Jak szybko schudnąć z brzucha?

Miliony Polaków zadają sobie pytanie, jak schudnąć. Problem otyłości i nadwagi jest coraz powszechniejszy. Wada ta dotyka obecnie 68% mężczyzn i 53% kobiet. Według kolejnych raportów publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), nadwaga to „prawdziwa epidemia”.

Całe ciało może stać się tkanką tłuszczową. Jednak najwięcej tkanki tłuszczowej znajduje się w okolicach brzucha. Nawet jeśli masz tylko kilka kilogramów nadwagi, to i tak widać tzw. W innych miejscach tłuszcz gromadzi się wolniej, co wynika z budowy anatomicznej i najczęstszych przyczyn przybierania na wadze.

Co to jest nadwaga i otyłość?

Wiele osób mylnie używa terminów „nadwaga” i „otyłość”. Jest to ogromny błąd. Jednak nie każdy, kto ma nadwagę, jest otyły. Oba terminy odnoszą się do ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Otyłość często poprzedzona jest nadwagą. Można ją traktować jako sygnał alarmowy, który pomoże nam podjąć odpowiednie kroki, aby uniknąć otyłości. Otyłość może być poważnym schorzeniem, które zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka.

Jak rozpoznać otyłość i nadwagę?

Możemy pomóc Ci obliczyć Twój wskaźnik BMI (Body Mass Index), korzystając z poniższego wzoru.

Wyniki te pozwolą nam zinterpretować kalkulator WHO:

BMI < 18,5 kg/m2 niedowaga
BMI 18,5 – 24,9 kg/m2 prawidłowa masa ciała
BMI 25,0 – 29,9 kg/m2 nadwaga
BMI 30,0 – 34,9 kg/m2 otyłość I stopnia
BMI 35,0 – 39,9 kg/m2 otyłość II stopnia
BMI > 39,9 kg/m2 otyłość III stopnia

Wskaźnik BMI może szybko i łatwo powiedzieć nam, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Nie uwzględnia on tkanki tłuszczowej, więc wyniki mogą być niedokładne. W każdym razie jest on wystarczający do dokonania ogólnej oceny.

Przyczyny gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha

Nagromadzenie tłuszczu w okolicy brzucha może być spowodowane co najmniej jednym czynnikiem. Tłuszcz powstaje, gdy dostępna jest większa ilość energii niż zapotrzebowanie.

Dwie główne przyczyny odkładania się tkanki tłuszczowej to:

  • Niezrównoważona dieta i niewłaściwe nawyki żywieniowe są niedopuszczalne.
  • Niewystarczająca aktywność fizyczna w ciągu dnia.

Tkanka tłuszczowa może również odkładać się z powodu:

  • Zaburzenia hormonalne
  • Leki
  • Inne choroby organiczne
  • Nieregularny rytm dobowy

Te przyczyny są mniej powszechne. Można więc powiedzieć, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest często związany z niewłaściwym odżywianiem i niewystarczającą aktywnością fizyczną.

Wiele osób jest ciekawych, dlaczego tłuszcz odkłada się w okolicach brzucha. Jest to uwarunkowane nie tylko budową anatomiczną okolicy brzucha, ale także kortyzolem, tzw. hormonem stresu.

Odchudzanie brzucha – co zrobić, aby pozbyć się tłuszczu?

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, nazywając odchudzanie wynikiem nagromadzenia nadmiaru tłuszczu. Lokalizacja tkanki tłuszczowej nie powinna mieć wpływu na proces odchudzania.

Nie istnieje jedna uniwersalna dieta, która może pomóc w utracie wagi brzucha. Trudno jest także omówić konkretne ćwiczenia na odchudzanie brzucha (nie mylić z ćwiczeniami na budowanie mięśni tego obszaru ciała).

Wynika to z faktu, że tkanka tłuszczowa może być spalana w całym organizmie. Organizm wykorzystuje zapasowy materiał do wytwarzania energii i spala go dokładnie w taki sam sposób, jak w momencie jego nagromadzenia.

Trzeba być gotowym na znoszenie trudności związanych z utratą wagi (nie tylko brzucha). Musimy zwracać uwagę na trzy podstawowe zasady:

  • dieta
  • aktywność fizyczna
  • suplementacja

Co jeść, aby schudnąć z brzucha (i nie tylko!)?

Niemal we wszystkich przypadkach ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Niezrównoważone nawyki żywieniowe są najczęstszą przyczyną złej sylwetki. Aby schudnąć, ważne jest wprowadzenie zmian w jadłospisie.

Choć większość ludzi chce się dowiedzieć, jakie produkty należy jeść, aby schudnąć, należy pamiętać, że nawyki żywieniowe nie mogą ograniczać się do produktów. Musimy również wziąć pod uwagę wartości odżywcze. Powinniśmy:

  1. Zwiększyć liczbę i jakość posiłków.
    Oznacza to, że należy jeść częściej, ale mniejsze ilości. Ma to na celu ułatwienie pracy układu trawiennego i zapewnienie regularnego wykorzystywania dostarczanego materiału.
  2. Jedz często
    Regularne spożywanie posiłków jest ważne dla układu trawiennego. Dla naszego układu trawiennego ważne jest także, aby jeść regularnie, tzn. zawsze w tym samym momencie. Poprawi to wydajność układu trawiennego, ureguluje wypróżnienia i zmniejszy napady głodu.
  3. Pij dużo wody
    Podczas odchudzania zaleca się rezygnację ze słodzonych napojów, kawy i herbaty. Zaleca się zwiększenie spożycia wody (najlepiej niskozmineralizowanej). Dzienne spożycie wody nie powinno przekraczać 2 do 4 litrów.
  4. Licz kalorie
    Brak dokładności to jeden z największych błędów popełnianych przez osoby próbujące zredukować wagę. Objawia się on niedokładnym liczeniem kalorii (np. pomijanie pewnych grup produktów). Aby schudnąć, musimy być dokładni i brać pod uwagę każdą kalorię.
  5. Bilansowanie posiłków w zależności od pory dnia, poziomu aktywności i innych czynników
    Właściwe zbilansowanie posiłków to ważna zasada, o której należy pamiętać, gdy staramy się ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia może się różnić w zależności od stylu życia.
  6. Właściwy rozkład makroskładników odżywczych
    Liczenie kalorii to nie wszystko. Ważne jest, aby dieta zawierała wystarczającą ilość białka. Na każdy kilogram masy ciała zaleca się spożywanie od 2-2,2 g białka. Tłuszcz nie powinien stanowić więcej niż 20% dziennej liczby kalorii.

Po zapoznaniu się z zasadami żywienia i redukcji można ułożyć jadłospis. Co można jeść w ramach redukcji?

Najlepsze źródła makroskładników w diecie redukcyjnej
Białko Węglowodany Tłuszcze
chude mięso kasza ryby
ryby ryż orzechy
nabiał otręby migdały
owoce morza pieczywo pełnoziarniste oliwa z oliwek
rośliny strączkowe żytnie makarony olej kokosowy
jaja owoce awokado
odżywki białkowe warzywa pestki dyni

Jak ćwiczyć, aby szybko schudnąć z brzucha (i nie tylko!)?

Jak szybko schudnąć? „Trening jest kluczem do sukcesu”. To powiedzenie odnosi się nie tylko do sportu, ale także do dążenia do wymarzonej sylwetki. Aktywność fizyczna może mieć znaczący wpływ na tempo, w jakim zmniejszamy obwód w talii. To bardzo ważne! Nasza sylwetka to ostateczny wygląd.

Inne korzyści płynące z aktywności fizycznej to poprawa ogólnego stanu zdrowia (kondycja, wytrzymałość), poprawa nastroju (stymuluje produkcję tzw. hormonu szczęścia). Zobaczysz też lepsze efekty treningu (oprócz spalania tłuszczu), który przyczynia się do rozwoju włókien mięśniowych. Jeśli chcesz osiągnąć szybkie i świetne rezultaty, to trening redukcyjny jest koniecznością.

Podobnie jak odżywianie, trening powinien być skuteczny, jeśli przestrzega się poniższych zasad:

  • Należy skupić się na ogólnorozwojowym charakterze treningu.
    Wydatek energetyczny Twojego ciała wzrośnie, jeśli będziesz angażować więcej partii ciała jednocześnie. Twój organizm będzie wydatkował więcej energii, jeśli będziesz angażował wiele części ciała. Wykorzystaj trening ogólnorozwojowy, aby zaangażować jak najwięcej grup mięśniowych.
  • Intensywny trening.
    Aby móc efektywnie wykonywać trening siłowy i aerobowy, należy utrzymywać stałe tempo.
  • Minimalny czas trwania treningu to 30 minut.
    Sesja treningowa powinna trwać co najwyżej 30 minut. Dzieje się tak dlatego, że organizm może pobierać energię ze zmagazynowanego tłuszczu (materiału zapasowego) dopiero po kilku minutach.
  • Regularność
    Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób zaniedbuje regularność podczas treningu. Regularny trening jest niezbędny – co najmniej 4-7 razy w tygodniu.

Chociaż można wybrać rodzaj treningu, który jest potrzebny do utraty wagi, ważne jest, aby pamiętać, że każda aktywność ma inny wydatek energetyczny. Oto przykład, ile kalorii spalają poszczególne aktywności podczas treningu trwającego jedną godzinę:

Przykładowe formy treningowe – spalanie kalorii w czasie 1 godziny treningu
Bieganie 500-700 kcal
Jazda na rowerze 300-400 kcal
Zajęcia fitness 300-500 kcal
Pływanie 400-700 kcal
Tenis 300-600 kcal
Mecz piłki nożnej 200-400 kcal
Joga 100-200 kcal
Bieganie (interwały) 600-1000 kcal
Jazda na rolkach 400-600 kcal

Jeśli chcesz skoncentrować się na „efektach brzusznych”, możesz uzupełnić podstawowy trening o dodatkowe ćwiczenia. Ćwiczenia na brzuch są jednak korzystne dla rozwoju mięśni i mają minimalny wpływ na spalanie tłuszczu w okolicy brzucha.

Plan treningowy powinien obejmować następujące elementy:

  • leżenie na plecach (tzw. „brzuszki”)
  • unoszenie nóg w leżeniu
  • skręty tułowia
  • skłony boczne.

Nie jest to wymagane. Ćwiczenia te mogą być stosowane w celu zwiększenia siły i/lub treningu aerobowego.

Jakie suplementy stosować, aby schudnąć z brzucha (i nie tylko!)?

Często można spotkać się z reklamami suplementów diety, które twierdzą, że dany produkt „spala tłuszcz z brzucha”. Jest to tylko chwyt marketingowy. Suplementy diety mogą wspomagać utratę wagi, ale trudno uwierzyć, że działają tylko w obrębie brzucha.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie wszystkie dostępne preparaty są skuteczne. Jak wybrać najlepszy suplement diety, który pomoże Ci schudnąć? Jakie preparaty działają?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze preparatu, zalecamy wykonanie następujących kroków:

  • Przeanalizuj skład
    Upewnij się, że wiesz, jakie składniki znajdują się w danym suplemencie diety. Powinieneś również sprawdzić dzienne spożycie tych składników w danym produkcie.
  • Przejrzyj i przeczytaj opinie
    Opinie na temat każdego produktu można znaleźć w Internecie, m.in. na forach, portalach społecznościowych i stronach tematycznych. Pamiętaj, aby zapoznać się z opiniami innych osób, zanim zdecydujesz się na dane rozwiązanie.
  • Sprawdź ranking suplementów
    Możesz sprawdzić ranking każdego suplementu diety na niezależnym wykresie odchudzania:
    – Ranking tabletek na odchudzanie byc-zdrowym.pl

Suplementy diety na trawienie mogą przynieść wiele korzyści. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj suplementu stosujesz. Istnieje wiele rodzajów tabletek na odchudzanie, w tym:

  • Tabletki, które zwiększają spalanie tłuszczu (tzw. fat-burners).
  • Tabletki przeczyszczające/oczyszczające (wspomagające detoksykację organizmu)
  • środki zmniejszające apetyt
  • Tabletki, które ograniczają wchłanianie tłuszczów i węglowodanów

Na rynek wprowadzane są preparaty o złożonym działaniu, takie jak suplementy diety, które przynoszą wiele korzyści (tj. zawierają wszystkie właściwości wymienione powyżej). Najskuteczniejsze z dostępnych obecnie produktów to:

1. Piperinox

Nazwanie go „hitem” byłoby niedopowiedzeniem. Obecnie nie ma lepszej opcji dla osób, które chcą schudnąć. Tabletki Piperinox zawierają siedem aktywnych składników:

  • ekstrakt piperyny z owoców czarnego pieprzu
  • chrom
  • ekstrakt z nasion granatu
  • pieprz kajeński
  • ekstrakt z imbiru
  • ekstrakt cynamonu
  • ekstrakt z pomarańczy (gorzkiej pomarańczy)

2. Green Barley Plus

Green Barley Plus może być również stosowany w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Produkt ten zawiera tylko dwa składniki:

  • ekstrakt z zielonego jęczmienia
  • ekstrakt z owoców Garcinia cambogia

3. Probiox Plus

Możesz stracić tłuszcz z brzucha i nie tylko. Warto poszukać unikalnej formuły, która zawiera probiotyki, błonnik prebiotyczny i inne składniki odchudzające.

Probiox Plus składa się z następujących składników:

  • LactoSpore (r), bakterie probiotyczne (Bacillus coagulans), MTCC 5856
  • Błonnik prebiotyczny (FOS – inulina z korzenia cykorii (Cichorium L.).
  • Fenumannan(r), błonnik prebiotyczny z nasion kozieradki pospolitej (Trigonella foenumgraecum L.).
  • Ekstrakt z owoców Garcinia Cambogia
  • Ekstrakt z liści zielonej herbaty
  • Ekstrakt z opuncji figowej
  • Papaina z ekstraktu z papai
  • BioPerine(r), ekstrakt z czarnego pieprzu
  • Chrom

Podsumowanie

Nie jest łatwo schudnąć w okolicach brzucha. Wymaga cierpliwości, wytrwałości i dużego poświęcenia. Możesz skrócić czas odchudzania, stosując odpowiednią dietę, zwiększając aktywność fizyczną i stosując sprawdzone suplementy diety.

Należy wiedzieć, że odchudzanie brzucha nie obejmuje całego ciała. Można je uzupełnić dodatkowym treningiem mięśni brzucha, aby wzmocnić zgrabną sylwetkę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o otyłości brzusznej, koniecznie przeczytaj artykuł:

→ Otyłość brzuszna u mężczyzn i kobiet

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Jak szybko schudnąć z brzucha?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Jak szybko schudnąć z brzucha?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze