Dlaczego warto schudnąć? Poznaj korzyści z odchudzania!

Data ostatniej aktualizacji: 21 listopada 2024

Autor: Michał Adamczyk

Nadwaga i otyłość to jedne z najpowszechniejszych defektów wynikających z niezdrowego stylu życia. Skala tego zjawiska jest ogromna. Według Światowej Organizacji Zdrowia mamy do czynienia z epidemią. W 2022 roku, ilość osób otyłych na świecie może przekroczyć nawet 25%.

Większość ludzi podejmujących trudy odchudzania ma świadomość tego jakie korzyści niesie za sobą realizacja treningu, stosowanie diety czy suplementów. Część jednak nadal poszukuje odpowiedzi na pytanie fundamentalne dla naszej motywacji, a mianowicie: „Dlaczego warto schudnąć?”.

Dlaczego warto  się odchudzać?

Poszukujesz motywacji do odchudzania? Poznaj korzyści, które sprawią, że będziesz gotowa/y podjąć trudy tego wyzwania jeszcze dziś!

  • Zwiększenie długości życia
    Według naukowców z uniwersytetu McGill w Kanadzie, zależność między otyłością, a długością życia jest ogromna. Wnikliwe badania dowiodły, że nadwaga i otyłość nie tylko utrudnia nam życie i wpływa na jego jakość. Może je również znacząco skrócić, nawet o 8 lat!
  • Poprawa samopoczucia
    To jak się prezentujemy fizycznie ma wielki wpływ na naszą ogólną, życiową satysfakcję. Zgrabna sylwetka jest jednym z czynników, które determinuje nasze zadowolenie. To rzecz jasna przekłada się na nasze zdrowie psychiczne i minimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych.
  • Poprawa wydolności i wytrzymałości organizmu
    Nadmiar tkanki tłuszczowej ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu. Dzięki zrzuceniu „balastu” możemy czerpać większą satysfakcję z uprawianego sportu, podnosić nasze zdolności oraz osiągać lepsze wyniki.
  • Zwiększasz możliwość poznania wymarzonej drugiej połówki
    Choć wiele osób twierdzi, że „wygląd nie ma znaczenia” to eksperci i badacze przekonują, że szansa na znalezienie atrakcyjnej partnerki lub atrakcyjnego partnera zwiększa się wraz z podniesieniem naszej atrakcyjności.
  • Zaakceptujesz siebie
    Osoby otyłe bardzo często nie akceptują siebie. Nie lubią przeglądać się w lustrze, unikają oglądania własnych zdjęć. Ich poczucie wstydu sprawia, że wręcz „nie lubią siebie”, co wpływa na ich życiową satysfakcję, humor i samopoczucie.
  • Wyeliminujesz inne defekty urody
    „Boczki”, grube uda czy zbyt duży brzuch to niejedyne defekty urody, które pojawiają się u osób otyłych. Na skutek występowania nadwagi i otyłości wzrasta ryzyko występowania także wszelakich defektów skóry, tj. trądziku, cellulitu, rozstępów itp.
  • Korzyści finansowe
    Osoby otyłe znacznie więcej pieniędzy wydają na leki i kosmetyki. Schudnij i potraktuj zdrowie swojego organizmu jako „lokatę oszczędnościową”.

Do jakich chorób prowadzi nadwaga i otyłość?

Poprawa urody, zwiększenie pewności siebie czy oszczędność pieniędzy to niewiele w porównaniu do korzyści zdrowotnych. Wszak, nadwaga i otyłość mogą przyczyniać się do wielu jednostek chorobowych.

Konsekwencje wynikające z zaniechania leczenia nadwagi i otyłości mogą być bardzo poważne. Dowiedz się jakie korzyści dla zdrowia niesie za sobą odchudzanie.

  • Zaburzenia psychosocjologiczne
    Nadmiar tkanki tłuszczowej negatywnie odbija się na naszym poczuciu własnej wartości. Nierzadko skala zjawiska jest na tyle duża, że pojawiają się stany lękowe, które finalnie doprowadzają do silnych zaburzeń depresyjnych.
  • Nowotwory
    Według badań, liczba zgonów wywołanych przez nowotwory jest znacznie większa u osób, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Częściowo wynika to z faktu, iż nadmiar masy ciała skutkuje powstawaniem nowych komórek. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia komórek nieprawidłowych.U otyłych mężczyzn najczęściej diagnozuje się choroby jelita grubego oraz gruczołu krokowego. Natomiast otyłe Panie borykają się z rakiem piersi, szyjki macicy, jajników i pęcherza żółciowego.
  • Nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia
    Badania potwierdzają: otyłość i nadwaga to dwie przypadłości, które mają ogromny wpływ na pracę całego układu krążenia. Najczęściej występującymi defektami są: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna, migotanie przedsionków, zmiany miażdżycowe.
  • Cukrzyca typu II
    Ryzyko zgonu z powodu cukrzycy typu II wzrasta wraz z ilością zbędnych kilogramów. Obniżenie masy ciała o 10 kilogramów sprawia, że ryzyko śmierci z powodu cukrzycy maleje o nawet kilkadziesiąt procent.
  • Problemy ze stawami
    Co oczywiste, otyłość doprowadza do problemów z układem ruchowym. Charakterystycznymi objawami są zwyrodnienia stawów oraz znaczne ograniczenie zdolności ruchowych.
  • Bezdech senny
    Otyłość ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Odkładająca się tkanka tłuszczowa może doprowadzić do wystąpienia epizodycznych przerw w oddychaniu (obturacyjny bezdech senny). Więcej o tej przypadłości przeczytasz w artykule poświęconemu chrapaniu.

Korzyści, a motywacja do odchudzania

Świadomość korzyści wynikających z odchudzania jest kluczowa do podjęcia działania. To jednak nie jest gwarancją odniesienia sukcesu. Owszem, pierwszy krok jest istotny, ale często bywa tak, że stan gotowości do działania utrzymuje się zaledwie przez kilka dni.

Wiele osób bardzo szybko rezygnuje wyszukując rozmaite wymówki. Nie jesteśmy zadowoleni z osiąganych rezultatów i po prostu „odpuszczamy”. Co zrobić, by do tego nie dopuścić? Jak wyeliminować wszelkie wymówki?

Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Procesy motywacyjne są bowiem zależne od szeregu różnych czynników, o które bezwzględnie należy zadbać.

  1. CEL
    W pierwszej kolejności należy ustalić cel. Istotne jest to, aby był szczegółowy. Zawierał takie informacje jak: ilość zrzuconych kilogramów, czas odchudzania, stosowane metody.
  2. PLAN
    Zadbaj o to, by Twój plan był przejrzysty i miał odpowiednią intensywność. Pamiętaj jednak, by na wstępie ilość założeń nie była zbyt duża, gdyż może to przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego.
  3. PRZEGLĄDY
    Raz w tygodniu realizuj przegląd planu działania. Usprawniaj, zwiększaj intensywność treningową, wprowadzaj korekty. Spraw, by Twój plan był możliwie przyjemny i efektywny.
  4. NAGRODY
    Za dobrze wykonaną pracę nagradzaj siebie. Poza oczywistym efektem „lepszego JA” zadbaj o pomniejsze, cotygodniowe i comiesięczne gratyfikacje. Może to być np. wyjście do kina, zakup sukienki czy impreza.
  5. MONITORING EFEKTÓW
    Nic tak nie motywuje jak świadomość, że to co robimy jest skuteczne. Powiedz „sprawdzam” raz na 2-4 tygodnie i zobacz jaki poczyniłaś/eś progres. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt często wchodzenie na wagę może sprawić, że efekty nie będą zadowalające.
  6. WIZUALIZACJA
    Każdego dnia (najlepiej w godzinach porannych) poświeć chwilę na wizualizację własnych efektów. Dzięki temu, „odświeżysz” motywację i przypomnisz sobie „po co chcę schudnąć”. Możesz również wrócić do tego akapitu w tym artykule „Dlaczego warto się odchudzać”?

Potrzebujesz motywacji do odchudzania? Sprawdź naszą publikację:

→ Motywacja do ćwiczeń

Znajdziesz tam między innymi – motywacyjne filmy (metamorfozy innych osób), inspirujące cytaty oraz opis najczęstszych przyczyn braku motywacji.

Najlepsze suplementy na odchudzanie:

Zdrowy tryb życia

Procesy redukcyjne mogą przyjmować różny charakter. Z jednej strony – „głodówki” i ostry trening, z drugiej zbilansowana dieta redukcyjna i spersonalizowane ćwiczenia. Oba rozwiązania pozwalają schudnąć, ale tylko jedno z nich można uznać za właściwe.

Aby móc mówić o zdrowym trybie życia, musimy zadbać o to, by nasza dieta była pełnowartościowa i zbilansowana. Wszakże, jeśli nie dostarczymy do organizmu wszelkich niezbędnych wartości odżywczych – proces redukcyjny może okazać się niebezpieczny dla naszego organizmu. Z tego też względu, bezwzględnie przestrzegamy przed stosowaniem jakichkolwiek rozwiązań o charakterze głodówkowym.

Istotnymi elementami zdrowego trybu życia są również:

  • regularny rytm dobowy
  • relaks (eliminacja czynników stresogennych)
  • zmiana nastawienia psychicznego

Zdrowy tryb życia ma ogromny wpływ na poziom naszej motywacji. Wszak, bezpośrednio oddziałuje na nasze samopoczucie, które wpływa na chęć do działania.

Z tego też względu, podejmując trudy odchudzania warto również zadbać o inne elementy. Z całą pewnością wpłyną one na trudność odchudzania. Im lepsza kondycja organizmu, tym lepiej możemy znosić trudy treningu redukcyjnego oraz diety.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Dlaczego warto schudnąć? Poznaj korzyści z odchudzania!

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Dlaczego warto schudnąć? Poznaj korzyści z odchudzania!

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze