Jak wygląda i ile kosztuje wizyta u dietetyka?

verified author |
wizyta u dietetyka

Jeśli Twoje próby zrzucenia zbędnych kilogramów nie przyniosły spodziewanych efektów, to jest to najwyższy czas, aby skorzystać z pomocy dietetyka. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której taka wizyta może okazać się nieoceniona.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Krok pierwszy: przygotuj dzienniczek żywieniowy

Warto, aby już w trakcie pierwszej wizyty, przynieść spisany trzydniowy jadłospis. Pozwoli to dietetykowi ocenić, jak wygląda nasz aktualny sposób odżywiania. Ponadto jest to ważna informacja, od jakiego jedzeniowego poziomu wtajemniczenia zaczniesz swoją przygodę z dietetykiem. Specjalista będzie mógł również odpowiedzieć na pytania, czy potrzebujesz totalnej rewolucji w posiłkach, czy może wystarczą niewielkie korekty w sposobie odżywiania się, aby Twoja dieta była pełnowartościowa.

Jeśli już na samym początku nie będziesz miał ochoty na przygotowanie takich notatek, to może i warto zrezygnować z dalszej porady dietetycznej – w końcu późniejsza praca nad sobą to dużo bardziej wymagające zadanie. Prawdopodobnie potrzebujesz jeszcze trochę czasu, aby być wystarczająco zdeterminowaną i zmotywowaną osobą do wprowadzenia zmian.

Krok drugi: ważenie, mierzenie, analiza

Już przed pierwszą wizytą warto zdawać sobie sprawę z tego, że dietetyk dokona analizy składu ciała. Gabinety dietetyków wyposażone są w specjalistyczne wagi posiadające elektrody, przez które przepuszczany jest prąd o niewielkim natężeniu. Choć nie brzmi to bezpiecznie, to spokojnie, wszystko będzie pod kontrolą i nie ma żadnego zagrożenia. Przechodzący przez ciało prąd dokonuje analizy składu ciała. W miejscach, w których znajduje się tkanka tłuszczowa prąd napotka opór, a maszyna zwana analizatorem składu ciała za pomocą skomplikowanych wzorów matematycznych obliczy procentowy skład masy ciała – ile znajduje się wody w ciele, ile tkanki tłuszczowej, a ile mamy mięśni. Podczas spotkania z dietetykiem poznasz interpretację swoich wyników oraz dowiesz się, jak przekładają się one na Twoją kondycję fizyczną. Na potrzeby tych pomiarów warto jest zrezygnować z picia alkoholu w dniu wizyty, a na dwanaście godzin przed spotkaniem pacjent nie powinien wykonywać aktywności fizycznej. Na wizycie dietetyk dokona także ważenia, zmierzy wszelkie obwody (talię, biodra uda), a zebrane wyniki pozwolą jeszcze na dokładniejsze kontrolowanie zleconych działań dietetycznych. Przed pierwszą wizytą warto jest jeszcze wykonać badania krwi oraz przygotować listę aktualnie przyjmowanych ziół, leków i suplementów.

Krok trzeci: od ogółu do szczegółu

Pierwsza wizyta u dietetyka należy do tych dłuższych. Podczas niej dietetyk przeprowadzi szczegółowy wywiad, pytając o najdrobniejsze szczegóły: o której wstajesz, o której chodzisz spać, czy masz siedzącą pracę, czy uprawiasz aktywność fizyczną. Z pewnością dokona również tzw. wywiadu żywieniowego prosząc Cię o podanie takich informacji jak: co lubisz jeść, a za czym nie przepadasz, o jakiej porze dnia spożywasz śniadanie, obiad i kolację. Zebrane w ten sposób informacje pozwolą na spersonalizowanie Twojej diety. Jeśli przepadasz za frytkami, to może zamiast tych smażonych na tłuszczu będziesz chętnie sięgał po te przygotowane w piekarniku z buraków czy batatów.

Pierwsza wizyta u dietetyka to również zebranie informacji na temat naszego zdrowia, alergii pokarmowych, przebytych chorób, a nawet schorzeń, na które cierpi nasza najbliższa rodzina. Dietetyk może wydawać się detektywem, który będzie chciał wytropić złe nawyki, poznać każdy szczegół jadłospisu oraz przyzwyczajenia żywieniowe. Oczywiście nie powinno zabraknąć przyjaznej atmosfery, a Ty nie zapomnij, że to wszystko dla Twojego dobra. Tak szczegółowa rozmowa służy bowiem poznaniu Twoich nawyków żywieniowych. Dopiero wtedy dietetyk będzie wiedział, co może Ci zaproponować, aby przyszła dieta była skrojona na Twoją miarę.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka

Przeciętny koszt wizyty u dietetyka to 145 zł (wizyta wstępna) oraz 80 zł (wizyta kontrolna). Koszt ten zależy oczywiście od lokalizacji usługi, od popularności specjalisty, czy od tego, ile będzie trwała dana dieta (czy będzie to indywidualna dieta trwająca tydzień, czy może 2-tygodniowy jadłospis). Warto wspomnieć o tym, iż porady online są zazwyczaj o 25% tańsze, ale nie zawierają za to analizy masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, które są kluczowe dla dalszego postępowania.

Ceny usług dietetycznych

 • konsultacja wstępna – 145 zł (od 50 zł do 300 zł)
 • konsultacja kontrolna – 80 zł (od 50 zł do 200 zł)
 • jadłospis 7-dniowy – 140 zł (od 50 zł do 250 zł)
 • jadłospis 14-dniowy – 200 zł (od 120 zł do 400 zł)
 • porady via Skype / Online – 110 zł (od 40 zł do 240 zł)
 • pomiar ciała – 50 zł (od 15 zło do 130 zł)

Poniżej znajdziesz zestawienie cen wizyty u dietetyka w 20 miastach Polski:

MiastoCena wizyty
1Jelenia Góra150.00
2Lublin160.00
3Wrocław160.00
4Szczecin180.00
5Toruń160.00
6Zamość150.00
7Gorzów Wielkp.160.00
8Olsztyn160.00
9Łódź160.00
10Kraków160.00
11Olkusz140.00
12Zakopane180.00
13Warszawa160.00
14Opole160.00
15Przemyśl160.00
16Poznań160.00
17Suwałki140.00
18Słupsk150.00
19Katowice160.00
20Kielce160.00

Kiedy iść do dietetyka?

Nowy klient w gabinecie dietetyka pojawia się w przeważającej większości przypadków z powodu chęci utraty zbędnych kilogramów. Choć specjaliści wskazują, że jest to niezwykle istotny problem zdrowotny, to jednak można z dużą dozą prawdopodobieństwa podejrzewać, iż prawdziwą motywacją do takiej wizyty są względy fizyczne, a nie dbałość o własny organizm.

Cel wizyty u dietetyka:

 • utrata zbędnych kilogramów: 71%
 • dostosowanie jadłospisu do choroby: 16%
 • zdrowe odżywianie: 5%
 • chęć przybrania na wadze: 4%
 • dostosowanie diety do aktywności fizycznej: 3%
 • utrzymanie aktualnej wagi: 1%

Z powyższych danych wynika, że po poradę do dietetyka udajemy się przede wszystkim, kiedy chcemy schudnąć, ale nie wiemy, jak podejść do tego tematu. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem niemal zewsząd słyszymy o doniesieniach na temat nowej “diety cud” i o sprzecznych informacjach, co jest zdrowe, a co nie. Do jednych z zadań dietetyka należy systematyczne uaktualnianie swojej wiedzy o wyniki najnowszych badań, aby móc pomóc swoim klientom w ułożeniu odpowiedniego dla nich planu żywieniowego uwzględniającego wszelkie indywidualne potrzeby.

Rolą dietetyka jest również wsparcie w utrzymaniu diety. Jeśli bowiem masz z tym problem, prawdopodobnie wynika to z tego, że jadłospis nie być właściwie dopasowany. Wskazana przez specjalistę zrównoważona dieta pomoże Ci schudnąć, będzie dostosowana do Ciebie i do Twoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu nie będziesz odczuwać ochoty na podjadanie pomiędzy posiłkami, a wytrwanie do końca diety będzie znacznie łatwiejsze.

Do dietetyków udają się także osoby, które borykają się z efektem jojo, bądź które chcą go w przyszłości uniknąć. Rolą dietetyków nie jest bowiem wyłącznie zaplanowanie diety tak, by szybko i dużo schudnąć, ale także aby utrzymać wagę w fazie stabilizującej. Warto pamiętać o tym, że w walce o piękną sylwetkę liczy się przede wszystkim zmiana dotychczasowych nawyków, a nie osiągnięcie wymarzonej wagi.

I wreszcie do specjalisty powinna udać się osoba, która pomimo zdrowej, dobrze zbilansowanej diety oraz mimo regularnych ćwiczeń nie może schudnąć, a wręcz przybiera na wadze. Doświadczony praktyk bez problemu oceni, czy taki stan rzeczy nie wynika czasem z niezdiagnozowanych schorzeń. W razie potrzeby skieruje na potrzebne badanie, które pozwoli wykryć ewentualne choroby.

Dietetycy niemal zgodnym głosem podkreślają, że króluje obecnie dieta niskotłuszczowa – prawie połowa osób poszukuje właśnie takiego jadłospisu. Jakie inne diety są najchętniej wybierane:

 • Niskotłuszczowa: 46%
 • Cukrzycowa: 15%
 • Wegetariańska/Wegańska: 14%
 • Wysokoproteinowa: 13%
 • Bezglutenowa: 8%
 • Bezbiałkowa: 4%

Jak wybrać dobrego dietetyka?

Decyzja o spotkaniu z dietetykiem to dopiero krok w kierunku Twojego sukcesu. Warto pamiętać o tym, że specjalista specjaliście nie jest równy i zanim odwiedzimy jego gabinet, powinniśmy wiedzieć czym należy się kierować przy wyborze ten najlepszego dietetyka.

Oto kilka podpowiedzi:

Wykształcenie

Decydując się na wybór prawdziwego specjalisty, warto jest zwrócić uwagę na jego wykształcenie. Istnieje bowiem znacząca równica pomiędzy osobą, która ukończyła studia, a osobą którą skończyła kurs z zakresu dietetyki. Nie istnieją regulacje dotyczące tego zawodu, stąd wiele osób nadaje sobie taki tytuł. Jednak za dietetyków uważa się tych, którzy ukończyli studia wyższe na kierunkach Technologia żywienia lub Dietetyka.

Profesjonalizm

Profesjonalista powinien zlecić nam wykonanie stosownych badań i dopiero na podstawie wyników podjąć się ułożenia indywidualnego jadłospisu. Badania powinny zostać uzupełnione szczegółowym wywiadem na temat naszego zdrowia oraz naszych żywieniowych przyzwyczajeń.

Podejście do pacjenta i przepisy

Niezwykle ważne jest to, aby zarówno sama wizyta w gabinecie, jak i przygotowany dla nas jadłospis sprawił nam przyjemność. Tylko wtedy już na początku naszej drogi nie zniechęcimy się do nadchodzących zmian.

Opinie

Komentarze innych pacjentów często są bardzo pomocne przy wyborze najlepszego specjalisty z zakresu dietetyki. Nie rezygnuj z nich, bowiem stanowią ważną wskazówkę, czy warto udać się do gabinetu dietetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *