Trądzik może pojawić się w każdym wieku i stanowi poważny problem, nie tylko natury estetycznej. Obecnie istnieje wiele metod leczenia tego problemu, w tym także i tych opartych na ziołach i wyciągach roślinnych. Co ważne, zioła na trądzik mogą stanowić dobrą alternatywę dla terapii farmakologicznej, ale i mogą być elementem postępowania uzupełniającego. Ta metoda leczenia trądziku swą popularność zawdzięcza powszechnej dostępności oraz stosunkowo niskiej cenie. Tylko które zioła są skuteczne w walce z trądzikiem?
Dlaczego mam trądzik?
Jest kilka czynników, które mogą sprzyjać pojawieniu się cery trądzikowej. Jedną z głównych przyczyn są zaburzenia natury hormonalnej (trądzik hormonalny) bądź genetyczne skłonności do występowania trądziku.
Duży wpływ na rozwój takich zmian ma także nieprawidłowa dieta, spożywanie dużej ilości pikantnych potraw, czekolady, palenie papierosów i niewłaściwa higiena.
Ale to nie jedyne przyczyny powstawania trądziku:
1. Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, a trądzik
Gruczoły łojowe znajdują się w skórze i są silnie powiązane z mieszkami włosowymi. Ich podstawowym zadaniem w organizmie człowieka jest wydzielanie łoju (sebum), którego celem jest ochrona włosów i skóry przez niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. W wyniku pewnych zaburzeń dochodzi do nadmiernej produkcji sebum, co z kolei przyczynia się do zatykania przewodów wyprowadzających na zewnątrz łój z gruczołów. Nagromadzone sebum wchodzi w reakcje z beztlenowymi bakteriami, a efektem tego procesu jest trądzik.
2. Bakterie i grzyby, a trądzik
Bakterie beztlenowe stanowią kolejną przyczynę powstawania trądziku. Jest ich bardzo dużo w gruczołach łojowych. Wytwarzają one enzymy rozkładające łój, co przyczynia się do wystąpienia stanu zapalnego skóry- a to już stanowi bezpośrednią przyczynę trądziku.
3. Hormony, a trądzik
Często dzięki zwiększonej produkcji hormonów płciowych w okresie poprzedzającym dojrzewanie, dochodzi do powstawania trądziku. Warto wspomnieć, iż męskie hormony występują u obu płci, a to właśnie one oddziałują na gruczoły łojowe skóry znajdujące się głównie na twarzy, plecach i ramionach. W związku z tym trądzik pojawia się przede wszystkim w tych miejscach.
4. Trądzik, a otyłość
Proces powstawania zmian trądzikowych jest złożony, a jego przyczyny bywają trudne do uchwycenia. Rozważając na temat wpływu otyłości na występowanie zmian trądzikowych, warto wziąć pod uwagę zaburzenia hormonalne i metaboliczne u osób otyłych, które mogą przyczynić się do powstania cery trądzikowej.
5. Stres i leki, a zmainy trądzikowe
Wykazano także, że stres oraz przyjmowanie niektórych leków może powodować oraz zaostrzać objawy trądziku. Zarówno stres, jak i pewne lekarstwa mogą stymulować gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum, przyczyniając się do powstawania trądziku.
Czy można pokonać trądzik ziołami?
Ależ oczywiście, że można pokonać trądzik stosując zioła. W końcu te najskuteczniejsze mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące – a tego właśnie potrzebuje cera trądzikowa. Decydując się na odpowiednie preparaty ziołowe należy wziąć pod uwagę rodzaj trądziku (różowaty, młodzieńczy, hormonalny).
Ogromną zaletą ziół na trądzik jest fakt, że wykazują one nie tylko działanie przeciwtrądzikowe, ale odświeżają i poprawiają elastyczność skóry. Należy jednak pamiętać, że zioła na trądzik potrzebują czasu i cierpliwości, aby mogły właściwie zadziałać.
Najlepsze zioła na trądzik
Fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny, popularnie nazywany bratkiem, to jedno z najbardziej znanych ziół na trądzik. Ze względu na swoje właściwości i działanie stał się on skutecznym środkiem w przypadku wielu różnych problemów skórnych, w tym w walce z trądzikiem. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Na początku stosowania może dojść do przejściowego pogorszenia stanu skóry. Przyczyną jest pozbywanie się szkodliwych związków przemiany materii na zewnątrz organizmu (wraz z moczem i potem). Organizm może oczyszczać się do 2 tygodni, a poprawę stanu skóry można dostrzec już po miesięcznej kuracji. Herbata na trądzik zawierająca w swoim składzie bratek będzie z pewnością dobrym wyborem w walce o poprawę stanu skóry trądzikowej.
Sarsaparilla
Roślina ta nazywana jest również kolcoroślą. Jest to pnącze, które osiąga długość dochodzącą do 30 cm. Jeśli zastanawiasz się, które zioła na trądzik są skuteczne, to z pewnością powinieneś zainteresować się właśnie tą rośliną. Choć nie jest ona popularna w naszej szerokości geograficznej, to dzięki swoim niepowtarzalnym właściwościom należy do jednych z najskuteczniejszych ziół w leczeniu trądziku. Zawiera związki i szereg minerałów, które pomagają skutecznie zwalczać trądzik. Sarsaparilla zawiera spore ilości beta-sitosterolu, który dokładnie oczyszcza cerę, odblokowując zatkane pory. Ponadto ziele to łagodzi stany zapalne, które prowadzą do powstawania zmian trądzikowych.
Nagietek
Nagietek lekarski wykazuje wielokierunkowe działanie, stąd ma bardzo szerokie zastosowanie, także w przypadku zmian trądzikowych. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto działa moczopędnie i rozkurczowo, przyspiesza gojenie się blizn oraz regenerację skóry. Przygotowany z nagietka napar doskonale redukuje stany zapalne skóry oraz przyspiesza gojenie zmian trądzikowych. Dobrym rozwiązaniem będzie także przygotowanie herbaty na trądzik zawierające nagietek. Natomiast maść nagietkowa, to najlepszy naturalny środek w walce z problemami skórnymi, zanim lekarz sięgnie po środki farmakologiczne.
Czerwona koniczyna
Niezastąpiona przy problemach z trądzikiem. Dzięki zawartości wielu cennych pierwiastków, wspomaga utrzymanie produkcji sebum na właściwym poziomie, a to przecież nadmierne wydzielanie łoju stanowi jedną z podstawowych przyczyn powstawania wyprysków skórnych. W czerwonej koniczynie można znaleźć m.in.: witaminę A, C, P, E, B, wiele cennych mikroelementów, glikozydy (posiadające właściwości przeciwzapalne), łagodzące olejki, flawonoidy oraz taniny. Jeśli czerwona koniczyna jest składnikiem tabletek na trądzik, to do organizmu dostarczamy wszelkie cenne, zawarte w niej składniki, a dodatkowo leczymy trądzik.
Liście pokrzywy
Pokrzywa należy do ziół o wielokierunkowym działaniu. Choć jest zmorą niejednej szkolnej wycieczki, to w kosmetyce jest powszechnie stosowana. Kochają ją szczególnie osoby cierpiące na trądzik, bowiem zawiera w sobie wiele minerałów, witamin i związków organicznych wpływających na kondycję skóry. Ponadto działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Ta wspaniała roślina, pomoże Ci także opanować nadprodukcję sebum i łoju. Liście pokrzywy można stosować w domowych maseczkach na twarz, w gotowych kremach, ale sprawdzi się również jako składnik tabletek na trądzik. Pokrzywa należy do ziół, które nie wykazują toksycznego działania na organizm człowieka.
Drzewo herbaciane
Pozyskiwany z drzewa herbacianego olejek wykazuje bardzo silne działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Niezwykle ważne jest, aby zioła na trądzik posiadały takie właściwości, bowiem hamują one namnażanie się szkodliwych bakterii, a przy tym łagodzą stany zapalne odpowiedzialne za nasilenie zmian trądzikowych. Ale oczywiście to nie koniec jego dobroczynnych właściwości.
Zioła przeciw trądzikowi, w tym olejek z drzewa herbacianego, powinny być stosowane przez dłuższy czas, aby mogło dojść widocznego poprawy stanu skóry. Olejek ten stanowi naturalną alternatywę dla leczenia farmakologicznego. Można go stosować w formie maseczki antytrądzikowej albo punktowego serum na trądzik.
Zobacz opinie na forum o artykule: