Motywacja do ćwiczeń jak zmotywować się do treningu?

Dziesiątki razy rezygnowałaś/eś z zaplanowanego treningu? Dopadała Cię frustracja i po prostu odpuszczałaś/eś kolejną sesję treningową? W większości przypadków główną przyczyną takiej sytuacji jest nieodpowiedni poziom motywacji.

Co to jest motywacja?

Motywacja to wewnętrzny stan człowieka określający gotowość do podejmowania określonego działania.

Poziom motywacji zależny jest w głównej mierze od procesów psychicznych i fizjologicznych. To właśnie one kierunkują zachowanie danej osoby na określenie danych założeń. W przypadku, gdy jednostka jest świadoma wyników konkretnych działań, wówczas mówi się o realizacji celów.

Motywacja do treningu

Zastanawiasz się co zrobić, aby wreszcie się udało? Jak podejść do tematu odchudzania lub budowy masy mięśniowej, by tym razem wynik był inny?

Musisz nauczyć się zarządzać swoją motywacją, tj. dbać o procesy wewnętrzne, które warunkują dążenie do określonych celów. Czynników kształtujących nasze chęci jest mnóstwo. Co zrobić, aby nie przegrać z własnym sobą?

Jeśli występują jakiekolwiek ograniczenia to miej świadomość, że tylko Ty je kształtujesz. Dziesiątki różnych wymówek, setki innych pomysłów na wypełnienie czasu i… Ty. Zdecyduj co jest dla Ciebie istotne – chwilowa przyjemność, czy długoterminowy cel, który przyniesie Ci nieporównywalnie większą radość i satysfakcję?

Poznaj przyczyny braku motywacji

Do najczęściej pojawiających się wymówek zaliczamy:

„W pierwszej kolejności muszę zrobić coś innego”

Wyszukujesz inne zadania, które klasyfikujesz jako istotniejsze. Łatwo jest odpuścić w momencie, kiedy wiesz, że robisz coś, co jest rzekomo „ważniejsze”.

„Mam zbyt dużo innych zajęć”

Czujesz, że to wszystko zaczyna być zbyt uciążliwe. Twój organizm jest zmęczony i już wiesz, że to się nie uda? Wydaje Ci się, że pracując ciężko i tak nie uda Ci się pogodzić procesów modelowania ciała z pracą i innymi obowiązkami.

„Nie mam na to ochoty”

Odchudzanie lub budowa masy mięśniowej stanowi dla Ciebie rodzaj kary. Chcesz za wszelką cenę uniknąć konieczności realizacji treningu i szukasz alternatywnych sposobów, dróg na skróty.

„Zacznę od poniedziałku”

Odkładasz zadania w czasie. Planujesz wystartować od początku następnego tygodnia, miesiąca czy roku.

Świadomie poszukujemy pretekstów, które pozwolą nam wytłumaczyć się przed samym sobą lub innymi, że odpuszczenie treningu jest zasadne. Wymówek jest rzecz jasna znacznie więcej – zależą one od „kreatywności” osoby, która je wymyśla.

Buduj dobre nawyki

Aby pokonać prokrastynację musisz zbudować dobre nawyki. Wiąże się to rzecz jasna z pokonaniem własnych słabości i całkowitym wyeliminowaniem wymówek. Co więcej, musisz raz na zawsze skończyć ze „złymi nawykami”.

Kluczowym elementem budowania dobrych nawyków jest opracowanie szczegółowego planu działania. Przygotuj swój własny kalendarz, w którym uwzględnisz każdy trening wraz ze szczegółową „rozpiską”.

Twórz plany miesięczne (najlepiej w ostatni dzień poprzedzającego miesiąca), tygodniowe (najlepiej w niedzielę wieczorem) i dzienne (najlepiej wieczorem w dzień poprzedzający). Dzięki temu, zminimalizujesz ryzyko wystąpienia sytuacji losowych, które odciągną Twoją uwagę od treningu. Im bardziej szczegółowy będzie Twój plan dnia, tym lepiej.

Nie bądź zorientowana/y na wynik

Jednym z największych czynników demotywujących do działania są zbyt małe efekty. Stajemy na wagę, mierzymy się i uważamy, że nasz wysiłek nie jest proporcjonalny do osiąganych rezultatów.

Musisz podejść do ćwiczeń w trybie zadaniowym. Po prostu realizuj to, co do Ciebie należy i nie zerkaj na wagę. To nie jest w tym momencie najistotniejsze. Dbaj jedynie o to, by Twój trening był zrealizowany rzetelnie. Miarą sukcesu ma być Twoje zmęczenie, a nie to, czy po danej sesji udało Ci się poprawić wymiary. Realizując dobry plan treningowy, efekty prędzej czy później będą zauważalne gołym okiem.

Wizualizuj „nowe ja”

Świetnym sposobem na dbanie o wysoki poziom motywacji jest wizualizacja efektów. Uruchom wyobraźnię i poznaj siebie w nowej odsłonie. To wszystko jest w Twoim zasięgu, musisz jedynie poprzeć to swoją ciężką pracą.

Odpowiedz sobie na pytania: „Jak zmieni się moje życie, gdy nabiorę masy/schudnę?”, „Jakie korzyści będzie niosła za sobą ta metamorfoza?”. Spisz wszystko na kartce papieru i umieść w dobrze widocznym miejscu. Przypominaj sobie o tym za każdym razem, gdy pojawią się w Twojej głowie jakiekolwiek wątpliwości, co do zasadności realizacji treningu.

Nagradzaj siebie

Jeśli pracujesz to wiesz, że najlepszym systemem motywacyjnym są odpowiednie gratyfikacje od szefa. Nie wystarczy po prostu być zadowolonym z własnej pracy, by wstawać nad ranem z uśmiechem. Potrzebujesz solidnej motywacji zewnętrznej.

Możesz nagradzać się w dowolny sposób. Gratyfikacją może być zakup nowego ubrania, wyjście do kina czy relaks w SPA. Wszystko zależy od Twoich możliwości.

Pamiętaj jednak o tym, że nagrody nie mogą mieć wpływu na Twoje cele. Dla przykładu: jeśli Twoim celem jest redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej, nie możesz nagradzać się pysznym kebabem, czy pizzą.

Poinformuj innych

Człowiek to jednostka, która z natury pragnie być lubiana i podziwiana. Możesz wykorzystać to w celu zwiększenia motywacji do ćwiczeń. Co musisz zrobić? Wystarczy, że poinformujesz innych o swoich celach i założeniach.

Powiedz rodzinie, przyjaciołom i znajomym o swoich planach treningowych. Dzięki tzw. efektowi Hawthorne’a – zwiększymy poziom swojej motywacji. Wszak, udowodniono, że człowiek jest zdecydowanie skłonniejszy do realizacji konkretnych działań wówczas, gdy jest świadomy, że ktoś się temu przygląda lub to kontroluje. Co więcej, zawsze łatwiej jest zrezygnować wtedy, gdy tylko my sami będziemy świadomi swojej porażki.

Monitoruj postępy

Pozytywny wpływ na Twoją motywację do treningu ma także tzw. monitoring postępów. Polega on na regularnych pomiarach swojego ciała i odnotowywaniu w specjalnie stworzonym arkuszu. Dane można z powodzeniem przedstawiać w formie wykresu.

Świadomość tego, że nasze działania przynoszą efekty pozytywnie odbije się na naszej chęci do podejmowania działania. Warto jednak pamiętać, aby częstotliwość pomiarów nie była zbyt duża (zaleca się 1-2 razy w miesiącu).

Daj sobie trochę czasu!

Większość osób, które zaczynają treningi – już po kilku pierwszych sesjach przeglądają się w lustrze, ochoczo wchodzą na wagę i dokonują innych pomiarów. Niestety, optyczne zmiany pojawiają się znacznie później.

Na samym początku możesz się radować lepszą wydolnością, wytrzymałością i samopoczucie.

Nie bój się zmian

Realizacja wciąż tego samego planu treningowego może sprawić, że poczujesz się znudzona/y. To, rzecz jasna, ma ogromny wpływ na Twoją motywację. Aby uniknąć tego nieporządanego efektu – urozmaicaj swój trening.

Chodzisz na siłownię? Zmień swój plan treningowy. Biegasz? Zmień trasę, wprowadź treningi interwałowe. Gotowe plany treningowe znajdziesz na naszym blogu

Motywacja do odchudzania / budowania masy mięśniowej

Procesy modelowania sylwetki podejmuje coraz więcej osób. Ile z nich osiąga sukces? Niewiele. Dzieje się tak, bo odchudzanie/budowa masy mięśniowej to proces, który jest naprawdę wymagający.

Nie mniej jednak – dziesiątki różnych przemian pokazują, że osiągnięcie wymarzonych efektów jest jak najbardziej możliwe. Zachęcamy do zaznajomienia się z kilkoma filmami umieszczonymi w popularnym serwisie YouTube. Zobacz metamorfozy innych:

Sprawdź jak wybrać najlepsze suplementy na odchudzanie?

Inspirujące cytaty – motywacja do treningu

Za każdym razem kiedy startuję mam cel – żeby biec szybciej niż kiedykolwiek wcześniej ~ Paula Radcliffe

Ból jest przemijający, a skutki rezygnacji pozostają na zawsze. ~ Lance Armstrong

Każdego ranka w Afryce budzi się gazela i wie, że musi biec szybciej niż lew, bo inaczej nie przeżyje.

Każdego ranka budzi się lew i wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela albo będzie głodował. Nieważne, czy jesteś lwem czy gazelą – kiedy wstaje słońce, wstań i pobiegaj.

Treningi są jak mycie zębów. Nie myślę o nich. Po prostu to robię. ~ Patti Sue Plummer

Musimy mieć wytrwałość i ponad wszystko wiarę w siebie. Musimy być pewne, że mamy do czegoś talent. ~ Marie Curie-Skłodowska

Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Zanim coś osiągniesz, musisz czegoś od siebie oczekiwać. ~ Michael Jordan

W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa – nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość.

Motywacja do wygranej jest ważna, ale motywacja do przygotowania się jest niezbędna. ~ Joe Paterno

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Motywacja do ćwiczeń jak zmotywować się do treningu?

Ilość ocen: 1 Średnia ocen: 5 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Motywacja do ćwiczeń jak zmotywować się do treningu?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze