Trądzik hormonalny: przyczyny, objawy i leczenie

verified author |
Trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny to przypadłość, która dosięga przede wszystkim osób dorosłych. Najczęściej pojawia się już po 25. roku życia i przeważnie dotyczy kobiet, które miewają sporo problemów z utrzymaniem równowagi hormonalnej w organizmie. Co to jest trądzik hormonalny, jak można go rozpoznać i jakie daje objawy? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nietypowej przypadłości.

Trądzik hormonalny nazywany jest też “trądzikiem dorosłych”. To ta postać schorzenia, która udowadnia, że dopada ono nie tylko młodzież w okresie dojrzewania, ale wszystkich. Zmiany skórne: zaskórniki, krostki i wypryski można zatrzymać – konieczne jest jednak podjęcie odpowiedniego leczenia i wdrożenie właściwej pielęgnacji skóry. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o trądziku hormonalnym, który może dosięgnąć każdego, niezależnie od wieku.

Co to jest trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny to rodzaj trądzikowych zmian skórnych, które wywołały zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Wbrew powszechnej opinii, jest odmianą schorzenia, która dosięga dorosłe osoby – najczęściej po ukończeniu 25. roku życia. Zdecydowanie częściej zmagają się z nim kobiety – natura bowiem sprawiła, że to właśnie płeć piękna zmagać się może z hormonalną niestabilnością.

Trądzik hormonalny (in. trądzik androgenny lub estrogenny) to przewlekłe schorzenie dermatologiczne, na skutek którego na skórze pojawiają się zaskórniki, wykwity grudkowo-krostkowe i torbiele ropne. Jak wszystkie jego odmiany, związany jest z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, które produkują nadmiar sebum. Musisz wiedzieć, że pojawia się również u osób, które w młodości nie zmagały się z problemami skórnymi.

Objawy trądziku hormonalnego

Trądzik dorosłych” może przyjmować dwie formy w zależności od tego, jakie hormony przyczyniły się do wystąpienia jego objawów – estrogen czy androgen. Oba rodzaje schorzenia dają też odrobinę inne objawy.

Objawy trądziku androgennego to przede wszystkim duże i bolesne grudki, które pojawiają się głównie na skórze twarzy – czole, brodzie czy linii żuchwy, ale także na szyi i plecach. Stany zapalne pojawiają się sporadycznie. Dodatkowo można zaobserwować tłustą i błyszczącą cerę.

W przypadku trądziku estrogennego, objawy to przede wszystkim wykwity na czole, policzkach, brodzie i nosie. Przyjmują wtedy postać swędzących krostek i grudek. Najczęściej w początkowym stadium schorzenia można zaobserwować zaczerwienienie centralnej części twarzy spowodowane rozszerzeniem się naczyń krwionośnych.

Jak rozpoznać trądzik hormonalny?

Jeśli zauważasz u siebie objawy trądziku hormonalnego, nie czekaj do momentu, w którym będą naprawdę nasilone – od razu zgłoś się do dermatologa. Diagnoza zostanie postawiona na podstawie obrazu klinicznego oraz przeprowadzonego rozszerzonego wywiadu. W przypadku osób po 25. roku życia niezbędne będzie również wykonanie badań hormonalnych – istnieje bowiem podejrzenie, że to właśnie zaburzona gospodarka organizmu jest główną przyczyną pojawienia się niechcianych zmian.

Jakie badania wykonuje się w przypadku diagnostyki trądziku hormonalnego? Najczęściej należy oznaczyć poziom testosteronu całkowitego i wolnego oraz dehydroepiandrosteronu (DHEA). Konieczne będzie również zbadanie poziomu hormonów tarczycy, prolaktyny, hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH) i insuliny. Kobiety muszą pamiętać, by krew do badań została pobrana w odpowiednim dniu cyklu – tylko wtedy wynik nie będzie przekłamany. O szczegóły warto zapytać lekarza.

Przyczyny trądziku hormonalnego

Nie jest znany pełen mechanizm regulacji hormonalnej, której podlegają komórki łojowe. Wiemy jednak, że z całą pewnością pośredniczą w nim hormony androgenowe i estrogeny. Jeśli więc pojawiają się problemy ze stanem skóry, można przypuszczać, że to właśnie czynniki wpływające na ich rozwój. Co jeszcze sprawia, że pojawiają się zaburzenia nazywane trądzikiem hormonalnym?

Hormony męskie

Okazuje się, że podstawą dla powstania trądziku hormonalnego jest poziom hormonów męskich: testosteronu, dihydrotestosteronu i androstenediolu. Jeśli jest zbyt wysoki, wydzielanie łoju jest bardzo intensywne, a zmiany skórne stają się bardziej zaostrzone (zwłaszcza u kobiet).

Hormony żeńskie

Dla równowagi jednak warto podkreślić, że również żeńskie hormony płciowe odpowiadają za rozwój trądziku. Zmiany w obrębie skóry (zwłaszcza twarzy) mogą bowiem wynikać z nadmiaru estrogenu czy progesteronu – ten drugi pobudza wzrost gruczołów łojowych.

Nadmierne wytwarzanie łoju

Główną przyczyną pojawienia się jakiegokolwiek rodzaju trądziku zawsze są także osobnicze skłonności do nadmiernego wytwarzania łoju. To czynnik, na który nie mamy wpływu, jednak możemy przeciwdziałać pojawieniu się zmian, stosując się do zaleceń dermatologów i dietetyków.

Czynniki zewnętrzne

Nie tylko poziom hormonów ma znaczenie. Rozwój trądziku i nasilenie jego objawów może być związane również z szeregiem czynników zewnętrznych, wśród których należy wymienić niektóre leki, warunki pracy i środowisko, w którym żyjemy. Trądzik hormonalny u osób dorosłych może pojawić się pod wpływem stresu, ale także niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Leczenie trądziku hormonalnego

Nieleczony trądzik może prowadzić nie tylko do nieestetycznych blizn w widocznych miejscach. Zmiany wpływają również na układ nerwowy i mogą być przyczyną pojawienia się zaburzeń prowadzących do obniżenia nastroju albo pojawienia się myśli samobójczych czy ataków paniki. Konieczne jest więc podjęcie odpowiednich kroków, by wyeliminować wszystkie czynniki zewnętrzne i zredukować objawy.

Suplementy diety na trądzik

Leczenie kontrolowane przez specjalistę dermatologa zawsze będzie kluczem do sukcesu w eliminacji nieprzyjemnych objawów. Jednocześnie jednak warto pamiętać o wsparciu organizmu od wewnątrz. Możesz sięgnąć po suplementy diety na trądzik – wybieraj jednak te, które wyróżniają się naturalnym składem, by nie dochodziło do pojawienia się skutków ubocznych ich stosowania. Dobrym rozwiązaniem mogą być preparaty zawierające wyciąg z czerwonej koniczyny i ekstrakt z liści pokrzywy, by ograniczyć wydzielanie łoju oraz poprawić proces regeneracji skóry. Opinie pacjentów w Internecie sugerują, że na uwagę zasługuje suplement diety Nonacne, który zawiera zioła o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym.

Leczenie miejscowe

Trzeba podkreślić, że trądzik hormonalny jest chorobą przewlekłą, a więc jego leczenie nie pokaże efektów z dnia na dzień – kuracja musi być procesem długotrwałym i najczęściej zajmie nawet kilka do kilkunastu miesięcy. Pierwsze efekty najczęściej pojawiają się po około miesiącu dokładnego przestrzegania zaleceń dermatologa, który w porozumieniu z pacjentem decyduje o najskuteczniejszej formie przeciwdziałania problemowi.

Trądzik hormonalny może być leczony zewnętrznie – z wykorzystaniem maści, kremów czy żeli zawierających nadtlenek benzoilu lub antybiotyki. W przypadku pojawienia się zaawansowanych form schorzenia można podjąć się leczenia ogólnoustrojowego (antybiotykowego) lub stosowania retinoidów.

Dieta na trądzik hormonalny

Jednym z czynników zewnętrznych powodujących problemy skórne jest niewłaściwa dieta. Co warto wykluczyć z codziennego jadłospisu, by jej stan się poprawił? Na pewno zrezygnuj z produktów o wysokim indeksie glikemicznym. To przede wszystkim jedzenie typu fast-food, białe pieczywo, piwo czy słodycze. Osoby zmagające się z trądzikiem powinny również ograniczyć spożywanie mleka i jego przetworów.

Właściwy styl życia

Niezbędnym elementem do osiągnięcia zdrowego wyglądu skóry jest zmiana trybu życia na zdrowszy. Co jest ważne? Przede wszystkim należy unikać sytuacji stresogennych, ale także więcej spać i częściej uprawiać aktywność fizyczną. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla stanu skóry.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Codzienna pielęgnacja skóry może zdziałać cuda. Podstawą jest dokładne mycie, dzięki któremu nie dochodzi do namnażania się bakterii. Konieczne jest jednak zrezygnowanie z tradycyjnych mydeł na rzecz płynów micelarnych oraz toników do cery wrażliwej (bez dodatku alkoholu). Zalecane jest również regularne wykonywanie peelingu – raz w tygodniu. Kremy do cery trądzikowej nie powinny zawierać składników perfumowanych ani olejów mineralnych. Zwracaj szczególną uwagę na składy kupowanych w drogeriach produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *