prawdopodobnie nasz organizm jest zakwaszony.

Nie wszyscy ludzie wierzą, że zakwaszenie organizmu można określić tylko na podstawie badania krwi. Jeśli pH jest nieprawidłowe, oznacza to, że zaburzona została kontrola kwasowo-zasadowa organizmu. W takich przypadkach ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy.

Jak zapobiec zakwaszeniu organizmu?

Zakwaszenie organizmu jest stanem fizjologicznym spowodowanym złymi nawykami żywieniowymi. Wszystkie metody profilaktyki opierają się na zasadach zdrowego żywienia.

Jeszcze większe znaczenie ma styl życia. Ważne jest rzucenie palenia, zaprzestanie picia alkoholu, odpowiednia ilość snu i zapewnienie sobie możliwości relaksu.

Ważne jest, aby wiedzieć, które produkty są kwasotwórcze, a które zasadotwórcze. Oto podział produktów:

Warzywa zasadotwórcze:
bakłażan, brukselka, burak, cebula, chlorella, czosnek, gorczyca, groszek, grzyby, kalafior, kalarepa, kapusta, marchewka, mlecz, botwina, ogórek, pomidory, rzepa, sałata, seler, szparagi, dynia, szpinak, zielona fasola, zielony groszek, lucerna.
Owoce zasadotwórcze:
truskawki, ananas, arbuz, banany, brzoskwinie, cytryna, czereśnie, grejpfrut, gruszki, jabłka, jagody, jeżyny, limonki, awokado, maliny, mandarynki, melon, morele, nektarynki, pomarańcze, porzeczki, poziomki, rabarbar, winogrona
Produkty białkowe zasadotwórcze:
biały ser, jaja, jogurt, kasza jaglana, kasztany, migdały, nasiona dyni, nasiona siemienia lnianego, nasiona słonecznika, piersi z kurczaka
Przyprawy zasadotwórcze:
curry, imbir, morska sól, pieprz chili, zioła
Inne produkty zasadotwórcze:
ocet jabłkowy, przetworzone produkty mleczne, soki owocowe, soki warzywne, zielona herbata
Warzywa kwasotwórcze:
biała fasola, ciecierzyca, czarna fasola, czerwona fasola, nerkowce, soczewica, zielony groszek, oliwki, soczewica, soja, zboża, ziemniaki.
Owoce kwasotwórcze:
borówka, śliwki, żurawina
Produkty zbożowe kwasotwórcze:
ciastka ryżowe, herbatniki, jęczmień, kluski, makarony, mąka, orkisz, otręby owsiane, otręby pszeniczne, owsianka, pieczywo, pszenica, ryż, skrobia zbożowa, spaghetti, żyto
Mięso kwasotwórcze:
bekon, dorsz, dziczyzna, homary, indyk, jagnięcia, karp , krewetki, królik, łosoś, małże, ostrygi, prosię, sardynki , szczupak, tuńczyk, wieprzowina, wołowina.
Inne produkty kwasotwórcze:
kakao, kawa, keczup, lekarstwa, masło, musztarda, napoje, olej lniany, olej sezamowy, olej słonecznikowy, olej z awokado, olej z nasion konopi, oliwa z oliwek, pieprz, piwo, smalec, spirytus, tytoń, wino, wysokoprocentowe likiery

Nie widzisz produktu liście w tabeli? Dodamy Twój komentarz do listy.

Jak odkwasić organizm?

Nie mamy wpływu na procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie. Możemy jednak modyfikować naszą dietę tak, aby regulować ilość kwasów i zasad w organizmie.
Dieta alkaliczna to sposób na obniżenie poziomu kwasów w organizmie. Przywraca ona równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Wiąże się ona z pewnymi ograniczeniami, na które nie każdy może się zgodzić.

Innym sposobem na zmniejszenie kwasowości są domowe przepisy. Można pozbyć się nadmiaru kwasowości w organizmie za pomocą takich produktów, jak ocet jabłkowy lub soda oczyszczona w innym tempie.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się suplementy diety. Są one oparte głównie na naturalnych składnikach i stanowią skuteczne i wygodne rozwiązanie, które polecamy z pełną odpowiedzialnością.

Jak wybrać suplement na odkwaszanie?

Zakwaszenie organizmu to temat, który w ostatnim czasie jest bardzo popularny. Zakwaszenie organizmu staje się coraz bardziej popularne ze względu na rosnącą świadomość objawów. Wpłynęło to znacząco na rynek suplementów diety. Obecnie jest coraz więcej produktów przeznaczonych dla osób cierpiących na zakwaszenie organizmu.

Wiele z tych produktów, zwłaszcza tych reklamowanych na szeroką skalę, jest nieskutecznych. Jak wybrać najlepszy suplement diety na odkwaszanie organizmu?

Ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę zarówno opinie i recenzje konsumentów, jak i lekarzy. Takie recenzje można znaleźć na portalach i forach zajmujących się tematyką urody i zdrowia.

Najlepsze preparaty na zakwaszenie

Spirulin Plus został uznany za najlepiej oceniony i zrecenzowany środek na zakwaszenie organizmu. Od niedawna produkt ten jest dostępny również w Polsce.

Spirulin Plus, produkt naturalny, jest bezpieczny. Jest bezpieczny dla osób w każdym wieku. Swoją skuteczność zawdzięcza unikalnej kombinacji składników:

  • chlorella
  • lucerna siewna
  • mniszek lekarski
  • pokrzywa zwyczajna
  • spirulina
  • zielona herbata
  • cynk

Lekarze i dietetycy również polecają ten produkt ze względu na jego niezwykłą skuteczność.

Spirulin Plus to suplement, który przywraca naturalną równowagę kwasowo-zasadową. Ma również inne zalety, takie jak redukcja nadmiaru wody i poprawa witalności.

Produkt można stosować jako profilaktykę. Dowiedz się więcej na spirulinplus.pl.

Dieta odkwaszająca

Dieta znana jako odkwaszająca organizm to dieta oparta głównie na pokarmach o odczynie zasadowym. Mimo że jest to świetne rozwiązanie, może być dość trudne do wdrożenia. Należy zrezygnować z picia kawy, herbaty, alkoholu i tłustych potraw, takich jak ciasta, ciasteczka czy czekolada. Te – często uzależniające – produkty mogą być trudne do odstawienia dla każdego.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze rozwiązania, warto zapoznać się z podstawowymi tabelami opisującymi pH produktów spożywczych. Każda dieta odkwaszająca może opierać się na tych podstawowych tabelach. Wystarczy przypomnieć sobie zasadę 80/20. Ważne jest, aby pamiętać, że 80% żywności powinno być kwaśne, a 20% zasadowe.

Podstawa diety (tzw. produkty zasadowe):

Produkty wysoko zasadotwórcze (pH 8,1 – 9,0) Produkty zasadotwórcze (pH 7,0 – 8,0)
kiwi cytryny
arbuz pomarańcze
ananas banany (dojrzałe)
daktyle awokado
figi truskawki
borowiki szlachetne mandarynki
kurki zwyczajne kalarepa
dynie marchew
ogórki kapusta
cukinie brokuły
czarna rzodkiew szczaw
surowy szpinak gotowany szpinak
soki z warzyw (bez cukru!) por
soki z owoców (bez cukru!) seler
botwina chrzan

Uzupełnienie diety (tzw. produkty neutralne):

Produkty neutralne (pH = 7,0)
śmietana
serwatka
jogurt naturalny
oleje (tylko i wyłącznie roślinne)
masło (świeże)

Produkty kwasotwórcze (maksymalny udział w jadłospisie – 20%):

Produkty wysoko kwasotwórcze (pH 5,0 – 5,9) Produkty kwasotwórcze (pH 6,0 – 6,9)
wieprzowina Ryby
cukier jaja
mąka pszenna Chleb żytni
biały ryż Pełnoziarniste makarony
sól piwo
kakao Kasza gryczana
żółty ser otręby pszenne
Czarna herbata makaron sojowy
wołowina orkisz
kawa twaróg

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Zakwaszenie organizmu jakie są przyczyny i objawy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Zakwaszenie organizmu jakie są przyczyny i objawy?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze