Powiększanie biustu tkanką tłuszczową. Czy lipofilling to dobry sposób?

Data ostatniej aktualizacji: 12 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Powiększanie piersi to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Powodem wykonania zabiegu nie jest jedynie chęć posiadania dużego biustu, ale przede wszystkim zmiana wyobrażenia o sobie, podniesienie samooceny, ale i poprawa jakości życia seksualnego. Choć powiększenie piersi można wykonać na kilka sposobów, to ostatnio szczególnie dużo pań wybiera powiększanie biustu własnym tłuszczem.

Co to jest lipofilling biustu?

W czasie takiej procedury lekarz wykonuje liposukcję danego obszaru na ciele, a uzyskane w ten sposób komórki tłuszczowe zostają przetransferowane do piersi i umiejscowione w otoczeniu gruczołu mlekowego. Powiększenie biustu tłuszczem nie stanowi alternatywy dla implantów żelowych (nie posiadających torebki), ani stałych (z torebką), bowiem nie jest możliwa zmiana kształtu gruczołu piersiowego przy użyciu tkanki tłuszczowej. Takie powiększanie może polegać na uzupełnieniu brakującej tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej u tych kobiet, które w wyniku ciąży albo pod wpływem intensywnego odchudzania utraciły własną objętość piersi, a chciałyby uzyskać ponownie naturalny wygląd piersi. Chirurdzy plastyczni określają idealną pacjentkę jako kobietę, której zależy na zmianie kształtu swojego ciała (zarówno w jednej albo w kilku okolicach) oraz której zależy na poprawie wyglądu biustu ze względu na utraconą jędrność i objętość.

Jak wygląda zabieg powiększenia piersi własną tkanką tłuszczową?

Lipofilling (przeszczep tłuszczu) to w pełni bezpieczny zabieg, który charakteryzuje się niewielką inwazyjnością oraz niskim ryzykiem wystąpienia powikłań. Jego absolutnym atutem jest naturalność, to znaczy do powiększenia piersi nie stosuje się “obcych” substancji (np. kwasu hialuronowego), czy minerałów (np. implantów). Ten rodzaj zabiegu nie powoduje ryzyka pojawienia się reakcji alergicznych, a pobrana tkanka tłuszczowa może być zaaplikowana w dowolne miejsce, bowiem pochodzi z organizmu pacjenta. Przed przystąpieniem do samego zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zleci odpowiednie badania z krwi (morfologia, grupa krwi oraz USG piersi).

​​W trakcie powiększania piersi własnym tłuszczem wykonywana jest ultradźwiękowa, wodna lub nutacyjna (wibracyjna) liposukcja. Pobrany z danego obszaru ciała tłuszcz podlega obróbce w urządzeniu zwanym lipolektorze, w którym dochodzi o oczyszczenia pobranego materiału, w którym znajdują się komórki tłuszczowe, sól fizjologiczna oraz płyn Ringer’a. Jak widać nie cała objętość pobranego tłuszczu podawana jest ponownie pacjentce, a jedynie jego część.

Tak odpowiednio przygotowany preparat zostaje podany przy pomocy cieniutkiej igły (kaniuli) w obszar tłuszczowy okalający gruczoł oraz w okolice mięśnia piersiowego. Powiększanie piersi własnym tłuszczem nie pozostawia na biuście widocznych śladów. Czas trwania takiego zabiegu zależy od tego, jak rozległa liposukcja zostanie przeprowadzona, ale zwykle jest to 1 do 2 godzin (przy jednej okolicy ciała). Cała procedura jest bezbolesna ze względu na zastosowanie odpowiedniego znieczulenia. Lekarz podaje miejscowo płyn, który znieczula obszar zabiegu. Dodatkowo jeszcze anestezjolog stosuje dożylne środki sedacyjne. Powodują one uczucie zobojętnienia i senności, ale nie jest to żadna narkoza. Bolesność oraz proces rekonwalescencji po zabiegu bywają różne, ale w zasadzie dotyczą jedynie okolic z których pobierano tkankę tłuszczową. Zalecenia po tego rodzaju zabiegu są typowe, jak po zabiegu liposukcji.

Dlaczego powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową jest skuteczne?

Zastosowanie własnej tkanki tłuszczowej stanowi najlepszy wypełniacz – pobrany z własnego organizmu materiał będzie z pewnością najlepiej tolerowany, zaś uzyskany efekt będzie długotrwały i naturalny. Niewątpliwą zaletą powiększania piersi własną tkanką tłuszczową jest możliwość przetransferowania własnych komórek macierzystych, które umożliwiają większą przeżywalność komórek tłuszczowych. Własną tkanką tłuszczową najczęściej powiększa i modeluje się piersi, ale ten rodzaj zabiegu można również zastosować do powiększenia ust, modelowania pośladków i zredukowania zmarszczek.

Metoda ta ma jeszcze jedną zaletę. Pacjentki chwalą sobie bowiem możliwość jednoczesnego modelowania sylwetki przez wykonanie liposukcji – czyli usunięcia nadmiernej tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, ud, talii. Do wykonania tego rodzaju zabiegu zachęca także krótki czas rekonwalescencji po zabiegu.

Najczęściej zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej wykonywany jest w okolice:

 • piersi
 • twarzy
 • dłoni
 • szyi
 • pośladków
 • ramion
 • dekoltu
 • narządów płciowych (wargi sromowe)

Efekty powiększania piersi własną tkanką tłuszczową?

Powiększenie piersi tą metodą to pewna i sprawdzona metoda szczególnie dla kobiet, które odczuwają dyskomfort z powodu niezadowalającego rozmiaru ich piersi. Efekty tego zabiegu to:

 • powiększenie rozmiaru biustu, zazwyczaj o jeden rozmiar
 • modelowanie kształtu
 • zwiększenie jędrności
 • w celu rekonstrukcji po przeprowadzonej mastektomii
 • poprawa kondycji piersi po ciąży, po okresie karmienia piersią
 • uzupełnienie objętości piersi po intensywnym odchudzaniu

Jaka jest cena powiększenia piersi tkanką tłuszczową?

Chirurgia plastyczna (zarówno konsultacje, jak i przeprowadzane zabiegi) nie należą z pewnością do najtańszych. Cena lipofillingu kształtuje się w zależności od miejsca, w którym ma zostać przeprowadzony sam zabieg i od liczby wypełnianych miejsc. Jest to koszt około 2500-10 000 zł. Na tym jednak nie koniec wydatków. Trzeba liczyć się również z konsultacjami ze specjalistą (przed i po zabiegu) oraz z kosztem koniecznych do wykonania badań z krwi (morfologia, grupa krwi) oraz USG piersi. Zatem choć wypełnianie piersi własną tkanką tłuszczową ma niewątpliwe zalety, to wiele kobiet ze względu na tak wysokie ceny szuka alternatywnych metod powiększania biustu. 

Alternatywy dla lipofillingu biustu

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej to nie jedyna metoda, aby powiększyć biust – inne znane metody to:

Powiększanie piersi z użyciem soli fizjologicznej

Zabieg ten pozwala na modelowanie piersi, ale i innych części ciała, włączając w to eliminowanie defektów czy deformacji, które powstały na skutek przeprowadzonych wcześniej operacji, czy amputacji. Do piersi zostaje podana substancja, która nadaje objętość piersiom. Zabieg ten nie jest jednak przeznaczony dla wszystkich. Do przeciwwskazań należą m.in.: choroby somatyczne, słaba krzepliwość krwi, nowotwory, czy stany zapalne.

powiększenie piersi z użyciem kwasu hialuronowego

Kwas ten można stosować do wypełnienia, ujędrniania i powiększania różnych części ciała, w tym piersi. Po takim zabiegu ważna jest także dbałość o piersi każdego dnia: sen na plecach, noszenie sportowej bielizny, unikanie noszenia ciężkich rzeczy. Niestety efekt nie należy do najtrwalszych i utrzymuje się 15-18 miesięcy.

Naturalne metody

Nie tylko chirurgia plastyczna, ale i regularne wykonywanie pewnych ćwiczeń może wymodelować i ujędrnić biust. Chodzi bowiem o to, że cykliczne wykonywanie określonych aktywności klatki piersiowej kształtuje jej mięśnie, a niejako przy okazji poprawia jędrności i kształt piersi.

Suplementy diety

Jest to jedna ze skutecznych metod na osiągnięcie wymarzonego rozmiaru piersi. Tabletki takie działają bowiem od wewnątrz i są ukierunkowane na osiągnięcie zamierzonego efektu. Dzięki zawartym składnikom aktywnym zwiększają poziom estrogenu we krwi, stymulują gruczoł piersiowy do wzrostu oraz uruchamiają procesy regeneracyjne skóry na biuście. Choć na rynku dostępnych jest wiele różnych tego rodzaju produktów, najlepszym w opinii klientek jest Pro Breast Plus. Dodatkową zaletą właśnie tego suplementu, jest możliwość kompleksowego działania poprzez dodatkowe zastosowanie kremu Pro Breast Cream. Efekty stosowania Pro Breast Plus, to:

 1. Poprawa ukrwienia krwi w obrębie gruczołu piersiowego, wzmocnienie struktur, lepsze odżywienie i wygląd
 2. Intensywne nawilżenie skóry wokół biustu
 3. Spowolnienie procesów starzenia się skóry
 4. Wzrost ilości produkowanego estrogenu, który odpowiada za wzrost objętości piersi

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Powiększanie biustu tkanką tłuszczową. Czy lipofilling to dobry sposób?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Powiększanie biustu tkanką tłuszczową. Czy lipofilling to dobry sposób?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze