Domowe sposoby na cellulit. Które metody są skuteczne?

verified author |

Cellulit to defekt estetyczny, który dobitnie uprzykrza życie większości kobiet. Obecnie cellulit, a zwłaszcza jego zaawansowana forma, określany jest jako choroba, a nie jedynie problem kosmetyczny. Nierównomiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa może pojawić się bardzo szybko u Pań w każdym wieku, również nastolatek.

Niestety usuwanie cellulitu nie jest już takie proste i wymaga stosowania różnych metod. Często zastanawiamy się, czy domowe sposoby na cellulit mogą być skuteczne, a może ratuje nas już tylko liposukcja?

Cellulit – czym jest i dlaczego obejmuje brzuch, uda i pośladki?

Cellulit, powszechnie określany jako skórka pomarańczowa, nie jest jedynie problemem estetycznym. Na podstawie badań prowadzonych nad tym defektem okazuje się, że cellulit wynika ze zmian zwyrodnieniowych tkanki podskórnej, przez co dochodzi do obrzęku zwłóknieniowo-stwardnieniowego. W medycynie cellulit ma kilka nazw, m.in.: lipodystrofia typu kobiecego, guzkowe twardniejące zwyrodnienie tłuszczowe, czy liposkleroza.

Cellulit jest więc nierównomiernie rozmieszczoną tkanką tłuszczową, która ,,zbija” się w twarde grudki, pomiędzy którymi pozostają wolne przestrzenie. Zgromadzona tkanka tłuszczowa jest wówczas widoczna spod skóry w formie pomarszczonej, nierównej, często bardzo osłabionej struktury, co wyglądem przypomina właśnie skórkę pomarańczową.

W zależności od stopnia zaawansowania cellulitu, czyli ilości nieprawidłowego tłuszczu oraz rodzaju zaistniałych zmian w podskórnej tkance tłuszczowe, wyróżniamy kilka stadiów tej dolegliwości:

 • I stadium cellulitu – Początkowo nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje zaburzenia mikrokrążenia oraz dochodzi do nadmiernego gromadzenia się płynu w przestrzeniach międzykomórkowych. Dochodzi do miejscowego niedokrwienia w obszarze gromadzącego się tłuszczu, a naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Niedostateczny przepływ krwi i słabe odżywienie sprawia, że skóra staje się osłabiona, mniej elastyczna i zwiotczała. Jest to pierwszy sygnał, by rozpocząć leczenie cellulitu. Zwykle na tym etapie najlepsze okazują się domowe sposoby na cellulit oraz zmiana trybu życia na zdrowszy.
 • II stadium – skóra jest blada i coraz bardziej osłabiona, znacznie traci elastyczność i napięcie. Ze względu na zaburzony przepływ krwi może dochodzić do mikrowylewów podskórnych.
 • III stadium – skóra staje się bardzo wiotka, przypominająca skórę u osoby odwodnionej. Cellulit staje się widoczny gołym okiem oraz wyczuwalny przy dotyku, pojawiają się duże ogniska niedokrwienia. Dochodzi do zmian w strukturze tłuszczu, ciężko jest wyznaczyć granicę pomiędzy skórą, a tkanką tłuszczową.
 • IV stadium – tkanka tłuszczowa gromadzi się w postaci większych grudek, widocznych jako nierówne wypukłości i wklęśnięcia. Grudki cellulitu są twarde, zdarza się że wywołują ból poprzez nacisk na naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe.

Ponadto, wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:

 • Cellulit wodny– dochodzi do niego w wyniku zatrzymania w organizmie wody. Zaburzone krążenie, a tym samym odprowadzanie wody, komórek tłuszczowych i toksyn przyczynia się do powstawania cellulitu. Warto wiedzieć, że cellulit wodny pojawia się znacznie częściej niż cellulit tłuszczowy i również często dotyczy kobiet szczupłych.
 • Cellulit tłuszczowy– wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej, głównie u osób otyłych, ale także u osób z nadwagą miejscową.

Dlaczego cellulit dotyczy częściej kobiet, nawet szczupłych?

Deformacje powstają z tkanki tłuszczowej, dlatego najczęściej cellulit pojawia się właśnie na brzuchu, udach, biodrach i pośladkach, czyli tam gdzie tłuszcz zwykle gromadzi się w nadmiarze. Wbrew pozorom cellulit nie dotyczy jednak tylko osób z nadwagą. Bardzo często z powodu cellulitu cierpią nawet bardzo szczupłe osoby, dlaczego?

Otóż główne przyczyny powstawania cellulitu to kobiece hormony – estrogeny (estron, estriol i estradiol). Są one odpowiedzialne m.in. za przygotowanie ciała do gotowości na potomstwo, tym samym mają spory wpływ na elastyczność skóry w miejscach jak brzuch, biodra, pośladki i uda. Zaburzenia poziomu estrogenów przyczyniają się m.in. do gromadzenia wody, która kolejno zaburza krążenie i wywołuje cellulit wodny.

Z tego samego powodu włókna kolagenowe kobiecej skóry mają odmienne ułożenie, niż w przypadku mężczyzn. Panowie maja włókna kolagenu i elastyny ułożone naprzemiennie, co podtrzymuje tkankę tłuszczową. Panie z kolei mają włókna ułożone równolegle, dzięki czemu skóra jest bardziej rozciągliwa, niestety również znacznie bardziej podatna na cellulit. W efekcie aż 85-98% kobiet ma cellulit, a w przypadku Panów zaledwie 2-3%.

Nieoczywiste powody występowania cellulitu

Jak wspominaliśmy, estrogeny są jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu wodnego. Cellulit pojawia się, gdy w organizmie dochodzi do nadmiaru estrogenów oraz jednoczesnego spadku progesteronu. Efekty to zaburzenia naczyń krwionośnych oraz gromadzenie się komórek tłuszczowych i toksyn, które nie są odpowiednio odprowadzane przez naczynia limfatyczne. Estrogeny zatrzymują w organizmie wodę, dlatego mowa właśnie o cellulicie wodnym. Z kolei zaburzenia hormonalne mogą powstawać przez czynniki takie jak np.:

 • Przyjmowanie antykoncepcji – tabletki antykoncepcyjne wywołują cellulit, ponieważ często zaburzają metabolizm komórek tłuszczowych oraz powodują obrzęki w wyniku zatrzymania wody w organizmie.
 • Niektóre leki – np. stosowane na choroby serca lub leki antyhistaminowe (przy alergii).
 • Nieodpowiednia dieta – istotne znaczenie dla powstawania cellulitu ma dieta, zwłaszcza składająca się głównie z produktów przetworzonych, a nawet mięsa drobiowego. Dzieje się tak, ponieważ w skład niezdrowej żywności często wchodzą m.in. antybiotyki oraz środki sztucznie przyśpieszające np. wzrost drobiu. Duże znaczenie ma również sól, która powoduje gromadzenie się wody.
 • Stres – podczas trudnych sytuacji organizm wytwarza adrenalinę, ta z kolei zaburza metabolizm tłuszczów, dalszy przebieg zdarzeń niestety znamy… cellulit. Z kolei hormon stresu (kortyzol) powoduje gromadzenie się tłuszczu.
 • Wysiłek fizyczny – ćwiczenia są wskazane, jednak nadmierny wysiłek fizyczny może przyczyniać się do powstawania cellulitu.
 • Choroby – niektóre choroby są jednym z powodów cellulitu, np. cukrzyca, zaburzenia tarczycy, nowotwory jajników.
 • Siedzący tryb życia – brak ruchu powoduje zaburzenia tzw. pompy mięśniowej, przez co dochodzi do zastoju krwi, obrzęków i właśnie cellulitu.
 • Ciąża – w trakcie ciąży dochodzi do zaburzeń krążenia w nogach.
 • Geny – niestety skłonność do cellulitu jest dziedziczna, nie oznacza to jednak, że musimy go mieć. Natomiast bez wątpienia warto stosować odpowiednią profilaktykę, a domowe sposoby na cellulit powinny być podstawą w codzienności kobiet, których mamy lub babcie również go mają.

Walka z cellulitem – dlaczego to takie trudne?

Jak widać, cellulit nie jest jedynie defektem estetycznym i świadczy o poważnych zmianach zachodzących w organizmie. Poza nieestetycznym wyglądem ,,pomarańczowa skórka” może w późniejszym czasie znacznie pogorszyć stan zdrowia, przyczyniając się m.in. do powstawania żylaków.

Walka z cellulitem często bywa męcząca i długotrwała, ale bez wątpienia warto podjąć wyzwanie! Domowe sposoby na cellulit dadzą najlepsze efekty, jeśli zaczniemy je stosować jak najwcześniej, najlepiej wszystkie, a przynajmniej kilka jednocześnie.

Nie zapominajmy, że cellulitu nie wytniemy. Musimy działać wieloetapowo:

 • zmniejszyć odkładanie się tłuszczu,
 • rozbić komórki tłuszczowe cellulitu,
 • usprawnić funkcjonowanie układu limfatycznego, tak by usuwał to, czego wcale nie potrzebujemy, czyli cellulit i toksyny,
 • odbudować osłabioną skórę i naczynia krwionośne,
 • wygładzić i ujędrnić uda, pośladki, brzuch, a najlepiej całe ciało,
 • z podniesioną głową założyć krótkie spodenki

Dieta na cellulit – co jeść, aby pozbyć się pomarańczowej skórki?

Dieta na cellulit jest podstawą, bez względu czy jest to cellulit wodny, czy tłuszczowy. W obu przypadkach sposób odżywiania ma ogromne znaczenie, ponieważ chodzi nie tylko o zmniejszanie cellulitu, ale także o zapobieganie jego rozwojowi oraz ogólne wzmocnienie ciała, które stanie wówczas na wysokości zadania i pozbędzie się niechcianych grudek!

Przypominamy, że cellulit mają również szczupłe kobiety, dlatego nie chodzi jedynie o dietę odchudzającą. Ta jednak powinna być pierwszym krokiem u kobiet z nadwagą, które jeśli chcą pozbyć się cellulitu powinny ograniczyć spożywanie tłuszczów i węglowodanów. Wykluczamy więc z diety lub ograniczamy produkty takie jak:

 • potrawy smażone,
 • mięso,
 • sól,
 • produkty sztuczne i przetworzone, tzw. ,,gotowce”.

Poza wykluczeniem niezdrowej żywności istnieje wiele produktów, które bezpośrednio wpływają na usuwanie cellulitu. Dieta na cellulit przyniesie efekty, jeśli będzie przestrzegana systematycznie. Decydując się na usuwanie cellulitu domowymi sposobami warto zapamiętać jedno – nasze zaangażowanie się opłaci, ponieważ są to naturalne metody, więc uzyskane efekty przy odpowiednim zachowaniu będą trwałe.

Pomimo, że cellulit wodny wynika m.in. z gromadzenia się wody, nie powinniśmy jej ograniczać. Wręcz przeciwnie, redukcja cellulitu wymaga picia dużej ilości wody mineralnej, co usprawnia usuwanie tłuszczu!

Oto produkty, które należy spożywać w dużych ilościach:

 • Produkty pełnoziarniste, np. płatki owsiane, otręby, kasze, brązowy ryż, ciemne pieczywo – są źródłem błonnika, który ułatwia oczyszczanie organizmu.
 • Brokuły – zawierają kwas liponowy, który zmiękcza kolagen zapobiegając tworzeniu się twardych grudek.
 • Buraki – na cellulit warto jeść buraki, ponieważ stymulują krążenie, co zapobiega zastojom. Co więcej, buraki zawierają wiele witamin, w tym działających korzystnie na stan skóry.
 • Rośliny strączkowe – zawierają związki pobudzające krążenie oraz usprawniające funkcje wątroby, co ułatwia rozkład i eliminację tłuszczów.
 • Jajka – dwa gotowane jajka 1-2 razy w tygodniu wspomagają odbudowę ścian komórkowych, jednak większa ilość może powodować wzrost cholesterolu i działanie odwrotne.
 • Pomidory i sałata – są cennym źródłem potasu, co jest bardzo ważne przy diecie antycellulitowej.
 • Owoce i warzywa bogate w witaminę C – ,,skórkę pomarańczową” zwalczamy podobnym, czyli pomarańczami i innymi owocami zawierającymi witaminę C, która wspomaga oczyszczanie organizmu. Są to m.in.: pomarańcze, truskawki, grejpfruty, czereśnie, porzeczki, papryka, pomidory, szpinak.
 • Produkty zawierające kwasy omega3 – tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, pstrąg), olej lniany, orzechy, pestki słonecznika.

Domowe sposoby na cellulit to również wszelkie diety odkwaszające i oczyszczające organizm, które uwzględniają produkty takie jak np.: marchew, arbuz, seler, buraki, melon, kiełki, humus, mleko sojowe. Warto przyrządzać koktajle antycellulitowe na bazie wymienionych składników.

Najlepsze zioła na cellulit

Domowe sposoby na cellulit to również zioła, w przeróżnych kombinacjach. Możemy stosować je jako dodatek do koktajli lub jako przyprawy do posiłków. Zioła antycellulitowe to m.in.:

 • Kurkuma – pobudza krążenie i eliminuje toksyny z organizmu.
 • Imbir – przyśpiesza metabolizm.
 • Zielona herbata – zawiera teobrominę, która wspiera usuwanie tłuszczów z organizmu.
 • Mniszek lekarski, koper włoski, pietruszka – wykazują działanie moczopędne, dzięki czemu usprawniają przepływ wody w organizmie i zapobiegają obrzękom oraz usuwają toksyny. Ponadto uszczelniają naczynia krwionośne.
 • Ostropest– oczyszcza skórę, poprawia jej gładkość i usprawnia krążenie.

Dieta i zioła są genialne – sama natura, samo zdrowie i same korzyści. Nie ulega jednak wątpliwości, że równie ważne jest ich odpowiednie połączenie. Decydując się na domowe sposoby na cellulit warto wiedzieć, co z czym połączyć, by wszystko miało sens i przynosiło efekty. Oto sprawdzone sposoby na cellulit w postaci mieszanek do picia, tak by wszystko było łatwe, szybkie i skuteczne:

Sok z cytryny i pieprz cayenne na cellulit, do picia 3 razy dziennie:

 • pół szklanki wody;
 • sok z jednej, sporej cytryny;
 • szczypta pieprzu cayenne.

Ćwiczenia i masaż na cellulit

Usuwanie cellulitu dietą i ziołami warto wesprzeć mechanicznie, czyli poprzez aktywne pobudzanie układu limfatycznego. Szczególne znaczenie mają tutaj ćwiczenia oraz masaż. Ruch to zdrowie i… uroda! Wzmocnione ciało to jednocześnie moc dla naczyń krwionośnych, każdej warstwy skóry oraz układów odpowiedzialnych za eliminację tłuszczu. Domowe sposoby na cellulit muszą więc uwzględniać aktywność fizyczną. Szczęście w nieszczęściu, że cellulit dotyka miejsc jak brzuch, uda i pośladki, ponieważ są to partie podatne na ćwiczenia.

Oto skuteczne ćwiczenia na cellulit, które mogą przynieść efekty już po kilku tygodniach regularnego wykonywania:

 • Kręcenie hula-hop – jest to idealne ćwiczenie na cellulit, ponieważ działa jednocześnie na brzuch, uda, biodra i pośladki.
 • Przysiady – podobnie jak hula-hop, również wykonywanie przysiadów ma wszechstronne działanie. Jest to proste, ale skuteczne ćwiczenie na cellulit.
 • Wypady – jeśli mamy problem z cellulitem na udach, do prostych i ciekawych ćwiczeń zaliczamy tzw. wypady, czyli przenoszenie ciężaru ciała na jedną nogę wysuniętą do przodu. Wygląda to tak, jakbyśmy robili bardzo duże kroki jednocześnie obniżając poziom ciała. Ćwiczenie możemy wykonywać chodząc po domu, kilka razy w ciągu dnia. Podobne efekty przynosi chodzenie po schodach ,,co drugi stopień”.
 • Unoszenie nogi – sprawdza się przy cellulicie na udach i pośladkach. Leżąc na boku unosimy wyprostowaną nogę do góry, kolejno zmieniamy stronę.
 • Brzuszki i deska – tradycyjne brzuszki są idealne, jeśli mamy cellulit na brzuchu. Równie dobrze, a może i lepiej, sprawdza się tzw. deska na cellulit, wyszczuplanie i ujędrnianie ciała. Ćwiczenie polega na utrzymaniu ciała w pozycji poziomej opierając się na niższej części rąk (od łokcia do dłoni) oraz na palcach u stóp.
 • Podnoszenie ciężarków – choć cellulit dotyka głównie dolnych partii ciała, zdarza się również, że dotyczy ramion.

Poza ćwiczeniami spalającymi tkankę tłuszczową warto regularnie wykonywać masaż antycellulitowy, który jest jednocześnie przyjemny i pożyteczny, ponieważ ma kilka cennych zalet:

 • usprawnienie krążenia,
 • wygładzenie skóry,
 • pobudzenie kolagenu do odnowy,
 • eliminacja toksyn,
 • usuwanie komórek tłuszczowych.

Pamiętajmy, że masaż antycellulitowy w domu powinien być łagodny, ale zdecydowany. Wykonujemy ruchy koliste, a kolejno kierujemy dłonie w kierunku pachwin, tak by wspomóc układ limfatyczny. Oznacza to, że nogi i uda masujemy od dołu do góry, natomiast brzuch od góry w kierunku pachwin. Do masażu świetnie sprawdza się szorstka rękawica antycellulitowa lub po prostu ostra gąbka, która pobudza krążenie i ułatwia odprowadzanie tłuszczu.

Domowy masaż na cellulit można wykonywać wcierając kompozycję olejków eterycznych:

 • 3 krople olejku rozmarynowego,
 • 2-3 krople olejku z kopru włoskiego,
 • 2-3 łyżeczki oleju migdałowego,
 • 1-2 krople oleju lnianego.

Usuwanie cellulitu domowymi maseczkami – alternatywa dla liposukcji

Produkty spożywcze są pomocne nie tylko przy stosowaniu do jedzenia, ale także stanowią idealny, domowy sposób na maseczkę, balsam lub olejek na cellulit. Wszelkie kremy, maski i balsamy antycellulitowe nie muszą wcale być drogie, ponieważ możemy przyrządzić je samodzielnie z zaledwie kilku składników. Poniżej przepis na domowy balsam i olejek antycellulitowy.

Przepis na domowy płyn antycellulitowy:

Składniki:

 • 2 łyżeczki octu jabłkowego,
 • ¾ szklanki wody,
 • sok z połowy cytryny,
 • 2-3 łyżki oliwy.

Sposób wykonania:

 • Składniki połącz i smaruj skórę przynajmniej co drugi dzień.

Wypróbuj również olejek antycellulitowy:

Składniki:

 • 4-5 kropli olejku z miętowego;
 • 20 kropli olejku kardamonowego, z trawy cytrynowej, olejku oraz grejpfrutowego;
 • 100 ml oliwy z oliwek.

Przepis na owocową maskę antycellulitową:

Składniki:

 • kiść winogron,
 • 2 łyżeczki miodu,
 • balsam do ciała.

Sposób wykonania:

 • Wyciśnij sok z winogron i połącz z miodem i balsamem do ciała. Smaruj ciało co 2 dni.

Przepis na body wrap z cynamonu, czyli owijanie skóry folią spożywczą:

Składniki:

 • szklanka wody,
 • 4-5 opakowań mielonego cynamonu.

Sposób wykonania:
Zmieszaj cynamon z wodą, tak by powstała gęsta papka. Kolejno nałóż mieszankę na skórę zajętą cellulitem i owiń folią na ok. 15-20 minut, po czym spłucz letnia wodą.

Kawa kontra cellulit – najlepszy domowy sposób na pomarańczową skórkę?

Kawa na cellulit to niezwykła kontrowersja – z jednej strony lepiej zmniejszyć ilość wypijanej kawy, ponieważ może niekorzystnie wpływać na nawodnienie organizmu, z drugiej jednak fusy z kawy są doskonałym, domowym sposobem na cellulit. Warto zaznaczyć, że korzystniej działa kawa stosowana zewnętrznie w postaci peelingów na skórę.

Peeling z kawy na cellulit przynosi wiele korzyści:

 • kofeina zawarta w kawie przyśpiesza mikrokrążenie,
 • stymuluje rozkład komórek tłuszczowych,
 • zawiera antyoksydanty spowalniające starzenie się skóry,
 • redukuje cellulit i poprawia kondycję skóry!
 • zapobiega ponownemu odkładaniu się tłuszczu,
 • wykazuje działanie detoksykujące – wspomaga usuwanie toksyn,
 • działa drenująco, dzięki czemu cellulit jest znacznie szybciej redukowany.

Przepis na antycellulitowy peeling z ziaren kawy:

Składniki:

 • pół szklanki świeżo zmielonych ziaren kawy,
 • 1/3 szklanki cukru,
 • 5-6 łyżek oleju kokosowego lub dowolnego balsamu do ciała.

Sposób wykonania:

 • Połącz wszystkie składniki i masuj skórę przez kilka – kilkanaście minut wykonując ruchy okrężne, zgodne z zasadami masażu limfatycznego. Kawowy peeling wykonuj 2-3 razy w tygodniu. Do peelingu z kawy na cellulit możesz dodać również niebieską glinkę.

Jeśli stosujesz domowe sposoby na cellulit lub dopiero rozpoczynasz soja walkę, nie zapominaj o odprężającej kąpieli z dodatkiem:

 • owoców cytrusowych,
 • soli morskiej,
 • a podczas prysznicu zmieniaj temperaturę strumienia wody.

6 thoughts on “Domowe sposoby na cellulit. Które metody są skuteczne?

 1. Ja myślę, że dobrym „domowym” (przynajmniej częściowo) sposobem jest stosowanie gotowych żeli/maści na cellulit. W aptece jest bardzo dużo takich środków. Nie są zbyt drogie, a dają całkiem fajne efekty. Pozdrawiam!

 2. ciekawe jakie? te apteczne i drogeryjne kosmetyki sa czasem o kant stołu rozbić xDDD bardziej bym sprawdzałam każdy kosmetyk. ogólnie tam jest na samym początku spis składników które są właśnie po to bym działać ci na cellulit.. nie wiem, ruszczyk kolczasty, algi, kasztanowiec, bluszcz, bylica.. no wszystko co jest naukowo potwierdzane w działaniu.

 3. mam cellulit I-go stopnia, 26 lat i nie chciałabym żeby się sprawy pogorszyły więc szukam czegoś, tylko nie do końca wiem jak czytać składy no i co będzie w miarę naturalne żeby też nie podrażnić niepotrzebnie skóry, ktoś coś?

 4. tak wymieniacie i wymieniacie i w sumie trochę by to się zgadzało z vialise lifting effects ale nie wiem czy serio on jest tak dobry jak sie prezentuje bo kilka rzeczy się zgadza z tym co wymieniacie ale nie znam się aż tak na kosmetykach do ciała itp. możecie spojrzeć i się wypowiedzieć na jego temat? chce wiedzieć czy w to iść czy nie hehehee

 5. Nie wiem czy ja bym kombinowała z balsamem własnej produkcji. Wydaje mi się, że to co stworzone jest przez specjalistów będzie najlepiej działać, bo jednak oni się znają i to dokładnie badają.

 6. Od tego zacznijmy, że to trzeba mieć mega mieszadła chyba by to wszystko połączyć ze sobą xD Niestety ale na takie cuda mnie nie stać, więc wolę jednak kupować sobie gotowce pokroju nolicell xD Zwłaszcza, ze jest sprawdzony i dobry xD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *