Chrapanie to przypadłość, która dosięgać może nawet ponad 40% Polaków. Większość z nas, najzwyczajniej w świecie – lekceważy ten defekt i nie podejmuje trudów jego eliminacji. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy na temat możliwych konsekwencji chrapania.

Chrapanie – przyczyny

Chrapanie to nic innego jak akustyczne zjawisko wywoływane przez drobne wibracje tkanek miękkich gardła – charakterystyczny dźwięk pojawia się podczas przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych. Co ważne – chrapanie nie stanowi choroby jednak jest objawem, którego nie należy ignorować. Wszak, bardzo często chrapaniu towarzyszy osłabienie przepływu powietrza, co może doprowadzić nawet do niedotleniania organizmu – w ten właśnie sposób powstaje OBS (obturacyjny bezdech senny).

Chrapanie może być wywoływane również przez takie główne przyczyny jak:
• nadwagę i otyłość
• stosowanie środków farmakologicznych o działaniu nasennym i uspokajającym
• wrodzone wady w budowie elementów górnych dróg oddechowych
• spożywanie nadmiernych ilości alkoholu przed snem
• palenie papierosów
• krzywą przegrodę nosową
• nieżyt nosa
• polipy w jamie nosowej
• przerost migdałków

Jakie są skutki chrapania?

Chrapanie to defekt, który może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia danej jednostki. Chrapaniu bardzo często towarzyszy tzw. bezdech senny (epizodyczne przerwy w oddychaniu), co skutkuje niedostatecznym dotlenieniem organizmu w czasie snu.

Do najczęściej występujących skutków chrapania zaliczamy:

 • niewyspanie i brak energii
 • pogorszenie zdolności intelektualnych
 • problemy z pamięcią i koncentracją
 • ogólne osłabienie organizmu
 • spadek satysfakcji z życia seksualnego
 • poranne bóle głowy

To jednak nie wszystko. Chrapanie może stanowić przyczynę także znacznie poważniejszych przypadłości, a konkretniej:

 • niewydolność serca
 • udar mózgu
 • cukrzyca
 • nadciśnienie tętnicze
 • nadkrwistość

Jak nie trudno zauważyć – lekceważenie chrapania stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także życia pacjenta.

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny to nic innego jak okresowe zatrzymanie lub ograniczenie przepływu powietrza w górnych drogach. Kilkusekundowe epizody mogą pojawiać się w skrajnych przypadkach nawet kilkaset razy w ciągu kilku godzin snu.

Osoba cierpiąca na bezdech senny bardzo często nie jest świadoma problemu, gdyż objawy OBS są charakterystyczne dla wielu jednostek chorobowych.

Objawy nocne bezdechu sennegoObjawy dzienne bezdechu sennego
Głośne i nieregularne chrapanieUczucie zmęczenia
Niespokojny, przerywany senPoranny ból głowy
PotliwośćProblemy z koncentracją
Uczucie przyśpieszonego oddechu po przebudzeniuNadmierna senność w ciągu dnia
Potrzeba oddania moczuSuchość w ustach

Ponadto, u mężczyzn bardzo często zauważa się problemy ze sprawnością seksualną (zaburzenia potencji).

Bezdech senny to przypadłość niezwykle niebezpieczna, która może nieść za sobą bardzo poważne skutki zdrowotne – badania dowodzą,  że zwiększa ryzyko wystąpienia:
• nadciśnienia tętniczego
• zawału serca
• udaru mózgu

Występowanie bezdechu sennego uwarunkowane jest przez szereg różnych czynników. Do najczęściej występujących przyczyn tej przypadłości zaliczamy nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, a mianowicie:

 • polipy
 • skrzywioną przegrodę nosową
 • niewłaściwą budowę żuchwy
 • wiotkość mięśni podniebienia
 • przerost tkanki (np. po infekcjach)

Co więcej, bezdech senny może być wywoływany przez niepoprawny styl życia, a konkretniej:

 • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu
 • nałogowe palenie papierosów
 • spożywanie posiłków bezpośrednio przed snem

Chrapanie leczenie

jak pozbyć się chrapania

Obecna wiedza medycyny pozwala skutecznie eliminować chrapanie. Efektywnych form terapii jest co najmniej kilka.

Diatermia radiofalowa
Technologia wykorzystująca prąd o częstotliwości fal radiowych w celu zmniejszenia uszkodzenia tkanek. To bezbolesna forma zabiegowa, którą wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Diatermię radiofalową wykorzystuje się w zabiegach uvulopalatoplastyki, uvulopalatofaryngoplastyki, tonsillektomii oraz konchoplastyki.

Kriochirurgia
Metoda ta polega na kontrolowanym, miejscowym niszczeniu tkanek za pomocą bardzo niskich temperatur. Kriochirurgia znajduje zastosowanie w leczeniu przerośniętych migdałków.

Laser CO2
Leczenie laserowe znajduje powszechne zastosowanie w eliminacji wielu przyczyn chrapania. Metodę tę stosuje się głównie w przypadku plastyki języczka i podniebienia miękkiego (uvulopalatoplastyka) oraz leczeniu przerośniętych migdałków.

Snoreplastyka iniekcyjna
To forma zabiegowa polegająca na utwardzeniu wiotkiego podniebienia. Za pomocą strzykawki z igłą aplikuje się specjalny preparat, który doprowadza do powstania tkanki włóknistej – znacznie bardziej odpornej na wibracje

Środki farmakologiczne
Szerokie zastosowanie w leczeniu chrapania mają również środki farmakologiczne. Preparaty w formie tabletek/kapsułek i sprayów pozwalają udrożnić górne drogi oddechowe i poprawić ukrwienie.

Co oczywiste, wybór formy leczenia chrapania uzależniony jest od przyczyny występowania defektu. Gdy nie jest ona oczywista – zaleca się zmianę trybu życia na zdrowszy i wsparcie leczenia środkami farmakologicznymi (preparatami pod postacią spray’ow, aerozolów oraz tabletek).

Domowe sposoby na chrapanie

Czy chrapanie to przypadłość, którą można wyeliminować poprzez zastosowanie domowych receptur? Jak najbardziej! Niegdyś, gdy laryngologia nie była tak rozwiniętą gałęzią medycyny – z chrapaniem radzono sobie na „własną rękę”.

Wiele osób do tej pory praktykuje naturalne sposoby na chrapanie. Oparte są one jednak tylko i wyłącznie na zmianie trybu życia i ewentualnie stosowaniu preparatów o działaniu łagodzącym.

Chcąc pozbyć się chrapania bez wizyty u laryngologa powinniśmy:

 1. Rzucić palenie papierosów.
 2. Zrezygnować z picia alkoholu (szczególnie przed snem).
 3. Wzmóc aktywność fizyczną (codzienny kilkudziesięciominutowy trening na świeżym powietrzu).
 4. Zadbaj o odpowiednią pozycję w czasie snu (nie śpij na wznak!).
 5. Przewietrz sypialnię 10 minut przed snem.
 6. Zadbaj o odpowiednią temperaturę (od 18 do 22 stopni Celsjusza).

Ponadto, zastosowanie w leczeniu chrapania i poprawie komfortu snu znajdują: rumianek, herbata z eukaliptusa, kardamon oraz waleriana.

Tabletki na chrapanie

Zdecydowanie najwygodniejszą formą leczenia chrapania jest stosowanie środków farmakologicznych w postaci tabletek. Czy jest to rozwiązanie skuteczne? Czy tabletki na chrapanie pozwalają wyeliminować chrapanie?

Lek na chrapanie

Zaleceniem do stosowania tabletek na chrapanie jest brak oczywistej przyczyny chrapania. To metoda, która jest o wiele wygodniejsza od specjalistycznych spray’ów, aerozolów i innych preparatów aplikowanych bezpośrednio przez nos.

Warto także zauważyć, że niektóre tabletki na chrapanie stanowią nie tylko lek o działaniu doraźnym, ale i przyczynowym. Oznacza to, że po zakończonej kuracji (zalecana długość zwykle opisana jest na ulotce preparatu) defekt zostaje całkowicie wyeliminowany.

W opinii wielu specjalistów, tabletki na chrapanie mogą okazać się antidotum „na całe zło”. Skuteczność tabletek bywa jednak bardzo różna. Dlatego też, przed wyborem konkretnego preparatu warto zapoznać się z opiniami, recenzjami i niezależnymi rankingami. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że wybraliśmy faktycznie skuteczny środek na chrapanie.

Środek na chrapanie

W ostatnim czasie wyjątkową popularnością cieszy się jeden środek – Snoran Plus. To suplement diety, który zbiera doskonałe recenzje nie tylko od lekarzy laryngologii, ale także konsumentów.

Tabletki na chrapanie

Co ważne, produkt ten może być stosowany dosłownie przez każdego, gdyż oparty jest na silnych, ale naturalnych ekstraktach i wyciągach z roślin. Nie powoduje absolutnie żadnych niepożądanych reakcji organizmu.

Jak działa Snoran Plus?

Snoran Plus w przeciwieństwie do innych środków farmakologicznych działa wielopłaszczyznowo. Można wręcz powiedzieć, że stanowi rozwiązanie uniwersalne. Wpływa między innymi na:
• redukcję stanów zapalanych w górnych drogach oddechowych
• usunięcie przekrwienia i obrzęków śluzówki
• usunięcie niedrożności

Preparat ten nie tylko zagwarantuje pozbycie się problemu, ale także zapewni głęboki, odprężający i spokojny sen.

Snoran Plus to preparat, który pozwala raz na zawsze uporać się z defektem. Według producenta, aby osiągnąć takowy efekt – należy stosować środek przez trzy miesiące.

Ważne: ze względu na liczne podróbki (produkt stał się niezwykle popularny) zalecamy dokonywania zakupu Snoran Plus bezpośrednio na stronie producenta (sprawdź tutaj). Dokonując zakupu bezpośrednio na snoranplus.pl otrzymamy dodatkowo 90-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Skuteczność preparatu Snoran Plus została potwierdzona wielokrotnie przez liczne badania, a także zadowolonych klientów. Jeżeli produkt nie spełni Twoich oczekiwań odeślij nam opakowanie w ciągu 90 dni od zakupu, aby otrzymać zwrot pieniędzy.

Pełną recenzję Snoran Plus znajdą Państwo w tym artykule:

Snoran Plus – recenzja tabletek na chrapanie

 

12 komentarzy
 1. Klaudia

  Głośne chrapanie to najczęściej problem dla partnera osoby chrapiącej. Mój narzeczony chrapie zwłaszcza wtedy, gdy śpi na plecach. Był na wizycie u laryngologa i dostał listę leków. Wydał w sumie 300 zł a po miesiącu leczenia okazało się, że nic nie pomaga. Zatem wydanie 170 zł na pakiet podstawowy Snoran Plus to naprawdę niewiele. Niestety zauważam u niego także bezdechy senne.

  Odpowiedz
 2. Bożydar

  Zdiagnozowano u mnie bezdech senny i aktualnie jestem w trakcie leczenia. Często nie mamy nawet świadomości, że występują bezdechy i czym grożą. Tak było w moim przypadku. Na całe szczęście, w porę zainterweniowałem i póki co – jest poprawa.

  U mnie ograniczony przepływ powietrza to objaw przerośniętych migdałków. Nie mniej jednak – z tego co wiem, nie trzeba mieć genetycznej wady, by pojawiły się problemy z oddychaniem w czasie snu.

  Odpowiedz
 3. Zbyszek

  Powiem tak – przetestowałem różne tabletki na chrapanie i spraye. Póki co nadal bez efektów. Może zainteresuję się tym Snoranem, ale na razie nie mam funduszy. W każdym razie… co do objawów, to faktycznie jest pewien kłopot, tj. codziennie rano czuję się mega niewyspany (bez znaczenia jak długo śpię) i coraz częściej pojawia się ból głowy. Nie to jest najgorsze…

  Najgorsze to jest te szturchanie przez żonę… która tym sposobem nieco wyhamowuje chrapanie, a ja przez to sie nie wysypiam..

  Odpowiedz
 4. Monika

  Jestem przerażona. Przeczytałam ten artykuł, zaznajomiłam się z możliwymi konsekwencjami i jutro umawiam męża na wizytę u laryngaloga. Oby tylko nie miał obturacyjnego bezdechu sennego…

  Nie mam jednak co może być przyczyną chrapania. W końcu – nie pije, nie pali, raczej zdrowo się odżywia. Być może to efekt jakiś zaburzeń w budowie anatomicznej? Trudno powiedzieć. Mam nadzieję, że po konsultacji z lekarzem będę mądrzejsza.

  Odpowiedz
 5. Helmut

  Mi chrapanie jakoś szczególnie nie przeszkadza. Wysypiam się, ale za to moja małżonka dosyć mocno napiera, aby się tego pozbył. Przetestuję te tabletki, bo na jakiekolwiek zabiegi nie dam się namówić. I wcale nie – nie boję się :-).

  Odpowiedz
  • Amanda

   Można zrobić sobie zabieg poprawy przegrody nosowej. Polega on na usunięciu części chrząstki i zabieg trwa nie więcej niż 20 minut. Aczkolwiek nie zawsze jest to rozwiązaniem problemu. Chrapanie jest też chyba genetyczne i niekiedy nie jest łatwo go leczyć. Myślę, że tabletki na chrapanie to jednak najlepsze rozwiązanie, które nie ingeruje w nasze ciało.

   Odpowiedz
 6. Tomala

  Mi lekarz przepisał jakiś lek na chrapanie (nie pamiętam nazwy), ale bez rezultatów. Myślicie, że ten Snoran jest warty uwagi? Nie bardzo wiem co może być przyczyną chrapania, raczej nie migdałki czy gardło. Prędzej spodziewałbym się, że jest to efekt wieloletniego palenia papierosów. Nasila się wtedy, gdy pojawia się przeziębienie/po mocno zakraplanej imprezie. Ktoś ma jakieś sugestie?

  Odpowiedz
  • Lechu

   Tomala, tak jest warty i uwagi i swojej ceny. Mi pomógł od razu – tzn. po tygodniu czuć było różnicę (a raczej słyszeć) – z tego co mi mówiła żona. Oczywiście, to nie jest tak, że nagle chrapanie ustaje. Stopniowo. Ja po 2,5 miesiącach całkowicie przestałem chrapać. Teraz już nie biorę i efekty sie utrzymują. Pochrapuję tylko jak jestem mega zmęczony lub po imprezie, ale to chyba normalne.

   Odpowiedz
 7. Mauryca

  Chrapanie bierze się też od takiej choroby, która nazywa się nieżyt nosa. Objawia się ona ciągle zatkanym nosem co powoduje, że nie da się w nocy oddychać przez nos. Zatkany nos leczyłam wodą morską, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Mam z tym ogromny problem a mój oddechowy układ niedługo się wykończy.. Snoran usuwa też niedrożność i dlatego zastanawiam się nad jego kupnem. Ale mam jednak ważne pytanie, czy Snoran można łączyć z innymi lekami?

  Odpowiedz
  • Mateusz

   Chrapanie nie tylko bierze się od nieżytu nosa. Wyżej masz opisane inne przyczyny chrapania. U mnie np. wszystko było wynikiem opadania języka. W praktyce, wystarczyło zmienić pozycję snu i wtedy nie chrapię (nie można spać na wznak). Miałem badanie polisomnograficzne i nic nie wykazało :).

   A co do Twojego pytania – wygląda na to, ze można (zero jakiejs chemii), ale najlepiej dopytać lekarza.

   Odpowiedz
 8. Juleczka

  U mnie w domu – niemal wszyscy chrapią: mama, tata, bracia… Czy to moze być genetycznie uwarunkowane? Są jakieś genetyczne choroby, które mają wpływ na chrapanie? Bo mi też zdarza się pochrapywać, a mam 17 lat i jestem dziewczyną. To chyba nie jest normalne? Czy moze ktos polecić jakiś skuteczny lek na chrapanie?

  Odpowiedz
  • Koralka

   Oczywiście, że chrapanie ma także podstawę genetyczną. Związane jest to z budową przegrody nosowej oraz krtani. Nie wiem czy zwróciłaś kiedykolwiek uwagę na to, jakie pytania zadają lekarze “Czy w pańskiej rodzinie ktoś miał/chorował na…” 90% naszych chorób lub innych schorzeń ma genetyczne uwarunkowanie.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.