Domowe sposoby na wybielenie zębów. Które warto zastosować?

Data ostatniej aktualizacji: 12 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Domowe sposoby na wybielenie zębów to alternatywa dla drogich zabiegów realizowanych w gabinetach stomatologii estetycznej. Czy faktycznie domowe receptury są skuteczne? Jakie efekty daje soda oczyszczona, sok z cytryny czy paski wybielające? Czy są  to rozwiązania bezpieczne?

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to jeden z czynników warunkujących atrakcyjność fizyczną danej jednostki. Nie dziwi zatem fakt, że popularność zabiegów wybielających zęby bezustannie rośnie. Stomatologia estetyczna bezustannie się rozwija. Aktualnie, rozmaite zabiegi pozwalają osiągnąć natychmiastowe efekty. Niestety, tego typu rozwiązania, delikatnie mówiąc – nie należą do najtańszych. Nie każdy może sobie pozwolić na ich realizację. Nie oznacza to jednak, że osoby z ograniczonym budżetem są skazane na nieatrakcyjny uśmiech. Nic bardziej mylnego!

Wybielanie zębów w domu

Nieustanny postęp kosmetologii i medycyny estetycznej sprawił, że lwią część zabiegów, które do tej pory wykonywano tylko i wyłącznie w gabinetach medycznych oraz salonach urody, można z powodzeniem zrealizować w domu.

W aptekach, drogeriach, a czasem nawet w supermarketach znajdziemy specjalistyczne urządzenia i kosmetyki, które pozwalają wykonać konkretne zabiegi dla zdrowia i urody w domu. Wśród tego typu asortymentu, nie brakuje rozwiązań pozwalających na wybielenie zębów.

Nie mniej, pragniemy zauważyć, że w naszej publikacji przedstawiamy tylko komercyjne, domowe sposoby na białe zęby, ale także babcine przepisy i receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Soda oczyszczona na białe zęby

Spośród wszystkich, domowych, a zarazem nisko-budżetowych rozwiązań na białe zęby, zastosowanie sody zdaje się być zdecydowanie najpowszechniejsze.

Sodę oczyszczoną znajdziemy w niemal każdej kuchni, co sprawia, że wszyscy Ci, którzy pragną wybielić zęby mają skuteczny produkt dosłownie na wyciągnięcie ręki. Niestety, nie jest to rozwiązanie, o którym można mówić w samych superlatywach.

Niewątpliwie, soda oczyszczona to skuteczny sposób na białe zęby, aczkolwiek niosący za sobą ryzyko uszkodzenia szkliwa. Wynika to z faktu, iż soda oczyszczona nie jest substancją mająca właściwości chemiczne, które pozwalają zmienić kolor zębów. Proces wybielania zachodzi poprzez ścieranie osadu mającego wpływ na kolor zębów. Przy tym, dochodzi do szeregu uszkodzeń mechanicznych, które finalnie doprowadzić może nas do nieprzyjemnych i kosztownych wizyt u dentysty.

Nie mniej, sodę oczyszczoną trzeba przedstawiać jako efektywny sposób na białe zęby. Należy jednak mieć świadomość, że skutki uboczne stosowania sody oczyszczonej są nieuniknione. Nie bez powodu, o tym sposobie na białe zęby pozytywnie wypowiadają się zwykle osoby, które niezbyt długo korzystają z tego rozwiązania.

Wybielanie zębów sokiem z cytryny

Sporą popularnością cieszą się również metody wybielania zębów oparte na soku z cytryny. Niestety, podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Nie mniej, biorąc pod uwagę liczne opinie na temat tych domowych rozwiązań, można wysnuć tezę, że mimo wszystko – sok z cytryny jest nieco bezpieczniejszym sposobem wybielania zębów. Przy tym, wyraźnie trzeba zaznaczyć, że efektywność wybielania zębów sokiem z tego cytrusa stoi na podobnym poziomie.

Warto jednak przy tym zauważyć, że długotrwałe i regularne stosowanie soku z cytryny może doprowadzić do uzyskaniu efektu przeciwnego do oczekiwania. Na skutek uszkodzeń, szkliwo może nie tylko narazić nas na kosztowne wizyty u dentysty, ale także zmienić barwę.

Dlatego też, sok z cytryny w żadnym z przypadków nie jest rekomendowanym sposobem wybielania zębów przez specjalistów. Pochlebne opinie na temat tego rozwiązania to efekt niewiedzy pacjentów, którzy dopiero po czasie orientują się, że stosowanie soku z cytryny ma – mówiąc kolokwialnie – drugie dno.

Truskawki na wybielanie zębów

Badanie przeprowadzone przy okazji realizacji kampanii „Warzywa i owoce na szczęście” potwierdziło, że truskawka to jeden z najchętniej wybieranych owoców przez Polaków. Co ciekawe, spore grono – wykorzystuje ten owoc w celu poprawy koloru uzębienia. Czy słusznie?

Skład chemiczny truskawek nie zawiera dwóch substancji, których obecność jest konieczna przy wybielaniu zębów, tj.: nadtlenku karbamidu i nadtlenku wodoru. Pozwala to wyciągnąć wniosek, że truskawki – nie wybielają zębów.

Nie mniej, stosując truskawki można osiągnąć bielsze zęby. Takie efekty mają gwarantować drobne nasionka, którymi pokryta jest wierzchnia warstwa tego owocu. Niestety, zawartość kwasów owocowych sprawia, że podobnie jak przypadku soku z cytryny dochodzi do zmiękczenia szkliwa i ryzyka jego uszkodzenia.

Czystek na wybielanie zębów

Czystek to roślina, której przypisuje się mnóstwo pro-zdrowotnych właściwości. Wśród nich wymienia się pozytywny wpływ na wybielenie zębów, co ma być uwarunkowane poprzez pozytywne działanie na bakteryjny biofilm. Doprowadza do jego rozpuszczenia, co ma zapewnić śnieżnobiały uśmiech.

Co więcej, czystek to nie tylko rozwiązanie na białe zęby. To także, doskonały sposób na poprawę higieny jamy ustnej. Wszakże, wykazuje on działanie antybakteryjne i stanowi realną alternatywę dla specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że czystek może być traktowany tylko jako rozwiązanie pomocnicze. Nie jest to sposób, który zapewni śnieżnobiały uśmiech.

Natomiast istotne jest to, że czystek w przeciwieństwie do wyżej przedstawianej sody oczyszczonej, truskawek czy soku z cytryny – nie powoduje absolutnie żadnych skutków ubocznych.

Pasty wybielające z aktywnym węglem

Tzw. czarne pasty do zębów robią prawdziwą furorę. W ostatnim czasie to jeden z najpopularniejszych produktów pozwalających wybielić zęby. Niewątpliwie, ogromne zainteresowanie tym produktem ma bezpośredni związek z bardzo wysoką skutecznością.

Czy to faktycznie rozwiązanie dobre dla zębów? I tak. I nie. Z jednej strony, korzystając z past wybielających z aktywnym węglem możemy liczyć na naprawdę świetne rezultaty. Z drugiej zaś, brakuje badań, które mogłyby potwierdzić bezpieczeństwo stosowania.

Warto przy tym odnotować, że każda pasta do zębów zawiera substancje ścierające, które określane są za pomocą współczynnika RDA (Radioactive Dentin Abrasion). W zwykłych pastach do zębów, wynosi on od 20% do 60%. Niestety, nie inaczej jest w przypadku past wybielających z aktywnym węglem. W przypadku past wybielających, RDA bardzo często wynosi nawet 100%!

Wysokie RDA to zagrożenie dla szkliwa zębów. Stosowanie takich past może prowadzić również do nadwrażliwości. Tym samym, pasty wybielające to produkty, które nie mogą być definiowane jako w pełni bezpieczne.

Paski i żele wybielające: nakładki, pędzelki, zestawy

W wielu aptekach i drogeriach, znajdziemy całe zestawy do wybielania zębów. Produkty takie jak paski wybielające, specjalistyczne nakładki na zęby czy pędzelki do aplikacji specjalistycznego żelu to rozwiązania o dosyć wysokiej popularności.

Efektywność tego typu produktów jest dosyć mocno zróżnicowana, aczkolwiek nie ulega absolutnie żadnym wątpliwościom, że lwia część tego typu środków bazuje na tych samych substancjach. Zwykle znajdziemy w nich – wspomniany wyżej aktywny węgiel, olej kokosowy oraz mentol.

Aby zrozumieć „fenomen” tego typu produktów wystarczy nieco o nich poczytać – na forach, portalach społecznościowych oraz w innych miejscach w Internecie. Zbierają one bardzo dobre opinie, ale… nie stanowią rozwiązania w każdym przypadku. Trudno również porównać ich efektywność do innych domowych rozwiązań.

Natomiast, bezpieczeństwo tego typu metod, zdaje się kreować na bardzo wysokim poziomie. Nie mniej, jak w każdym przypadku – przed zastosowaniem konkretnego produktu zawsze warto zapytać specjalistę o opinię na dany temat.

Wybielanie zębów lampą w domu

Jeszcze do niedawna wybielanie zębów przy wykorzystaniu najnowszych technologii, tj. rozjaśniania szkliwa specjalistycznymi lampami było możliwe tylko i wyłącznie w gabinetach stomatologii estetycznej. Dzisiaj, tego typu zabieg z powodzeniem możemy przeprowadzić także w domu.

Dostępne są specjalistyczne urządzenia, które pozwalają uzyskać podobne efekty. Rzecz jasna, nie należą do najtańszych, nie mniej – jednorazowy zakup pozwala korzystać z lampy wielokrotnie. To spora oszczędność, na którą decyduje się sporo ludzi.

Warto przy tym zauważyć, że tego typu zabiegi uchodzą za w pełni bezpieczne. Oczywiście, bezpośrednio przed i po zabiegu trzeba postępować zgodnie z zasadami, aczkolwiek – nie są one zbyt restrykcyjne. Dotyczą głównie spożywanych pokarmów oraz pielęgnacji jamy ustnej.

Natomiast, na uwagę zasługują efekty, które może nie są tak dobre jak w przypadku urządzeń dostępnych w salonach medycyny estetycznej, ale… potrafią zrobić ogromne wrażenie. To nie ulega absolutnie żadnym wątpliwościom!

Rozczarowująca jest jednak cena urządzenia. Za najlepsze produkty w tej kategorii przyjdzie nam zapłacić bardzo dużo, co niejako – słabo wpisuje się w temat tej publikacji, tj. domowe (w domyśle – tanie) sposoby na wybielenie zębów.

Olej kokosowy na białe zęby

Olej kokosowy znany również jako masło/tłuszcz kokosowy to produkt, o którym można powiedzieć, że jest co najmniej „kontrowersyjny”. Ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Nie mniej, nie ulega żadnym wątpliwościom, że jest skuteczny przy wybielaniu zębów. Potwierdzają to nie tylko opinie konsumentów, ale także dentystów i stomatologów.

Olej kokosowy wykazuje dosyć silne właściwości rozjaśniające zęby. Świetnie radzi sobie z miejscowymi przebarwieniami.

Wiele źródeł sugeruje również, że za sprawą tłuszczu kokosowego możemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z ust i zadbać o lepszą higienę. W chwili obecnej trudno o informacje na temat bezpieczeństwa stosowania oleju kokosowego na zęby.

Którą metodę wybielania wybrać?

Piękne, białe zęby stanowią marzenie wielu osób. Nie ma w tym nic, co mogłoby dziwić. Uśmiech ma ogromne znaczenie dla naszej atrakcyjności i pewności siebie. Niezależnie od wyboru formy, musimy pamiętać, że wybielaniu należy poddawać tylko i wyłącznie zdrowe zęby.

Natomiast, jeśli chodzi o sam wybór formy wybielania, należy przede wszystkim – omijać metody stanowiące zagrożenie dla zdrowia i kondycji naszego uzębienia. Dlatego też, z pełnym przekonaniem odradzamy wykorzystywanie takich sposobów wybielania zębów jak:

  • soda oczyszczona
  • sok z cytryny
  • truskawki

Pozostałe z domowych metod wybielania zębów mogą budzić wątpliwości, aczkolwiek – z całą pewnością nie mają aż tak destrukcyjnego wpływu na szkliwo zębów.

Wybierając metodę warto kierować się także opiniami i recenzjami innych. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie opinii i recenzji, naszych (i nie tylko!) czytelników:

Zażółcenia zębów stanowiły dla mnie kompleks i spore ograniczenie. Przez żółte zęby brakowało mi pewności siebie. Kupiłem jeden z promowanych produktów – paski z żelem wybielającym. Efekty faktycznie były. Całkiem niezłe. Nie było również mowy o skutkach ubocznych, aczkolwiek – dopiero po realizacji zabiegu wybielania zębów u stomatologa – poczułem ogromną różnicę. Dlatego też, uważam, że tego typu domowe sposoby są dobre jak chcemy delikatnie poprawić kolor zębów. W momencie, gdy nasze zęby są po prostu żółte… niezbędne są profesjonalne zabiegi.”

Przerabiałem temat wybielania zębów kilka razy: soda oczyszczona, pasta do zębów wymieszana z truskawkami czy sokiem z cytryny. Czy to metody, które działają? Oczywiście! Efekt jest zauważalny natychmiastowo, ale… po wizycie u dentysty nie ma już we mnie takiego entuzjazmu. Po pierwsze – usłyszałem, że moje zęby mimo że są bielsze, to są w znacznie gorszej kondycji. Po drugie, właśnie sprawiłem, że będę musiał częściej chadzać do specjalisty w przyszłości. Polecono mi zabieg lampą Beyond, ponoć jest najskuteczniejsza.”

Domowe sposoby na białe zęby działają. Sam szczotkuję zęby czarną pastą z węglem aktywnym. Może nie jest tak, jak przedstawiają to reklamy, ale… jestem względnie zadowolona. Poprawa jest widoczna, dlatego też zamierzam dalej stosować. Natomiast, mam wątpliwości co do bezpieczeństwa. Wiele osób pisze o tym, że nie można stosować takiej pasty cały czas, czy to oznacza, że jest niebezpieczna dla zdrowia organizmu?”

Reasumując, wybielanie zębów w domu to proces, który jest jak najbardziej możliwy do realizacji. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie wszystkie metody są bezpieczne dla naszego uzębienia. Wręcz przeciwnie! Stosując niektóre sposoby na białe zęby, możemy narobić więcej szkód, niż mieć pożytku.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Domowe sposoby na wybielenie zębów. Które warto zastosować?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Domowe sposoby na wybielenie zębów. Które warto zastosować?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze