Chrapanie to przypadłość, która dosięgać może nawet ponad 40% Polaków. Większość z nas, najzwyczajniej w świecie – lekceważy ten defekt i nie podejmuje trudów jego eliminacji. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy na temat możliwych konsekwencji chrapania.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie to nic innego jak akustyczne zjawisko wywoływane przez drobne wibracje tkanek miękkich gardła – charakterystyczny dźwięk pojawia się podczas przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych. Co ważne – chrapanie nie stanowi choroby jednak jest objawem, którego nie należy ignorować. Wszak, bardzo często chrapaniu towarzyszy osłabienie przepływu powietrza, co może doprowadzić nawet do niedotleniania organizmu – w ten właśnie sposób powstaje OBS (obturacyjny bezdech senny).

Chrapanie może być wywoływane również przez takie główne przyczyny jak:
• nadwagę i otyłość
• stosowanie środków farmakologicznych o działaniu nasennym i uspokajającym
• wrodzone wady w budowie elementów górnych dróg oddechowych
• spożywanie nadmiernych ilości alkoholu przed snem
• palenie papierosów
• krzywą przegrodę nosową
• nieżyt nosa
• polipy w jamie nosowej
• przerost migdałków

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny to nic innego jak okresowe zatrzymanie lub ograniczenie przepływu powietrza w górnych drogach. Kilkusekundowe epizody mogą pojawiać się w skrajnych przypadkach nawet kilkaset razy w ciągu kilku godzin snu.

Osoba cierpiąca na bezdech senny bardzo często nie jest świadoma problemu, gdyż objawy OBS są charakterystyczne dla wielu jednostek chorobowych.

Objawy nocne bezdechu sennegoObjawy dzienne bezdechu sennego
Głośne i nieregularne chrapanieUczucie zmęczenia
Niespokojny, przerywany senPoranny ból głowy
PotliwośćProblemy z koncentracją
Uczucie przyśpieszonego oddechu po przebudzeniuNadmierna senność w ciągu dnia
Potrzeba oddania moczuSuchość w ustach

Ponadto, u mężczyzn bardzo często zauważa się problemy ze sprawnością seksualną (zaburzenia potencji).

Bezdech senny to przypadłość niezwykle niebezpieczna, która może nieść za sobą bardzo poważne skutki zdrowotne – badania dowodzą,  że zwiększa ryzyko wystąpienia:
• nadciśnienia tętniczego
• zawału serca
• udaru mózgu

Chrapanie leczenie

Obecna wiedza medycyny pozwala skutecznie eliminować chrapanie. Efektywnych form terapii jest co najmniej kilka.

Diatermia radiofalowa
Technologia wykorzystująca prąd o częstotliwości fal radiowych w celu zmniejszenia uszkodzenia tkanek. To bezbolesna forma zabiegowa, którą wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Diatermię radiofalową wykorzystuje się w zabiegach uvulopalatoplastyki, uvulopalatofaryngoplastyki, tonsillektomii oraz konchoplastyki.

Kriochirurgia
Metoda ta polega na kontrolowanym, miejscowym niszczeniu tkanek za pomocą bardzo niskich temperatur. Kriochirurgia znajduje zastosowanie w leczeniu przerośniętych migdałków.

Laser CO2
Leczenie laserowe znajduje powszechne zastosowanie w eliminacji wielu przyczyn chrapania. Metodę tę stosuje się głównie w przypadku plastyki języczka i podniebienia miękkiego (uvulopalatoplastyka) oraz leczeniu przerośniętych migdałków.

Snoreplastyka iniekcyjna
To forma zabiegowa polegająca na utwardzeniu wiotkiego podniebienia. Za pomocą strzykawki z igłą aplikuje się specjalny lek, który doprowadza do powstania tkanki włóknistej – znacznie bardziej odpornej na wibracje

Środki farmakologiczne
Szerokie zastosowanie w leczeniu chrapania mają również środki farmakologiczne. Preparaty w formie tabletek/kapsułek i sprayów pozwalają udrożnić górne drogi oddechowe i poprawić ukrwienie.

Domowe sposoby na chrapanie

Czy chrapanie to przypadłość, którą można wyeliminować poprzez zastosowanie domowych receptur? Jak najbardziej! Niegdyś, gdy laryngologia nie była tak rozwiniętą gałęzią medycyny – z chrapaniem radzono sobie na „własną rękę”.

Chcąc pozbyć się chrapania bez wizyty u laryngologa musimy:

  1. Rzucić palenie papierosów.
  2. Zrezygnować z picia alkoholu (szczególnie przed snem).
  3. Wzmóc aktywność fizyczną (codzienny kilkudziesięciominutowy trening na świeżym powietrzu).
  4. Zadbaj o odpowiednią pozycję w czasie snu (nie śpij na wznak!).
  5. Przewietrz sypialnię 10 minut przed snem.
  6. Zadbaj o odpowiednią temperaturę (od 18 do 22 stopni celsjusza).

Ponadto, zastosowanie w leczeniu chrapania i poprawie komfortu snu znajdują: rumianek, herbata z eukaliptusa, kardamon oraz waleriana.

Tabletki na chrapanie

Zdecydowanie najwygodniejszą formą leczenia chrapania jest stosowanie środków farmakologicznych w postaci tabletek. Czy jest to rozwiązanie skuteczne? Czy tabletki na chrapanie pozwalają wyeliminować chrapanie?

W opinii wielu specjalistów, tabletki na chrapanie mogą okazać się antidotum „na całe zło”. Skuteczność tabletek bywa jednak bardzo różna. Dlatego też, przed wyborem konkretnego preparatu warto zapoznać się z opiniami, recenzjami i wszelakimi niezależnymi rankingami. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że wybraliśmy faktycznie skuteczny środek na chrapanie.

Lek na chrapanie

W ostatnim czasie wyjątkową popularnością cieszy się jeden środek – Snoran Plus. To suplement diety, który zbiera doskonałe recenzje nie tylko od lekarzy laryngologii, ale także konsumentów.

Co ważne, produkt ten może być stosowany dosłownie przez każdego, gdyż oparty jest na silnych, ale naturalnych ekstraktach i wyciągach z roślin. Nie powoduje absolutnie żadnych niepożądanych reakcji organizmu.

Jak działa Snoran Plus?

Snoran Plus w przeciwieństwie do innych środków farmakologicznych działa wielopłaszczyznowo. Można wręcz powiedzieć, że stanowi rozwiązanie uniwersalne. Wpływa między innymi na:
• redukcję stanów zapalanych w górnych drogach oddechowych
• usunięcie przekrwienia i obrzęków śluzówki
• usunięcie niedrożności

Preparat ten nie tylko zagwarantuje pozbycie się problemu, ale także zapewni głęboki, odprężający i spokojny sen.

Ważne: ze względu na liczne podróbki (produkt stał się niezwykle popularny) zalecamy dokonywania zakupu Snoran Plus bezpośrednio na stronie producenta (sprawdź tutaj).

Dokonując zakupu bezpośrednio na snoranplus.pl otrzymamy dodatkowo 90-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

 

Głośne chrapanie a problemy ze snem
Ocena z 2 głosów