Olej rycynowy na włosy. Jak stosować i jakie daje efekty?

Data ostatniej aktualizacji: 25 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Olej rycynowy na włosy stosowany jest już od wielu lat – przede wszystkim w zabiegach kosmetycznych. Jednak ze względu na łatwą dostępność i niską cenę, korzystać z niego mogą wszyscy, również w domowych warunkach. Czy warto to robić i jakie efekty przyniesie olejek rycynowy? Sprawdźmy!

Przesuszone, pozbawione blasku i łamliwe włosy to problem wielu kobiet. Ich pielęgnacja często okazuje się dużym wyzwaniem, a popularne i dostępne powszechnie szampony i odżywki nie zawsze pomagają. Większość Polaków ma jakieś problemy z włosami, a do tych najczęściej występujących zaliczamy przetłuszczającą się skórę głowy, łupież oraz przesuszone końcówki. Czy olejek rycynowy jest w stanie skutecznie pomóc w ich wyeliminowaniu?

Co to jest olej rycynowy?

Olej rycynowy jest znany i powszechnie stosowany od setek lat – nie tylko do pielęgnacji włosów. Pozyskuje się go z rośliny zwanej rącznikiem pospolitym (ricinus communis) – jest tłoczony na zimno, posiada gęstą konsystencję i może być bezbarwny albo jasnożółty. Jego produkcja wymaga zastosowania odpowiednich procesów, mających na celu wyeliminowanie toksyczności nasion, która wynika z zawartości trującej rycyny (stąd nazwa preparatu).

Rocznie produkuje się około 270-360 tysięcy ton oleju rycynowego – tak duża ilość wynika z jego szerokiego zastosowania. Sprawdza się bowiem w:

  • przemyśle spożywczym, ponieważ dodaje się go do różnego rodzaju żywności, słodyczy, a nawet środków aromatyzujących;
  • medycynie i farmaceutyce, gdzie wykorzystywany jest jako środek przeczyszczający oraz składnik wielu leków, jak mikonazol, cyklosporyna czy paklitaksel;
  • kosmetyce, ponieważ dodawany jest do szamponów, odżywek, a nawet środków do oczyszczania twarzy;
  • przemyśle chemicznym, ponieważ służy do produkcji smarów, płynów hamulcowych i hydraulicznych, farb, wosków oraz wielu innych produktów.

Szerokie zastosowanie i popularność olejku rycynowego powodują, że jest on powszechnie dostępny. Można zakupić go w każdej aptece albo sklepie z naturalnymi produktami, a jego cena nie jest wygórowana.

Podstawowym składnikiem oleju rycynowego jest gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego, którego uzupełnieniem są glicerydy kwasów oleinowego, linolowego, palmitynowego oraz stearynowego.

Pamiętaj – najlepszy olejek rycynowy to taki, który jest tłoczony na zimno. Tylko wtedy wykazuje wszystkie cenne właściwości, o których powiemy za chwilę.

Olej rycynowy na włosy. Jak działa?

Nas najbardziej interesuje olejek rycynowy na włosy – stosuje się go najczęściej w różnego rodzaju salonach fryzjerskich i kosmetycznych, a do tego jest składnikiem szamponów, odżywek i olejków, umożliwiając również domową pielęgnację fryzury.

Z czego wynika jego popularność w tym względzie? Przede wszystkim z tego, że jest niezwykle bogaty w różnego rodzaju substancje odżywcze, które są przyjazne włosom. Zawiera w swoim składzie między innymi:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-9;
  • liczne witaminy, przede wszystkim A i E;
  • wiele minerałów i białko.

Dlatego też stosowanie olejku rycynowego na włosy przynosi bardzo wiele korzyści – przede wszystkim zapewnia ich gruntowną regenerację. Sprawia, że stają się one wzmocnione, błyszczące i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Zyskują także elastyczność, dlatego są o wiele łatwiejsze w rozczesywaniu i układaniu. Co więcej, może być domowym sposobem na wypadanie włosów i przyspieszenie ich wzrostu, dzięki czemu po kilku tygodniach stosowania twoja fryzura stanie się gęstsza i o wiele zdrowsza.

Ze względu na zawartość licznych składników odżywczych olejowanie włosów olejkiem rycynowym powoduje również odżywienie skóry głowy. Pozwala to na poradzenie sobie z różnymi dolegliwościami, takimi jak łojotok czy łupież. Preparat jest w stanie skutecznie regulować poziom wydzielanego sebum i usprawniać pracę gruczołów łojowych, a jego działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i grzybobójcze pozwala wyeliminować stany zapalne skóry głowy. Można stosować go również na brwi i rzęsy, ponieważ zapewnia ich odpowiednie nawilżenie.

Warto jednak zaznaczyć, że olejek rycynowy na włosy nie będzie służył wszystkim – w dłuższej perspektywie może bowiem doprowadzić do przesuszenia włosów albo ich nadmiernego obciążenia. Nieco więcej powiemy o tym w dalszej części artykułu.

Jak stosować olej rycynowy na włosy?

Wiele osób nie chce samodzielnie używać olejku rycynowego, obawiając się popełnienia błędu w jego nakładaniu. Jest to w pewnym sensie uzasadnione, ponieważ to preparat bardzo gęsty, który może sprawiać kłopot w szczególności przy olejowaniu długich włosów. W związku z tym mogą się one plątać, co utrudni aplikację oleju rycynowego. Chcąc uzyskać odpowiedni efekt i sprawić, by proces nakładania przebiegał bez większych problemów, należy używać go w odpowiedni sposób. Oto krótki poradnik, jak stosować olejek rycynowy:

  • Po pierwsze – nałóż trochę olejku rycynowego na dłoń, po czym rozprowadź go na całej długości włosów. Zacznij od korzeni i nakładaj go aż do samych końcówek. Olejek rycynowy należy zastosować w odpowiednich ilościach – nie może być go zbyt dużo, ponieważ jest bardzo gęsty, co może prowadzić do problemów z jego późniejszym zmyciem.
  • Po drugie – wetrzyj go bardzo dokładnie, a następnie pozostaw na włosach na około 20 minut.
  • Po trzecie – bardzo dokładnie zmyj olejek rycynowy ciepłą wodą z szamponem.

Pielęgnację z olejkiem warto przeprowadzić raz w tygodniu. Nie jest to proces skomplikowany, jednak preparat należy nałożyć bardzo dokładnie. Jeżeli chcesz, aby efekt był jeszcze lepszy, możesz przed użyciem wymieszać go z innymi naturalnymi preparatami pielęgnacyjnymi. Warto również stosować olejek rycynowy na brwi i rzęsy – w tym wypadku jego nakładanie jest o wiele prostsze.

Warto dodać, że istnieje jeszcze jeden sposób korzystania z preparatu. Możesz bowiem nałożyć olejek rycynowy na włosy tuż przed snem i pozostawić go na całą noc. Pamiętaj tylko o zakryciu głowy ręcznikiem – w ten sposób unikniesz zabrudzenia pościeli. Rano umyj głowę naturalnym szamponem i dokładnie spłucz preparat ciepłą wodą.

Możesz także stosować go do codziennej pielęgnacji włosów – najlepiej dodać kilka kropel oleju rycynowego do szamponu lub odżywki.

Efekty olejowania olejem rycynowym

Używanie olejku z rącznika pospolitego bardzo pozytywnie wpłynie na twoje włosy. Oto najważniejsze efekty, jakie uzyskasz stosując go regularnie.

Wzmocnisz i pogrubisz swoje włosy i brwi

Olejek rycynowy wnika w zewnętrzną warstwę włosa, odżywia go i w ten sposób sprawia, że staje się on grubszy i mocniejszy. Co więcej, preparat działa jak naturalna odżywka, wypełniając uszkodzone miejsca keratyny i sprawiając, że będą one wyglądały zdrowo oraz pięknie na co dzień.

Zapewnisz włosom połysk

Warstwa ochronna, którą tworzy olej rycynowy sprawia, że włosy odbijają więcej światła i przywrócony zostaje ich naturalny połysk. Są one przy tym wygładzone i elastyczne, co pozwala na ich łatwiejsze układanie i rozczesywanie. Co więcej, odpowiednie nawilżenie skóry głowy sprawi, że suche włosy przestaną być problemem.

Zahamujesz wypadanie włosów

Olej rycynowy odżywia skórę głowy, a do tego reguluje ilość wydzielanego sebum i odblokowuje ujścia mieszków włosowych, a co za tym idzie – hamuje ich wypadanie i przyspiesza porost włosów. Co więcej, zawartość kwasu rycylowego oraz kwasów Omega-6 i Omega-9 pozwala na odżywienie korzenia włosa, co dodatkowo wpływa na gęstość i zdrowy wygląd twojej fryzury.

Zwalczysz łupież

Olejek rycynowy wykazuje działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i grzybobójcze, dlatego doskonale sprawdza się w walce z łupieżem. Równoważy także pH skóry głowy i powoduje, że nie jest ona przetłuszczona – w ten sposób wyeliminujesz również swędzenie i odzyskasz codzienny komfort.

Zadbasz o końcówki włosów

ak wspomnieliśmy wcześniej, stosowanie olejku rycynowego pozwala na wypełnienie uszkodzonych szczelin keratynowych, co będzie miało również pozytywny wpływ na rozdwojone końcówki włosów. Spowoduje również, że ryzyko pojawienia się tego problemu w przyszłości zostanie ograniczone do minimum.

Przyciemnisz włosy

Możliwość przywrócenia odpowiedniej wilgotności włosów sprawi również, że odzyskają one swój naturalny, zdrowy kolor. Dzięki temu olej rycynowy polecany jest też osobom starszym, których fryzura wymaga kompleksowej pielęgnacji.

Zapewnisz ochronę włosów, brwi i rzęs

Promienie słoneczne, szkodliwe czynniki atmosferyczne czy chemikalia zawarte w szamponach lub odżywkach mogą mieć bardzo negatywny wpływ na włosy. Dzięki stosowaniu olejku rycynowego zarówno twoja fryzura, jak i skóra głowy zostaną odpowiednio zabezpieczone – jest to efekt obecności w jego składzie kwasów tłuszczowych, które tworzą bardzo wytrzymałą warstwę odporną. W ten sposób zapewnisz sobie również ochronę brwi oraz rzęs.

Olej rycynowy – inne cenne właściwości

Jak się okazuje, możliwe jest stosowanie preparatu nie tylko na skórę głowy i włosy. Olejek rycynowy, ze względu na swoją budowę i właściwości, może przynieść również wiele innych korzyści. Do tych najważniejszych zaliczamy:

  • wygładzenie i nawilżenie skóry twarzy i ciała;
  • skuteczne eliminowanie zmian trądzikowych;
  • zmiękczanie i ochronę dłoni (olejek rycynowy zabezpiecza ich skórę przed czynnikami zewnętrznymi):
  • przyspieszanie wzrostu brwi oraz rzęs;
  • zmiękczanie zrogowaciałego naskórka na piętach, kolanach i łokciach.

Warto dodać, że olejek rycynowy sprawdza się nie tylko w pielęgnacji włosów i skóry. Wpływa również pozytywnie na paznokcie – odżywia je i tworzy warstwę ochronną, dzięki czemu będą one prezentowały się pięknie na co dzień.

Wady i zalety. Dlaczego warto olejować włosy olejem rycynowym?

Wszystkie wymienione wyżej efekty powodują, że stosowanie oleju rycynowego na włosach pozwala na ich regenerację, odbudowę i odpowiednie odżywienie. Jego właściwości zapewniają im ochronę, zapobiegają wypadaniu i pozwalają zwalczyć łupież czy nadmierne wydzielanie sebum. Olej rycynowy wpływa także pozytywnie na skórę głowy, ciała oraz paznokcie, a jego niska cena oraz powszechna dostępność powodują, że jest bardzo chętnie wybierany przez konsumentów.

Czy zatem posiada same zalety? Niestety nie i należy zwrócić również uwagę na kilka wad oleju rycynowego – dzięki temu łatwiej będzie ci podjąć decyzję dotyczącą jego zakupu.

  1. Bardzo duża gęstość oleju rycynowego na włosach sprawia, że jego rozprowadzanie oraz zmywanie nie jest łatwe – z tego względu wiele osób decyduje się na inne preparaty albo wizytę u specjalisty.
  2. Długotrwałe korzystanie z preparatu, bez połączenia z innym olejem, może doprowadzić do przesuszenia włosów – najlepiej więc stosować go z rozwagą.
  3. Właściwości przyciemniania włosów przez olej rycynowy mogą być niepożądane u osób, które chcą zachować jasny odcień swojej fryzury.
  4. Może nadmiernie obciążać włosy, dlatego też konieczna jest odpowiednia, niewielka ilość oleju rycynowego.
  5. W niektórych przypadkach prowadzi do przetłuszczania końcówek włosów.

Generalnie jednak prawidłowe stosowanie preparatu wpłynie pozytywnie na twoje włosy. Olej rycynowy jest więc polecany wszystkim tym, którzy chcą odżywić skórę głowy i przywrócić piękny wygląd fryzury.

Olej rycynowy – podsumowanie

Pielęgnacja, wzmocnienie i porost włosów – we wszystkim tym olej rycynowy sprawdza się doskonale. Jest tani, łatwo dostępny (bez recepty) i może stanowić idealny sposób na walkę z łupieżem czy rozdwojonymi końcówkami. Niestety, używany w nieodpowiednich ilościach czy zbyt często wpłynie negatywnie na włosy, przynosząc efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego najlepiej w jego przypadku stosować zasadę “używam odpowiedzialnie”.
Warto zaznaczyć, że olej rycynowy to tylko jedno z dostępnych na rynku rozwiązań, które pozwalają skutecznie pielęgnować włosy. Ze względu na to, że nie będzie odpowiedni dla wszystkich, można również poszukać alternatywy – przede wszystkim w postaci:

  • olejku arganowego, który składa się w aż 99% z glicerydów – ma działanie nawilżające i natłuszczające, reguluje pracę gruczołów łojowych i przywraca piękny wygląd włosów;
  • olejku kokosowego, który jest bogatym źródłem witamin i minerałów – dlatego też sprawia, że włosy są gładsze, błyszczące, mocniejsze i zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.

Można również łączyć olejek rycynowy z innymi preparatami albo np. z odrobiną soku z cytryny. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego zachęcamy do eksperymentowania i samodzielnego poszukiwania takich rozwiązań, dzięki którym twoje włosy znowu będą zdrowe i piękne.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Olej rycynowy na włosy. Jak stosować i jakie daje efekty?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Olej rycynowy na włosy. Jak stosować i jakie daje efekty?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze