Pasta do zębów na pryszcze. Jak działa i czy jest skuteczna?

Data ostatniej aktualizacji: 26 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Czy jest Ci znana metoda wysuszania niechcianych pryszczy przy pomocy pasty do zębów? Zawarte w niej antybakteryjne związki działają na stan zapalny toczący się pod powierzchnia skóry, wyciszają go, a przy okazji dezynfekują. Czy ten skuteczny sposób na wypryski jest jednak bezpieczny?

Pasta do zębów na pryszcze, jak działa?

Jest wiele sposobów radzenia sobie z niechcianymi wypryskami skórnymi. Wśród zwolenniczek domowych metod walki z pryszczami powszechne jest przekonanie, że to właśnie pasta do zębów jest najlepszym wyborem. Jest to tani i sprawdzony sposób na pozbycie się niechcianych zmian skórnych.

Działanie pasty skierowane jest przede wszystkim na dogłębne oczyszczanie zębów. Podobnie zadziała, jeśli nałożymy pastę punktowo na skórę twarzy. Wnikając w jej głąb, doskonale rozprawi się z toczącym się stanem zapalnym, który powstał w wyniku działania bakterii bądź grzybów. Pasta do zębów dodatkowo osuszy zmianę skórną, przez co istnieje niewielkie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wyprysków na skórze. Wykazuje także działanie dezynfekujące oraz oczyszczające skórę z nagromadzonego w ciągu dnia sebum.

Działanie pasty do zębów na pryszcze:

  • łagodzi stany zapalne
  • niweluje podrażnienia na twarzy
  • zwęża i oczyszcza poszerzone pory
  • rozjaśnia przebarwienia pozostałe po pryszczach
  • usuwa nagromadzone bakterie
  • osusza ropne zmiany skórne

Jaką pastę do zębów wybrać na pryszcze?

Jeśli chcesz zastosować pastę na wypryski skórne, warto zapoznać się ze składem produktu. Najlepiej jest wybrać taką, która będzie koloru białego i będzie zawierała:

  • nadtlenek benzoilu – hamuje rozwój bakterii
  • wyciągi roślinne – będą działały łagodząco (np. ekstrakt z zielonej herbaty, z rumianku, czy z dziurawca), antyseptycznie (szałwia), ściągająco (kora dębu), antybakteryjnie (jeżówka purpurowa)
  • drobinki ścierne– stanowią najczęściej połowę składu past do zębów

Warto natomiast unikać past:

  • o żelowej konsystencji
  • zawierających sztuczne barwniki (pasty, które posiadają kolorowe paski zawierają syntetyczne dodatki, które mogą wywoływać reakcję alergiczną w zetknięciu z delikatną powierzchnia skóry)
  • zawierających dodatki smakowe (jest to zbędny składnik, a w kontakcie ze skórą może doprowadzić do podrażnień i zaczerwienień)

Zanim zaaplikujesz pastę do zębów na większym fragmencie twarzy, warto jest przetestować jej działanie na niewielkiej powierzchni. Każda pasta działa wysuszająco, więc jedynie indywidualne preferencje zadecydują o tym, jak długo należy pozostawić ją na skórze, aby uzyskać pożądany efekt.

Wszelkie niepożądane reakcje skórne, takie jak pieczenie, świąd, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie, powinny skłonić do zmiany preparatu, a jeśli to nie pomoże do zaprzestania jej stosowania.

Jak stosować pastę do zębów na pryszcze?

Przede wszystkim warto jest zacząć od dokładnego demakijażu oraz solidnego oczyszczenia twarzy. Skóra musi być idealnie czysta. Można przemyć twarz płynem antybakteryjnym, ewentualnie oczyszczającym, a następnie potraktować ją tonikiem. Przygotowanie twarzy to niezwykle istotny krok, bowiem tylko wtedy będziemy mieć pewność, że została oczyszczona z resztek brudu, które mogą przenikać w głąb skóry. Ponadto zyskujemy pewność, że działanie pasty do zębów na pryszcze będzie efektywne, bowiem pasta będzie miała szansę bezpośredniego wniknięcia do zmiany skórnej. Dopiero po tak dokładnym przygotowaniu skóry możemy przejść do punktowego nałożenia pasty. Ponieważ wykazuje ona silne działanie, nie należy jej nakładać zbyt dużo – wielkość ziarenka ryżu w zupełności wystarczy.

Jak długo należy trzymać na skórze pastę do zębów? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem zależy to od rodzaju naszej skóry, a także od zmiany skórnej, jaką chcemy osuszyć. Osoby posiadające cerę delikatną, wrażliwą, albo alergiczną nie powinny pozostawiać pasty dłużej niż 15-20 minut. Także cera naczynkowa nie będzie zwolennikiem takiej metody osuszania pryszczy. W przeciwnym razie może dojść do miejscowego podrażnienia i zaczerwienia skóry. Natomiast osoby posiadające skórę tłustą mogą bez większych obaw pozostawić pastę na całą noc.

Po zakończonej aplikacji należy bardzo dokładnie umyć twarz, aby nie zostały na skórze resztki pasty. Następnie warto jest zastosować tonik, aby skóra została zregenerowana.

Maseczka na pryszcze na bazie pasty do zębów

Pasta do zębów wykorzystywana jest również chętnie jako składnik wielu maseczek do twarzy. Warto jest stosować ją raz na tydzień, aby zapobiec pojawianiu się nowych zmian skórnych, w tym tych wywołanych przez trądzik.

Maseczka jest wyjątkowo łatwa w przygotowaniu i nie wymaga zakupu wielu składników. Do jej przygotowania potrzebna będzie pasta (najlepiej biała), pół tabletki rozgniecionej na proszek aspiryny oraz sok z połowy cytryny.

Tak przygotowaną pastę nakładamy na dobrze oczyszczoną twarz, ewentualnie punktowo na problematyczne miejsca. Maseczka nie powinna znajdować się na skórze dłużej niż 10 minut. Po tym czasie należy ją usunąć, twarz dokładnie umyć letnią wodą, a następnie tonizować.

Pasta do zębów na pryszcze – efekty uboczne

Pasta do zębów nie ma typowego przeznaczenia dermatologicznego, stąd należy stosować ją ostrożnie. Zdecydowana większość dostępnych na rynku past zawiera w swoim składzie dwutlenek węgla, węglan krzemu, sód i wodorotlenek wapnia. Odpowiadają one za wybielające i antybakteryjne właściwości past do zębów. Jednocześnie to właśnie one mogą wpłynąć niekorzystnie na skórę. Dlatego jeśli chcesz użyć past do leczenia wyprysków skórnych, wybieraj te o jak najbardziej naturalnym składzie.

Pamiętaj także o tym, że im dłuższy kontakt produktu ze skórą, tym większe szanse na pojawienie się skutków ubocznych. Za długo trzymana lub zbyt silna pasta może spowodować podrażnienia i zaczerwienia, wysuszenie, a następnie łuszczenie się skóry. Metoda ta choć jest popularna, to nie powinny jej stosować osoby ze zbyt wrażliwą cerą.

Do wysuszania wyprysków nie zaleca się stosowania past wybielających i barwionych, gdyż wykazują one silnie działanie oczyszczające – zbyt silne, aby nakładać je na delikatną skórę twarzy.

Czy pasta do zębów na wypryski jest skuteczna?

Pasty do zębów stanowią ważną część codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Wielu znane jest również ich inne, niecodzienne zastosowanie – a mianowicie jest to skuteczny sposób na oczyszczenie skóry twarzy. Przemawia za tym przede wszystkim jej zdolność do łagodzenia toczących się procesów zapalnych i zakaźnych, a także oczyszczania i zwężania porów.

Biorąc pod uwagę antybakteryjne, silnie oczyszczające oraz dezynfekujące działanie past w przypadku zębów można stwierdzić, iż będą one równie skuteczne w przypadku wyprysków skórnych, czy trądziku. Ponadto składniki past posiadają właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, a w niektórych można znaleźć nawet triklosan, który niszczy bakterie Gram-dodatnie, Gran-ujemnie oraz grzyby Candida.

Jeśli zatem zastanawiasz się, jak pozbyć się pryszczy, bez wahania sięgnij po pastę do zębów. To tani i szybki sposób na pozbycie się wyprysków skórnych. Duże grono zwolenników stosowania maseczek z past uważa nawet, że są one skutecznym sposobem na zmniejszenie oznak starzenia się skóry oraz na poprawę jej kondycji.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Pasta do zębów na pryszcze. Jak działa i czy jest skuteczna?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Pasta do zębów na pryszcze. Jak działa i czy jest skuteczna?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze