Implanty piersi. Czy to najlepszy sposób na większy biust?

Piersi to niezwykle złożony mechanizm, który z punktu widzenia mężczyzny uchodzi za najciekawszy atrybut każdej kobiety. Jednak upływający czas może pozostawić swoje piętno i piersi mogą nie być już tak idealne jak dawniej. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi współczesna medycyna estetyczna, która próbuje sprostać indywidualnym wymaganiom kobiet. A zabieg powiększania piersi przy pomocy implantów należy do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii plastycznej. Za pomocą odpowiednio dobranych implantów można wymodelować, jak i powiększyć piersi. Czy to jest faktycznie aż tak proste?

Co to są implanty piersi?

Implanty piersi to innymi słowy protezy stosowane w celu powiększenia rozmiarów lub korekcji kształtu kobiecych piersi. Na rynku wyrobów medycznych dostępna jest obecnie niezwykle szeroka oferta różnego rodzaju implantów piersiowych. Wśród nich znajdują się implanty okrągłe oraz anatomiczne, a także różnego rodzaju ich wypełniania (żelem silikonowym lub z zastosowaniem soli fizjologicznej). A wybór odpowiedniego implantu to kluczowa decyzja na drodze do osiągnięcia idealnego rozmiaru i kształtu piersi. Należy pamiętać, iż decyzji nie podejmujesz w pełni samodzielnie, a w asyście lekarza. Specjalista chirurgii plastycznej bierze bowiem pod uwagę kilka niezwykle istotnych czynników:

 • budowę anatomiczną pacjentki (wielkość i budowę piersi, szerokość klatki piersiowej, rozstaw piersi itd.)
 • styl życia pacjentki (np. wzmożony wysiłek fizyczny)
 • Twoje oczekiwania odnośnie ostatecznego wyglądu biustu

Po przeanalizowaniu powyższych parametrów lekarz chirurgii plastycznej zaproponuje Ci implanty piersiowe, które powinny sprostać Twoim oczekiwaniom. Choć to pacjentka podejmuje decyzję odnośnie wyglądu biustu, to jednak za bezpieczeństwo całej procedury zmiany kształtu i wielkości piersi odpowiada lekarz, który może odradzić pewne rozwiązania. Nie każde implanty piersiowe sprawdzą się bowiem u każdej osoby.

Ponadto specjalista chirurgii plastycznej dokonuje wyboru implantów według kilku parametrów medycznych, które zasadniczo wpływają na efekt końcowy zabiegu. Wszelkie implanty łączy ich budowa. Wewnętrzne wypełnienie ogranicza zawsze torebka zewnętrzna, czyli wykonane z sylikonu pokrycie implantu. Struktura ta chroni implant przed uszkodzeniami oraz sprawia, że wypełnienie jest wytrzymałe, plastyczne i sprężyste. A co odróżnia implanty piersiowe:

Powierzchnia:

 • implanty gładkie – mają gładką powierzchnię
 • implanty teksturowane – chropowata powierzchnia zapobiega rotacji implantu. W przypadku implantów o porowatej powierzchni mogą pojawić się widoczne na skórze fałdy.
 • implanty B-lite – ultralekkie (silikonowe wypełnienie połączone z mikrosferami wypełnionymi powietrzem

Wypełnienie: 

 • solą fizjologiczną – charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, ponieważ jeśli dojdzie do wydostania się wypełnienia poza sam implant, otaczające tkanki wchłoną resztki soli fizjologicznej. A z racji tego, iż jest to płyn bezpieczny dla organizmu, nie dojdzie do powstania żadnej reakcji zapalnej, ani innych groźnych efektów ze strony ustroju. Dodatkowo ten rodzaj wypełnienia przepuszcza promieniowanie rentgenowskie, dzięki temu możliwe jest wykonywanie badań obrazowych piersi. Natomiast wadą takich implantów jest wysokie ryzyko utraty ich objętości na przestrzeni nawet kilku lat.
 • silikonowe– wypełnienie piersi implantami z silikonem przypomina fizjologiczną konsystencję piersi. Ponadto ryzyko wydostania się żelu poza implant jest niezwykle małe, co warunkuje ich bezpieczeństwo i eliminuje możliwość utraty objętości biustu. Jeśli jednak dojdzie do wydostania się takiego wypełnienia, to może to skutkować wystąpieniem niepożądanych skutków, takich jak choćby stan zapalny. Żel silikonowy nie jest bowiem wchłaniany jak sól fizjologiczna, a organizm traktuje go jako ciało obce. Niestety przezierność żelu silikonowego dla fal ultradźwiękowych jest bardzo niska, co utrudnia obrazową kontrolę piersi. W razie konieczności przy udziale radiologa o dużym doświadczeniu można zastosować specjalne techniki pozwalające na obrazową kontrolę piersi.
 • wypełnienie b-lite– waga takiego implantu jest o 30 proc. niższa niż standardowego wypełnienia, wobec czego oddziaływanie grawitacji na piersi jest znacznie mniejsze. Dzięki temu pacjentki mogą dłużej cieszyć się efektami operacji.

Profil

Ten parametr mówi o tym, jak daleko (ile centymetrów) piersi będą wysunięte do przodu i w jakim stopniu wypełniony będzie dekolt. Jest to niejako bardziej szczegółowy parametr i pozwala przewidzieć przestrzenne ukształtowanie piersi po zabiegu.

Kształt podstawy

Do wybory pacjentki mają implanty anatomiczne oraz okrągłe. Popularnym i zwykle polecanym rodzajem wypełnienia piersi są implanty anatomiczne, które na przekroju przypominają kształtem kroplę. To właśnie ten rodzaj implantów piersi najlepiej dostosowuje się do anatomicznego kształtu biustu oraz pozwala uzyskać naturalny efekt. Natomiast implanty okrągłe posiadają podstawę w kształcie koła.

Jak wygląda zabieg powiększania piersi implantami?

Zanim dojdzie do samego zabiegu powiększania piersi chirurg będzie musiał się upewnić, że Twój stan zdrowia jest dobry, że zostałaś szczegółowo poinformowana o samej operacji, o ryzyku jakie niesie ze sobą taka procedura medyczna oraz o przebiegu okresu pooperacyjnego. Specjalista upewni się także czy Twoje oczekiwania dotyczące efektów po takiej operacji są realistyczne.

Przed zabiegiem dokonuje się szczegółowych pomiarów Twoich piersi, a na skórze tkanki piersiowej pojawiają się pewne rysunki. Chirurg podejmie również decyzję dotyczącą umiejscowienia implantów w zależności od Twojej indywidualnej budowy anatomicznej (np. od wielkości klatki piersiowej), od ilości własnej tkanki tłuszczowej oraz od tego czy jesteś osobą podejmującą intensywne ćwiczenia fizyczne.

Przygotowując się do operacji powiększenia piersi należy wykonać stosowne badania, w tym:

 • oznaczenie grupy krwi
 • morfologia
 • OB
 • wskaźniki krzepnięcia
 • kreatynina
 • poziom glukozy
 • elektrolity (Na i K)
 • szczepienie p/WZW B
 • badanie ogólne moczu
 • USG piersi
 • mammografia po 40 r.ż.
 • cytologia

Chcąc dobrze przygotować się do zabiegu powiększenia piersi implantami warto zapoznać się z zaleceniami żywieniowymi. Choć wiele kobiet o nich zapomina, stanowią one niezwykle ważny element przed operacją. Dieta przed zabiegiem nie powinna być rygorystyczna, ponieważ niedobór białka będzie utrudniał właściwe gojenie się ran po zabiegu. Jedzenie powinno być lekkostrawne, a produkty wzdymające i tłuste należy całkowicie wyeliminować. Należy także zrezygnować z preparatów mogących powodować nasilone krwawienie, np. wit. E oraz leki z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna i jej pochodne). Co ciekawe również chili, czosnek, imbir, seler, szafran, chrzan i cebula mogą przyczynić się do zwiększonego krwawienia.

Sama operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa 1,5 – 5 godzin. Cięcie chirurgiczne może zostać wykonane w 3 miejscach:

 • podsutkowo – nacięcie wykonane zostaje w fałdzie podpiersiowym
 • wokół otoczki – nacięcie wykonane zostaje wzdłuż granicy otoczki, obok brodawki sutkowej
 • pod pachą – nacina się skórę w obrębie doła pachwowego

Podczas operacji powiększenia piersi, implanty mogą być umieszczone całkowicie lub częściowo pod mięśniem piersiowym większym (podmięśniowo) lub nad samym mięśniem, pod tkanka gruczołową (podgruczołowo), w zależności od tego, ile znajduje się tkanki tłuszczowej oraz od jej możliwości pokrycia samego implantu.

W kolejnym kroku chirurg zakłada odpowiedni dren oraz zszywa warstwowo ranę, zakłada opatrunek oraz specjalny stanik formujący, którego zadaniem jest ostateczne ukształtowanie wyglądu piersi. Biustonosz ten należy nosić przez dwa miesiące po operacji. Pierwsza kontrola powinna mieć miejsce po tygodniu od samej operacji powiększenia piersi. Blizny pooperacyjne są z reguły mało widoczne, jednak aby uzyskać jeszcze lepsze efekty warto jest stosować maść na blizny (od 3. tygodnia po operacji) oraz odpowiednio je masować (po 4 tygodniach po operacji). W klinice chirurgii plastycznej pacjentki zwykle muszą spędzić 1 dobę po zabiegu. Ostateczny efekt powiększenia piersi implantami widoczny jest po 3 miesiącach.

Warto jest również pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie, która dostarczy do organizmu składników odżywczych koniecznych do prawidłowego gojenia się ran. Przygotowywane posiłki powinny być lekkostrawne, zaś składniki odżywcze łatwo przyswajalne. Codzienne menu musi uwzględniać produkty będące źródłem pełnowartościowego białka – szczególnie ważnego po zabiegu. Także żelazo, cynk i witaminy odgrywają ważną rolę w prawidłowym przebiegu rekonwalescencji. Warto pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w błonnik pokarmowy zapobiegający zaparciom, które często pojawiają się po zabiegu. Dodatkowo unikaj takich produktów jak czekolada, kawa, herbata, dania mączne, słodycze, bowiem spowalniają one motorykę jelit.

Pierwsze dni po samym zabiegu powiększania piersi implantami mogą przebiegać ze znacznym osłabieniem oraz dolegliwościami bólowymi. Brodawki sutkowe są wówczas niezwykle tkliwe, wrażliwe nawet na najmniejszy dotyk. Mogą występować podbiegnięcia krwawe oraz wynaczynienia w okolicy rany. Pamiętaj również o możliwym obrzęku piersi o umiarkowanym nasileniu, który może utrzymywać się nawet do 2 miesięcy po przeprowadzonym zabiegu. Ze względu na charakter operacji powrót do pełnej aktywności zajmuje zazwyczaj więcej niż kilkanaście dni.

Efekty powiększenia biustu implantami piersiowymi.

Powiększanie piersi przy użyciu implantów sprawi, iż poprawi się znacznie wygląd piersi, będą lepiej wymodelowane, okrąglejsze, bardziej zbliżone do siebie oraz uniesione. Obecnie stosowane implanty mogą pozostawać w ciele pacjentki przez całe życie. Po zabiegu powiększania biustu pacjentka otrzymuje stosowne dokumenty, które są gwarancją jakości i bezpieczeństwa zastosowanych implantów.

Należy jednak brać pod uwagę, iż powiększenie piersi z zastosowaniem implantów może mieć zmienne efekty na przestrzeni lat, bowiem ciało kobiety także ulega zmianom. Wahaniom ulega waga, kobiety zachodzą w ciążę, karmią piersią, stąd nie jest wykluczona wymiana implantów po 10-15 latach.

Niemniej operacyjne powiększenie piersi z zastosowaniem implantów daje spektakularne i natychmiastowe efekty. Wpływa to pozytywnie nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na samopoczucie kobiety. Piersi można powiększać adekwatnie do oczekiwań pacjentki, ale zastosowane implanty muszą być dopasowane do budowy klatki piersiowej oraz do rozmiarów ciała pacjentki, co pozwoli zachować naturalność. Największą popularnością cieszy się obecnie rozmiar C.

Jaka jest cena zabiegu powiększania piersi implantami?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt wypełnienia piersi implantami? Ceny wahają się od ok. 12 000 do ok. 30 000 zł. – w zależności od miejsca wykonania operacyjnego powiększania biustu i od renomy specjalisty wykonującego powiększanie piersi. Całkowity koszt ustalany jest zawsze indywidualnie, zależy bowiem także od stopnia skomplikowania samego zabiegu. Warto dopytać lekarza co składa się na ostateczną cenę powiększenia piersi (czy jest to koszt samych implantów i operacyjnego ich wszczepienia, ile zapłacimy za wizyty kontrolne, opatrunki, za usunięcie szwów).

Poszukując odpowiedniej kliniki nie można kierować się jedynie ceną. Nie powinno nas kusić operacyjne powiększanie piersi za jedynie kilka tysięcy złotych. Zbyt niska cena zabiegu musi stanowić sygnał ostrzegawczy, bowiem często wynika to z zastosowania implantów niezbyt dobrej jakości.

Bezpieczeństwo zabiegu powiększania piersi

Planując powiększanie piersi nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Bardzo istotny jest bowiem wybór profesjonalnego specjalisty, w miejscu z odpowiednim zapleczem medycznym, gdzie będzie zagwarantowana kompleksowa opieka począwszy od samego przygotowania do zabiegu, przez konsultacje, wykonanie właściwych badań, aż po monitorowanie efektu końcowego. Spełnienie tych warunków pozwoli czuć się komfortowo oraz zwiększy szanse na uzyskanie efektu spełniającego w pełni oczekiwania pacjentki.

Przy obecnym rozwoju medycyny estetycznej, metoda tradycyjnego wszczepienia implantów silikonowych uważana jest za stosunkowo bezpieczną. Przeprowadzone badania wskazują, iż przy normalnym użytkowaniu implantów ich uszkodzenia są praktycznie niemożliwe. Dodatkowo bezpieczeństwo zapewnione jest także podczas samego procesu produkcyjnego implantów, gdyż ich wytwarzanie jest rygorystycznie kontrolowanym procesem.

Alternatywy dla powiększania piersi implantami.

Zabieg powiększania biustu z zastosowaniem implantów posiada bez wątpienia wiele zalet. Niestety jest to metoda niezwykle kosztowna. Dodatkowo operacyjne umieszczenie implantów to poważna, obciążająca organizm operacja chirurgiczna, wymagająca znieczulenia ogólnego, która związana jest z długotrwałym okresem rekonwalescencji. Jednak kobiety chcące powiększyć biust, a obawiające się wysokich kosztów i ryzyka związanego z klasyczną operacją, mogą skorzystać z innych metod na osiągnięcie wymarzonych piersi.

Za najlepszą alternatywę dla powiększania piersi implantami wiele kobiet uznaje produkt Pro Breast Plus. Jest to niezwykła metoda, bowiem składa się z dwóch osobnych preparatów:

 • Tabletki na powiększenie biustu Pro Breast Plus, których celem jest zadziałanie na problem od wewnątrz. Ich zadaniem jest zwiększenie poziomu estrogenów we krwi, pobudzenie gruczołów piersi oraz regeneracja i wzmocnienie skóry na biuście.
 • Krem na powiększenie piersi Pro Breast Plus Cream, który stanowi kompleksowy zestaw witamin i substancji odżywczych. Jego działanie nakierowane jest na wzmocnienie skóry, odżywienie jej oraz na solidne nawilżenie, poprzez wzmocnienie produkcji kolagenu i elastyny. Zadaniem tego kremu jest również dostarczenie fitoestrogenów, które pobudzają piersi do wzrostu.

Dzięki zastosowaniu dwóch osobnych, choć współpracujących preparatów, Pro Breast Plus działa wielopłaszczyznowo:

 • Poprawia krążenie krwi w obrębie piersi, co istotnie wpływa na ich wzmocnienie, lepsze odżywienie i na poprawę ich wyglądu.
 • Spowalnia procesy, które odpowiadają za starzenie się skóry, jak i znajdujących się wewnątrz piersi gruczołów i tkanek.
 • Intensywnie nawilża i odżywia skórę, dzięki czemu staje się ona zdrowsza, a piersi wyglądają znacznie lepiej.
 • Przyczynia się do wzrostu estrogenu, który odpowiada za objętość biustu.

Zwiększony poziom estrogenów pobudza organizm do produkcji kolagenu i elastyny, które wpływają na elastyczność skóry. Produkt ten poprawiając stan skóry, dba jednocześnie o piersi, bowiem zmęczona życiem skóra na kobiecych piersiach jest tak naprawdę głównym powodem wizualnego zmniejszenia się ich rozmiaru.

Suplement Pro Breast Plus zawiera wyciąg z kozieradki, wyciąg z kopru włoskiego, wyciąg z chmielu, l-tyrozynę, kmin rzymski, witaminę E i B6. Natomiast w kremie Pro Brast Plus znajduje się nagietek lekarski, olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy, olej sojowy, wyciąg z szyszek chmielu i witamina E. Dzięki tak dobranym składnikom producent zapewnia, iż regularne stosowanie obu produktów może spowodować powiększenie piersi nawet o 2 rozmiary.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Implanty piersi. Czy to najlepszy sposób na większy biust?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Implanty piersi. Czy to najlepszy sposób na większy biust?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze