Kwas fosfatydowy na masę mięśniową: cena, opinie, właściwości

Na rynku suplementów diet co jakiś czas pojawiają się „nowości”, które przez pewien czas są na ustach niemal każdego kulturysty. Niektóre rozwiązania, naturalnie odchodzą do lamusa, inne zaś stale zyskują na popularności. Jednym ze środków, które bezwzględnie zaliczyć możemy do drugiej grupy jest kwas fosfatydowy, określany mianem alternatywy dla znanej, cenionej i skutecznej kreatyny.

Wiele publikacji, sugeruje, że kwas fosfatydowy może „zrewolucjonizować” nie tylko rynek suplementów diety na masę, ale także cały sport siłowy. Wszak, jest to naturalna substancja, o której pozytywnie wypowiada się coraz więcej naukowców.

Co to jest kwas fosfatydowy?

Kwas fosfatydowy to fosfolipid, który w wyniku hydrolizy daje jedną cząsteczkę glicerolu i kwasu fosforowego oraz dwie cząsteczki kwasów tłuszczowych.

Kwas fosfatydowy składa się ze szkieletu glicerolowego, zwykle nasyconego kwasu tłuszczowego związanego z węglem-1, nienasyconego kwasu tłuszczowego związanego z węglem-2 i grupy fosforanowej związanej z węglem-3.

Wzór na kwas fosfatydowy

Właściwości kwasu fosfatydowego

Korzystając z wiedzy encyklopedycznej możemy wyróżnić trzy główne właściwości kwasu fosfatydowego, a mianowicie:

  • kwas fosfatydowy jest prekursorem biosyntezy wielu innych lipidów
  • kwas fosfatydowy pełni rolę tzw. lipidu sygnalizacyjnego
  • fizyczne właściwości krzywizny kwasu fosfatydowego mają ogromny wpływ na błonę komórkową

Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie takiej odpowiedzi oczekiwaliby nasi czytelnicy. Wszak, osobie, która nie studiuje medycyny – niewiele to mówi. Zatem, jak działa kwas fosfatydowy i dlaczego mówi się o nim jako rewolucyjnym składniku diety dla sportowców?

Zaczynając od samego początku, musimy być świadomi, że mięśnie rosną na skutek ich regularnej stymulacji, tudzież treningu siłowego. Jak ustalili naukowcy, regulatorem wzrostu mięśni jest białko mTOR.

Warto wiedzieć! Kinaza mTOR (mammalian target of rapamycin kinase) to kinaza białkowa treoninonowo-seronowa, za której sprawą dochodzi do regulacji wzrostu, proliferacji oraz ruchu komórki.

W związku z tym, przeprowadzono szereg badań, których celem było znalezienie substancji, która skutecznie aktywowałaby kinazę mTOR i tym samym skutecznie wspomagała rozwój muskulatury. Kwas fosfatydowy wchodzi w reakcję z licznymi białkami, wśród nich znajduje się między innymi mTOR, dzięki czemu suplementacja tego składnika może przynieść fantastyczne rezultaty.

Badania na temat kwasu fosfatydowego

Odkrycia właściwości kwasu fosfatydowego sprawiło, że w wielu ośrodkach badawczych podjęto rozmaite badania i testy, mające na celu wykazać efektywność kwasu fosfatydowego, zarówno w kontekście treningu, jak i leczenia wielu chorób.

Jak możemy przeczytać w US National Library of MedicineNational Institutes of Health, w jednym z badań udział wzięło 16 aktywnych fizycznie osób. Podzielono ich na dwie grupy. Jednej podawano placebo, drugiej zaś 750mg kwasu fosfatydowego. Regularnie realizowano sesje testowe, w których oceniano wytrzymałość (jedno wyciskanie i jeden przysiad).

Wnioski z tego badania prezentowały się następująco:

Wyniki tego badania sugerują, że połączenie dziennego spożycia 750 mg kwasu fosfatydowego, w połączeniu z czterotygodniowym programem treningu przynoszą korzyści w postaci poprawy siły i więcej, niż prawdopodobnej korzyści ze zwiększenia beztłuszczowej masy.

W innym badaniu, które możemy zweryfikować w Journal of the International Society of Sports Nutrition, analizowano wpływ PA na skład, budowę i siłę ciała. Zastosowano podobne metody treningowe i identyczną dawkę kwasu fosfatydowego (750mg).

Wyniki grupy, która stosowała kwas fosfatydowy były znacznie lepsze, a wnioski z tego badania prezentowały się następująco: Suplementacja PA może poprawić odpowiedź na przerost mięśnia szkieletowego, beztłuszczową masę ciała i maksymalną siłę.

Jakie efekty daje kwas fosfatydowy?

Każdy kto jest zorientowany w ofercie sklepów dla sportowców, z całą pewnością nie raz słyszał o niesamowitych składnikach, które pozwalają szybko, łatwo i przyjemnie zbudować masę mięśniową. Oczywiście, niektóre składniki suplementów diet faktycznie przyczyniają się do tempa wzrostu masy mięśniowej, ale naiwnym byłoby wierzyć we wszystkie slogany reklamowe.

Prawdą jest natomiast to, że kwas fosfatydowy to realny sposób na znaczące przyśpieszenie wzrostu masy, siły i wytrzymałości mięśniowej, co zostało potwierdzone licznymi badaniami (także niezależnymi).

Trudno wskazać konkretne efekty, wszak – wzrost zarówno masy, jak i siły czy wytrzymałości, uwarunkowany jest przez szereg różnych czynników:

  • aktualną kondycję organizmu
  • staż treningowy
  • zastosowaną dietę na masę
  • realizowany plan treningowy na masę

Nie mniej jednak, bez cienia wątpliwości kwas fosfatydowy można traktować jako suplement skuteczny, by nie powiedzieć „rewolucyjny”.

Opinie na temat suplementów diet z kwasem fosfatydowym

Kwas fosfatydowy jako składnik suplementów diet jest swojego rodzaju „nowością”. Nie mniej jednak, zdążył już zostać wielokrotnie opiniowany i recenzowany. Co istotne, zwykle recenzje preparatów są pozytywne. Konsumenci chwalą sobie ogromny „boost” do siły i wytrzymałości, a także spore przyrosty masy mięśniowej.

Na temat kwasu fosfatydowego wypowiadają się nie tylko amatorzy kulturystyki, ale także profesjonaliści. Pozytywnie o jednym z najlepszych środków (Mass Extreme) wypowiadał się także multimedalista Mistrzostw Świata w Kulturystyce Klasycznej – Tomasz Kornalewski:

Mass Extreme to absolutnie numer 1 wśród suplementów na budowanie masy mięśniowej. Działanie produktu można zauważyć już od pierwszego dnia stosowania. Odpowiedni dobór składników gwarantuje wzrost masy mięśniowej oraz siły pozwalającej realizować nawet najcięższy trening!”

Cena suplementów diet z kwasem fosfatydowym

Kwas fosfatydowy to suplement diety, który powoli rewolucjonizuje rynek suplementów diet. Póki co, dostępny jest tylko w nielicznych produktach. Absolutnym TOPem w tej kategorii wydaje się być wspomniany wyżej Mass Extreme.

Oferta cenowa tego suplementu diety zależna jest od wybranego wariantu:

  • 1 opakowanie (zapas na 1 miesiąc) w cenie 189,00 zł
  • 3 opakowania (zapas na 3 miesiące) w cenie 378,00 zł (średni koszt 1 opakowania: 126,00 zł.)
  • 6 opakowań (zapas na 6 miesięcy) w cenie 567,00 zł (średni koszt 1 opakowania: 94,50 zł.)

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Kwas fosfatydowy na masę mięśniową: cena, opinie, właściwości

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Kwas fosfatydowy na masę mięśniową: cena, opinie, właściwości

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze