Trądzik hormonalny: przyczyny, objawy i leczenie

Data ostatniej aktualizacji: 25 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Trądzik hormonalny to schorzenie, które dotyka głównie kobiety. Najczęściej pojawia się po 25. roku życia. Najczęściej występuje u kobiet, które mają problemy z utrzymaniem równowagi hormonalnej. Jak można zdiagnozować trądzik hormonalny? Jakie są jego objawy? Ten artykuł dostarczy najlepszych informacji na temat tego rzadkiego schorzenia.

„Trądzik dorosłych” jest również znany jako trądzik hormonalny. Ten rodzaj trądziku jest również znany jako „trądzik dorosłych”. Dotyka on wszystkich, nie tylko nastolatków. Zmiany skórne: Zaskórniki, pryszcze i wykwity są możliwe do zatrzymania. Ważne jest jednak odpowiednie leczenie i stosowanie właściwej pielęgnacji skóry. W tym artykule omówione zostaną wszystkie aspekty trądziku hormonalnego. Może on dotknąć każdego, niezależnie od wieku.

Co to jest trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny to rodzaj schorzeń skóry przypominających trądzik, które są spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej. Wbrew powszechnemu przekonaniu może on dotyczyć osób dorosłych, najczęściej po 25. roku życia. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ niestabilność hormonalna jest wpisana w naturę.

Trądzik hormonalny, znany także jako trądzik androgenny lub estrogenny, jest przewlekłym schorzeniem dermatologicznym, które powoduje takie zmiany skórne, jak wykwity grudkowo-krostkowe, zaskórniki i torbiele ropne. Jest on wynikiem nadmiernego wydzielania łoju przez komórki łojowe, a także innych zmian. Może występować także u osób, które nie miały problemów skórnych od dzieciństwa.

Objawy trądziku hormonalnego

Istnieją dwa rodzaje trądziku dorosłych. Jeden z nich jest estrogenny, a drugi orrogenny. Oba typy trądziku mogą dawać nieco inne objawy.

Trądzik androgenny charakteryzuje się dużymi, bolesnymi grudkami, które pojawiają się głównie na czole, podbródku, linii żuchwy i szyi. Stan zapalny może występować sporadycznie. Innym objawem zapalenia jest błyszcząca i tłusta cera.

Najczęstszymi objawami trądziku estrogenowego są zmiany na nosie, policzkach, czole i policzkach. Mogą one następnie objawiać się jako swędzące grudki lub krostki. Rozszerzenie i obrzęk naczyń krwionośnych może powodować zaczerwienienie w środkowej części twarzy, najczęściej w początkowych stadiach.

Jak rozpoznać trądzik hormonalny?

Nie należy zwlekać z wizytą u dermatologa, jeśli występują u Ciebie objawy trądziku hormonalnego. O rozpoznaniu zadecyduje połączenie obrazu klinicznego i szczegółowego wywiadu. W przypadku osób powyżej 25 roku życia konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych, aby wykluczyć możliwość wystąpienia niepożądanych zmian.

Jakie badania są stosowane w diagnostyce trądziku hormonalnego? Najczęściej należy oznaczyć poziom testosteronu całkowitego i wolnego oraz dehydroepiandrosteronu (DHEA). Konieczne są również badania hormonów tarczycy, prolaktyny i hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH) oraz insuliny. Ważne jest, aby kobiety pamiętały o wykonaniu testu w odpowiednim dniu cyklu. Tylko wtedy wyniki nie będą zmienione. Więcej informacji na ten temat można uzyskać od lekarza.

Przyczyny trądziku hormonalnego

Nie znamy pełnego mechanizmu, za pomocą którego hormony regulują pracę komórek łojowych. Wiemy jednak, że pośredniczą w tym hormony estrogenowe i androgenowe. Hormony te są odpowiedzialne za problemy skórne, które mogą prowadzić do trądziku hormonalnego. Jakie inne czynniki mogą powodować trądzik hormonalny?

Hormony męskie

Głównym czynnikiem wpływającym na powstawanie trądziku hormonalnego jest poziom testosteronu, dihydrotestosteronu i androstenediolu. Ważne jest, aby utrzymywać ten poziom pod kontrolą, ponieważ nadmierne wydzielanie łoju może prowadzić do poważnych zmian skórnych, zwłaszcza u kobiet.

Hormony żeńskie

Należy pamiętać, że trądzik może być również wywoływany przez żeńskie hormony płciowe. Nadmiar estrogenu lub progesteronu może powodować zmiany skórne, zwłaszcza na twarzy. Ten pierwszy stymuluje wzrost i rozwój gruczołów łojowych.

Nadmierne wytwarzanie łoju

Indywidualna skłonność do nadmiernego wydzielania sebum jest główną przyczyną każdego rodzaju trądziku. Choć nie mamy na to wpływu, możemy zminimalizować skutki zmian, stosując się do porad dermatologów i dietetyków.

Czynniki zewnętrzne

Poziom hormonów nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Trądzik i jego nasilenie mogą być związane z wieloma czynnikami zewnętrznymi. Należą do nich leki, warunki pracy i środowisko, w którym żyjemy. Trądzik hormonalny u osób dorosłych może być spowodowany stresem lub niewłaściwą pielęgnacją skóry.

Leczenie trądziku hormonalnego

Nieleczony trądzik może powodować powstawanie nieestetycznych blizn w widocznych miejscach. Zmiany te mogą również powodować zaburzenia, takie jak depresja, myśli samobójcze i ataki paniki. Musisz podjąć niezbędne kroki, aby zmniejszyć objawy i wyeliminować czynniki zewnętrzne.

Suplementy diety na trądzik

Specjalista dermatolog może pomóc Ci wyeliminować wszelkie nieprzyjemne objawy. Ważne jest, aby pamiętać o wspieraniu swojego organizmu od wewnątrz. Istnieje wiele suplementów diety, które mogą być stosowane w leczeniu trądziku. Ważne jest jednak, aby wybierać produkty, których naturalna zawartość jest wyraźnie rozpoznawalna, aby uniknąć skutków ubocznych. Wyciąg z czerwonej koniczyny i wyciąg z pokrzywy mogą być dobrym rozwiązaniem w celu zmniejszenia wydzielania sebum i wspomagania regeneracji skóry. Zgodnie z opiniami pacjentów warto zwrócić uwagę na suplement diety Nonacne, który ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i inne.

Leczenie miejscowe

Trądzik hormonalny jest chorobą przewlekłą. Leczenie trwa kilka miesięcy i może nie być widoczne od razu. Pierwsze oznaki pojawiają się zwykle po około miesiącu sumiennego stosowania się do zaleceń dermatologa. Konsultacja jest przeprowadzana z pacjentem w celu ustalenia najlepszego sposobu walki z problemem.

Zewnętrzne leczenie trądziku hormonalnego jest możliwe dzięki stosowaniu kremów, żeli lub kremów z nadtlenkiem benzoilu. Zaawansowane postacie tego schorzenia mogą wymagać leczenia ogólnoustrojowego (antybiotyki lub retinoidy).

Dieta na trądzik hormonalny

Niewłaściwa dieta jest jedną z głównych przyczyn problemów skórnych. Jakie produkty należy wyeliminować z codziennej diety, aby poprawić stan skóry? Unikaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Należą do nich białe pieczywo, fast foody i słodycze. Osoby cierpiące na trądzik powinny ograniczyć spożycie mleka i produktów pochodnych.

Właściwy styl życia

Kluczowym elementem zdrowej skóry jest zmiana stylu życia. Co jest ważne? Należy unikać sytuacji stresowych i więcej się wysypiać. Te czynniki mogą mieć duży wpływ na stan Twojej skóry.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Stosując codzienną pielęgnację, można zdziałać cuda dla swojej skóry. Ważne jest, aby dokładnie myć skórę, ponieważ zapobiegnie to rozwojowi bakterii. Ważne jest, aby zrezygnować z tradycyjnych mydeł na rzecz płynów micelarnych lub toników do skóry wrażliwej bez alkoholu. Złuszczanie skóry powinno być wykonywane co najmniej raz w tygodniu. Kremy do skóry trądzikowej nie mogą zawierać żadnych składników perfumowanych ani oleju mineralnego. Należy zwracać uwagę na skład wszystkich produktów kupowanych w drogeriach.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Trądzik hormonalny: przyczyny, objawy i leczenie

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Trądzik hormonalny: przyczyny, objawy i leczenie

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze