Dieta PALEO: zasady, efekty, jadłospis i opinie

Data ostatniej aktualizacji: 20 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Dieta paleo to sposób odżywiania, który zdobywa coraz większą popularność. Dieta ta została opracowana przez doktora Lorena Cordaina, a inspiracją do jej stworzenia były czasy prehistoryczne,w których żyli nasi przodkowie. Zdaniem naukowców dieta paleo pomaga leczyć różnego rodzaju choroby np. anemię, astmę, cukrzycę czy nadciśnienie.

Dodatkowo dieta paleo ma wspomagać odchudzanie, choć nie jest to główne założenie diety. Niemniej jednak osoby, które przeszły na paleolityczny sposób odżywiania zaobserwowały spadek masy ciała, a także szereg innych pozytywnych zalet stosowania diety. Przekonaj się, czy dieta paleo jest skuteczna i jakie efekty zapewnia jej stosowanie.

Paleolityczny sposób żywienia jako inspiracja dla twórców diety paleo

Dieta paleo inspirowana jest czasami epoki kamienia łupanego tzw. paleolitu. Rozpowszechniony w tamtych czasach paleolityczny sposób życia – według wielu badaczy – pozwalał zachowywać ludziom lepszą sprawność fizyczną oraz zdrowie. Loren Cordain, który jest odpowiedzialny za stworzenie diety paleo, chciał przenieść dawne nawyki żywieniowe do czasów współczesnych, co zaowocowało stworzeniem diety paleo. Według danych, nawet do 70% pożywienia zjadanego przez ludzi żyjących w czasach paleolitu stanowiły nieprzetworzone zboża, orzechy, nasiona strączkowe oraz owoce. Popularne było zdobywanie pożywienia przez polowanie, choć w obecnych czasach nie ma potrzeby praktykowania tego zwyczaju przez osoby będące na diecie paleo, bowiem mięso dostępne jest w sklepach.

Paleolityczna dieta była bardzo zróżnicowana. Składały się na nią pokarmy, które dziś już nie są dostępne, a zatem otworzenie diety w obecnych czasach nie jest w pełni możliwe. Dodatkowo wraz z upływem czasu zmieniały się zwyczaje – rozwijało się rolnictwo, a ważnym elementem diety stały się zboża, których właściwości zdrowotne były i nadal są podważane. Dodatkowo badania sugerują, że mikroflora jelitowa ludzi żyjących w okresie paleolitu znacznie różniła się od flory bakteryjnej dzisiejszego społeczeństwa. Obecny styl życia, spożywanie nadmiaru kalorii oraz żywność wysokoprzetworzona sprawiają, że nasze możliwości trawienia są gorsze, borykamy się z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, a także gorzej przyswajamy składniki odżywcze z pożywienia.

Co to jest dieta paleo?

Dieta paleo to system odżywiania inspirowany dietą naszych przodków i koncentruje się głównie na produktach, jakie mogły być dostępne w epoce paleolitu. Dieta paleo określana jest także mianem: diety pierwotnej, diety myśliwych-zbieraczy lub dietą człowieka jaskiniowego.

10 000 lat temu, zanim nowoczesne rolnictwo zaczęło się rozwijać, ludzie spożywali głównie pożywienie, które mogli samodzielnie upolować lub zbierać. W czasach prehistorycznych na porządku dziennym było spożywanie ryb, mięsa, owoców i warzyw, a także orzechów i nasion.

Wraz z rozwojem rolnictwa zmienił się sposób odżywiania, bowiem w diecie zaczął dominować nabiał, ziarna zbóż oraz rośliny strączkowe. Zwolennicy diety paleo uważają, iż mimo upływu czasu organizm ludzki nie wyewoluował do trawienia produktów mlecznych, nasion strączkowych czy ziaren zbóż. Co więcej, osoby stosujące dietę paleo są przekonani, że spożywanie tych trzech grup pokarmów przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.

Zasady, czyli co jeść na diecie paleo?

Zasady diety paleo są niezwykle jasne. Główna zasada mówi, że paleolityczny system odżywiania odrzuca spożywanie produktów przetworzonych. Dlatego podczas zakupów musimy pamiętać, że kupowanie żywności bogatej w cukier oraz chemiczne dodatki nie wpisuje się w styl życia paleo.

Produkty dozwolone na diecie paleo:

  • mięso
  • ryby oraz owoce morza
  • warzywa
  • owoce
  • orzechy
  • zioła i przyprawy
  • tłuszcze pochodzące z owoców lub orzechów. Szczególnie zalecane: oliwa z oliwek, olej kokosowy oraz olej migdałowy
  • miód

Podczas stosowania diety paleo należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody. Niektórzy zwolennicy tego systemu odżywiania piją także kawę i herbatę, lecz unikają soków z dodatkiem cukru.

Produkty, których nie należy spożywać będąc na diecie paleo:

  • ziarna zbóż zawierające gluten: pszenica, jęczmień, żyto oraz owies
  • kasze np. jaglana, gryczana, jęczmienna, bulgur, a także ryże.
  • nasiona roślin strączkowych np. groch, fasola, soczewica, ciecierzyca
  • produkty mleczne np. jogurty, kefiry, mleko, maślanka, twarożek, śmietana
  • tłuszcze trans
  • sól
  • sztuczne słodziki oraz cukier np. biały, brązowy, syrop glukozo-fruktozowy

Co można pić będąc na diecie paleo?

Osoby stosujące dietę paleo muszą spożywać duże ilości wody, tak jak ma to miejsce w przypadku każdej innej diety. Woda jest źródłem cennych składników odżywczych, usprawnia trawienie oraz przyspiesza metabolizm. Nasz organizm zbudowany jest w większości z wody, nie więc wątpliwości, że jest ona istotnym elementem w diecie paleo.

Stosujący dietę paleo często zastanawiają się, czy w mogą pić kawę i herbatę. Co prawda paloeolityczny styl życia wyklucza spożywanie kawy i herbaty, jednak wielu zwolenników włącza te dwa produkty do diety.

Czy alkohol i czekolada są paleo?

Przechodząc na dietę paleo często musimy zrezygnować z naszych przyzwyczajeń. Całkowita rezygnacja z alkoholu i słodyczy jest dla wielu osób etapem, który sprawia najwięcej trudności, i z którego powodu osoby te często porzucają paleolityczny styl życia.

Okazuje się, że w wino oraz czekolada są na diecie paleo dozwolone, ale pod pewnymi warunkami.

Czekolada dozwolona jest w przypadku, gdy wybierzemy wersję gorzką zawierającą minimum 70% kakao. Badania pokazują, że gorzka czekolada przynosi organizmowi wiele korzyści zdrowotnych oraz wspiera rozwój dobroczynnej flory bakteryjnej jelita grubego. Możemy spożywać także kakao. Pamiętajmy jednak, że nie wolno przygotowywać go na mleku. Kakao na wodzie bez dodatku cukru również będzie dobrym rozwiązaniem.

Wino jest jedynym dozwolonym alkoholem na diecie paleo. Badania pokazują, że zawiera ono wiele cennych właściwości wspierających zdrowie. Wiele wskazuje na to, że nasi prehistoryczni przodkowie, na których wzorowana jest dieta paleo, spożywali lekko sfermentowane warzywa i owoce, które mogły zawierać niewielkie ilości alkoholu.

Włączenie od czasu do czasu czekolady, kakao oraz wina do diety paleo jest dozwolone.

Zalety stosowania diety paleo

Zwolennicy diety paleo uważają, że jest to jedna z najzdrowszych diet, która dodatkowo pomaga zrzucić zbędne kilogramy oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.

Odchudzanie w stylu paleo

Badania przeprowadzone w 2008 r. pokazały, że można zrzucić ok. 2,3 kg w ciągu 3 tygodni stosowania diety. Rok później na grupie 13 osób z cukrzycą typu II przeprowadzono kolejne badania, których skutkiem był spadek masy ciała oraz zmniejszenie obwodu w talii u wszystkich uczestników badania.

Istnieje jednak więcej badań, które potwierdzają, że dieta paleo jest pomocna w procesie redukcji nadprogramowych kilogramów. Paleolityczny sposób odżywiania jest równie skuteczny, jak inne diety, których celem jest redukcja masy ciała.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Fakt, że dieta paleo uczy zdrowych nawyków żywieniowych jest bezsprzeczny. Dieta człowieka jaskiniowego odrzuca stosowanie żywności przetworzonej, która w obecnych czasach jest przyczyną rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Zachodni styl życia zaszczepił w społeczeństwie nawyk częstego sięgania po żywność typu fast-food, co nie jest dobre dla naszego organizmu i prowadzi do rozwoju alergii, chorób nowotworowych, otyłości czy cukrzycy typu II.

Zaletą diety jaskiniowca jest również zwiększone spożycie zdrowych tłuszczów, których często niestety unikamy kierując się mitem, że tłuszcz tuczy. Zdrowe tłuszcze dostarczają wartościowych kwasów omega, poprawiają profil lipidowy oraz prowadzą do zmniejszenia ryzyka rozwoju niektórych chorób.

Dieta paleo jest ceniona przez osoby aktywne fizycznie, bowiem sprzyja rozwojowi tkanki mięśniowej, dodaje energii oraz zapewnia całą gamę składników odżywczych, dzięki czemu unikniemy niedoborów. Odpowiednia podaż witamin i minerałów jest ważna także dla naszej urody. Stosujący dietę paleo zauważają poprawę zdrowia skóry, włosów i paznokci.

Dieta paleo pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, zapobiega jego nagłym skokom oraz zapewnia uczucie sytości. Dzięki temu unikniemy także gwałtownych napadów głodu, które sprawiają, że często sięgamy po wysokokaloryczne przekąski.

poprawia komfort trawienny. Wiele osób zauważyło znaczną poprawę procesu trawienia po zastosowaniu diety. Jak wspomnieliśmy wcześniej, odrzucenie zbóż, nabiału oraz produktów mlecznych poprawia działanie układu pokarmowego, gdyż – według zwolenników paleo – organizm nie wyewoluował do tego stopnia, by radzić sobie z przetwarzaniem tychże pokarmów.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Dieta PALEO: zasady, efekty, jadłospis i opinie

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Dieta PALEO: zasady, efekty, jadłospis i opinie

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze