Trądzik młodzieńczy przyczyny, objawy i leczenie

Data ostatniej aktualizacji: 19 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Trądzik młodzieńczy to powszechna przypadłość młodych osób, a zmiany najczęściej ustępują samoistnie z wiekiem. Pierwszym objawem wskazującym na pojawienie się trądziku młodzieńczego jest obecność na skórze zaskórników, które mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty. Choroba ta stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale może negatywnie wpływać na samopoczucie oraz jakość życia. Choć trądzik młodzieńczy jest jedną z najczęstszych chorób skóry, to tylko jego wczesne wykrycie, właściwe leczenie, odpowiednia higiena i dieta mogą go skutecznie wyleczyć.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny

Trądzik młodzieńczy powstaje w wyniku nałożenia się kilku czynników. Pierwszym i zarazem najważniejszym zjawiskiem jest bez wątpienia stan zapalny, dlatego właśnie trądzik zalicza się do zapalnych chorób skóry, a nie chorób bakteryjnych. Na powstawanie trądziku wpływają przede wszystkim zmiany hormonalne (tzw. trądzik hormonalny), które nasilają się głównie w okresie dojrzewania. Dochodzi wówczas do znacznego wzrostu poziomu androgenów we krwi, a to z kolei wpływa na pracę gruczołów łojowych oraz na powstanie pierwszej zmiany trądzikowej na skórze. Wypryski często pojawiają się także u dziewczyn przez menstruacją, co związane jest to z wahaniami hormonalnymi. Inną, równie ważną przyczyną powstawania trądziku jest nadmierne rogowacenie w okolicy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Przyczynia się ono do namnażania się bakterii w obrębie tych gruczołów.

Pozostałe czynniki przyczyniające się do pojawienia się trądziku młodzieńczego:

  • niewłaściwa dieta, bogata w duże ilości cukru i żywności wysokoprzetworzonej
  • nadmierny stres, który negatywnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną organizmu
  • zbyt mała zawartość cynku i tłuszczów roślinnych w diecie
  • zbyt intensywne opalanie się doprowadzające do pogorszenia stanu skóry, która staje się coraz grubsza, a co za tym idzie dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych
  • mechaniczne podrażnianie
  • alergia pokarmowa
  • niewłaściwe oczyszczanie skóry twarzy
  • stosowanie niektórych kosmetyków zatykających pory

Trądzik młodzieńczy – objawy

Trądzik młodzieńczy charakteryzuje się występowaniem na skórze zamkniętych i otwartych zaskórników oraz wykwitów zapalnych (krost i grudek). Zlokalizowane są one głównie tam, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych, tj, na twarzy, na plecach, w górnej połowie klatki piersiowej. Wykwity trądzikowe mogą występować także na pośladkach i ramionach. Początkowy etap to pojawienie się zaskórników, które mogą przybrać formę otwartą lub zamkniętą. Drugi etap to, stan zapalny zaskórników oraz rozprzestrzenianie się ich na coraz większą powierzchnię skóry. Zaniechanie leczenia trądziku młodzieńczego może doprowadzić do powstania blizn. Zmiany na skórze często są bolesne i zaczerwienione. Postawienie właściwej diagnozy wymaga konsultacji z dermatologiem oraz endokrynologiem.

Leczenie trądziku młodzieńczego

Nie należy ignorować nawet początkowych objawów trądziku młodzieńczego, gdyż nieleczony będzie się nasilał i obejmował coraz większe obszary skóry. Leczenie trądziku należy rozpocząć od ustalenia przyczyny choroby, bowiem rodzaj terapii dobierany jest przez lekarza do każdego przypadku indywidualnie i zależy od rodzaju oraz stopnia nasilenia trądziku. Niestety większość leków polecanych na trądzik młodzieńczy ma często skutki uboczne. Jeśli po sześciu tygodniach nie widać znacznej poprawy, warto zasięgnąć ponownie porady specjalisty, bowiem w przeciwnym razie pacjent może nabawić się trwałych blizn trądzikowych oraz przebarwień skórnych.

Dlatego warto rozpocząć kurację trądzikową od zastosowania bezpiecznych suplementów, które nie wykazują tak daleko idących skutków ubocznych, gdyż bazują na naturalnych składnikach. Spośród wielu składników aktywnych warto postawić na preparaty zawierające kluczowe związki w leczeniu trądziku:

  • liście pokrzywy – znane już przez nasze babcie i stosowane do dzisiaj z powodzeniem w leczeniu przeciwtrądzikowym. Pokrzywa wykazuje bowiem pozytywny wpływ na skórę zaatakowaną przez trądzik młodzieńczy, gdyż zawiera sporo istotnych dla naszej skóry składników (m.in. witaminę A, C i B2, żelazo i siarkę).
  • koniczyna czerwona – tabletki na trądzik młodzieńczy z zawartością tej rośliny działają przeciwzapalnie, regulują pracę gruczołów odpowiedzialnych za wytwarzanie łoju, przyspieszają gojenie się ran i łagodzą objawy trądzikowe.
  • sarsaparilla – to roślina o działaniu przeciwzapalnym. Jest ona częstym składnik tabletek na trądzik młodzieńczy, bowiem wykazuje działanie oczyszczające oraz pomaga w pozbyciu się toksyn ze skóry. Ponadto roślina ta dostarcza od naszego organizmu fitosteroli, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za złą kondycję naszej skóry. Oczywiście to nie wszystkie właściwości tej rośliny.

Należy szukać suplementów, które zawierają jeszcze inne składniki łagodzące zmiany trądzikowe. Najlepiej sprawdza się w tej roli cynk i witamina C, które nie tylko zapobiegają pojawianiu się nowych zmian, ale skutecznie leczą już te powstałe na skórze. Oba związki odgrywają bowiem niezwykle istotną rolę w odbudowie warstw skórnych, zwłaszcza w przypadku blizn i zmian potrądzikowych. Ich obecność jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowej kondycji naszej cery.

Alternatywą bądź uzupełnieniem suplementów dla osób z cerą trądzikową mogą być produkty stosowane zewnętrznie. Wykazują one dobre efekty szczególnie w przypadku zmian zaskórnikowych. Natomiast, jeśli trądzik przekształca się w krostki i grudki, należy koniecznie wdrożyć stosowane miejscowo lub ogólnie antybiotyki. U chorego, szczególnie w okresie dojrzewania mogą pojawić się zmiany ropowicze, które często nie poddają się leczeniu przeciwbakteryjnemu. Wówczas podaje się silniejsze leki, wykazujące działanie przeciwzaskórnikowe, przeciwzapalne, wpływające na zmniejszenie ilości bakterii oraz wydzielanego sebum.

Maści, kremy i żele pomagają w regeneracji warstw skórnych dotkniętych zmianami trądzikowymi. Natomiast w sytuacji szczególnie nasilonego trądziku, kiedy zmiany są wyjątkowo widoczne, pacjent powinien przejść doustną kurację:

  • antybiotykiem – zazwyczaj jest to minocyklina, tetracyklina lub erytromycyna
  • preparatami przeciwzapalnymi
  • tabletkami antykoncepcyjnymi – regulują one poziom hormonalny w organizmie
  • lekami przeciwtrądzikowymi

Trądzik młodzieńczy można pokonać. Wybór preparatów jest szeroki: zaczynając od suplementów diety (np. Nonacne), poprzez maści, inne smarowidła dermatologiczne (zawierające nadtlenek benzoilu, retinoidy, kwas azelainowy, kwas salicylowy, rezorcynę, siarkę), a kończąc na antybiotykach stosowanych miejscowo lub ogólnie lub innych preparatach stosowanych doustnie. A jak pozbyć się trądziku młodzieńczego w zaciszu domowym?

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Do walki z trądzikiem młodzieńczym możesz zaopatrzyć się w również w kilka produktów, takich jak tonik, peeling, czy krem przeciwtrądzikowy. Warto również przygotować samemu, w zaciszu domowym kosmetyki na trądzik młodzieńczy. Naturalne i domowe sposoby są skutecznych wsparciem leczenia farmakologicznego. Najczęściej stosuje się je w celu złagodzenia objawów trądziku młodzieńczego, przyspieszenia regeneracji naskórka i poprawienia wyglądu cery. Sprawdzają się także u osób, u których powstały już blizny. Najbardziej znane domowe sposoby do walki z trądzikiem młodzieńczym to:

  • stosowanie olejków przeciwtrądzikowych– olejki eteryczne działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, nawilżająco i odżywczo. Dodatkowo wyrównują nadprodukcję sebum przez gruczoły łojowe oraz chronią skórę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Na dolegliwości trądzikowe szczególnie poleca się olejek herbaciany, lawendowy i różany.
  • przemywanie twarzy tonikiem, np. na bazie ogórka – ogórek ma wiele witamin (A, C, E), dzięki czemu działa odżywczo i regeneracyjnie na skórę. Można taki tonik przygotować samodzielnie. Wystarczy zetrzeć ogórek na tarce, wymieszać z łyżeczką miodu i ciepłą wodą. Po 2 godzinach przelać taki roztwór przez sitko. Tonikiem ogórkowym można przemywać twarz rano i wieczorem.
  • maseczka z płatków owsianych – wystarczy wsypać do miseczki 5 łyżek płatków owsianych, 6 łyżek wody, 1 łyżkę mleka i łyżeczkę miodu. Następnie należy wymieszać dokładnie wszystkie składniki i nakładać na wybrane partie ciała, kiedy płatki już zgęstnieją. Maseczkę warto pozostawić na twarzy 10 minut, a następnie dokładnie spłukać letnią wodą.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Trądzik młodzieńczy przyczyny, objawy i leczenie

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Trądzik młodzieńczy przyczyny, objawy i leczenie

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze