Poznaj najlepsze ćwiczenia na ból pleców i zdrowy kręgosłup

Zdrowe plecy to gwarancja komfortu na co dzień. Kręgosłup jest swego rodzaju stabilizatorem ciała, przez co jest narażony na wiele urazów. Z tego powodu musimy pamiętać, aby odpowiednio o niego zadbać przy wykonywaniu kilku prostych ćwiczeń. Dobrze jest je stosować codziennie, aby w przyszłości nie mieć większych problemów z tą częścią ciała. Poznajmy zatem najlepsze ćwiczenia na zdrowy kręgosłup.

Dlaczego warto wykonywać deskę?

Deska to jedno z popularniejszych ćwiczeń stabilizacyjnych całego ciała. Niewiele osób jednak wie, że ma ono zbawienny wpływ właśnie na kręgosłup. Należy jednak pamiętać, że mogą je wykonywać osoby, które nie uskarżają się na poważniejsze problemy z plecami. To ćwiczenie jest statyczne i nie musimy przy nim wykonywać żadnego ruchu. Zaczynamy od uklęknięcia na podłodze, a następnie opieramy się na przedramionach. Konieczny jest kąt prosty między łokciami. W dalszej kolejności unosimy biodra, a stopy ustawiamy na palcach. Musimy napiąć wszystkie mięśnie i pamiętać, aby nie podnosić pośladków zbyt wysoko. Ćwiczenie to działa wzmacniająco, co pozwoli nam uniknąć bólu szczególnie odcinka lędźwiowego.

Koci grzbiet – jak poprawnie wykonać to ćwiczenie?

Wykonanie go jest niezwykle proste, ponieważ pozycja wyjściowa dla tego ćwiczenia to klęk podparty. W tej pozycji musimy wypchnąć górny odcinek kręgosłupa w górę, przez co powstaje pewien rodzaj garba. Jednocześnie musimy pamiętać, aby chować głowę między ramionami. Dobrze jest powtórzyć to ćwiczenie od 10 do 15 razy na serię. Koci grzbiet może ograniczyć do minimum leki przeciwbólowe z powodów problemów z kręgosłupem.

Balans jako ćwiczenie na zdrowy kręgosłup

Ponownie zaczynamy od klęku podpartego. Dzięki tej pozycji możemy wyciągnąć przed siebie prawą rękę, a lewą nogę pozostawiamy uniesioną z tyłu. Spróbujmy wytrzymać w tej pozycji przez kilka sekund, po czym wracamy nogą oraz ręką do ciała. Przyciągamy do siebie, przy okazji dotykając prawym łokciem lewego kolana. Następnie powracamy do pozycji wyjściowej. Ten ruch powtarzamy również na drugą stronę, a w serii wystarczy już zaledwie 5 powtórzeń.

Czy ukłon japoński pozwoli pozbyć się bólu kręgosłupa?

Bardzo często w przypadku gorączki czy grypy bolą nas wszystkie mięśnie. Można wtedy wspierać się takimi preparatami, jak leki przeciwgorączkowe, lecz dobrze jest także spróbować ukłonu japońskiego. Najczęściej przynosi nam natychmiastową ulgę. Musimy najpierw usiąść na piętach, a ręce wyciągając jak najdalej przed siebie, a przy tym pochylić się ku przodowi. To ćwiczenie wystarczy powtórzyć od 10 do 15 razy.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Poznaj najlepsze ćwiczenia na ból pleców i zdrowy kręgosłup

Ilość ocen: 3 Średnia ocen: 5 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Poznaj najlepsze ćwiczenia na ból pleców i zdrowy kręgosłup

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze