Brak ochoty na seks? Sprawdź jak zwiększyć libido u kobiet

Data ostatniej aktualizacji: 12 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Brak ochoty na seks to przypadłość, która może być wynikiem szeregu różnych czynników – zarówno mało znaczących, jak i naprawdę poważnych. Ograniczone libido (popęd seksualny) znacznie częściej dosięga kobiet. To właśnie Panie w sypialni są zdecydowanie bardziej bierne, by nie powiedzieć „oschłe”.

Co to jest libido?

Definicja encyklopedyczna podaje, że libido to nic innego jak popęd płciowy, czyli psychiczna reprezentacja pobudzenia pochodzącego z wnętrza organizmu, mająca na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych. Częstokroć, libido definiowane jest również jako „energia seksualna”.

Co wpływa na niskie libido u kobiet?

Problemy z niskim libido u kobiet są efektem zarówno chorób organicznych, zażywanych leków, jak i prowadzonego stylu życia. Do czynników kształtujących zaburzenia popędu seksualnego zaliczamy:

 • nadużywanie alkoholu
 • palenie papierosów
 • nadmierną eksploatację organizmu (ogólne zmęczenie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne)
 • choroby organiczne (choroba wieńcowa, cukrzyca, nowotwory, zwyrodnienie stawów)
 • zaburzenia o charakterze psychologicznym
 • zaburzenia wynikające ze złych doświadczeń
 • zaburzenia o charakterze hormonalnym (m.in.: stosowanie antykoncepcji, ciąża i okres poporodowy, menopauza)
 • stosowanie leków: moczopędnych, przeciwpadaczkowych oraz antydepresantów

Rzecz jasna, nie oznacza to, że każda kobieta nadużywająca alkoholu, mająca cukrzycę lub paląca papierosy będzie miała problemy z popędem płciowym. Są to tylko i wyłącznie czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia problemów.

Brakuje Ci ochoty na seks? Sprawdź jak zwiększyć libido u kobiet!

Istnieje wiele różnych sposobów które pozwalają stymulować libido u kobiet – zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. Różnią się nie tylko metodyką, ale także skutecznością oraz trwałością efektów. Poznaj 10 różnych metod, które pozwolą Ci odpowiedzieć na kluczowe pytanie, tj. „jak zwiększyć libido”.

Dopasuj kurację antykoncepcyjną do swoich potrzeb

Na rynku preparatów antykoncepcyjnych dostępnych jest wiele rozmaitych środków, które mogą mieć całkowicie różny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety. Wbrew pozorom – kuracja hormonalna wcale nie musi powodować spadków libido. W niektórych przypadkach może wręcz doprowadzić do jego szybkiego wzrostu.

Wartym odnotowania jest fakt, że spora część kobiet podczas seksu myśli o możliwości zajścia w ciąże, co ma ogromny wpływ na ograniczenie satysfakcji seksualnej. Co oczywiste, mniej intensywne doznania mają realny wpływ na późniejszą ochotę na seks.

Co oczywiste, nie ma antykoncepcyjnych tabletek hormonalnych, które można by określić „uniwersalnymi” jeśli chodzi o kobiece libido. Na ulotce każdego preparatu znajdziemy zapisy sugerujące, że dany środek może powodować zaburzenia popędu płciowego. Jak zatem dopasować kurację antykoncepcyjną, aby nie miała ona wpływu na ochotę na seks?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej możliwe jest tylko i wyłącznie pod czujnym okiem lekarza specjalisty – ginekologa. To właśnie jego zadaniem jest ocena najlepszego rozwiązania dla konkretnej jednostki.

W przypadku gdyby dany środek doprowadzał do zaburzeń libido, zrozumiałym jest, że lekarz powinien podjąć decyzję o zmianie środka. Rzecz jasna, sama zmiana nie stanowi gwarancji wyeliminowania problemów z libido. Nie jest również powiedziane, że odstawienie antykoncepcji spowoduje nagły wzrost libido. Wszakże, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą leżeć zupełnie gdzieś indziej.

Skuteczne suplementy diety podnoszące libido u kobiet

Na rynku suplementów diet dostępnych jest wiele różnych preparatów i tabletek na podniesienie libido u kobiet. Niestety, nie wszystkie są skuteczne, co zniechęca wiele Pań. Tym bardziej, że tego typu środki z reguły nie należą do najtańszych.

Natomiast, warto zdać sobie sprawę, że konkurencja z jaką spotykamy się na rynku suplementów diety ma ogromny wpływ na jakość dostarczanych produktów. O coraz większej grupie środków można powiedzieć, że mają realny wpływ na kobiece libido. Jak zatem oddzielić ziarno od plew?

Wybór skutecznego suplementu diety stymulującego kobiece libido nie jest trudny. Należy go jednak dokonywać w oparciu o recenzje, opinie i oceny, a nie reklamy w telewizji czy radio. W chwili obecnej, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla Pań starających się zwiększyć libido zdaje się być Femin Plus.

Femin Plus to – jak przekonuje producent – środek stanowiący receptę na fenomenalny seks u kobiet. Produkt ten:

 • zwiększa ochotę na seks
 • przyśpiesza osiągnięcie podniecenia
 • intensyfikuje orgazmy
 • likwiduje suchość pochwy
 • poprawia ukrwienie pochwy, co finalnie doprowadza do zwiększenia wrażliwości

Co istotne, preparat oparty jest tylko i wyłącznie na naturalnych składnikach. Znajdziemy w nim aż 12 substancji aktywnych, tj.: l-argininę HCI, ekstrakt z liści damiany, ekstrakt z nasion kozieradki pospolitej, ekstrakt z korzenia żeń-szenia, ekstrakt z nasion kakaowca, ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej, ekstrakt z korzenia maca, ekstrakt z liści miłorzębu dwuklapowego, cynk, witaminę E, ekstrakt z pieprzu czarnego i witaminę B6.

Femin Plus nie tylko „na papierze” wygląda imponująco. Jego opinie zdają się potwierdzać – rewolucyjną formułę. Najlepsze jest jednak to, że decydując się na zakup Femin Plus nie ryzykujemy, co wynika z gwarancji skuteczności od producenta. Na oficjalnej stronie produktu natrafić można na następujący komunikat:

Skuteczność preparatu Femin Plus została potwierdzona wielokrotnie przez liczne badania, a także zadowolonych klientów. Jeżeli produkt nie spełni Twoich oczekiwań odeślij nam opakowanie w ciągu 90 dni od zakupu, aby otrzymać zwrot pieniędzy.

Dowiedz się więcej na FeminPlus.pl!

Dieta na podniesienie libido

Częstokroć, spadek libido związany jest z niezdrową, niezbilansowaną i/lub niepełnowartościową dietą. Nierzadko, w kontekście walki z ograniczonym popędem płciowym korzysta się z rozwiązań dietetycznych, tj. diety na libido.

Mówiąc najogólniej, dieta na podniesienie libido powinna mieć prawidłowy bilans kaloryczny i rozkład makroelementów. Dlatego też, niezależnie od tego jakie mamy cele żywieniowe, powinniśmy zadbać o to, aby dieta była zdrowa i pełnowartościowa. Dzięki temu, unikniemy jej negatywnego wpływu na popęd płciowy.

Nie mniej jednak, aby dietę móc określić jako „pobudzającą libido” nie wystarczy zdrowo jeść. Istotne jest również to, aby znalazły się w niej składniki bogate w polifenole (przeciwutleniacze). Do najlepszych produktów spożywczych stymulujących kobiece libido zaliczamy:

 • Czekoladę – regularne spożywanie czekolady doprowadza do uwolnienia serotoniny i endorfiny – substancji, które pozwalają osiągnąć stan relaksu. Działają na organizm odprężająco, czego efektem może być zwiększona ochota na aktywność w sypialni.
  Jednakowoż, powinniśmy wybierać czekoladę ciemną – zawierającą jak największą ilość kakao. Takowa wykazuje nie tylko silniejsze właściwości afrodyzjakalne, ale także ogranicza ryzyko negatywnego wpływu na bilans kaloryczny diety (zawiera mniej cukru).
 • Granat – to owoc, który stanowi doskonałe źródło przeciwutleniaczy. Przez wielu, traktowany jest również jako „naturalny antydepresant”. Co więcej, podaje się, że jego spożycie zwiększa wrażliwość narządów płciowych (dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny).
 • Małże – te owoce morza są bardzo często określane „owocami miłości”, co jest wynikiem bardzo wysokiej zawartości cynku. Niedobór tego mikroelementu może prowadzić do szeregu defektów, w tym znacznego ograniczenia popędu płciowego.
 • Truskawki – jedne z najpopularniejszych polskich owoców sezonowych, uważane są za naturalny afrodyzjak. Stanowią świetne źródło cynku. Prócz tego uważa się, że pobudzają zmysły i sprawiają, że seks smakuje jeszcze lepiej. Co ciekawe, z powodzeniem mogą być również wykorzystywane przez mężczyzn. Dowiedziono bowiem, że spożywanie tego owocu wpływa na poziom testosteronu (najważniejszy męski hormon regulujący m.in. popęd płciowy).
 • Kawa – „mała czarna” działa nie tylko pobudzająco, ale także ma realny wpływ na samopoczucie. Oczywiście, nie oznacza to, że powinniśmy zacząć pić kawę na umór. Wszakże, zbyt duża dawka kofeiny może przynieść efekty odwrotne od oczekiwanych. Normę kofeiny powinniśmy określić indywidualnie, gdyż każdy organizm inaczej ją toleruje. Za „miarę skuteczności” należy uznać samopoczucie.
 • Awokado – uznane za jedne z najzdrowszych owoców świata, znajdujące się na tzw. liście „Super Foods” mają również realny wpływ na popęd płciowy. Wszystko to ma być wynikiem wysokiej zawartości witaminy B6, która stanowi ważne ogniwo w procesie regulacji hormonów.
  Powodów, dla których warto włączyć awokado do codziennej diety jest – rzecz jasna – znacznie więcej, ten „superowoc” wskazany jest również przy eliminacji wielu chorób organicznych, które mogą mieć wpływ na niskie libido (np. przy cukrzycy).
 • Brzoskwinie – to owoc, który również należy zaliczyć do „owocowych” afrodyzjaków. Te pyszne owoce stanowią między innymi doskonałe źródło witaminy C, która według badań jest również istotnym elementem układanki zwanej „libido”.
 • Ryby (łosoś, dorsz, tuńczyk) – to świetne źródło kwasów tłuszczowych Omega-3, które mają ogromne znaczenie biologiczne. Wpływają między innymi na poziom dopaminy w mózgu, która to ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój.
 • Orzechy – choć częstokroć orzechy traktowane są jako afrodyzjak dla mężczyzn, to kobiety również mogą skorzystać na ich konsumpcji. Uważa się, że ich regularna suplementacja może mieć realny wpływ na przepływ krwi oraz zwiększenie wrażliwości pochwy.
 • Ostre przyprawy – takie jak chociażby chili, pieprz cayenne czy imbir to nie tylko doskonałe termogeniki, ale także afrodyzjaki. Ich suplementacja doprowadza bowiem do zwiększonego wydzielania tzw. hormonu szczęścia.

Zmiana trybu życia na zdrowszy

Tak naprawdę, w momencie kiedy tylko zorientujemy się, że zaczyna nam brakować ochoty na seks powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czy aby na pewno styl życia, który prowadzimy nie ma negatywnego wpływu na naszą aktywność w sypialni.

Kluczowe jest nie tylko odżywianie, o którym pisaliśmy wyżej. Ogromne znaczenie ma również nasza aktywność fizyczna. Dowiedziono bowiem, że osoby prowadzące siedzący tryb życia – znacznie częściej borykają się z różnymi defektami, w tym – problemami z libido. Dlatego też, seksuolodzy w pierwszej kolejności zalecają większe zaangażowanie w aktywność fizyczną.

Prócz diety i aktywności fizycznej, bardzo duże znaczenie ma również zdrowy sen. Aby mieć ochotę na seks musimy się wysypiać. Długość snu zależna jest od kilku czynników (m.in.: aktywności w czasie dnia, wieku), aczkolwiek absolutnym minimum powinno być 7 godzin.

Aby nasze życie można było określić mianem zdrowego, należy również zadbać o eliminację używek. Najbardziej kłopotliwe są papierosy i alkohol. Nałogowe palenie i picie alkoholu stanowi jedną z najczęściej występujących zaburzeń libido u kobiet.

Rzecz jasna, zmiany w trybie życia nie spowodują natychmiastowej poprawy. Zazwyczaj trzeba co najmniej kilkutygodniowej metamorfozy, aby poczuć jakąkolwiek różnicę. Natomiast, powrót do optymalnego zdrowia (i tym samym – przywrócenia naturalnej ochoty na seks) może potrwać nawet kilka miesięcy.

Nowa jakość w relacjach

Niekiedy osłabione libido może być wynikiem zwyczajnej rutyny. Jeśli każdy seks wygląda tak samo, pozbawiony jest namiętności, czułości i romantyzmu – bardzo szybko może się nam po prostu znudzić.

W związku z tym, odpowiedzią na zaburzenia libido może być – nadanie nowego tonu relacji. Romantyczna kolacja, płatki róż czy kąpiel przy świecach – to wszystko może pobudzić zmysły i sprawić, że seks znowu stanie się czymś wyjątkowym.

Należy mieć jednak na uwadze, że aby takowa „terapia” była skuteczna – nasze działania nie mogą być ukierunkowane na współżycie. Nie powinniśmy budować oczekiwań, a po prostu zadbać o naszą relację. Prędzej czy później – przyniesie to świetne efekty.

Uwzględnij seks w swoich planach

Choć trudno rozpatrywać seks w ramach obowiązku, to niektórzy seksuolodzy sugerują, aby leczenie niskiego libido realizować poprzez zaplanowany seks. Rzecz jasna, nie można tego traktować jako uciążliwego zadania. Chodzi tylko i wyłącznie o to, aby seks był zwyczajnie zaplanowany.

Uwzględniając seks w swoich planach możemy się do niego odpowiednio przygotować – zbudować nastrój, zadbać o atmosferę i dać się ponieść fantazji. Początkowo może wydawać się to trudne, lecz nim się nie spostrzeżemy – seks stanie się czymś naturalnym, wynikającym z naszej ochoty, a nie planów.

To metoda kontrowersyjna, aczkolwiek – prawdopodobnie bardzo skuteczna. Nie mniej, należy pamiętać, że w przypadku silnych zaburzeń, może przynieść efekty odwrotne od oczekiwanych.

Wizyta u specjalisty

W przypadku poważnych zaburzeń libido (i nie tylko!) rozwiązaniem może być wizyta u specjalisty – seksuologa. Choć, „niskie libido” dla wielu kobiet może być tematem tabu, to naprawdę nie ma się czego wstydzić.

Bardzo często, wizyta u specjalisty pozwoli ocenić przyczyny występowania problemu i wskazać odpowiednią ścieżkę. Lekarz nie tylko przedstawi zalecenia, ale również może wskazać najskuteczniejszą formułę spośród dostępnych farmaceutyków. Z całą pewnością jest to droga warta uwagi.

Który ze sposobów na niskie libido jest najlepszy?

To oczywiste, że niektóre metody działają lepiej od innych. Warto jednak mieć świadomość, że w każdym przypadku kompleksowa terapia będzie najefektywniejsza. Dlatego też, rekomendujemy jednocześnie zadbać o zdrowy tryb życia, dietę oraz suplementację, a w przypadku stosowania kuracji hormonalnej – poprosić lekarza o receptę na alternatywne leki.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że wiele naturalnych metod nie pozwala osiągnąć natychmiastowej poprawy. W takich przypadkach rekomendujemy skorzystać z suplementów diety na potencję dla kobiet. Pragniemy przy tym jednak zauważyć, by wybierać środki z głową – w oparciu o opinie, recenzje i dostępne rankingi.

W naszej ocenie (i nie tylko!) absolutnym numerem 1 jeśli chodzi o środki zwiększające libido u kobiet jest Femin Plus. To wieloskładnikowa kompozycja, której efektywność została potwierdzona nie tylko opiniami zadowolonych kobiet, ale także niezależnymi badaniami.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż w części przypadków problem z niskim libido może okazać się nieco bardziej złożony. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty, który w taki sposób pokieruje leczeniem, by było one jak najbardziej efektywne.

Jedno jest pewne – problemu nie należy lekceważyć, gdyż – może on być wynikiem chorób organicznych (niekiedy nawet pierwszym sygnałem alarmującym). Co więcej, seks – według licznych badań ma ogromne znaczenie dla naszej psychiki. W związku z tym, warto dbać o libido i cieszyć się aktywnością w sypialni.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Brak ochoty na seks? Sprawdź jak zwiększyć libido u kobiet

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Brak ochoty na seks? Sprawdź jak zwiększyć libido u kobiet

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze