Jak wygląda i ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Data ostatniej aktualizacji: 12 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Jeśli nie widzisz pożądanych rezultatów, czas skonsultować się z dietetykiem. Nie jest to jedyny przypadek, w którym dietetyk może okazać się przydatny.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Krok pierwszy: przygotuj dzienniczek żywieniowy

Na pierwszą wizytę warto przynieść ze sobą spisany trzydniowy jadłospis. Dzięki temu dietetyk będzie mógł ocenić naszą dotychczasową dietę. Ważne jest również, aby wiedzieć, od jakiego poziomu rozpoczniemy swoją podróż z dietetykiem. Można też zadać specjaliście pytania o to, czy wymagamy całkowitej zmiany posiłków, czy wystarczy wprowadzić drobne zmiany w nawykach żywieniowych, aby nasza dieta była kompletna.

Może się zdarzyć, że nie będziesz miał ochoty na pisanie takich uwag od samego początku. Lepiej pominąć wszelkie dalsze porady dietetyczne. W końcu później o wiele trudniej jest pracować nad sobą. Minie trochę czasu, zanim poczujesz się zmotywowany i wystarczająco zdeterminowany do wprowadzenia pozytywnych zmian.

Krok drugi: ważenie, mierzenie, analiza

Przed pierwszą wizytą warto wiedzieć, że skład Twojego ciała będzie analizowany przez dietetyka. Dietetycy dysponują specjalnymi wagami z elektrodami, które pozwalają na przepuszczanie niewielkiego prądu. Choć może się to wydawać niebezpieczne, jest to bezpieczne i pewne. Skład ciała jest analizowany za pomocą prądu, który przez nie przepływa. W miejscach, w których znajduje się tkanka tłuszczowa, prąd napotka opór. Urządzenie zwane „analizatorem składu ciała” obliczy procentowy skład ciała. Obliczona zostanie ilość wody, tkanki tłuszczowej i mięśni. Spotkanie z dietetykiem pomoże zinterpretować wyniki i określić ich związek ze stanem zdrowia. Najlepiej jest unikać spożywania alkoholu w dniu wizyty i nie ćwiczyć przez 12 godzin przed nią. Podczas wizyty dietetyk zważy Cię i zmierzy obwód (talii, bioder i ud). Zebrane dane pozwolą Ci jeszcze lepiej kontrolować dietę. Zaleca się, aby przed pierwszą wizytą wykonać badania krwi. Należy również sporządzić listę wszystkich aktualnie przyjmowanych leków i ziół.

Krok trzeci: od ogółu do szczegółu

Jedną z najdłuższych wizyt z dietetykiem będzie ta pierwsza. Pierwsza wizyta u dietetyka jest najdłuższa. Obejmie ona szczegółowy wywiad, w którym pacjent zostanie zapytany o swój codzienny rytm życia, np. o to, kiedy się budzi i o której kładzie spać, jak spędza czas w pracy oraz czy jest aktywny czy prowadzi siedzący tryb życia. Dietetyk przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący diety. Będzie on zawierał informacje o preferencjach żywieniowych, ograniczeniach dietetycznych oraz o tym, kiedy jesz śniadanie, obiad i kolację. Te informacje pomogą nam spersonalizować Twoją dietę. Być może wolisz frytki od tych smażonych w oleju. Zamiast nich możesz wybrać pieczone w piekarniku frytki z buraków lub batatów.

Pierwsza wizyta u dietetyka obejmuje zebranie informacji o stanie zdrowia, alergiach pokarmowych i chorobach, na które może chorować Ty lub ktoś z Twojej najbliższej rodziny. Dietetyk może wydawać się detektywem, który wyszukuje złe nawyki żywieniowe i poznaje każdy aspekt twojej diety. Rozmowa powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze i należy pamiętać, że ma ona służyć Twojemu dobru. Rozmowa jest konieczna, aby poznać Twoje nawyki żywieniowe. Tylko wtedy dietetyk będzie wiedział, co zalecić, tak aby Twoja przyszła dieta była dostosowana do Twoich potrzeb.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka

Wizyta z dietetykiem kosztuje 145 zł za wizytę wstępną i 80 zł za wizytę kontrolną. Koszt wizyty u dietetyka zależy od miejsca, w którym się znajduje, popularności specjalisty oraz czasu trwania diety (czy jest to dieta na tydzień, czy na dwa tygodnie). Porady online są zazwyczaj o 25% tańsze niż usługi tradycyjne, ale nie obejmują analizy tkanki tłuszczowej i masy ciała, które są niezbędne do dalszego postępowania.

Ceny usług dietetycznych

 • Konsultacja wstępna – 145 zł (od 50 zł do 300 zł)
 • Konsultacja uzupełniająca – 80 zł (od 50 zł do 200 zł)
 • Menu 7-dniowe – 140 zł (od 50 zł do 250 zł).
 • Menu 14-dniowe – 200 zł (od 120 zł do 400 zł).
 • Konsultacje przez Skype / Online – 110 zł (od 40 zł do 240 zł).
 • Pomiary ciała – 50 zł (od 15 zł do 130 zł).

Oto zestawienie cen za wizytę u dietetyka w 20 miastach Polski:

Miasto Cena wizyty
1 Jelenia Góra 150.00
2 Lublin 160.00
3 Wrocław 160.00
4 Szczecin 180.00
5 Toruń 160.00
6 Zamość 150.00
7 Gorzów Wielkp. 160.00
8 Olsztyn 160.00
9 Łódź 160.00
10 Kraków 160.00
11 Olkusz 140.00
12 Zakopane 180.00
13 Warszawa 160.00
14 Opole 160.00
15 Przemyśl 160.00
16 Poznań 160.00
17 Suwałki 140.00
18 Słupsk 150.00
19 Katowice 160.00
20 Kielce 160.00

Kiedy iść do dietetyka?

Nowy klient w gabinecie dietetyka najprawdopodobniej motywowany jest chęcią utraty wagi. Choć może to być poważny problem zdrowotny, specjaliści mogą powiedzieć, że można ustalić, iż motywem wizyty nie jest troska o własne ciało, lecz względy fizyczne.

Cel wizyty u dietetyka:

 • Utrata wag
 • Dostosowanie jadłospisu do choroby
 • Zdrowe odżywianie
 • Chęć schudnięcia
 • Chęć zwiększenia wagi swojego ciała
 • Dostosowanie swojej diety do aktualnej aktywności fizycznej
 • Utrzymanie obecnej wagi

Dane te pokazują, że większość osób szuka porady u dietetyka, gdy chce schudnąć. Nie jesteśmy jednak pewni, jak podejść do tego tematu. Nie jest to zaskakujące, ponieważ ciągle słyszymy o „cudownych dietach” lub sprzecznych informacjach na temat tego, co jest zdrowe, a co niezdrowe. Zadaniem dietetyka jest śledzenie na bieżąco nowych badań, dzięki czemu może on pomóc klientom w opracowaniu planu żywieniowego, który spełni ich wszystkie potrzeby.

Dietetyk ma za zadanie pomóc pacjentowi w utrzymaniu zdrowej diety. Może to być spowodowane tym, że dieta nie jest odpowiednio dobrana. Specjalista może pomóc Ci schudnąć, proponując zbilansowaną dietę dostosowaną do Twoich potrzeb. Dzięki temu pacjent będzie odczuwał mniejszy głód i będzie kontynuował dietę.

Osoby, które cierpią z powodu efektu jojo lub chcą mu zapobiec w przyszłości, często odwiedzają dietetyków. Zadaniem dietetyka jest pomoc w szybkiej utracie wagi, a także w utrzymaniu jej podczas stabilizacji. Pamiętajmy, że celem uzyskania pięknej sylwetki nie jest schudnięcie, ale zmiana dotychczasowych nawyków.

Wreszcie, każdy, kto mimo stosowania zdrowej diety i regularnych ćwiczeń nie może schudnąć lub nawet przybrać na wadze, powinien skonsultować się ze specjalistą. Wykwalifikowany lekarz może szybko ustalić, czy jest to spowodowane niezdiagnozowanymi schorzeniami. Może on skierować pacjenta na badania, które potwierdzą diagnozę.

Niemal wszyscy dietetycy zgadzają się, że obecnie króluje dieta niskotłuszczowa. W rzeczywistości prawie połowa ludzi chce stosować dietę niskotłuszczową. Jakie inne diety są najbardziej popularne?

 • Niskotłuszczowa: 46%
 • Cukrzycowa: 15%
 • Wegetariańska/wegańska: 14%
 • Wysokobiałkowa: 13%
 • Bezglutenowe: 8%
 • Bezbiałkowe: 4%

Jak wybrać dobrego dietetyka?

Podjęcie decyzji o spotkaniu z dietetykiem wymaga tylko jednego kroku. Pamiętaj, że specjalista specjaliście nie równy. Zanim odwiedzisz jego gabinet, warto poznać czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dietetyka.

Oto kilka wskazówek:

Wykształcenie

Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na wykształcenie potencjalnego specjalisty. Ważne jest, aby odróżnić osobę, która ukończyła studia wyższe od osoby, która ukończyła kurs dietetyki. Zawód ten nie jest regulowany, dlatego wiele osób decyduje się na nadanie sobie tego tytułu. Dietetycy to osoby, które ukończyły studia z zakresu technologii żywienia, dietetyki lub obu tych dziedzin.

Profesjonalizm

Profesjonaliści powinni zlecić nam wykonanie niezbędnych badań, a następnie dopiero na podstawie ich wyników ułożyć indywidualny jadłospis. Wraz z badaniami powinien być przeprowadzony szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia i nawyków żywieniowych.

Podejście do pacjenta i przepisy

Bardzo ważne jest, abyśmy czerpali przyjemność zarówno z wizyty w gabinecie lekarskim, jak i z przygotowanego dla nas posiłku. Będziemy mogli cieszyć się podróżą i nie czuć się zniechęceni czekającymi nas zmianami.

Opinie

W wyborze odpowiedniego specjalisty z zakresu dietetyki często pomocne są komentarze innych pacjentów. Komentarze te są doskonałym wyznacznikiem tego, czy warto wybrać się do dietetyka, czy też nie.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Jak wygląda i ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Jak wygląda i ile kosztuje wizyta u dietetyka?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze