Pryszcze na plecach. Jakie są przyczyny i jak je usunąć?

Data ostatniej aktualizacji: 25 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Pryszcze na plecach to dość powszechny problem, który dotyka osoby w niemal każdym wieku. Najczęściej przyczyny ich powstawania nie różnią się znacząco od tych powodujących wypryski na twarzy. Różnicą jest natomiast przeciwdziałanie im – znacznie trudniej wygrać z tymi zlokalizowanymi na plecach. Czy więc istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym można się ich pozbyć?

Pryszcze na plecach to nie tylko estetyczny problem. Prawdą jest, że dla wielu osób są powodem do wstydu – przede wszystkim jednak należy zauważyć, że najczęściej powodują spory ból. Krosty na plecach mogą być naprawdę zaognione, nierzadko od razu pojawiają się w sporej ilości. Występują przede wszystkim w górnej części pleców i na ramionach. To miejsca, w których znajduje się dużo gruczołów łojowych, skóra natomiast jest dość gruba.

Pryszcze na plecach – przyczyny występowania

Trądzik na plecach pojawia się z niemal dokładnie tych samych powodów, co w przypadku innych części ciała. Przyczyny powstawania są więc dobrze znane – na szczęście większości z nich da się uniknąć. Co powinieneś wiedzieć, by problemy skóry na plecach cię nie dotyczyły?

Trądzik pospolity

Najczęstszą przyczyną pojawienia się zmian skórnych na plecach jest trądzik pospolity. Problemem są więc zaburzona gospodarka hormonalna (tzw. trądzik hormonalny) i zablokowane przez nagromadzone sebum ujścia gruczołów łojowych, przy jednoczesnej dużej ich aktywności. W wyniku namnażania bakterii dochodzi do pojawienia się zmian na powierzchni skóry.

Predyspozycje genetyczne

Geny są jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się zmian skórnych. Jeśli więc zdajesz sobie sprawę, że w twojej rodzinie problem trądziku lub pryszczy na plecach nie jest niczym nowym, staraj się przeciwdziałać ich pojawieniu się i reaguj na każdy niepokojący sygnał.

Źle dobrane kosmetyki

Równie powszechną przyczyną powstawania pryszczy na plecach są nieodpowiednie kosmetyki i/lub niewłaściwa pielęgnacja. Co dokładniej warto przeanalizować? Powstawaniu trądziku na plecach mogą sprzyjać w dużej mierze stosowany szampon i inne środki do pielęgnacji włosów. To właśnie one spływają po plecach i mogą stać się powodem pojawienia się wykwitów ropnych.

Zaniedbania higieniczne

Niestety, nierzadko zdarza się, że trądzik na plecach wywołują zaniedbania higieniczne. Nie oznacza to wcale skrajnego brudu – po prostu niedbałego mycia ciała w tych rejonach, którego przyczyną jest brak świadomości tego, jak bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry także w tym miejscu. Gruczoły łojowe na plecach zatykają nagromadzony na skórze pot zmieszany z dużą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka. Pojawienie się zaskórników jest więc tylko kwestią czasu.

Stres i nadmierne pocenie się

Pryszcze na plecach bardzo często pojawiają się u osób, które już wcześniej zauważyły u siebie problem z nadmierną potliwością. To również schorzenie wymagające leczenia, a więc nigdy nie należy go ignorować – zwłaszcza że generuje kolejne problemy.

Równie istotnym czynnikiem jest stres. Zmiany skórne na plecach nasilają się, gdy poziom kortyzolu stale osiąga zbyt wysoki poziom, a chory nie wysypia się.

Cykl miesiączkowy

Zmiany w obrębie skóry na plecach i szyi u kobiet bardzo często pojawiają się w konkretnych dniach cyklu. Pryszcze “wyskakują” tuż przed miesiączką – wtedy też wyraźnie nasilają się już obecne zmiany. To więc czas, w którym należy w sposób szczególny zadbać o higienę. Jeśli zauważasz u siebie comiesięczny problem, skonsultuj to ze swoim ginekologiem, który prawdopodobnie skieruje cię do endokrynologa celem sprawdzenia poziomu hormonów.

Czy można zapobiegać pryszczom na plecach?

Choć geny są nam nadane, a trądzik pospolity często również odziedziczyliśmy w spadku po rodzicach, pozostałe przyczyny powstawania pryszczy na plecach naprawdę nie tak trudno wyeliminować. Potrzebne jest jednak poświęcenie odrobiny czasu na nieco dokładniejsze poznanie własnego ciała.

Żeby wiedzieć na pewno, jakie kosmetyki sprawdzą się w przypadku twojej skóry, najlepiej jest skonsultować się z kosmetologiem. Wizyta u dermatologa pozwoli ustalić ci zarówno przyczyny, jak i rodzaj występującego problemu. W jej wyniku być może wprowadzisz odpowiednie leczenie, które znacznie poprawi stan skóry.

Bardzo ważnym etapem w zmaganiach z trądzikiem na plecach jest również wizyta u endokrynologa czy ginekologa. Jak wspominaliśmy, cykl miesiączkowy może “regulować” również czas pojawiania się czy nasilania zmian skórnych. Warto dowiedzieć się na pewno, co jest głównym problemem – czy zaburzenia hormonalne nie mają podłoża w poważniejszym schorzeniu, które jest prawdziwym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Jak pozbyć się pryszczy na plecach? Najlepsze metody

Trudna lokalizacja sprawia, że pryszcze na plecach są trudniejsze do usunięcia niż te, które pojawiają się na twarzy. Istnieje jednak kilka bardzo podstawowych zasad, które pozwalają zmniejszyć ryzyko ich rozsiewania i chronią przed rodzeniem się kolejnych zmian.

Podstawą jest zachowanie właściwej higieny. Dzięki codziennemu myciu usuwasz nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek, które blokują ujścia gruczołów łojowych. Gdy pojawiają się pryszcze na plecach, dobrze jest stosować specjalne kosmetyki przeznaczone dla skóry z problemami. Istotne jest również odpowiednie nawilżenie i kremy lub toniki łagodzące, by poprawić stan podrażnionej skóry. Powinieneś również unikać preparatów do natłuszczania lub tych, które mają w składzie wysuszający skórę alkohol. Dodatkowym wsparciem jest także kąpiel z dodatkiem naparu z bratka, rumianku lub szałwii.

Istotne dla poprawy stanu skóry i zmniejszenia ryzyka pojawienia się nowych wyprysków na plecach i szyi są również odpowiednie ubrania. Najlepiej wybierać lekkie i przewiewne materiały naturalne, zamiast nieprzepuszczającego powietrza poliestru. To istotne zwłaszcza dla osób, które już zmagają się z ostrymi stanami zapalnymi.

Domowe sposoby leczenia pryszczy na plecach nie zawsze okazują się jednak skuteczne. Gdy nie pomaga bardzo dokładna higiena, z dużym prawdopodobieństwem niezbędne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego – konieczna jest wizyta u dermatologa. Kuracja najczęściej obejmuje stosowanie preparatów miejscowych – maści, kremów czy płynów. W przypadku, gdy nie przynoszą one pożądanego rezultatu, lekarz decyduje się na wdrożenie leków działających ogólnoustrojowo.

Leczenie farmakologiczne najczęściej obejmuje antybiotyki doustne, wśród których pojawiają się tetracyklina, doksycyklina, erytromycyna lub retinoidy (pochodne witaminy A). U kobiet czasem stosowana jest również antykoncepcja hormonalna, która hamuje wytwarzanie androgenów, a w ten sposób ograniczone jest powstawanie sebum w gruczołach łojowych. Preparaty na pryszcze na plecach to również witaminy o działaniu przeciwłojotokowym. To przede wszystkim powszechnie stosowana witamina C, ale także witaminy PP, B2 i B5.

Wsparciem w leczeniu zmian skórnych na plecach mogą być również suplementy diety. Nie zastąpią leków przepisanych przez dermatologa, ale będą dodatkowym wsparciem dla zaatakowanego przez stan zapalny organizmu.

Wybieraj jednak tylko te rozwiązania, które wyróżniają się naturalnym składem. Weź pod uwagę obecność takich składników jak m.in. wyciąg z czerwonej koniczyny, który wpływa na zmniejszenie wydzielania łoju czy też ekstrakt z liści pokrzywy pomagający zregenerować naskórek. Opinie użytkowników niemal jednogłośnie potwierdzają wyjątkową skuteczność suplementu diety Nonacne, którego bazą są zioła wyróżniające się działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Sprawdź ofertę specjalną na Nonacne.pl i odbierz 20% rabat. Uwaga – promocja ograniczona czasowo.

  • Odbierz rabat 20% na Nonacne!

Pryszcze na plecach są naprawdę powszechnym problemem i chociaż ich leczenie trwa długo (często od 6 do 12 miesięcy), to najczęściej jest skuteczne. W ten sposób nie tylko poprawiasz estetykę swoich pleców, ale przede wszystkim unikasz pojawiającego się bólu i chronisz przed rozwojem stanu zapalnego również w innych częściach ciała.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Pryszcze na plecach. Jakie są przyczyny i jak je usunąć?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Pryszcze na plecach. Jakie są przyczyny i jak je usunąć?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze