Domowe sposoby na cellulit. Które są skuteczne?

Cellulit może uprzykrzać życie wielu kobietom. Cellulit, zwłaszcza w zaawansowanej postaci, jest obecnie uważany za chorobę, a nie problem kosmetyczny. Cellulit może szybko rozwinąć się u kobiet w każdym wieku, nawet u nastolatek, jeśli nie jest równomiernie rozłożony.

Usuwanie cellulitu nie jest łatwym zadaniem i może wymagać zastosowania wielu metod. Często zadajemy sobie pytanie, czy domowe sposoby na cellulit są możliwe i czy liposukcja może być dla nas ratunkiem.

Cellulit – czym jest i dlaczego obejmuje brzuch, uda i pośladki?

Cellulit to coś więcej niż tylko problem estetyczny. Badania nad cellulitem wykazały, że jest on spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi w tkance podskórnej. Skutkiem tego jest obrzęk włóknisty. Cellulit może być określany w medycynie jako: lipodystrofia typu kobiecego, guzkowe stwardnienie i zwyrodnienie tłuszczowe lub cellulit.

Cellulit jest formą tkanki tłuszczowej, która została nierównomiernie rozmieszczona. Tkanka ta „zbija się” i tworzy twarde grudki, między którymi nie ma przestrzeni. Skóra wykazuje wówczas ślady nagromadzonego tłuszczu w postaci pomarszczonej, nierównej i często słabej struktury. Wygląda to prawie jak skórka pomarańczowa.

W zależności od stopnia zaawansowania cellulitu można wyróżnić różne stadia tego schorzenia. Odnosi się to do ilości nieprawidłowego tłuszczu w tkance tłuszczowej podskórnej oraz rozległości zmian.

  • Etap I cellulitu: Początkowo nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje zaburzenia mikrokrążenia i gromadzenie się płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Miejscowe niedokrwienie jest spowodowane nagromadzonym tłuszczem i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Złe odżywianie i niewystarczający przepływ krwi mogą powodować, że skóra staje się mniej elastyczna, zwiotczała i słaba. Jest to najlepszy czas na leczenie cellulitu. Domowe sposoby walki z cellulitem są zazwyczaj najlepsze, a Ty możesz zmienić swój styl życia na zdrowszy.
  • Etap II – skóra staje się blada i bardziej delikatna, traci elastyczność i napięcie. Z powodu zmniejszonego przepływu krwi mogą wystąpić mikrokrwawienia podskórne.
  • Etap III – skóra staje się bardzo wiotka i przypomina osobę odwodnioną. Cellulit można dostrzec gołym okiem. Można go również wyczuć przy dotknięciu. Mogą pojawić się duże ogniska niedokrwienia. Ze względu na zmiany w strukturze tłuszczu, odróżnienie skóry od tkanki tłuszczowej może być trudne.
  • Etap IV – nagromadzenie tkanki tłuszczowej w postaci większych grudek. Bryły te mogą być widoczne jako wklęsłości i nierówne zgrubienia. Bryłki cellulitu mogą być twarde i powodować ból, ponieważ uciskają naczynia krwionośne lub zakończenia nerwowe.

Istnieją również dwa rodzaje cellulitu.

  • Cellulit wodny jest wynikiem zatrzymania wody w organizmie. Cellulit jest spowodowany zaburzonym krążeniem i związanym z tym drenażem komórek tłuszczowych, wody i toksyn. Cellulit wodny jest bardziej powszechny niż cellulit tłuszczowy i często dotyka szczupłych kobiet.
  • Cellulit tłuszczowy jest spowodowany nadmiarem tkanki tłuszczowej. Występuje głównie u osób otyłych, ale może się też zdarzyć u osób z miejscową nadwagą.

Dlaczego cellulit dotyczy częściej kobiet, nawet szczupłych?

Cellulit jest spowodowany przez tkankę tłuszczową. Oznacza to, że cellulit często pojawia się na brzuchu, biodrach, udach, biodrach i pośladkach. Dzieje się tak dlatego, że właśnie w tych miejscach gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej. Cellulit nie ogranicza się do osób z nadwagą. Cellulit może dotknąć nawet najbardziej szczupłe osoby.

Cellulit jest wywoływany przez estrogeny, które są główną przyczyną powstawania cellulitu. Estriol, estriol i estradiol to trzy przykłady. Odgrywają one istotną rolę w przygotowaniu organizmu do rozrodu i mają wpływ na elastyczność skóry w takich miejscach jak biodra, pośladki i brzuch. Zaburzenia równowagi estrogenowej mogą prowadzić między innymi do gromadzenia się wody, co z kolei upośledza krążenie i prowadzi do powstania cellulitu wodnego.

To samo dzieje się z włóknami kolagenowymi w skórze kobiet. Włókna kolagenowe i elastynowe u mężczyzn są ułożone naprzemiennie, co pomaga wspierać tkankę tłuszczową. Włókna w skórze pań są ułożone równolegle. Dzięki temu skóra jest bardziej elastyczna i, niestety, bardziej podatna na cellulit. Cellulit jest bardziej powszechny u kobiet niż u mężczyzn – aż 85-98% z nich ma cellulit.

Nieoczywiste powody występowania cellulitu

Cellulit wodny jest powodowany przez estrogen, jak już wspomnieliśmy. Cellulit jest wywoływany przez wzrost estrogenu i spadek progesteronu. Cellulit może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, gromadzenie się tłuszczu i nieprawidłowe odprowadzanie limfy. Cellulit wodny jest wynikiem tego, że estrogeny zatrzymują wodę w organizmie. Zaburzenia hormonalne mogą być również spowodowane przez takie czynniki jak:

  • Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować cellulit. Zaburzają one metabolizm komórek tłuszczowych i powodują obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie.
  • Niektóre leki, takie jak leki przeciwhistaminowe stosowane przy alergiach lub chorobach serca, mogą być ograniczone.
  • Cellulit może być spowodowany nieodpowiednią dietą, zwłaszcza jeśli składa się ona z przetworzonej żywności i mięsa drobiowego. Dzieje się tak dlatego, że niezdrowa żywność często zawiera antybiotyki i inne środki, które sztucznie przyspieszają wzrost drobiu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest nagromadzenie soli.
  • Stres – gdy pojawiają się trudne okoliczności, uwalnia się adrenalina. Zakłóca to metabolizm tłuszczów i powoduje cellulit. Gromadzenie się tłuszczu jest spowodowane przez kortyzol, hormon stresu.
  • Ćwiczenia fizyczne są dobre dla organizmu, ale mogą prowadzić do powstania cellulitu.
  • Cellulit może być spowodowany chorobami – takimi jak zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca i rak jajników.
  • Siedzący tryb życia – brak aktywności fizycznej może powodować zaburzenia pracy pompy mięśniowej, co prowadzi do zastoju krwi, obrzęków i cellulitu.
  • Ciąża: W czasie ciąży krążenie w nogach może być zaburzone.
  • Cellulit może być dziedziczony. Nie oznacza to jednak, że musimy go mieć. Ważne jest, aby zapobiegać cellulitowi. Dobrym pomysłem są domowe sposoby na cellulit.

Walka z cellulitem – dlaczego to takie trudne?

Cellulit to coś więcej niż problem estetyczny. Może on również wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Oprócz nieatrakcyjnego wyglądu, „skórka pomarańczowa”, która może prowadzić do powstawania żylaków, może również znacząco wpłynąć na Twoje zdrowie.

Mimo że walka z cellulitem jest często męcząca i czasochłonna, warto ją podjąć! Najlepsze domowe sposoby na cellulit zadziałają, jeśli zastosujesz je jak najszybciej.

Cellulit to nie przelewki. Ważne jest, aby działać wieloetapowo.

  • Zmniejszenie nagromadzenia tłuszczu
  • Redukcja komórek tłuszczowych w cellulicie
  • Poprawić funkcjonowanie układu limfatycznego, aby usunąć to, czego nie chcemy, czyli cellulit i toksyny
  • Odbudowują uszkodzoną skórę i naczynia krwionośne
  • Wygładzić i ujędrnić uda, brzuch, pośladki, a najlepiej całe ciało.
  • Noś krótkie spodenki i trzymaj głowę wysoko.

Dieta na cellulit – co jeść, aby pozbyć się pomarańczowej skórki?

Dieta na cellulit to podstawa, bez względu na to, czy jest to cellulit tłuszczowy czy wodny. Oba przypadki są ważne, ponieważ dieta ma duży wpływ na redukcję cellulitu i ogólną siłę organizmu. Pozwoli Ci to na pozbycie się niepożądanych grudek i utrzymanie silnego ciała.

Pamiętaj, że cellulit może dotyczyć również szczupłych kobiet. Nie chodzi o to, by się odchudzać. Dla kobiet z nadwagą powinien to być pierwszy krok do wyeliminowania cellulitu. Jeśli chcą go zrzucić, powinny ograniczyć spożycie tłuszczów i węglowodanów. Powinniśmy ograniczyć lub wykluczyć takie produkty jak

  • Potrawy smażone
  • Mięso
  • Sól
  • Sztuczne i przetworzone produkty, znane również jako produkty „gotowe”.

Istnieje wiele produktów, które mogą mieć bezpośredni wpływ na likwidację cellulitu. Jeśli będziesz przestrzegać systematycznej diety na cellulit, przyniesie ona rezultaty. Pamiętaj, że domowe sposoby na cellulit są naturalne i trwałe.

Cellulit wodny jest spowodowany m.in. gromadzeniem się wody. Nie powinniśmy ograniczać jego działania. Redukcja cellulitu jest możliwa dzięki piciu dużej ilości wody mineralnej. Usprawnia to usuwanie tłuszczu.

Oto pokarmy, które należy spożywać w dużych ilościach.

  • Produkty pełnoziarniste, takie jak otręby, brązowy ryż, płatki owsiane i ciemne pieczywo, są bogate w błonnik, który wspomaga oczyszczanie organizmu.
  • Brokuły – zawierają kwas liponowy, który zmiękcza kolagen i zapobiega tworzeniu się twardych grudek.
  • Buraki – buraki można spożywać w celu zmniejszenia cellulitu. Stymulują one krążenie, co pomaga zapobiegać zastojom. Buraki są bogate w witaminy, które mogą pomóc w poprawie stanu skóry.
  • Rośliny strączkowe zawierają związki, które pobudzają krążenie, poprawiają funkcjonowanie wątroby oraz ułatwiają rozkład i eliminację tłuszczów.
  • Jajka – Dwa do trzech jajek tygodniowo to dobry sposób na budowanie ścian komórkowych. Jednak większa ilość może powodować wysoki poziom cholesterolu i odwrotny skutek.
    Sałata i pomidory są dobrym źródłem potasu. Jest on niezbędny w diecie antycellulitowej.
  • Owoce i warzywa bogate w witaminę C – skórkę pomarańczową zwalczamy podobną, czyli pomarańczami i innymi owocami zawierającymi witaminę C. Pomaga ona oczyścić organizm. Należą do nich pomarańcze, grejpfruty i czereśnie, a także pomidory, ogórki, pomidory, zielona papryka, grejpfruty i szpinak.
  • Produkty zawierające kwas tłuszczowy omega3 – Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, pstrąg, makrela, olej lniany, orzechy i nasiona słonecznika.

Wszystkie domowe sposoby na cellulit obejmują wszystkie diety odkwaszające lub oczyszczające. Diety te mogą obejmować marchew, arbuza i seler. Z wymienionych składników można przyrządzać koktajle antycellulitowe.

Najlepsze zioła na cellulit

Istnieje wiele ziół, które mogą być stosowane jako domowe sposoby na cellulit. Można je stosować jako dekorację lub dodatek smakowy do potraw. Te zioła mają działanie antycellulitowe:

  • Kurkuma – poprawia krążenie i usuwa toksyny.
  • Imbir – przyspiesza metabolizm.
  • Teobromina – znajduje się w zielonej herbacie, która pomaga usuwać tłuszcze.
  • Do środków moczopędnych należą koper włoski i pietruszka, które poprawiają przepływ wody i zapobiegają obrzękom. Uszczelniają one również naczynia krwionośne.
  • Ostropest – oczyszcza skórę, poprawia jej strukturę i zwiększa krążenie.

Korzyści płynące ze stosowania ziół i diety są niesamowite – dla zdrowia, przyrody i środowiska. Kluczowe znaczenie ma jednak ich właściwe połączenie. Ważne jest, aby wiedzieć, które domowe sposoby na cellulit stosować i jak je łączyć. Te sprawdzone metody redukcji cellulitu są dostępne w postaci napojów.

W leczeniu cellulitu sok z cytryny i pieprz cayenne należy pić 3 razy dziennie.

  • Pół szklanki wody
  • Sok z jednej dużej cytryny
  • Szczypta pieprzu cayenne.

Ćwiczenia i masaż na cellulit

Usuwanie cellulitu za pomocą diety i ziół musi być wspomagane mechanicznie, tzn. poprzez aktywną stymulację układu limfatycznego. Szczególne znaczenie mają ćwiczenia i masaż. Ruch jest niezbędny dla zdrowia i urody. Silniejsze ciało oznacza silniejszy organizm, co zwiększa przepływ krwi i zdolność do eliminacji tłuszczu. Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem domowych sposobów walki z cellulitem. Cellulit najczęściej występuje w okolicach brzucha, ud i pośladków. Dzieje się tak dlatego, że są one bardziej podatne na ćwiczenia.

Oto kilka skutecznych ćwiczeń na redukcję cellulitu. Można je wykonywać w ciągu zaledwie kilku tygodni.

  • Kręcenie hula-hoop to świetne ćwiczenie na cellulit, ponieważ jednocześnie pracuje nad brzuchem, udami i pośladkami.
  • Przysiady – podobnie jak hula hop, przysiady również mogą mieć wszechstronne działanie. Jest to łatwe, ale skuteczne ćwiczenie na cellulit.
  • Wypady – Jeśli masz cellulit wokół ud, wypady są prostym, ale skutecznym ćwiczeniem. Polega ono na przenoszeniu ciężaru ciała na jedną nogę, która jest wyciągnięta do przodu. Wygląda to tak, jakbyśmy robili duże kroki i opuszczali ciało. Ćwiczenie to można wykonywać podczas chodzenia po domu kilka razy dziennie. Chodzenie po schodach „co drugi stopień” może przynieść podobne rezultaty.
  • Podnoszenie nóg to świetny sposób na zmniejszenie cellulitu na nogach i pośladkach. Aby podnieść prostą nogę, połóż się na boku, a następnie zmień stronę.
  • Brzuszki i deska – Tradycyjne brzuszki sprawdzają się, jeśli masz cellulit na brzuchu. Plank działa równie dobrze, a nawet lepiej, jeśli masz cellulit na brzuchu. Wyszczupla i ujędrnia ciało. Musisz utrzymywać ciało w pozycji poziomej i opierać łokcie na dłoniach.
  • Podnoszenie ciężarów: Chociaż cellulit dotyka dolnej połowy ciała, może również dotknąć ramion.

Warto regularnie wykonywać masaż antycellulitowy, jako uzupełnienie ćwiczeń spalających tłuszcz.

  • Poprawa krążenia
  • Wygładzenie skóry
  • Stymulacja regeneracji kolagenu
  • Usuwanie toksyn
  • Eliminacja komórek tłuszczowych

Masaż antycellulitowy w domu powinien być zdecydowany, ale delikatny. Aby wspomóc pracę układu limfatycznego, wykonujemy okrężne ruchy, a następnie przesuwamy dłonie w kierunku pachwin. Masuje się nogi i uda, zaczynając od dołu, a następnie przesuwając się w górę, w kierunku brzucha, aż do pachwin. Do masażu można użyć szorstkiej rękawicy antycellulitowej lub po prostu gąbki. Pobudza to krążenie i pomaga w odprowadzaniu tłuszczu.

Domowy masaż redukujący cellulit można wykonać, stosując kombinację olejków eterycznych.

  • 3 krople olejku rozmarynowego
  • 2-3 krople olejku z kopru włoskiego
  • 2-3 łyżki stołowe olejku migdałowego
  • Użyj 1-2 kropli oleju lnianego.

Usuwanie cellulitu za pomocą maseczek domowej roboty jest alternatywą dla liposukcji

Do produkcji olejków, maseczek i balsamów na cellulit można używać produktów spożywczych. Kremy, balsamy i maseczki na cellulit nie muszą dużo kosztować. Możemy je zrobić z zaledwie kilku składników. Oto przepis na zrobienie własnego olejku antycellulitowego i balsamu.

Oto jak zrobić własny krem antycellulitowy

Składniki:

  • 2 łyżeczki octu z cydru jabłkowego
  • 3/4 szklanki wody
  • Sok z połowy cytryny
  • 2-3 łyżki stołowe oliwy z oliwek

Sposób użycia:

  • Zmieszaj ze sobą składniki i nakładaj na skórę co drugi dzień.

Możesz również wypróbować krem antycellulitowy:

Składniki:

  • 4-5 kropli olejku z mięty pieprzowej
  • 20 kropli olejku grejpfrutowego, olejku z trawy cytrynowej i olejku kardamonowego
  • 100 ml oliwy z oliwek.

Oto przepis na owocowy krem antycellulitowy:

Składniki:

  • kiść winogron
  • 2 łyżeczki miodu
  • Balsam do ciała

Sposób postępowania:

  • Połącz sok z winogron z miodem i balsamem do ciała. Co 2 dni wygładzaj ciało.

Przepis na cynamonowy okład na ciało. Oznacza to, że owijasz skórę folią spożywczą.

Składniki:

  • 1 szklanka wody
  • Zmielony cynamon w 4-5 opakowaniach.

Sposób wykonania:

Połącz cynamon i wodę, aż uzyskasz gęstą pastę. Nałóż mieszankę na skórę podatną na cellulit i zawiń w folię na 15-20 minut. Spłucz letnią wodą.

Kawa kontra cellulit – najlepszy domowy sposób na pomarańczową skórkę?

Istnieje wiele kontrowersji na temat kawy i cellulitu. Z jednej strony, należy ograniczyć spożycie kawy, ponieważ może ona wpływać na nawodnienie organizmu. Z drugiej jednak strony, fusy z kawy są świetnym domowym sposobem na cellulit. Należy pamiętać, że zewnętrzne stosowanie kawy w formie peelingu na skórę jest lepsze.

Leczenie cellulitu za pomocą peelingu kawowego przynosi wiele korzyści

  • Kofeina zawarta w kawie przyspiesza mikrokrążenie.
  • Stymuluje niszczenie komórek tłuszczowych
  • Zawiera antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się skóry.
  • Cellulit zostaje zredukowany, a kondycja skóry poprawiona!
  • Zapobiega ponownemu odkładaniu się tłuszczu
  • Ma działanie odtruwające – pomaga wyeliminować toksyny
  • Cellulit może zostać zredukowany dzięki jego drenującemu działaniu.

Peeling antycellulitowy z ziaren kawy

Składniki:

  • 1/2 filiżanki świeżo zmielonych ziaren kawy
  • 1/3 szklanki cukru
  • Olej kokosowy lub dowolny inny balsam do ciała, 5-6 łyżek stołowych

Sposób użycia:

  • Wymieszaj wszystkie składniki razem i masuj skórę okrężnymi ruchami, stosując się do zasad masażu limfatycznego.

Peeling kawowy można wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Do peelingu kawowego na cellulit można dodać niebieską glinkę. Nie zapomnij o kąpieli z:

  • owoce cytrusowe,
  • sól morska
  • Podczas kąpieli pod prysznicem możesz regulować temperaturę wody.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Domowe sposoby na cellulit. Które są skuteczne?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Domowe sposoby na cellulit. Które są skuteczne?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze