Chrapanie przyczyny, leczenie i najlepsze sposoby

Chrapanie może być poważną dolegliwością, która dotyka nawet 40% Polaków. Mamy tendencję do ignorowania tego problemu i niepodejmowania żadnych działań. Wynika to w dużej mierze z braku świadomości na temat możliwych konsekwencji chrapania.

Chrapanie – przyczyny

Chrapanie jest spowodowane drganiami tkanek miękkich gardła. Ten charakterystyczny dźwięk powstaje, gdy powietrze przechodzi przez górne drogi oddechowe. Ważne: Chrapanie nie jest oznaką poważnej choroby, ale powinno być leczone. Chrapanie jest często związane ze zmniejszeniem przepływu powietrza. Może to prowadzić do niedotlenienia.

Do innych ważnych przyczyn chrapania należą: – otyłość i nadwaga – stosowanie leków o działaniu nasennym i uspokajającym – wrodzone wady budowy elementów górnych dróg oddechowych – nadmierne spożywanie alkoholu przed snem – palenie papierosów skrzywiona przegroda nosowa, katar i polipy w jamie nosowej

  • przerost migdałków podniebiennych.

Jakie są skutki chrapania?

Chrapanie może być poważnym problemem zdrowotnym. Chrapaniu często towarzyszy bezdech senny, który jest stanem powodującym niedostateczne dotlenienie organizmu podczas snu.

Chrapanie może mieć następujące skutki:

  • Bezsenność i brak energii
  • Osłabienie intelektu
  • Problemy z pamięcią i koncentracją
  • Ogólne osłabienie organizmu
  • Spadek wrażliwości na przyjemność seksualną
  • Poranne bóle głowy

To jeszcze nie wszystko. Chrapanie może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak:

  • niewydolność serca
  • udar mózgu
  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • nadkrzepliwość

Łatwo zauważyć, że chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny można opisać jako czasowe zatrzymanie lub ograniczenie przepływu powietrza do górnych dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach mogą występować epizody trwające zaledwie kilka sekund, a w ciągu jednej nocy snu mogą trwać kilkaset razy.

Objawy bezdechu sennego mogą być bardzo subtelne, a dana osoba może nawet nie wiedzieć, że go ma.

Objawy nocne bezdechu sennego Objawy dzienne bezdechu sennego
Głośne i nieregularne chrapanie Uczucie zmęczenia
Niespokojny, przerywany sen Poranny ból głowy
Potliwość Problemy z koncentracją
Uczucie przyśpieszonego oddechu po przebudzeniu Nadmierna senność w ciągu dnia
Potrzeba oddania moczu Suchość w ustach

Mężczyźni często doświadczają problemów ze sprawnością seksualną (zaburzenia potencji).

Bezdech senny może być stanem niebezpiecznym i powodować poważne problemy zdrowotne. Badania wykazały, że zwiększa on prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego i zawału serca.

  • udar mózgu

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować bezdech senny. Najczęściej są one spowodowane nieprawidłowościami w budowie i funkcjonowaniu górnych dróg oddechowych.

  • Polipy
  • skrzywiona przegroda nosowa
  • nietypowa budowa żuchwy
  • wiotkie mięśnie podniebienia
  • przerost tkanek (np. po infekcjach)

Do bezdechu sennego może prowadzić także niewłaściwy tryb życia.

  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • nałogowe palenie papierosów
  • Jedzenie bezpośrednio przed snem

Chrapanie – leczenie

Współczesna wiedza medyczna pozwala na wyeliminowanie chrapania. Istnieją co najwyżej trzy skuteczne metody leczenia.

Diatermia radiofalowa

Radiofrekwencja to technologia polegająca na zmniejszaniu uszkodzenia tkanek za pomocą prądu o częstotliwości radiowej. Ten bezbolesny zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Diatermia o częstotliwości radiowej jest stosowana w zabiegach uvulopalatoplastyki, uvulopalatopharyngoplastyki, tonsillektomii i konchoplastyki.

Kriochirurgia

Polega na kontrolowanym, miejscowym niszczeniu tkanek przy użyciu bardzo niskich temperatur. W leczeniu przerośniętych migdałków można zastosować kriochirurgię.

Laser CO2

Laseroterapia może być stosowana w leczeniu wielu przyczyn chrapania. Zabieg ten stosuje się głównie w przypadku tonsillektomii i uvulopalatoplastyki.

Snoreplastyka iniekcyjna

Ten zabieg jest stosowany w celu utwardzenia wiotkiego języka. Za pomocą igły i strzykawki przygotowuje się specjalny preparat, który tworzy tkankę włóknistą. Dzięki temu staje się on bardziej odporny na wibracje.

Środki farmakologiczne

Chrapanie można również leczyć środkami farmakologicznymi. Dostępne są tabletki/kapsułki, spraye i rozpylacze, które pomagają odblokować górne drogi oddechowe.

Przyczyna chrapania będzie miała wpływ na wybór odpowiedniego leczenia. Najlepiej jest wprowadzić zmiany w stylu życia, aby poprawić swój stan zdrowia i wspomóc leczenie środkami farmakologicznymi (sprayami lub aerozolami), jeśli przyczyna nie jest oczywista.

Domowe sposoby na chrapanie

Czy istnieją domowe sposoby leczenia chrapania? Jak najbardziej! W przeszłości chrapanie leczono samodzielnie, ponieważ laryngologia nie była dobrze rozwiniętą dziedziną medycyny.

Wiele osób nadal stosuje naturalne środki, aby powstrzymać chrapanie. Nie polegają one na zmianie stylu życia ani na stosowaniu preparatów uspokajających.

Aby pozbyć się chrapania, powinniśmy zastosować się do poniższych kroków, nawet jeśli nie potrzebujemy wizyty u laryngologa.

  1. Rzuć palenie papierosów
  2. Unikaj spożywania alkoholu, zwłaszcza przed snem.
  3. Zwiększ swoją aktywność fizyczną poprzez codzienne kilkuminutowe ćwiczenia na świeżym powietrzu.
  4. Upewnij się, że podczas snu przyjmujesz wygodną pozycję. ).
  5. Dziesięć minut przed położeniem się do łóżka przewietrz sypialnię.
  6. Utrzymuj odpowiednią temperaturę (18-22 stopnie Celsjusza).

Kardamon, eukaliptus, rumianek i waleriana również mogą być stosowane w celu zmniejszenia chrapania, poprawy komfortu snu i są przydatne w leczeniu chrapania.

Tabletki na chrapanie

Najwygodniejszą metodą leczenia chrapania jest stosowanie środków farmakologicznych w tabletkach. Czy jest to skuteczna metoda leczenia? Czy tabletki na chrapanie mogą wyeliminować chrapanie?

Tabletki na chrapanie są zalecane, jeśli nie ma wyraźnej przyczyny chrapania. Metoda ta jest wygodniejsza niż aerozole, spraye czy inne preparaty aplikowane bezpośrednio do nosa.

Są one nie tylko lekiem doraźnym, ale mogą być również stosowane w leczeniu chrapania. Wada zostanie całkowicie wyeliminowana po zakończeniu leczenia (zalecany czas trwania jest zwykle podany na ulotce).

Wielu ekspertów uważa, że tabletki na chrapanie mogą być skutecznym antidotum na wszelkie zło. Skuteczność tabletek może być różna. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego preparatu, koniecznie zapoznaj się z opiniami, ocenami i niezależnymi rankingami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybieramy najskuteczniejszy środek na chrapanie.

Środek na chrapanie

Jeden z leków, Snoran Plus, stał się ostatnio niezwykle popularny. Ten suplement diety otrzymał doskonałe recenzje zarówno od lekarzy laryngologów, jak i konsumentów.

Produkt ten jest niezwykle wszechstronny, ponieważ składa się z silnych, ale naturalnych ekstraktów i wyciągów roślinnych. Nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Jak działa Snoran Plus?

Snoran Plus działa na wielu poziomach, co nie jest podobne do innych leków farmakologicznych. Można go nawet nazwać lekiem uniwersalnym. Zmniejszenie stanu zapalnego w górnych drogach oddechowych; – Usunięcie przekrwienia i obrzęku błony śluzowej

  • usuwanie niedrożności

Gwarantuje to, że problem zniknie i pozwoli Ci na spokojną, odprężającą noc.

Snoran Plus jest produktem, który może być stosowany w celu trwałego wyeliminowania wady. Producent sugeruje, abyś stosował produkt przez co najmniej trzy miesiące, aby osiągnąć ten efekt.

Ważne: Snoran Plus był wielokrotnie podrabiany, co czyni go niezwykle popularnym. Zalecamy zakup Snoranu Plus na stronie producenta. W przypadku zakupu bezpośrednio na stronie snoranplus.pl otrzymają Państwo 90-dniową gwarancję.

Liczne badania i zadowoleni klienci potwierdzili skuteczność Snoran Plus. Aby odzyskać swoje pieniądze, zwróć produkt w ciągu 90 dni.

Ten artykuł zawiera pełną recenzję Snoran Plus.

→ Snoran Plus – recenzja tabletek na chrapanie

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Chrapanie przyczyny, leczenie i najlepsze sposoby

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Chrapanie przyczyny, leczenie i najlepsze sposoby

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze