Dieta norweska jadłospis, efekty, opinie, przepisy

Dieta norweska jest monotonna i restrykcyjna – to najważniejsze jej cechy. Jadłospis tej diety, to przede wszystkim grejpfruty i jajka. Jednak to co najbardziej przyciąga jej entuzjastów, to obietnica schudnięcia nawet 10 kilogramów w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Może zatem warto ją wypróbować?

Dieta norweska – co to jest?

Dieta norweska najprawdopodobniej została opracowana przez naukowców Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo. Jednak jest pewien problem z jej twórcami, bowiem ani sama instytucja, ani żaden konkretny specjalista nie przyznaje się do jej stworzenia. Dlaczego? Stosowanie diety norweskiej jest wymagające i choć można się spodziewać pożądanych efektów w postaci spadku wagi, to jednak nie wpływa ona korzystnie na zdrowie, co stanowi główny zarzut wobec niej.

Dieta norweska ma szereg zasad, których należy przestrzegać:

Nie należy łączyć węglowodanów i tłuszczów w jednym posiłku

Osoba stosująca taką dietę zmniejszyłaby swoje łaknienie i przyspieszyła metabolizm – jak twierdzą jej twórcy. Słuszności takiego założenia nie potwierdzają jednak badania, choćby te przeprowadzone w Szpitalu Uniwersyteckim w Genewie. Badacze, na grupie 54 osób z otyłością przeprowadzili pewien eksperyment. Otóż podzielono ich na dwie grupy: jedna rozdzielała węglowodany i tłuszcze, druga stosowana dietę zbilansowaną. Wszyscy dostawali posiłki o takiej samej liczbie kalorii. Po 6 tygodniach badania okazało się, że osoby będące na diecie z rozdzielonymi węglowodanami i tłuszczami straciły na wadze 6,2 kg, zaś druga grupa ze zbilansowaną dietą – 7,5 kg.

Zwróć szczególną uwagę na czas trwania diety norweskiej

Dieta musi trwać dokładnie 14 dni – ani dnia krócej ani dłużej niż 14 dni. Niestety, jeśli w trakcie stosowania diety zdarzy nam się nie przestrzeganie jej zasad dotyczących jadłospisu, musimy z niej całkowicie zrezygnować. Założenia diety nieuniemożliwianą zjedzenie choćby kawałka czekolady, bowiem wykluczy to osiągnięcie pożądanych efektów. Ważne jest, aby stosowania diety nie podejmować częściej niż raz w roku – bowiem nawet jej prawdopodobni autorzy wskazują na jej wyniszczające skutki.

Co wolno jeść, a co jest zakazane w trakcie diety norweskiej

Pozostając na diecie norweskiej można jeść przede wszytskim gotowane (na twardo lub na miękko) jajka oraz grejpfruty. Tak skonstruowana dieta niesie ze sobą pewne zagrożenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca bowiem, aby w naszej diecie nie znajdowało się więcej niż 10 jajek, a norweska dieta 14 dniowa znacznie przekracza te normy.

Osoby na diecie norweskiej mogą sobie także pozwolić, ale już w znaczenie mniejszych ilościach na: mięso wołowe albo mięso drobiowe (gotowane, ewentualnie grillowane lub pieczone w folii), ryby, surówki na bazie marchewki, pomidorów, selera naciowego i ogórków. Nie możesz dodać do nich żadnych sosów ani oleju. Raz można sobie pozwolić na przygotowanie sałatki z owoców.

Jeśli chodzi o napoje w trakcie stosowania diety, to możemy sobie pozwolić na słabą kawę bez cukru i mleka, na herbatki ziołowe, wodę – przez 14 dni trwania diety należy dziennie wypijać około 2-3 litrów napojów.

14 dni diety norweskiej to okres, w którym bezwzględnie zakazane są: masło, olej, sól oraz śmietana. Co ciekawe autorzy diety norweskiej odradzają w trakcie jej stosowania wszelką aktywność fizyczną. Jak twierdzą, dieta ta jest zbyt obciążająca dla organizmu i nie należy go dodatkowo przemęczać ćwiczeniami.

Jakie efekty daje dieta norweska?

Twórcy tego sposobu odchudzania twierdzą, że dieta norweska pozwala w ciągu 14 dni jej stosowania schudnąć nawet do 10 kg. Choć wielu to potwierdza, to jednak warto pamiętać o tym, że dieta norweska to nie tylko ubytek tkanki tłuszczowej, ale i masy mięśniowej oraz wody zgromadzonej w organizmie. Co niezwykle istotne dieta norweska jest niezwykle uboga w składniki odżywcze, powoduje zatem niedobory witamin i ważnych składników mineralnych. Ponadto jej główny składnik, jajka w dużych ilościach, mogą podwyższać poziom cholesterolu we krwi.

Opinie o diecie norweskiej

Osoby pozostające przez 14 dni na diecie norweskiej i którym udało się dotrzymać rygorystycznych jej wymogów potwierdzają, że udało im się zgubić nawet 10-14 kg. Według nich dieta norweska przyspiesza metabolizm, który odpowiedzialny jest za proces spalania tkanki tłuszczowej. Badania nie potwierdzają jednak tego stwierdzenia – dieta tak bardzo uboga w kalorie wywołuje wręcz odwrotny skutek – przyczynia się do spowolnienia metabolizmu. Powodem jest to, iż organizm odczuwając tak restrykcyjne ograniczenia kaloryczne zaczyna postępować tak, jak w czasie głodu. Oznacza to, że spowalnia tempo zachodzących procesów życiowych, w tym ilości zużywanej energii. Rzeczywistość pokazuje zatem, że przyjmując mniejszą ilość kalorii, nie doprowadzimy do przyspieszenia metabolizmu.

Dieta norweska, to niskokaloryczny sposób odchudzania, w czasie którego spożywamy dziennie zaledwie 800-1500 kcal. Zaś wskaźnik podstawowej przemiany materii (BMR – basal metabolic rate) zakłada, że u kobiet pomiędzy 19. a 50. rokiem życia dzienne zapotrzebowanie na kalorie wynosi 2200 kcal, zaś u mężczyzn w tym samym przedziale wiekowym – 2900 kcal. Ilość spożywanych kalorii znacznie odbiega od zalecanych norm, stąd opinia dotycząca przyspieszenia metabolizmu, nie wydaję się rzeczywista. Także i dietetycy są zdania, że jest to wyjątkowo monotonna i nieodpowiednio zbilansowana dieta, która może prowadzić do niedoborów w organizmie oraz do złego samopoczucia.

Choć opinie osób stosujących dietę norweską potwierdzają spadek kilogramów, to to warto pamiętać, iż wyniszcza ona organizm od wewnątrz i wpływa niekorzystnie na zdrowie. A stracone kilogramy mogą szybko powrócić, wraz z powrotem do dawnych nawyków żywieniowych.

Dieta norweska – skutki uboczne

Tak restrykcyjny sposób odżywiania, jaki proponuje dieta norweska wiążę się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, należą do nich:

  • odwodnienie
  • zasłabnięcia i omdlenia
  • problemy z włosami, cerą i paznokciami
  • nerwowość, wynikająca ze stosowania tak restrykcyjnej i monotonnej diety
  • możliwy efekt jo-jo, który występuje często w przypadku stosowania diet niskokalorycznych. Choć dieta norweska powoduje szybką utratę wagi w krótkim czasie, to powrót do dawnego sposobu odżywiania może także skutkować ponownym przybraniem na wadze. Dodatkowo istnieje ryzyko, że po zakończeniu diety, będziemy chcieli sobie “wynagrodzić” ten trud słodkościami – a to już tylko krok od niechcianego efektu jo-jo.

Dieta norweska – przepisy i przykładowy jadłospis

Dieta norweska to przede wszystkim jajka i grejpfruty. Poniżej znajdziesz przykładowe menu, rozpisane na 7 dni. W drugim tygodniu spożywamy te same produkty, jakie zostały przypisane do dni tygodnia poprzedzającego. Podstawową zasadą jest spożywanie na pierwsze i drugie śniadanie 1-2 jajek. Wyjątkiem jest pierwszy dzień, kiedy można pozwolić sobie na 3 jajka. Powinny one być zawsze gotowane na miękko lub twardo, nigdy nie mogą być spożywane surowe. Na śniadanie, poza jajkami, należny zjeść także grejpfruta. Na obiad gotowane mięso albo rybę.

Dieta odchudzająca jadłospis na 14 dni:

Dzień 1

I śniadanie: 3 jajka gotowane (na twardo) oraz słaba kawa lub herbata bez żadnych dodatków

II śniadanie: 2 jajka na twardo, 1 grejpfrut i herbata ziołowa pozbawiona wszelkich dodatków

Obiad: ryba upieczona w folii aluminiowej bez tłuszczu, surówka warzywna (3-4 warzywa, np. pomidor, seler naciowy, ogórki) oraz kromka pełnoziarnistego chleba

Dzień 2

I śniadanie: 2 jajka gotowane na twardo i słaba kawa lub herbata, bez żadnych dodatków

II śniadanie: dowolna surówka (np. pomidor, seler naciowy i ogórki), 1 grejpfrut, herbata owocowa pozbawiona wszelkich dodatków

Obiad: 2 jajka na twardo, jogurt naturalny i gotowany szpinak, kromka chleba pełnoziarnistego

Dzień 3

I śniadanie: 2 jajka ugotowane na twardo, 1 grejpfrut i kawa bez dodatków

II śniadanie: plaster zimnego mięsa z kurczaka, pomidor i grejpfrut

Obiad: mięso wołowe gotowane, surówka z selera naciowego, ogórka, pomidora z łyżką jogurtu, herbata owocowa bez dodatków

Dzień 4

I śniadanie: 2 jajka na twardo, czarna kawa, bez żadnych dodatków

II śniadanie: 1 jajko na twardo, 1 grejpfrut, surówka z warzyw (seler naciowy, pomidor, ogórki), herbata bez dodatków

Obiad: 2 jajka na twardo, chudy biały ser, gotowany szpinak, 1 kromka pełnoziarnistego chleba

Dzień 5

I śniadanie: 1-2 gotowane jajka, słaba kawa lub herbata

II śniadanie: 1-2 gotowane jajka, szpinak, słaba herbata lub kawa

Obiad: zupa jarzynowa, kromka chleba

Dzień 6

I śniadanie: 1-2 gotowane jajka, kawa lub herbata

II śniadanie: sałatka owocowa, słaba kawa lub herbata

Obiad: gotowana kapusta, pomidor, ogórki kiszone, seler naciowy, kawa lub herbata

Dzień 7

I śniadanie: 1-2 ugotowane na twardo jaja, słaba kawa lub herbata

II śniadanie: gotowana wołowina, seler naciowy, pomidor

Obiad: mięso drobiowe, pomidor, seler naciowy, kawa albo herbata bez dodatków

Poniżej znajdziesz także przepis na:

Składniki: 250 g mięsa wołowego, marchew, pół selera i cebuli, pietruszka, litr wody

Przygotowanie: wołowinę pokroić w plastry. W garnku zagotować wodę, dodać warzywa, włożyć mięso. Gotować mięso w bulionie do miękkości (ok. pół godziny).

Składniki: mały seler, 3 marchewki, por, pietruszka, brokuły i kalafior, 1,5 litra wody

Przygotowanie: Do garnka z wodą wrzucić pokrojone warzywa. Gotować do momentu, aż warzywa będą miękkie. Można dodać mięso z kurczaka.

Składniki: 2 liście sałaty rzymskiej, marchew, ogórek i seler naciowy. Z przepisów należy wykluczyć majonez.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Dieta norweska jadłospis, efekty, opinie, przepisy

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Dieta norweska jadłospis, efekty, opinie, przepisy

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze