Chrom na odchudzanie. Jak działa i jakie daje efekty?

Data ostatniej aktualizacji: 21 listopada 2024

Autor: Michał Adamczyk

Chrom odkryto dość dawno (w 1797 roku), ale dopiero badania przeprowadzone w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku pokazały, że chrom w organizmie człowieka jest niezwykle istotnym pierwiastkiem śladowym, biorącym udział w wielu procesach. I od tego czasu nie ustaje zachwyt nad nim zachwyt. I słusznie! Bo pomaga w walce z cukrzycą, miażdżycą i otyłością – chorobami, które dotykają nas coraz częściej. A choć nasz organizm potrzebuje niewiele chromu (wystarczy 0,05 mg dziennie), to zaledwie co trzeci Polak ma pod dostatkiem tego pierwiastka.

Niedobór chromu – jak rozpoznać?

Jak poznać, że cierpisz na niedobór chromu? Raczej nie wykonuje się żadnych testów czy badań, w których można dokonać pomiaru stężenia chromu w organizmie. Można jednak samemu wywnioskować, czy mamy go w dostatecznej ilości.

Masz wahania nastroju, bóle głowy, miewasz trudności z koncentracją, odczuwasz niezrozumiałe zmęczenie, czasem rozdrażnienie, często biegasz do toalety? Jeśli odpowiedziałeś na część z tych pytań twierdząco, prawdopodobnie brakuje ci chromu. Ponadto niedobór tego pierwiastka może objawiać się zwiększeniem apetytu na coś słodkiego. Co z kolei przy jednoczesnym spożywaniu dużej ilości cukrów prostych sprawia, że chrom z organizmu jest wydalany. Ponadto u osób z obniżonym chromem wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy i miażdżycy.

Pamiętaj jednak, że chrom to pierwiastek specyficzny. Zarówno jego niedobór, ale i nadmiar jest szkodliwy dla organizmu. Dlatego warto wybierać tylko najlepsze suplementy z chromem. Pozwoli to uniknąć przedawkowania tego pierwiastka śladowego. W razie wątpliwości możesz również skonsultować się z lekarzem.

Odpowiedź na pytanie, czy chrom jest pomocny w walce ze zbędnymi kilogramami, dla wielu jest oczywista – tak. Wiele osób odchudzających się i stosujących suplementy diety z chromem, z zadowoleniem mówi o pozbyciu się nadwagi. Część osób oświadcza, że stosowanie chromu nie przyniosło wystarczających efektów. Choć wyniki badań nad zastosowaniem chromu nie są jednoznaczne, to jednak większa ich część potwierdziła, że niedobór chromu w organizmie wpływa negatywnie na proces odchudzania.

Wiele testów wskazało nawet na to, iż suplementy diety z chromem ułatwiają i przyspieszają odchudzanie. Należy oczywiście pamiętać o tym, że same tabletki zawierające ten pierwiastek nie rozwiążą problemu otyłości czy nadwagi. Natomiast przyjmowanie tabletek z zawartością chromu jest pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami, jeśli towarzyszyć mu będzie dobrze zbilansowana dieta poparta aktywnością fizyczną.

A co na to badania naukowe? Na grupie kobiet cierpiących na zespół napadowego objadania się (BED, ang. binge eating disorder) przeprowadzono badania. Informacje, jakie uzyskano brzmią pozytywnie. Wykazały bowiem, że chrom nieco obniżył ich poziom glukozy oraz częstotliwość napadów obżarstwa. Potwierdza się zatem opinia, iż chcąc odchudzić nasze ciało nie warto rezygnować z suplementacji chromem. Wato jedynie zwrócić uwagę, aby dawki chromu były prawidłowo dobrane.

Dlaczego chrom na odchudzanie:

  • Ponieważ pomaga obyć się bez słodyczy.

Z pewnością znasz taki scenariusz: czujesz się zdenerwowana, zmęczona po całym dniu, więc z łatwością sięgasz po ciasto lub batonik – wiesz z doświadczenia, że poczujesz się lepiej. Niestety efekt poprawy samopoczucia jest chwilowy. Po pewnym czasie nów czujesz, że musisz sięgnąć po coś słodkiego. W rezultacie ciągle podjadasz i zaczynasz tyć. Dlaczego jednak tak się dzieje? To spadek cukru (glukozy) we krwi prowokuje nas to tego, aby szybko coś podjeść. Lekarstwem na ten problem jest właśnie chrom, gdyż zapobiega wahaniom cukru we krwi, a tym samym nie sięgamy już z taką łatwością po puste kalorie.

To właśnie ta właściwość chromu powoduje, że bywa często polecany przez specjalistów jako środek wspomagający odchudzanie. Jeśli organizm dostanie chrom w takiej ilości jak potrzebuje, pozbędziesz się nieodpartej chęci na słodkości.

  • Chrom to składnik czynnika tolerancji glukozy.

Chrom to składnik czynnika tolerancji glukozy (GTF – glucose tolerance factor), co oznacza, że bierze udział w procesie metabolizmu glukozy w organizmie. GTF jest wytwarzany w wątrobie, a następnie uwalniany do krwi w momencie podniesienia poziomu glukozy. Wraz z insuliną transportuje glukozę do wszystkich komórek ciała i ułatwia jej przyswajanie przez komórki. Chrom należy zatem do pierwiastków śladowych biorących udział w kontroli stężenia glukozy we krwi. Ponadto pierwiastek ten jest częścią składową wielu enzymów trawiennych. Bierze udział w metabolizmie białek oraz syntezie kwasów tłuszczowych. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia miażdżycy, poprzez obniżanie stężenia “złego cholesterolu”, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu “dobrego” cholesterolu HDL.

  • Odgrywa ważną rolę w bardzo wielu procesach metabolicznych.

Choć chromu w organizmie jest niewiele (jedynie 6 miligramów), to odgrywa ważną rolę. Przede wszystkim bierze udział w produkcji insuliny, a także w przemianie białek i węglowodanów. Wszystkie te procesy muszą zachodzić prawidłowo, aby organizm mógł uporać się ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać także o tym, iż niedobór chromu wzmaga apetyt na słodycze i alkohol, powoduje wolniejszą przemianę materii, gorsze trawienie białek, wzrost trójglicerydów i cholesterolu we krwi, a także nieprawidłowe przyswajanie glukozy, które może skończyć się nie tylko przybieraniem na wadze, ale i cukrzycą.

  • Chrom działa wielokierunkowo na odchudzanie.

Pierwiastek ten posiada także inne właściwości – stymuluje przemiany energetyczne, syntezę kwasów tłuszczowych oraz przenikanie aminokwasów do komórek. Bardzo ważne jest to, iż niedobór tego pierwiastka zmniejsza wychwytywanie kwasów tłuszczowych przez wątrobę. Innymi słowy odpowiednie dawki chromu ograniczają odkładanie się tłuszczów w organizmie. To właśnie dzięki tym właściwościom zapobiega otyłości. Dodatkowo pobudza aktywność enzymów, sam wchodzi w skład między innymi trypsyny. Ponadto reguluje poziom lipidów we krwi i panuje nad cholesterolową równowagą.

  • Chrom zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

Ta właściwość chromu jest niezwykła. Jednym z podstawowych sposobów na przyspieszenie utraty masy ciała jest zwiększenie wrażliwości komórek organizmu na insulinę, w czym swoją rolę zdaje się odgrywać właśnie chrom. Jak działa chrom w tym przypadku? A mianowicie reguluje poziom cukru we krwi, hamując napady wilczego głodu, zmniejszając apetyt, co z czasem likwiduje apetyt na słodycze.

Jaki chrom na odchudzanie?

Wchłanialność chromu z przewodu pokarmowego, a tym samym działanie, uzależnione jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest forma, w jakiej przyjmujesz chrom. Chrom w postaci soli nieorganicznych wchłania się słabo (ok. 1%). Z tego powodu bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jaki chrom znajduje się w suplemencie diety. Dodatkowo żelazo, cynk i wapń przyczyniają się do zmniejszenia biodostępności chromu. Odwrotne działanie wykazuje natomiast witamina C, która zwiększa biodostępność. Chrom najlepiej wchłania się w forme jonu chromu na III stopniu utleniania. Właśnie wtedy wchodzi w skład omawianego powyżej, czynnika tolerancji glukozy GTF.

Źródła chromu wspomagającego odchudzanie

Chcąc stosować chrom na odchudzanie, można wprowadzić do naszej diety produkty spożywcze bogate właśnie w ten pierwiastek, a należą do nich:

  • jabłka – zawiera 0,03 mg chromu w 100 g
  • wołowina – zawartość chromu w wołowinie wynosi 0,04 mg/100 g
  • ser mozarella – zawiera 0,036 mg/100 g
  • sok pomarańczowy – zawartość 0,01 mg/100 g
  • kasze (szczególnie grube, np. pęczak czy kasza gryczana)
  • owoce morza
  • wszystkie orzechy (w szczególności brazylijskie)
  • szparagi
  • kolby kukurydzy
  • żółtka jaj
  • brokuły
  • grzyby,
  • pomidory
  • suszone daktyle
  • gruszki
  • kiełki pszenicy
  • olej
  • wątróbka cielęca
  • drożdże piwne

Warto pamiętać o tym, iż przyswajalność chromu wzrasta w obecności kwasu askorbinowego i asparaginowego, natomiast żelazo, cynk i wapń zmniejszają przyswajalność tego pierwiastka. Choć zapotrzebowania organizmu na chrom nie są duże, to zaledwie co trzeci z nas ma wystarczający poziom chromu. Dzieje się tak dlatego, że jadamy dużo produktów, które nie dość, że go nie zawierają, to przyczyniają się do zwiększonego wydalania i zużycia chromu do przemiany materii. Na czarnej liście powinny znaleźć się takie produkty jak białe pieczywo, biały makaron, słodycze, ciasta czy słodkie napoje.

Chrom jest również popularnym składnikiem wielu suplementów diety na odchudzanie. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem to pierwiastek wspomagający utratę masy ciała. Coraz więcej osób sięga chętnie po tego typu produkty, bowiem dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych bywa trudne. Pośród wielu dostępnych preparatów zawierającym chrom warto wymienić:

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Chrom na odchudzanie. Jak działa i jakie daje efekty?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Chrom na odchudzanie. Jak działa i jakie daje efekty?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze