Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby na piękne paznokcie

Data ostatniej aktualizacji: 18 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Jak wzmocnić paznokcie? To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo kobiet. Wszak, piękne i zdrowe paznokcie to wizytówka każdej zadbanej kobiety.

Modny kolor czy elegancki wzór na płytce paznokcia przyciąga uwagę. Ale nie każda z pań zdaje sobie sprawę, że metody upiększania paznokci mogą jednocześnie je osłabiać. Obecnie najpopularniejszym rodzajem manicure jest tzw. hybryda, którą można wykonywać nawet w domowych warunkach. Mimo, że ten rodzaj stylizacji pozwala uzyskać imponujące efekty, paznokcie po hybrydzie mogą być osłabione i wymagać regeneracji. Podpowiadamy zatem, jak wzmocnić paznokcie po zastosowaniu różnych metod stylizacyjnych.

Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

Manicure hybrydowy to najczęściej wybierana metoda stylizacji paznokci. Technika ta sprawia, że paznokcie przez długi czas wyglądają perfekcyjnie bez pęknięć czy odprysków. Kolejną zaletą jest fakt, że manicure hybrydowy można wykonywać nie tylko w salonie piękności, ale także w domowych warunkach.

Hybryda to rodzaj stylizacji, na który kobiety chętnie decydują się przed urlopem, bowiem efekty utrzymują się średnio do 3 tygodni i nie trzeba martwić się o powstające niedoskonałości. Wadą hybrydy jest fakt, że metoda ta nie pozwala na przedłużenie paznokci, a dodatkowo regularne stosowanie hybrydy przyczynia się do znacznego osłabienia paznokci. Dlatego warto wiedzieć, jak można wzmocnić je w naturalny sposób.

Regeneracja paznokci po hybrydzie zalecana jest w szczególności w sytuacji, gdy ten rodzaj stylizacji wykonujemy regularnie. Nanoszenie kolejnych warstw lakieru sprawia, że podatność płytki paznokcia na uszkodzenia wzrasta. Dodatkowo lakier hybrydowy jak i lampa UV mogą powodować nadmierne wysuszenie paznokci. Dlatego warto dać paznokciom odpocząć, w szczególności, gdy widzimy, iż stały się one po hybrydzie słabe, łamliwe oraz zmieniły kolor.

Aby wzmocnić paznokcie po hybrydzie warto kilka razy dziennie wcierać w płytkę paznokcia olejek np. migdałowy lub odżywkę bazującą na naturalnych składnikach. W szczególności rekomendujemy produkty, które w składzie zawierają biotynę, a także witaminy C, D oraz E.

Biotyna – sposób na odżywienie paznokci od wewnątrz i zewnątrz

Wspomniana biotyna czyli witamina B7 jest doskonałym sposobem na wzmocnienie paznokci od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Możemy ją stosować bezpośrednio na paznokcie w postaci preparatów przeznaczonych do tego typu pielęgnacji. Dodatkowo biotynę możemy przyjmować w formie suplementu diety w postaci kapsułek. Witamina B7 ma udowodniony wpływ na wzmocnienie paznokci. Badania pokazały, że stosowanie biotyny pozwala wzmocnić paznokcie, zahamować ich rozdwajanie oraz zmniejszyć łamliwość paznokci. Kolejną zaletą stosowania biotyny jest fakt, że wzmocni ona nie tylko paznokcie, ale także włosy.

Jak wzmocnić paznokcie po żelu?

Żel sprawia, że paznokcie wyglądają niezwykle estetycznie, są połyskliwe i wyróżniają się kolorem. Jeśli jednak widzimy, że paznokcie po żelu są łamliwe, rozdwajają się lub zmieniają barwę, wówczas powinniśmy dać im odpocząć przez około 2 miesiące. Następnie możemy wykonać kolejną stylizację.

Zarówno po żelu jak i po hybrydzie powinniśmy skrócić paznokcie, w szczególności, gdy się rozdwajają. Doskonale sprawdzą się odżywki do paznokci zawierające witaminy A, E, C a także minerały jak wapń czy cynk. Warto skorzystać z domowych sposobów regeneracji, które opiszemy w kolejnej części artykułu.

W podobny sposób możemy wzmocnić paznokcie po tipsach czy po obgryzaniu. Sprawdzą się tu odżywki przeznaczone do paznokci, jak również olejki (migdałowy, rycynowy), które można wcierać w płytkę paznokcia.

Domowe sposoby na mocne paznokcie

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak niepozorne rzeczy mogą mieć wpływ na wygląd oraz zdrowie naszych paznokci. W związku z tym przygotowaliśmy kilka domowych rad, które pozwolą zachować paznokcie w doskonałym stanie.

Odpowiedni pilnik oraz technika piłowania to podstawa

Na pilnikach możemy zauważyć tajemniczą numerację np. „80/180” czy „120/180”. Świadczy ona o ziarnistości pilnika, a konkretnie odzwierciedla ilość ziarenek, jakie znajdują się centymetrze kwadratowym pilnika. Łatwo wywnioskować, że im więcej tych ziarenek, tym efekty stosowania będą łagodniejsze.

Aby wzmocnić paznokcie ważna jest także technika, jaką wykonujemy piłowanie paznokci. Standardowy sposób piłowania w dwóch kierunkach powoduje, że paznokcie mogą mieć ostre krawędzie oraz stać się bardziej podatne na rozdwajanie i łamanie. Dlatego  należy piłować paznokcie tylko w jednym kierunku.

Obcinanie paznokci ma wpływ na ich stan

Naturalnie długie paznokcie przyciągają uwagę, ale gdy pozwolimy im rosnąć bez ograniczeń, staną się bardziej podatne na złamania. Długie paznokcie mogą utrudniać wykonywanie wielu codziennych czynności oraz prowadzić do zranienia (nie tylko siebie). Dlatego warto kontrolować długość paznokci, ponieważ im krótsze, tym łatwiej jest zadbać o ich zdrowy wygląd.

Skórki – usuwać czy odsuwać?

Jak donosi portal webmd.com nie powodów, by pozbywać się skórek. Co więcej, nieumiejętne pozbywanie się tej części ochronnej paznokcia może prowadzić do wystąpienia problemów dermatologicznych, infekcji czy nawet do zastrzału. Skórki stanowią naturalną barierę ochronną paznokcia i zamiast je usuwać, warto je tylko odsunąć poprzez delikatne przyciśnięcie drewnianym patyczkiem. Możemy to zrobić samodzielnie w domu, jeżeli mamy pewność, że używane przez nas narzędzia są sterylnie czyste. Można to także wykonać u kosmetyczki. Skórki warto nawilżać za pomocą naturalnych olejów.

Częsty kontakt z wodą nie służy paznokciom

Nadmierny kontakt paznokci z wodą może prowadzić do ich osłabienia. Łożysko paznokcia pod wpływem wody ulega rozszerzeniu, a gdy woda wyparuje – kurczy się sprawiając, że paznokcie stają mniej odporne i bardziej podatne na łamanie. Dlatego warto podczas mycia naczyń czy sprzątania stosować gumowe rękawiczki. Pamiętajmy także, że długie gorące prysznice oraz spędzanie całych dni na basenie czy w aquaparku ma również niekorzystny wpływ na stan paznokci.

Paznokciowy detoks od kosmetyków zawierających środki chemiczne

W celu wzmocnienia paznokci najlepiej stosować zwykłe olejki np. migdałowy czy rycynowy i na jakiś czas całkowicie zrezygnować z lakierów do paznokci czy zmywaczy, które zawierają substancje chemiczne. Związki te powodują, że paznokcie stają suche, łamliwe i ulegają rozdwajaniu. Po zdjęciu żelu, hybrydy lub zmyciu lakieru warto zafundować paznokciom dłuższy odpoczynek stosując wyłącznie naturalne składniki wzmacniające.

Jak szybko zregenerować paznokcie?

Paznokcie, które przez długi czas poddawane były stylizacjom potrzebują odpoczynku. Większość kobiet po zdjęciu żelu, hybrydy czy tipsów udaje się do kosmetyczki po kolejną stylizację, by nadać paznokciom nowy, atrakcyjny wygląd. To błąd – warto dać paznokciom „odetchnąć” przed nałożeniem lakieru czy zastosowaniem innej techniki zdobienia. Zalecany czas odpoczynku wynosi nawet do 2-3 miesięcy. Dzięki temu paznokcie mają szansę na pełną regenerację. A kiedy dodatkowo użyjemy domowych sposób na wzmocnienie paznokci, proces regeneracji przebiegnie znacznie szybciej. Korzystanie z zabiegów stylizacyjnych paznokci, powoduje że stają się one suche i łamliwe. Kolejny manicure z pewnością nie zmieni tego stanu, a nawet go pogorszy.

Warto korzystać z pomocy specjalistów

Niewłaściwa pielęgnacja, stosowanie środków chemicznych oraz częste stylizacje prowadzą do osłabienia paznokci. Mimo starań ciężko przywrócić im dawny, naturalny i zdrowy wygląd. Wówczas warto skorzystać z pomocy dermatologa lub kosmetologa, który wyjaśni, w jaki sposób dbać o paznokcie oraz wypisze środki pomagające przywrócić im zdrowy wygląd.

Dieta na wzmocnienie paznokci

Pożywienie zapewnia nam energię, a kiedy jest ono wartościowe, dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych, które sprawiają, że skóra jest jędrna, a włosy i paznokcie mocne i lśniące. Zachodni styl życia oraz życie w nieustannym biegu sprawia, że nie znajdujemy czasu na zdrowe odżywianie, co odbija się na naszym zdrowiu. Ale zdrowe odżywianie wcale nie wymaga poświęceń oraz spędzania w kuchni długich godzin.

Wystarczy włączyć do jadłospisu produkty zawierające cenne dla organizmu składniki odżywcze. Z pewnością sprawdzi się tutaj antyoksydacyjna żywność „superfoods”, zielone warzywa np. szpinak, brokuły, jarmuż, a także orzechy i pestki bogate w zdrowe tłuszcze. Z punktu widzenia zdrowia paznokci warto zadbać o wysoką podaż takich składników jak wapń, żelazo, cynk oraz witamina D.

Olejek rycynowy na paznokcie

Czym warto nacierać paznokcie? Podpowiedzieliśmy już, że doskonale w tej kwestii sprawdzi się olejek rycynowy, który jest jednym z najlepszych naturalnych środków wzmacniających paznokcie. Do jego wypróbowania zachęca też cena nieprzekraczająca kilku złotych za buteleczkę oleju, którego wydajność jest wysoka.

Stosowanie olejku rycynowego na paznokcie sprawia, że płytka staje się mocniejsza i gładsza. Regularne sięganie po olej rycynowy spowoduje, że już po dwóch lub trzech tygodniach paznokcie będą odpowiednio zregenerowane.

Dobroczynne działanie olejku rycynowego na paznokcie zawdzięczamy takim składnikom jak witamina A czy E.

Jak działa olej rycynowy na paznokcie?

  • zapobiega rozdwajaniu i łamaniu się paznokci,
  • działa natłuszczająco,
  • sprawia, że paznokcie rosną szybciej,
  • wzmacnia strukturę paznokci.

O zbawiennych właściwościach oleju rycynowego wiedzieli już nasi przodkowie. Szczególnie babcie, które stosowały ten naturalny produkt do wzmocnienia nie tylko paznokci, ale także włosów. Olej rycynowy sprawdzi się jako środek wzmacniający paznokcie po hybrydzie, żelu, tipsach czy nawet po zaprzestaniu obgryzania.

  Jak stosować olej rycynowy? 

Do niewielkiego garnka z wodą wkrapiamy kilka kropel olejku rycynowego. Całość podgrzewamy i pozostawiamy do lekkiego przestudzenia. W miksturze namaczamy waciki kosmetyczne (uwaga, aby się nie poparzyć!) i przykładamy do paznokci. Waciki pozostawiamy na kilkanaście minut na paznokciach, a następnie zdejmujemy je. Pozostały, niewchłonięty olej wcieramy w skórę dłoni.

Siemię lniane na wzmocnienie paznokci

Siemię lniane to środek, który wzmocni nasze paznokcie od wewnątrz, ale także od zewnątrz jako składnik domowej odzywki na paznokcie.

Siemię lniane to brązowe i drobne nasiona lnu, które po zalaniu wodą pokrywają się śluzem tworząc tzw. kleik. Liczne właściwości lnu znane był już w czasach starożytnego Egiptu, a dziś te małe, niepozorne ziarna zaliczane są do grupy „super-żywności” charakteryzującej się wieloma cennymi dla zdrowia właściwościami.

Siemię lniane zawiera spore ilości lignanów, witaminy z grupy, a także minerały takie jak wapń, magnez, fosfor czy potas. Dzięki zawartości wielu ważnych składników odżywczych, siemię lniane wspiera zdrowie na wielu płaszczyznach. Sprawia także, że włosy i paznokcie stają się niezwykle zdrowe i mocne.

 Jak przygotować odżywkę z siemienia lnianego? 

Łyżkę mielonego siemienia lnianego zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy do wystudzenia. Powstały gęsty klei należy wymieszać. W kleiku warto moczyć paznokcie przez co najmniej 15 minut kilka razy w tygodniu. Taki zabieg sprawi, że paznokcie odzyskają swoją zdrową kondycję już po ok. 2 tygodniach.

Siemię lniane przyspiesza także porost włosów, dlatego stosując ziarna lnu musimy nastawić się na częstsze przycinanie zarówno włosów, jak i paznokci.

Podsumowanie

Sposobów na wzmocnienie paznokci jest wiele. Niezależnie od tego, jaką metodę stylizacji preferujemy (manicure hybrydowy, żel, tipsy czy po prostu lakier), sposoby regeneracji będą takie same. Jeżeli paznokcie pozostają zniszczone po ich obgryzaniu, wówczas także warto zastosować którąś z wymienionych technik dbania o paznokcie.

Pamiętajmy, że paznokcie potrzebują odpoczynku. Po zdjęciu tipsów czy hybryd powinniśmy dać paznokciom czas na regenerację. Im bardziej są one zniszczone, tym dłużej czasu nam to zajmie. Na szczęście istnieją metody, które pozwalają przyspieszyć ten proces. Odpowiednie narzędzia oraz techniki ich stosowania, a także naturalne oleje i odżywki sprawią, że paznokcie w szybkim tempie odzyskają zdrowy, naturalny i piękny wygląd.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby na piękne paznokcie

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby na piękne paznokcie

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze