Rozmiar penisa. Jaka jest średnia długość i grubość penisa? Jak zmierzyć

Rozmiar penisa, to od wieków delikatny temat dla większości mężczyzn. Po pierwsze dlatego, że według dziwnych standardów mężczyzna wszystko powinien mieć duże. Duży tors, duży dom, duży samochód i… dużego penisa. Po drugie pewnie dlatego, że mężczyźni uwielbiają rywalizować. Od najmłodszych lat wystawiają się na ocenę, kto silniejszy, czy kto zrobi więcej pompek. Jaka zatem jest średnia długość i grubość penisa? I jak go w ogóle zmierzyć?

Member XXL – Najlepsza metoda na powiększenie penisa!

Pogrubia i wydłuża penisa nawet o 9 cm,
Poprawia sprawność seksualną,
Jest bezpieczny w stosowaniu.

Dowiedz się więcej o działaniu Member XXL!

Spis treści

Ile mierzy statystyczny penis?

Jaką wielkość ma “mały członek”?

Jak zmierzyć penisa?

Kilka mitów na temat długości penisa

Czy wielkość członka zmienia się z wiekiem?

Czy penisa można powiększyć?

Ile mierzy statystyczny penis?

W latach 1938-1963 amerykański Instytut Kinseya przeprowadził pierwsze badania dotyczące długości członka. Wynika z nich, że średnia długość członka u mężczyzn w wieku 20-59 lat w stanie zwiotczenia wynosiła 9,70 cm, a w stanie erekcji od 12,70 do 16,50 cm. Przeciętny obwód prącia w stanie erekcji wynosił 10-12,5 cm. Wyniki badań nie były jednak całkiem wiarygodne, bowiem mężczyźni sami deklarowali wielkość swego przyrodzenia.

Niemniej przez wiele lat powoływano się właśnie na wyniki badań z tamtego czasu, uznając iż przeciętny rozmiar członka w erekcji u białego mężczyzny wynosił 16 cm. Dalsze badania wykazały jednak, iż przeciętna długość członka jest mniejsza niż 16 cm i w stanie wiotkim wynosi od 8,60 do 9,22 cm, zaś w stanie erekcji od 12,7 do 15,7 cm.

A jak na tym tle wypadają Polacy? Wydaje się, że całkiem nieźle, bowiem deklarowana przez wielu panów średnia długość ich członka wynosi 17,26 cm. Czy jednak taka jest rzeczywistość? W końcu, aż 80% mężczyzn nie jest do końca zadowolonych z rozmiaru ich przyrodzenia.

Pewne jest to, iż ludzki członek jest jednym z większych i grubszych, jeśli chodzi o proporcje do reszty ciała. Wprawdzie posiadaczem największego wśród ssaków penisa są płetwale błękitne (ich długość wynosi 2,5 metra), ale biorąc pod uwagę wielkość ich ciała, wcale nie wypadają tak imponująco. Dziś uważa się, że przeciętna długość penisa we wzwodzie wynosi 13-16 centymetrów, zaś w stanie spoczynku jest to ok. 8-11 cm. Dla oceny rozmiaru prącia potrzebujesz jeszcze średniego obwodu penisa. Według statystyk przeciętny obwód męskiego członka wynosi 11-14 cm.

Jaką wielkość ma “mały członek”?

Jeśli pokusić się o zebranie wszystkich danych dotyczących przeprowadzonych badań, nie zwracając uwagi na przedział wiekowy czy metodę badawczą, wyniki dotyczące długości penisa wyglądałyby następująco:

Penis w stanie spoczynku:

 • bardzo mały – poniżej 4,5 cm
 • mały – 4,5-7 cm
 • średni – 7,1-9 cm
 • duży – 9,1 cm-11,9 cm
 • bardzo duży – powyżej 12 cm

Długość penisa w stanie wzwodu:

 • bardzo mały – poniżej 9 cm
 • mały – 9,1-12,5 cm
 • średni – 12,6-15,5 cm
 • duży – 15,6-18 cm
 • bardzo duży – powyżej 18 cm

Jak zmierzyć penisa?

Rozmiar penisa (grubość i długość penisa) bywa źródłem wielu frustracji. Wiele pań twierdzi bowiem, że rozmiar penisa ma znaczenie. Stąd prawie każdy mężczyzna próbował zmierzyć swoje przyrodzenie.Nie każdy jednak wie, jak zrobić to poprawnie. Aby wyniki pomiarów były wiarygodne, należy wziąć pod uwagę wiele czynników:

 • stopień podniecenia
 • temperaturę pomieszczenia, w którym dokonuje się pomiarów (niższa temperatura może zaniżyć wyniki)
 • pozycję, w której będzie się mierzyć członka

Mierzenie penisa nie jest wcale trudne, ale trzeba wiedzieć, jak zrobić to dobrze. Najlepiej jest zacząć od zmierzenia długości prącia. By prawidłowo zmierzyć członka, należy wziąć linijkę i przyłożyć ją do góry, przyciskając jednocześnie do kości łonowych. Kąt pomiędzy nią a ułożeniem ciała powinien być jak najbardziej zbliżony do 90 stopni. Teraz mierzy się obwód penisa. Wykonując ten pomiar najlepiej jest posłużyć się miarą krawiecką, którą należy przyłożyć na najgrubszym punkcie penisa. Długość powinna być mierzona w pozycji stojącej, na stronie grzbietowej prącia, od podstawy do szczytu. Rezultaty są błędne podczas dokonywania pomiarów członka po stronie brzusznej czy bocznej.

Szerokość prącia nie jest raczej bardzo przydatnym parametrem, jednak korzystają z niego niektóre firmy zajmujące się produkcją prezerwatyw. W tym przypadku wymiar ten wykorzystywany jest do oznaczenia rozmiaru sprzedawanych kondomów. Tutaj również możesz posłużyć się linijką lub miarką. Najczęściej jednak korzysta się z innego sposobu – w tym celu obwód penisa podziel przez 3.14. Na tej podstawie uzyskasz wynik szerokości prącia. Aby dokonać wszystkich pomiarów, penis musi być w pełnej erekcji.

Dla kompletnej oceny rozmiaru prącia niezbędne jest również zmierzenie jego obwodu. Robi się to mierząc członek w trzech miejscach: tuż pod żołędzią, u podstawy i na środku (penis musi być w erekcji). Z otrzymanych wyników wylicza się średnią. Jak podają niektóre źródła, średni obwód penisa podczas erekcji wynosi 12,5 cm. Te same badania wskazują również, iż średni obwód penisa w stanie spoczynku ma obwód ok. 10 cm. Warto nadmienić, iż to właśnie grubość penisa, a nie jego długość może mieć ewentualny dodatki wpływ na jakość życia seksualnego.

Co więcej, dowiedziono, że im większy penis będący w spoczynku, tym mniejszy jest jego przyrost w trakcie erekcji (zwykle wynosi 60%). Taka informacja może być pocieszająca dla partnerów, którzy martwią się rozmiarami, gdy ich prącie jest wiotkie. Jednocześnie jest to przestroga dla kobiet, by nie oceniały pochopnie walorów swojego partnera, gdyż ostateczny rozmiar może ich zaskoczyć.

Zalecane jest kilkukrotne powtórzenie czynności mierzenia długości penisa w pewnych odstępach czasu (najlepiej w różnych dniach), a następnie uśrednienie otrzymanych w wyniku badania wyników. Wszelkie różnice w wynikach pomiarów wiążą się prawdopodobnie z takimi czynnikami jak temperatura pomieszczenia, stopień podniecenia seksualnego, czas jaki upłynął od ostatniej erekcji, pora dnia, czy po prostu błąd pomiaru.

Ponadto, aby wykonać rzetelnie wszelkie pomiary, członek musi być w całkowitej erekcji. U części populacji może okazać się to trudnym do spełnienia warunkiem z przyczyn technicznych – w Polsce z zaburzenia erekcji dotykają prawie 14 miliona mężczyzn. Pomiary w trakcie pełnego wzwodu wywołanego metodami farmakologicznymi dawały bardziej zgodne wyniki. Bywa, że czasem badanie musi polegać na rozciąganiu zwiotczałego prącia tak mocno, jak jest to bezboleśnie możliwe. Często wyniki przeprowadzonych ankiet nie są rzetelne, bowiem podawana długość własnego prącia bywa nie do końca rzeczywista.

Nowym trendem jest mierzenie członka używając rolkę papieru toaletowego – część panów jest zdania, że jest to najlepsza metoda. Jak działa? Na członka we wzwodzie nakłada się tekturową rolkę i jeśli nie wystaje, to jest mały (rolka ma bowiem ok. 11 cm), jeśli wystaje 2 cm, to oznacza jest jest średniej wielkości. Jeśli natomiast wystaje 4 cm, to uznaje się go jako duży. Przy wyniku powyżej 4 cm, członek należy do tych bardzo dużych. Moda na mierzenie członka tą metodą, jak wiele innych, przyszła z Japonii.

Kilka mitów na temat długości penisa

Niepewność i ciekawość własnego rozmiaru penisa ma swoje źródło z pewnością w ciągłych porównaniach z innymi mężczyznami. Czy duże stopy wskazują jednoznacznie na rozmiar członka? Czy małe dłonie są sygnałem, że przyrodzenie mężczyzny ma zaledwie 7 cm? Czy wysocy panowie posiadają dużego członka?

Jest jedyna słuszna odpowiedź na tak zadane pytania – nie. Przeprowadzone badania wskazują, iż istniała znikoma korelacja pomiędzy wzrostem a wielkością penisa.

Czy wielkość członka zmienia się z wiekiem?

Członek przechodzi szereg zmian w ciągu twojego życia. Na wszelkie różnice mają wpływ głównie zmieniające się poziomy testosteronu. W okolicach 9-15 lat przysadka mózgowa uwalnia hormony, które nakazują organizmowi rozpoczęcie produkcji testosteronu. I w ten sposób u wszystkich młodych mężczyzn na całym świecie rozpoczyna się proces dojrzewania. Jądra, moszna, penis i włosy łonowe zaczynają rosnąć. Poziom testosteronu osiąga swój największy poziom w okolicy 20 roku życia mężczyzny.

Jak wykazują przeprowadzone badania mężczyzn ilość testosteronu może nieznacznie spaść między 25-40 rokiem życia, ale ta zmiana jest niewielka. Po 40 roku życia organizm zaczyna produkować więcej SHGB (globulina wiążąca hormony płciowe), który ściśle powiązany jest z testosteronem – obniża bowiem jego dostępną ilość. Możesz zauważyć wówczas zmiany we włosach łonowych, jądrach i mosznie. Zmianie ulega wówczas także kształt i rozmiar członka.

Z różnych źródeł wynika, że penis może przykładowo zakrzywić się z wiekiem. Czasem wpływa to na długość penisa, bądź na jego obwód czy funkcje członka. Często starszym mężczyznom wydaje się, że ich penis nie jest już tak duży, jak kiedyś. Rzeczywisty rozmiar prawdopodobnie jednak nie zmienił się w znacznym stopniu.

Czy penisa można powiększyć?

Temat dotyczący zwiększania długości i grubości członka cieszy się nieustannym zainteresowaniem mężczyzn niemal na całym świecie. Czy jednak faktycznie rozmiar penisa ma znaczenie? Czy przeciętny rozmiar członka to powód do dumy? Seksuolodzy jednym głosem zapewniają, że nie wielkość czy kształt członka, ale finezja jest najważniejsza – mimo to część panów zastanawia się, czy średnia długość penisa dotyczy również ich przyrodzenia.

Jest wiele metod na powiększenie penisa. Do najbardziej popularnych należą:

 • powiększenie członka kwasem hialuronowym
 • operacyjne powiększenie członka
 • ekstendery powiększające przyrodzenie
 • pompki
 • ćwiczenia na powiększenie członka (np. jelqing)
 • tabletki powiększające członka

Suplementy powiększające członka to obecnie nowość na polskim rynku. Jak zapewniają specjaliści, regularne zażywanie takich preparatów spowoduje, że średnia długość penisa ulegnie wydłużeniu. Wielu panów poleca wypróbowanie środka o nazwie Member XXL.

Istotną zaletą takich suplementów jest to, iż działają one bezinwazyjnie, można nawet powiedzieć, iż nie wpływają negatywnie na zdrowie, dzięki profesjonalnie dobranym składnikom aktywnym. Te niebieskie kapsułki sprawią, iż penis może wydłużyć się nawet o kilka centymetrów, co będzie miało wpływ na poziom doznań seksualnych, także twojej partnerki.

Efekty stosowania Member XXL:

 • większy popęd seksualny
 • znacząca poprawa wielkości członka
 • poprawa wymiarów w obwodzie i długości
 • seks będzie przyjemniejszy

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej lub zamów teraz!

Czy wiedziałeś, że…

 • Około 1/3 penisa ukryta jest w ciele. Przyczepiona do dolnej części miednicy, działa jak kotwica – pomaga utrzymać równowagę członka w czasie wzwodu.
 • Im mniejszy członek, tym większa erekcja.
 • Wagina kobiety dostosuje się do każdego członka.
 • Dla intensywności doznań nie ma znaczenia przeciętna długość penisa, liczy się jedynie tarcie w trzech, czterech pierwszych centymetrach.
 • Grubość jest lepsza niż długość członka.
 • Zawsze jest ktoś, którego długość penisa jest mniejsza.
 • Tylko 1% mężczyzn ma członki większe niż 20 cm.

Zatem ile centymetrów powinien mieć idealny penis? Z badania seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego z 2011 roku wynika, iż średnia długość penisa u Polaka wynosi 17,26 cm. Jeśli pomimo tego rozmiar członka staje się powodem kompleksów wpływających na samoocenę oraz zdolność osiągnięcia i utrzymania pełnej erekcji – rozważ zastosowanie środków powiększających członka. Pamiętaj jednak, że długość członka to nie długość całego penisa, ale tylko kawałka, który widzisz spoglądając z góry na swoje narządy płciowe!

Ostatnia aktualizacja Styczeń 07, 2021

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Rozmiar penisa. Jaka jest średnia długość i grubość penisa? Jak zmierzyć

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Rozmiar penisa. Jaka jest średnia długość i grubość penisa? Jak zmierzyć

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze