Psychodietetyk kto to taki i kiedy należy skorzystać z jego pomocy?

Psychodietetyka oferuje pomoc z obszaru odchudzania i prawidłowego odżywiania. Psychodietetyk przeprowadzi pacjenta przez proces zmian i zmniejszy dyskomfort z nim związany.

Jak wygląda wizyta u psychodietetyka

W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, iż wizyta u psychodietetyka przypomina wizytę w gabinecie psychologa. Psychodietetyka to bowiem dziedzina, która łączy wiedzę medyczną dotyczącą stosowania diet z wiedzą psychologiczną. Stąd zadaniem psychodietetyka nie jest jedynie sformułowanie najwłaściwszych zaleceń dotyczących przyszłej diety, ale w równym stopniu jest to pomoc we wdrażaniu nowych nawyków żywieniowych. W psychodietetyce nie chodzi bowiem jedynie o to, aby pomóc schudnąć, ale o to jak zrobić to skutecznie. Wizyta w gabinecie psychodietetyka może wydawać się wielu osobom w pewnym stopniu niekomfortowa. Nie ma przecież nic przyjemnego z opowiadania nieznanej wcześniej osobie o naszych żywieniowych grzeszkach. Należy jednak pamiętać, iż spotkanie u psychodietetyka ma na celu pomoc, a nie stawianie nas w kłopotliwej sytuacji.

Specjalista powinien zadawać odpowiednie pytania i uważnie słuchać wypowiedzi swojego pacjenta. Terapeuta zapoznaje się z dotychczasowym przebiegiem sposobów odchudzania (jeśli w ogóle próby były podejmowane) oraz analizuje ich wyniki (spadek wagi, a następnie ponowny wzrost). Tak przeprowadzana rozmowa ma na celu ujawnienie sytuacji, w których dochodzi do problemu z utrzymaniem stosownej wagi, albo do zaburzeń odżywiania się. Ponadto psychodietetyk analizując nawyki żywieniowe chce ustalić, co wywołuje ich niekorzystną zmianę. Spotkanie z psychodietetykiem pozwala poznać głębsze i prawdziwe przyczyny problemów żywieniowych oraz znaleźć dla nich rozwiązanie.

Psychodietetykowi nie brakuje szerokiej wiedzy z zakresu dietetyki, co pozwala mu na przygotowanie indywidualnego programu żywieniowego. Natomiast wiedza z zakresu medycyny umożliwia ustalenie, z jakimi dolegliwościami boryka się pacjent oraz pozwala stwierdzić, czy problemy te nie są przypadkiem natury somatycznej (np. wywołanych nieprawidłową pracą układu hormonalnego). Wszelkie te umiejętności oraz niezwykle szeroka wiedza, najczęściej poparta doświadczeniem pozwalają, aby psychodietetyk pomógł swojemu pacjentowi w sposób kompletny, lecząc nie tylko objawy pewnych zaburzeń odżywiania, ale przede wszystkim ich przyczyny,

Psychodietetyk pomaga także zrozumieć pacjentowi emocjonalne przyczyny problemów żywieniowych, które skutkują pojawieniem się problemów odżywiania. Dodatkowo służy pomocą w znalezieniu najodpowiedniejszej metody, aby utrzymać odpowiednią wagę oraz doprowadzając do zmiany nawyków żywieniowych pomaga zachować właściwą wagę własnego ciała. Nie można pominąć również motywacji i siły, jaką daje spotkanie u psychodietetyka. Z pewnością zaproponuje on także sposoby radzenia sobie w sytuacjach, kiedy odczuwamy brak silnej woli, aby wytrwać w swoich żywieniowych postanowieniach. Dietetyka i psychodietetyka różnią się tym, że celem psychodietetyka nie jest jedynie osiągnięcie zmian w zakresie diety, nawyków żywieniowych czy redukcji masy ciała, ale również osiągnięcie równowagi w pozostałych sferach życia i codziennego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku, kiedy zaburzenia odżywiania realnie zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta (anoreksja, bulimia, czy chorobliwa otyłość), powinno udać się na spotkanie z lekarzem psychiatrą.

Na co należy się przygotować idąc na wizytę do psychodietetyka? Z pewnością na to, że nie będzie łatwo i że samo uczestnictwo w spotkaniach nie rozwiąże naszych problemów. Psychodietetyk nie posiada bowiem czarodziejskiej różdżki, dzięki której zniknął wszystkie trudności. Z pewnością warto przygotować się na to, że pewnie już podczas pierwszej sesji odkryjemy pokłady trudnych emocji i sytuacje, którymi pewnie nie chcielibyśmy się dzielić z innymi osobami. Psychodietetyk jest bowiem zdania, że otyłość czy nadwaga to nie problem, lecz skutek problemu. Należy się wreszcie przygotować na to, że zmiany są procesem długotrwałym i że porażki wpisane są w ten proces. Pamiętajmy jednak, że zmiana to proces, dzięki któremu porażki stopniowo będą się zmniejszać na rzecz sukcesów. A psychodietetyk to właściwsza osoba, która przeprowadzi przez cały ten proces.

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyk pomaga, kiedy ponosisz klęski związane ze zmianą swojego stylu życia i jedzenia. Spotkania z terapeutą mogą mieć formę terapii krótkoterminowej (10-15 sesji) lub systematycznych spotkań, których celem jest:

  • wsparcie w procesie zmiany, pomoc w wypracowaniu odpowiedniego nastawienia
  • pokonanie kryzysów wynikających z braku spadku wagi, utrzymywania się, bądź wzrostu
  • praca nad emocjami i przekonaniami (docierania do emocji, których substytutem może być jedzenie)
  • zapobieganie napadom głodu
  • praca nad relacjami społecznymi, nad asertywnymi zachowaniami, nad relacjami z bliskimi
  • pomoc z odnalezieniu pokładów siły, które pomogą zmienić nawyki żywieniowe
  • wsparcie w utrzymaniu nowego, zdrowego stylu życia

Kiedy udać się na wizytę do psychodietetyka?

Choć decyzja o spotkaniu z psychodietetykiem to kwestia indywidualnej potrzeby, to z pewnością z takim spotkaniem nie powinny czekać osoby:

  • mające za sobą wiele prób w odchudzaniu się przy zastosowaniu różnych diet
  • zmagające się z nadwagą, otyłością, ale i osoby z prawidłową masą ciał lub z niedowagą
  • mające problem ze zmianą nieprawidłowych nawyków żywieniowych
  • pragnące zmiany sposobu odżywiania się, ale nie dysponujące wystarczającą wiedzą, motywacją, czy nie mające wsparcia
  • chcące zmiany wyglądu swojego ciała
  • mające trudności z powstrzymaniem się przed “zajadaniem” stresu, którym brakuje umiejętności radzenia sobie z napięciem psychicznym i emocjami
  • cierpiące na zaburzenia odżywiania

Jeśli identyfikujesz się z jednym z powyższych problemów, może warto skorzystać z wizyty u psychodietetyka. Jaki jest jednak koszt takiego spotkania?

Ile kosztuje wizyta u psychodietetyka?

Na ostateczny koszt spotkania z psychodietykiem wpływa wiele czynników, są to mi.in.:

  • popularność specjalisty
  • lokalizacja gabinetu
  • kompleksowość usługi
  • ilość spotkań

Przykładowa konsultacja w gabinecie w dużym mieście, to koszt ok. 150 zł. Za tę cenę możemy oczekiwać wizyty kontrolnej lub spotkania z elementami dialogu motywacyjnego, omówienia sposobu odżywania wraz z analizą składu naszego ciała. Trochę więcej zapłacimy już za przygotowanie indywidualnego, dopasowanego do potrzeb pacjenta jadłospisu wraz z zaleceniami żywieniowymi. Wizyty via internet są nieco tańsze, jednak niemożliwym jest wykonanie choćby analizy składu ciała, która stanowi niezwykle istotny element w dalszym postępowaniu.

Można skorzystać także w oferowanych przez psychodietetyków pakietów. Ich cena zależy od ilości i częstotliwości oferowanych usług, np.:

  • pakiet za ok. 300 zł: koszt pierwszej wizyty wraz z omówieniem zaleceń żywieniowych, przygotowanie indywidualnej diety, sporządzenie rozszerzonych zaleceń dotyczących odżywiania opartych na najnowszych badaniach z psychodietetyki, szczegółowa analiza składu ciała, bezpłatna analiza składu masy ciała dziecka, bądź partnera
  • pakiet za ok. 500 zł: zalecany jest dla osób z trudnościami w sferze emocjonalnej, w cenie znajdują się 3 sesje terapeutyczne, zlecenie terapeutycznych zadań do wykonania w domu, gwarancja regularnych terminów spotkań dopasowanych do potrzeb pacjenta
  • pakiet za ok. 700 zł: dla osób borykających się z trudnościami emocjonalnymi, w cenie jest 5 spotkań, terapeutyczne zadania domowe, gwarancja systematycznych terminów sesji dopasowanych do pacjenta

Psycholog ze specjalizacją psychodietetyczną, czy dietetyk ze specjalizacją psychodietetyczną?

Wbrew pozorom kompetencje obu specjalistów różnią się od siebie:

  • psycholog ze specjalizacją psychodietetyczną: ten specjalista pomoże osobom, które mimo posiadanej wiedzy dietetycznej, wciąż ponoszą porażki we wprowadzeniu trwałej zmiany i stylu odżywiania, albo które pomimo schudnięcia stopniowo powracają do wyższej wagi. Tacy specjaliści posiadają wiedzę z zakresu psychopatologii, dzięki której są w stanie zdiagnozować, a później pracować z osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (np. bulimia, anoreksja, napadowe objadania się) czy z innymi współistniejącymi zaburzeniami nastroju (np. depresja, mania), czy z zaburzeniami osobowości.
  • dietetyk ze specjalizacją psychodietetyczną: pomaga on osobom, które dotyka problem nadwagi i inne fizjologiczne choroby, które wymagają wprowadzenia nowych i realnych nawyków żywieniowych w z celu poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Temu specjaliście z pewnością nie brakuje wiedzy z zakresu norm żywieniowych i zaleceń dotyczących odżywiania się w przypadku różnego rodzaju chorób (np. zaburzenia lipidowe, alergie, miażdżyca, celiakia, dna moczanowa).

Często dzieje się tak, iż osoby szukające wsparcia w obszarze psychodietetyki korzystają jednocześnie z pomocy dietetyków i/lub psychologów. Taka forma pomocy jest często wybierana przez pacjentów, bowiem wiedza 2 różnych specjalistów pozwala jeszcze skuteczniej uporać się z samym problem pod różnymi aspektami.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Psychodietetyk kto to taki i kiedy należy skorzystać z jego pomocy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Psychodietetyk kto to taki i kiedy należy skorzystać z jego pomocy?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze