Jaki kolagen na zmarszczki? Który środek jest skuteczny?

Data ostatniej aktualizacji: 12 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Kolagen na zmarszczki to rozwiązanie, które stale zyskuje na popularności. Nikogo nie powinno to dziwić – wszak, jest to materiał budulcowy, który odpowiada między innymi za sprężystość i elastyczność skóry.

Zmarszczki to podłużne zagłębienia na skórze, które bardzo często określane są mianem „pierwszej oznaki starości”. To nie do końca prawda. Wszakże, zmarszczki są nie tylko wynikiem naturalnego procesu starzenia (tzw. zmarszczki grawitacyjne). Kosmetologia wyróżnia kilka typów zmarszczek, klasyfikuje się je ze względu na przyczynę występowania:

 • zmarszczki mimiczne – są bezpośrednio związane z mimiką twarzy
 • zmarszczki senne – uwarunkowane przez ułożenie skóry twarzy podczas snu
 • zmarszczki posłoneczne – spowodowane nadmierną ekspozycją skóry twarzy na słońce

Niekiedy korzysta się również z klasyfikacji opartej na miejscu występowania zmarszczek, tj.:

 • zmarszczki „lwia bruzda” umiejscowione pomiędzy brwiami
 • zmarszczki „kurze łapki” umiejscowione w kącikach oczu
 • zmarszczki pod oczami
 • zmarszczki wokół ust (nad górną wargą, przy nosie – tzw. „usta palacza”; zmarszczki smutku)

O ile w przypadku zmarszczek mimicznych, zmarszczek sennych czy zmarszczek posłonecznych – profilaktyka jest oczywista (polega na ograniczeniu przyczyny występowania), o tyle w przypadku zmarszczek grawitacyjnych (wynikających z procesu starzenia się) znacznie trudniej o ich eliminację. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe.

Oczywiście trudno spodziewać się, że kolagen na zmarszczki przyniesie takie same efekty jak ma to miejsce w przypadku zabiegów medycyny estetycznej (np. usuwanie zmarszczek przy wykorzystaniu lasera/radiofrekwencji/energii elektrycznej). Nie mniej jednak – spośród nieinwazyjnych metod –    kolagen na zmarszczki zdaje się być najefektywniejszym rozwiązaniem.   Warto przy tym zaznaczyć, że cena terapii kolagenem jest kilka, a nawet kilkanaście razy mniejsza od dowolnego zabiegu medycyny estetycznej.

Co to jest kolagen?

Kolagen to główne białko strukturalne w przestrzeni pozakomórkowej w różnych tkankach łącznych. U ssaków, stanowi od 25% do 35% zawartości białka w całym ciele.

Liczne badania pozwoliły zidentyfikować 28 rodzajów kolagenu w organizmie człowieka. Korzystając z wiedzy encyklopedycznej, publikujemy 5 najpopularniejszych typów:

 • Kolagen typu I : skóra, ścięgno, układ naczyniowy, narządy, kość
 • Kolagen typu II: chrząstka
 • Kolagen typu III: włókna siatkowe, powszechnie występująca obok typu I
 • Kolagen typu IV: formy blaszki podstawnej, warstwa błony podstawnej wydzielana przez nabłonek
 • Kolagen typu V: powierzchnie komórek, włosy, łożysko

Co oczywiste, zastosowanie medyczne kolagenu jest bardzo szerokie. Oprócz chirurgii plastycznej, kolagen stosuje się przy przeszczepach kości, regeneracjach tkanki czy tworzeniu sztucznych konstrukcji skóry wykorzystywanej np. w leczeniu oparzeń.

W pierwszej kolejności kolagen należy rozumieć jako podstawowe, niezbędne białko dla prawidłowego funkcjonowania. Dopiero później można rozpatrywać go w ramach skutecznego rozwiązania pozwalającego na eliminację zmarszczek.

Jak kolagen działa na zmarszczki?

Aby zrozumieć jak kolagen działa na zmarszczki, w pierwszej kolejności musimy zaznajomić się z budową skóry. Składa się ona z trzech warstw, tj: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.

Kolagen znajdziemy głównie w skórze właściwej – stanowi jej podstawowy materiał budulcowy. Rzecz jasna, prócz tego skóra właściwa to także: nerwy, naczynia krwionośne czy mieszki włosowe. Co oczywiste – niedobór kolagenu w organizmie prowadzi do osłabienia kondycji skóry. Jednym z defektów są pojawiające się zmarszczki oraz utrata elastyczności skóry.

Warto przy tym mieć świadomość, że poziom kolagenu w organizmie człowieka maleje wraz z wiekiem. Zatem, w pełni zrozumiałe jest to, że im człowiek starszy, tym więcej ma zmarszczek. Na szczęście, medycyna oferuje sprawdzone rozwiązania, które pozwalają uzupełnić niedobory kolagenu i tym samym ograniczyć ryzyko wystąpienia zmarszczek.

Co powoduje zmarszczki grawitacyjne?

To oczywiste, że we wszelkiego rodzaju publikacjach naukowych najwięcej miejsca poświęca się zmarszczkom grawitacyjnym. To w pełni zrozumiałe – wszak, jest to typ zmarszczek, do których występowania przyczynia się szereg różnych czynników.

To, że zmarszczki grawitacyjne są wynikiem niedoboru kolagenu jest jasne. Co jednak przyczynia się do tego, że jego poziom maleje? Co sprawia, że u jednych zmarszczki pojawiają się szybciej, a u drugich później?

Destrukcyjny wpływ na kondycję skóry ma również alkohol. Oczywiście – lampka wina, czy 330 ml piwa, nie będzie miało znaczenia dla kondycji skóry. Natomiast, nadmierna konsumpcja alkoholu (zarówno nisko, jak i wysokoprocentowego) może doprowadzić do poważnych defektów.

Idąc dalej, warto wiedzieć, że wpływ na kondycję skóry mają także tzw. elementy zdrowego trybu życia, tj.:

 • dieta (jadłospis powinien być zdrowy, zbilansowany i pełnowartościowy)
 • aktywność fizyczna (poprawia pracę układu krwionośnego)
 • zdrowy sen
 • relaks (eliminuje czynniki stresogenne)

W drogeriach, aptekach i gabinetach medycyny estetycznej dostępne są liczne środki i preparaty, które pozwalają uzupełnić kolagen w organizmie. Do najpopularniejszych metod zalicza się:

 • stosowanie miejscowe (kremy/maści/żele kolagenowe)
 • zastrzyki z kolagenem w płynie (iniekcja kolagenu następuje w kilku miejscach)
 • stosowanie wewnętrzne (kolagen w proszku/koktajl kolagenowy)

Najskuteczniejszym rozwiązaniem zdają się być zastrzyki kolagenowe. Nie mniej jednak, sama forma zabiegu może powodować dyskomfort (ból, pieczenie) oraz jest bardzo droga (jak każdy inny zabieg oferowany przez medycynę estetyczną). Z kolei kremy, maści i żele bazujące na kolagenie to sposoby o mniejszej skuteczności.

  Alternatywnym sposobem (notabene – najlepszym jeśli chodzi o relację ceny do skuteczności) jest zastosowanie kolagenu doustnie (w formie płynnej).   Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka środków tego typu. Preparatem, o którym w kontekście „rewolucji kolagenowej” mówi się zdecydowanie najwięcej zdaje się być Collagen Select.

Kolagen na zmarszczki nr 1 – Collagen Select

Collagen Select to stosunkowo nowy produkt na polskim rynku. Propozycja od Key Player Limited – producenta specjalizującego się w dostarczaniu kosmetyków i suplementów diet klasy Premium, cieszy się coraz większą popularnością.

Collagen Select to napój kolagenowy na zmarszczki, który przedstawiany jest jako kompleksowe rozwiązanie dla skóry twarzy (i nie tylko!). Jak zapewnia producent, Collagen Select:

 • redukuje zmarszczki
 • uelastycznia skórę
 • ma pozytywny wpływ na urodę
 • poprawia zdrowie paznokci i skóry
 • pozwala zachować młodzieńczy wygląd

 

COLLAGEN SELECT – ZAMÓW TERAZ 20% TANIEJ!

Trzeba przyznać, że takie zestawienie właściwości robi ogromne wrażenie i sprawia, że Collagen Select jest realną alternatywą dla drogich zabiegów.

Skuteczność Collagen Select – co o tym produkcie mówią konsumentki?

W naszej ocenie, najlepszą rekomendacją Collagen Select są opinie na jego temat. Kobiety, które zdecydowały się na terapię tym preparatem potwierdzają, że jest to naprawdę skuteczny sposób na pozbycie się zmarszczek oraz wygładzenie skóry.

Aby lepiej zobrazować „fenomen” Collagen Select postanowiliśmy przytoczyć kilka opinii na temat tego produktu:

Nigdy nie byłam entuzjastką zdrowego trybu życia. Papierosy, niezdrowe odżywianie i przede wszystkim czas – zrobiły swoje. Mimo „zaledwie” 39 lat, wyglądam (albo i wyglądałam?) znacznie starzej. I niestety, o ile drobne doskonałości byłam w stanie ukryć pod make-up’em, o tyle głębokich zmarszczek pod oczami, na czole i wokół ust nie byłam w stanie zatuszować.

Stosowałam różne kosmetyki na zmarszczki. Lwia część z nich miała charakter przeciwzmarszczkowy i bazowała na kolagenie. Czy pozwalały wyeliminować zmarszczki? Nie oszukujmy się – kremy to rozwiązanie o nikłej skuteczności.

Kiedy byłam zdecydowana już na aplikację bezpośrednią (igłową) kolagenu, natrafiłam na reklamę Collagen Select. Nie wiem co we mnie wstąpiło, ale zamówiłam produkt i zaczęłam go stosować. Efekty? Początkowo trudno było wychwycić różnicę, ale po 60 dniach doskonale widzę jak moje zmarszczki giną.

Nie wiem jakie efekty byłyby po zabiegu, ale… mogę powiedzieć jedno – w porównaniu do kremów kolagenowych, Collagen Select to HIT. Działa, jest naprawdę bardzo skuteczny, a przy tym – nie kosztuje zbyt wiele. To świetna alternatywa, dla każdej kobiety, która:

 • nie ma dostatecznych środków na zabieg
 • obawia się zabiegu
 • korzysta tylko z naturalnych rozwiązań

Z czystym sumieniem polecam Collagen Select!”

Może i jestem metroseksualistą, ale dla mnie wygląd jest bardzo ważny. Z racji sprawowanego zawodu – muszę dbać o to jak wyglądam (jestem dziennikarzem telewizyjnym). I tak właśnie robię.

Mam ogromną półkę z kosmetykami. Spora część z nich ma na celu właśnie eliminację zmarszczek (a raczej profilaktykę przed ich występowaniem). Wśród nich, na pewno jest jeden specyfik, który mogę zarekomendować. Mam tutaj na myśli napój kolagenowy Collagen Select. Czemu?

Otóż, produkt działa od wewnątrz – nie od zewnątrz. Dostarcza kolagen do organizmu, którego z wiekiem ubywa (stąd biorą się zmarszczki). Co więcej, jest źródłem kilku innych istotnych dla skóry składników, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym.

Co do tego czy działa – nie mam wątpliwości, bo stosuję go od dobrych kilku miesięcy. Wiadomo – efekt przychodzi z czasem (trudno spodziewać się by zmarszczki zniknęły z dnia na dzień), aczkolwiek… WARTO.”

Jako pasjonatka kosmetologii, mogę powiedzieć jedno – efektywność kremów przeciwzmarszczkowych nigdy nie będzie tak wysoka jak ma to miejsce w przypadku środków doustnych. Owszem, krem przeciwzmarszczkowy wygładza, odżywia i nawilża skórę, ale nie ma szans, aby kolagen realnie przenikał do skóry właściwej.

Realnym wsparciem dla skóry mogą być środki aplikowane bezpośrednio (zastrzyki) lub preparaty doustne (osobiście polecam Collagen Select).”

Najlepszy kolagen na zmarszczki – skład produktu

Rzetelność jest kluczowa. O tym, że Collagen Select to „hit”, a nie „kit” uświadomiliśmy sobie – analizując skład tego produktu. Wygląda on naprawdę imponująco:

Na szczególną uwagę zasługują dwa składniki, a mianowicie:

 • hydrolizat kolagenu Verisol® – opatentowana formuła, która gwarantuje najwyższą wchłanialność kolagenu z przewodu pokarmowego. Wszystko to za sprawą Bioactive Collagen Peptides® – mikro-cząsteczek kolagenu. Jak przekonuje producent – skuteczność Verisolu została potwierdzona w 6 badaniach klinicznych.
 • ekstrakt z ziela pszczelnika mołdawskiego DracoBelle™ Nu – substancja, dzięki której procesy starzenia się organizmu zostają znacząco opóźnione. Ponadto DracoBelle™ Nu wykazuje właściwości nawilżające oraz poprawiające elastyczność skóry.

 Gwarancja skuteczności od producenta 

O ile zazwyczaj wyznacznikiem jakości produktu są: skład i opinie, o tyle w przypadku Collagen Select warto również wspomnieć o 90-dniowej gwarancji, którą uzyskuje konsument. Otóż, na stronie zamówienia, widnieje następujący komunikat:

 Gdzie kupić i ile kosztuje Collagen Select? 

To fenomenalna wiadomość dla wszystkich tych, którzy mają wątpliwości co do efektywności tego preparatu.

Wadą (o ile można to tak postrzegać) Collagen Select jest fakt, iż produktu nie zakupimy stacjonarnie. Producent oferuje tylko i wyłącznie sprzedaż wysyłkową. Na całe szczęście – przeprowadzana jest ona całkiem sprawnie. Produkt wysyłany jest natychmiastowo, do klienta dociera zwykle w ciągu 24 godzin.

Collagen Select kupić możemy jedynie na oficjalnej stronie producenta: www.collagenselect.pl.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Jaki kolagen na zmarszczki? Który środek jest skuteczny?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Jaki kolagen na zmarszczki? Który środek jest skuteczny?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze