Płyn micelarny czy żel do mycia twarzy — co warto wybrać?

Pielęgnacja twarzy zaczyna się przede wszystkim od jej dogłębnego oczyszczenia. To właśnie dzięki temu można zapobiec powstawaniu niedoskonałości i zaskórników, a także zadbać o jej zdrowy wygląd na wiele lat. Kosmetyków do oczyszczania jest wiele, aczkolwiek największa dyskusja dotyczy płynów micelarnych i żeli myjących. Który z tych produktów warto więc wybrać?

Działanie płynu micelarnego i żelu oczyszczającego — co warto wiedzieć?

Żel oczyszczający czy płyn micelarny? To pytanie w większości przypadków powraca do kobiet jak bumerang. Panie zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie od wstępnego etapu, czyli oczyszczania cery, zależy to, czy pozostałe kosmetyki faktycznie przenikną do wnętrza skóry i rozpoczną tam swoje, aktywne działanie.

Płyn micelarny i żel oczyszczający to dwa kosmetyki, których główną funkcją jest usuwanie makijażu, sebum oraz innych zanieczyszczeń, które osadzają się na powierzchni skóry w ciągu dnia. Jednocześnie oba kosmetyki różnią się pomiędzy sobą sposobem wykorzystania, a także sposobem, w jaki oddziałują one na skórę twarzy.

Płyn stworzony z miceli jest produktem wyjątkowo delikatnym. Nie narusza on warstwy hydrolipidowej skóry, a wręcz przeciwnie, pomaga ją uszczelnić i wzmocnić. Jest to kosmetyk wręcz stworzony do oczyszczania twarzy na sucho, bez użycia wody. Wystarczy do skutku przecierać twarz wacikiem nasączonym w płynie, aż będzie ona czysta.

Po takim oczyszczaniu twarzy nie powinno pojawić się uczucie ściągnięcia skóry, a także jakiekolwiek podrażnienia, nawet w przypadku cery wyjątkowo wrażliwej. Problemem może być jednak to, że płyn micelarny nie jest stworzony do usuwania makijażu wodoodpornego.

Z kolei żel oczyszczający jest znacznie silniejszym kosmetykiem, aczkolwiek wszystko uzależnione jest od jego składu. Jest on w stanie usunąć nawet wodoodporny makijaż wykonany ciężkimi kosmetykami. Jest on przeznaczony do oczyszczania twarzy na mokro.

W zależności od wybranego żelu może pojawić się uczucie ściągnięcia skóry, a nawet jej nadmierne przesuszenie. Konieczne jest więc włączenie do pielęgnacji także silnych kosmetyków nawilżających lub redukujących ewentualne zaczerwienienia.

Kiedy lepiej sprawdzi się płyn micelarny?

Płyn micelarny ma wiele, niekwestionowanych zalet. Przede wszystkim jest to kosmetyk przeznaczony dla każdego rodzaju cery. Mogą z niego korzystać panie o cerze alergicznej, wrażliwej, naczynkowej lub nawet normalnej. Za każdym razem będzie on odżywiał, nawilżał i oczyszczał skórę twarzy.

Tego typu kosmetyk sprawdzi się w przypadku kobiet, które preferują oczyszczanie twarzy na sucho. Wystarczy bowiem nanieść płyn na wacik i przecierać nim cerę, do momentu, w którym wacik będzie czysty. Jest to także rozwiązanie wygodne np. jeśli panie w ciągu dnia kilka razy zmywają makijaż.

Warto jednak pamiętać o tym, by po oczyszczaniu twarzy płynem micelarnym normalizować pH skóry odpowiednim tonikiem. Dzięki temu skóra będzie mogła zachować swoją naturalną barierę ochronną.

Kiedy lepiej postawić na żel oczyszczający?

Żel oczyszczający jest kosmetykiem agresywniejszym, wobec tego, panie, które się na niego zdecydują, muszą w pierwszej kolejności dopasować go do potrzeb swojej cery. W przeciwnym razie, kosmetyk może powodować podrażnienia i zaczerwienienia, które trudno będzie zredukować.

Ten produkt sprawdzi się w przypadku kobiet, które preferują oczyszczanie na mokro, czyli z wykorzystaniem wody. Zwykle wystarczy jedna warstwa żelu rozprowadzonego po powierzchni skóry twarzy np. przy pomocy szczoteczki sonicznej, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia, makijaż oraz sebum. Warto pamiętać, by unikać zbyt energicznego pocierania.

Panie powinny jednak pamiętać o tym, że po oczyszczaniu twarzy z wykorzystaniem żelu, koniecznie jest odpowiednie nawilżenie. Skóra może być lekko przesuszona, a nawet podrażniona. Należy więc o nią odpowiednio zadbać, choć kluczowym aspektem dalej pozostaje dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb każdej cery.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Płyn micelarny czy żel do mycia twarzy — co warto wybrać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Płyn micelarny czy żel do mycia twarzy — co warto wybrać?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze