Suchość pochwy. Co stosować: żele, domowe sposoby czy tabletki?

Data ostatniej aktualizacji: 18 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Suchość pochwy, to wciąż dla wielu kobiet temat kłopotliwy i wstydliwy, trudny do poruszenia nawet w trakcie wizyty u ginekologa. Nie dziwi więc fakt, iż tylko 1/4 kobiet cierpiących na tę dolegliwość szuka pomocy u specjalisty.

Choć zdrowie intymne jest bardzo ważne, pozostaje dla wielu tematem tabu. Niesłusznie. Suchość pochwy nie tylko znacznie utrudnia odbywanie stosunków płciowych, ale może być jednym z objawów, ale i przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, iż nie jest to jedynie przypadłość kobiet w wieku pomenopauzalnym. Zdarza się, że problem dotyka dwudziesto- i trzydziestolatek. Przyczyny wywołujące wspomnianą dolegliwość tkwią głównie w twoich zmianach hormonalnych. Czym jest suchość pochwy? Najogólniej mówiąc to zbyt małe nawilżenie pochwy i sromu.

Śluz szyjkowy, a sucha pochwa

U zdrowej kobiety w pochwie wytwarzany jest śluz. Śluz szyjkowy, to rodzaj wydzieliny, produkowanej przez gruczoły szyjki macicy. Na ilość wydzielanego śluzu, jego konsystencję i zabarwienie ma wpływ stężenie żeńskich hormonów płciowych. Innymi słowy na jakość wydzieliny ma wpływ faza cyklu menstruacyjnego kobiety. Obserwacja śluzu szyjkowego ma znaczenie podczas monitorowania płodności i bywa wykorzystywana w przypadku planowania potomstwa.

Za produkcję wydzieliny śluzowej odpowiadają gruczoły wydzielnicze, które zlokalizowane są w otoczeniu szyjki macicy. Co ciekawe w ciągu doby wytwarzają 20-60 mg. śluzu, a jego ilość sukcesywnie wzrasta w okresie okołoowulacyjnym. W czasie największej płodności wynosi ona nawet 600 mg. w ciągu doby. W zależności od fazy cyklu menstruacyjnego jest on bardziej lub mniej nawodniony, ale średnio około 90 proc. składu stanowi woda. Może zawierać również elektrolity (wapń, sód, potas) i związki organiczne (glukoza, aminokwasy, białka). To właśnie wspomniany śluz nawilża ścianki i zapobiega suchości pochwy.

Śluz pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim pełni rolę ochronną powstrzymując wnikanie i mnożenie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Umożliwia on także odbywanie stosunków seksualnych, gdyż podczas podniecenia organizm wytwarza go znacznie więcej niż normalnie. Zaburzenia w produkowaniu śluzu nawilżającego pochwę przyczyniają się do powstania częstszych infekcji intymnych. Suchość pochwy przyczynia się także do odczuwania przykrych doznań w trakcie stosunku seksualnego, czasem prowadzi do bólu.

Jakie są objawy suchości w pochwie?

Jest kilka objawów świadczących o niedostatecznym nawilżeniu pochwy. Należą do nich: swędzenie i pieczenie pochwy i sromu, oraz ból podczas stosunku. Przykre doznania można odczuwać nawet w trakcie chodzenia. Z czasem może pojawić się nawet uczucie kłucia czy nieprzyjemnego pulsowania w pochwie. Mogą pojawić się także nieprzyjemne upławy koloru żółtego lub żółtozielonego. Wspomniana dolegliwość może się także przyczynić do problemów z układem moczowym, np. częste pacie na pęcherz. Bywa, że pojawia się krwawienie wywołane podrażnieniem błony śluzowej.

Przyczyny suchości w pochwie

Brak, bądź niewystarczająca ilość śluzu pochwy może być zarówno przyczyną, ale i symptomem choroby. Z całą pewnością nie wolno jej lekceważyć. Najczęściej przyczyną wystąpienia tego rodzaju dolegliwości intymnych są wahania poziomu estrogenów. Stąd na suchość pochwy w szczególności będzie narażona kobieta przed menstruacją, gdyż właśnie w tym czasie naturalnie spada poziom produkowanych estrogenów. Tego rodzaju dolegliwość występująca przed okresem nie jest czymś, czym należałoby się niepokoić.

Dolegliwość ta może wystąpić także u kobiety w stanie błogosławionym. Suchość pochwy w ciąży może pojawić się zwłaszcza w pierwszych miesiącach po porodzie oraz podczas karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, iż w okresie ciąży oraz w pierwszych miesiącach po porodzie spadek poziomu estrogenów, to zjawisko naturalne. Występująca w tym czasie suchość pochwy jest stanem jedynie przejściowym.

Z suchością pochwy zmagają się również kobiety w okresie menopauzy. W organizmie dochodzi wówczas do wyraźnego spadku poziomu estrogenów. Ścianki pochwy stają się w wówczas cieńsze, mniej elastyczne i znacznie mniej nawilżone. Na tym etapie życia stosunek seksualny może stać się dla wielu kobiet źródłem nieprzyjemnych odczuć, powodować ból i dyskomfort. To z kolei skutkuje unikaniem sytuacji intymnych wśród partnerów borykających się z tym problemem. Ponadto zmiany hormonalne po menopauzie skutkować mogą powstaniem zanikowego zapalenia pochwy (atrofia pochwy). Zwykle towarzyszy wówczas kobiecie nieprzyjemne uczucie pieczenia, swędzenia, bólu i zaczerwienienia, co często prowadzi do powstania infekcji bakteryjnych i grzybiczych pochwy. W celu dokładnej diagnozy warto udać się na wizytę do ginekologa, który pomoże w rozwianiu twoich wątpliwości związanych z suchością pochwy. Być może zaleci on terapię hormonalną podnoszącą poziom estrogenów w organizmie.

Nie tylko hormony i ich wahania w organizmie odpowiedzialne są za suchość pochwy. Zdarza się, że jest to konsekwencja przyjmowanych leków. Wspomniany problem nader często pojawia się w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej: doustnej, w postaci krążków dopochwowych czy w plastrach. W przypadku przykrych konsekwencji antykoncepcji hormonalnej, należy zmienić preparat, który stosujemy. Często zastosowanie środka o innym składzie i proporcji hormonów likwiduje zaistniały problem.

Na podstawie przeprowadzonych badań specjaliści doszli również do wniosku, iż stosowanie pewnych leków może przyczyniać się do wystąpienia suchości pochwy. Środki farmakologiczne na depresję, nadciśnienie tętnicze, alergię, nietrzymanie moczu czy mięśniaki macicy mogą powodować wspomniane problemy pochwy. Suchość może wywoływać również długotrwałe przyjmowanie antybiotyków.

Specjaliści zajmujący się leczeniem suchości pochwy wskazują na jeszcze inną możliwą przyczynę powstawania twoich dolegliwości. Otóż zalecają oni, aby stosować bezzapachowe preparaty do higieny intymnej oraz zrezygnować z zapachowych wkładek higienicznych i podpasek. Niektórzy upatrują także przyczyny suchości pochwy w zbyt częstych kąpielach w zbiornikach z chlorowaną wodą. Informacje ze świata nauki wskazują także stres, niezdrową dietę czy przemęczenie za możliwe powody wystąpienia tego typu chorób.

Suchość pochwy może być również jednym z objawów towarzyszących infekcji grzybiczej, bądź bakteryjnej pochwy. Te choroby pochwy to z jednej strony skutek suchości, a z drugiej strony – przyczyna pogłębiania tego problemu. Dlatego warto pamiętać, iż istnieją leki na suchość pochwy, które pomogą w zwalczeniu twoich dolegliwości intymnych, a samo leczenie nie należy do skomplikowanych

Reasumując, do najczęstszych powodów wystąpienia suchości pochwy należą:

  • antykoncepcja hormonalna
  • przyjmowanie niektórych leków
  • infekcje pochwy (bakteryjne i grzybicze)
  • niski poziom estrogenów (np. u kobiet przed okresem)
  • ciąża
  • menopauza
  • stosowanie zapachowych środków do higieny intymnej (wkładki, podpaski, płyny)
  • stres, niezdrowa dieta czy przemęczenie

Leczenie suchości pochwy

Wspomniana dolegliwość ma z całą pewnością niebagatelny wpływ na twoje zdrowie. Ponadto niejedna kobieta cierpi dzisiaj przewlekle na suchość pochwy. Forum internetowe to z całą pewnością miejsce wymiany zdań pomiędzy kobietami dotkniętymi tym problemem. W każdej chwili można tam odnaleźć wiele porad dotyczących zastosowania tych bardziej i mniej skutecznych preparatów. A informacje ze świata medycznego wskazują, iż jej leczenie jest stosunkowo łatwe. Niektóre produkty, takie jak żele do nawilżenia, uzupełniające florę bakteryjną czy globulki dopochwowe, dostępne są nawet bez recepty. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli problem ten utrzymuje się długo, lekarz ginekolog będzie z pewnością najsłuszniejszym wyborem.

Domowe sposoby stanowią pewną alternatywę dla środków farmakologicznych. W kwestii dobrej kondycji narządów rodnych ważna jest zdrowa dieta, choć często o niej zapominamy. Panie uskarżające się na tę wspomnianą dolegliwość powinny regularnie spożywać produkty bogate w fitoestrogeny. Są to substancje pochodzenia roślinnego, które imitują kobiece hormony – estrogeny. Możesz je znaleźć w warzywach strączkowych, produktach sojowych, płatkach owsianych czy siemieniu lnianym.

Dobroczynny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety mają także zdrowe, nienasycone tłuszcze bogate w witaminę D. Znajdziesz ją na przykład w pestkach słonecznika i dyni, w tłustych rybach (makrela, łosoś, tuńczyk), w oleju rzepakowym i oliwie z oliwek. W każdej chwili możesz także sięgnąć po wodę (najlepiej z cytryną), po ziołowe i owocowe herbatki, które przysłużą się do prawidłowego nawodnienia organizmu.

Poza zastosowaniem właściwej diety, pomocne mogą się także okazać okłady bądź nasiadówki z rumianku, który działa łagodząco, kojąco i przeciwzapalnie. Na infekcje intymne pomaga także nasiadówka z nagietka o właściwościach antybakteryjnych oraz z malwy, mającej działanie nawilżające. Innym naturalnym środkiem nawilżającym miejsca intymne jest olej z sezamu.

Globulki dopochwowe to środki farmakologiczne, często przepisywanie przez lekarza kobietom przechodzącym menopauzę lub cierpiącym z powodu atrifii pochwy. Informacje zawarte na ulotkach globulek wskazują, iż mają one działanie doraźne, niwelują ból i zapobiegają obtarciom ścianek waginy podczas stosunku.

W ich składzie znajduje się kwas mlekowy, który pozytywnie wpływa na neutralne pH błony śluzowej. Drugim, równie ważnym składnikiem jest kwas hialuronowy, który pomimo dobroczynnego działania na nasze zdrowie, jest wraz z wiekiem produkowany w coraz mniejszych ilościach. Zastosowanie kwasu wpływa korzystnie na napięcie i elastyczność pochwy oraz pomaga w utrzymaniu wilgotnego i lepkiego środowiska pochwy. Leczenie globulkami trwa zazwyczaj tydzień i należy je aplikować na noc.

Istnieją także inne równie skuteczne środki wspomagające eliminację tego defektu. Należą do nich żele i kremy dopochwowe, które nie zawierają w swoim składzie hormonów. Ciekawą alternatywą w leczeniu suchości pochwy (i nie tylko) są również kapsułki Femin Plus.

Terapia estrogenami. W przypadku kobiet, które są w wieku okołomenopauzalnym należy czasem przeprowadzić terapię hormonalną, która pomoże przywrócić odpowiedni poziom estrogenów. Leczenie to musi jednak odbywać się pod kontrolą lekarza ginekologa. Tabletki, żele i kremy dopochwowe zawierające estrogeny, dostępne są tylko na receptę. Stężenie hormonów w tego typu preparatach jest niewielkie, stąd nie niweluje takich objawów przekwitania jak na przykład uderzenie gorąca. Informacje podane na ulotce tych preparatów nie zalecają ich stosowania u kobiet, u których wystąpił nowotwór hormonozależny (np. rak endometrium, czyli błony śluzowej macicy, czy rak piersi).

Lubrykanty – ich konsystencja przypomina naturalny śluz kobiety. Nie zawierają hormonów i mają działanie powierzchniowe. Stosowane są do celów nawilżających. Warto wypróbować kilka, aby wybrać najlepszy dla siebie. Można je używać nawet kilka razy dziennie, zawsze wtedy kiedy czujesz dyskomfort w miejscach intymnych. Zastosowanie lubrykantu przed stosunkiem, poprawia komfort współżycia. Środki te produkowane są na bazie wody i silikonu, stąd nie zmniejszają skuteczności działania prezerwatywy.

Femin Plus – naturalne, skuteczne i bezpieczne rozwiązanie na suchość pochwy

Femin Plus to unikalne połączenie naturalnych składników, które regulują i wspierają funkcjonowanie kobiecego organizmu. Produkt ten stanowi skuteczną i bezpieczną alternatywę dla środków przeciwdziałających objawom suchości pochwy, ale nie tylko – stosowany jest ona także jako suplement na poprawę kobiecego libido. Femin Plus to najwyższej jakości zioła, afrodyzjaki i substancje odżywcze zamknięte w jednej kapsułce.

Produkt dedykowany jest kobietom, które odczuwają spadek libido, wzmaga szybkość i intensywność doznań seksualnych, pozwala uzupełnić niedobory żywieniowe i ustabilizować pracę układu hormonalnego. Femin Plus łagodzi także skutki stresu, złego odżywiania i braku aktywności fizycznej, pomaga zwalczyć uderzenia gorąca oraz zmniejsza ból miesiączkowy. Aż 93% kobiet wykazuje zadowolenie z efektów Femin Plus.

Dowiedz się więcej na FeminPlus.pl

Choć nie brakuje dzisiaj reklam środków przeciwdziałającym skutkom suchości pochwy, warto zapoznać się z ich składem i działaniem. Informacje zawarte na ulotkach leków wiele obiecują. Zdecydowana większość tych preparatów faktycznie skutecznie wspomaga eliminację tego defektu. Specjaliści zalecają, aby nie lekceważyć tej przypadłości. Nieleczona suchość pochwy może skutkować przewlekłymi infekcjami, a w przypadku młodych kobiet może stanowić zagrożenie dla płodności. W przypadku kobiet ciężarnych rozwijająca się infekcja, będąca następstwem suchości pochwy, może stanowić potencjalne zagrożenie dla płodu. W rzadkich przypadkach nieleczona dolegliwość może doprowadzić do zapalenia błony śluzowej macicy, zapalenia dróg moczowych i zapalenia przydatków. Nie lekceważ więc tego problemu.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Suchość pochwy. Co stosować: żele, domowe sposoby czy tabletki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Suchość pochwy. Co stosować: żele, domowe sposoby czy tabletki?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze