Olej lniany na włosy. Jak stosować by osiągnąć najlepsze efekty?

Data ostatniej aktualizacji: 21 listopada 2024

Autor: Michał Adamczyk

Olej lniany na włosy to jedna z najbardziej skutecznych metod kondycjonowania łodyg i pobudzania porostu. Z tego też wynika rosnąca popularność takiej kuracji. Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe znakomicie sprawdzi się w przypadku włosów wysokoporowatych i zniszczonych. Jakie właściwości posiada i dlaczego warto stosować olej lniany? Czy z jego pomocą możemy zatrzymać proces wypadania włosów?

Ze względu na zawartość takich związków, jak kwasy omega 3,6 i 9, olej zmniejsza poziom złego cholesterolu, a także obniża zagrożenie wystąpienia chorób układu krążenia. Znajdziemy w nim także spore ilości witaminy E. Regularne picie tego wyjątkowego płynu usprawnia pracę mózgu oraz działa przeciwnowotworowo. Nakładanie go na włosy powoduje, że w krótkim czasie nawet suche i zniszczone kosmyki odzyskują blask i sprężystość. Najlepsze właściwości wykazuje olej lniany tłoczony na zimno.

Olej lniany na włosy i jego właściwości

Regularne aplikowanie oleju lnianego na włosy pomaga znacznie poprawić ich kondycję. Produkt nadaje się zwłaszcza do najbardziej wymagającego typu kosmyków, czyli wysokoporowatych. Ten rodzaj włosów posiada mocniej rozchylone łuski, które sprawiają, że łodygi wyglądają na suche, a fryzura puszy się i plącze. Taki poziom porowatości może być stanem naturalnym, na przykład w wypadku loków lub być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji czy choroby. Włosy zniszczone, suche, kręcone często mają rozdwojone końcówki i wymagają większej troski oraz częstego olejowania.

Związki zawarte w oleju lnianym pomagają domknąć łuski łodyg i zatrzymać w nich nawilżenie, którego tak bardzo potrzebują. Dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych i odpowiedniej konsystencji płyn nie wnika do włosa, lecz otula go od zewnątrz.

Kwasy omega 3, 6 i 9 to niejedyne cenne związki w oleju lnianym. Poza nimi w składzie znajdziemy także polifenole, fitoestrogeny oraz E, zwaną witaminą młodości. Związki te wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Polifenole z kolei wzmacniają naczynia krwionośne.

Picie oleju lnianego pomaga wspierać funkcjonowanie układu nerwowego, pomagając w procesie uczenia się i zapamiętywania, a także ograniczając procesy degradacyjne.

Co więcej, dzięki doustnemu przyjmowaniu tej wyjątkowej substancji wzmocnimy włosy i paznokcie “od wewnątrz”, a także poprawimy wygląd cery. Możemy smarować olejem lnianym skórę – poprawi elastyczność i przyspieszy leczenie stanów zapalnych oraz egzemy.

Olej lniany wspomaga także działanie układu pokarmowego, wzmacniając młody śluzowe oraz regulując procesy przemiany materii.

Jak stosować olej lniany na włosy?

Olej lniany można stosować na kilka sposobów. W zależności od naszych preferencji, możemy aplikować go jedynie na łodygi lub również na skórę głowy. Ważne jest, by substancja znalazła się na całej długości włosów.

Olejowanie włosów najlepiej poprzedzić zwilżeniem kosmyków. Do tego celu warto użyć mgiełek, żelu aloesowego lub wody z dodatkiem cukru czy miodu. Olej lniany znakomicie sprawdzi się także nałożony na włosy zmoczone wodą i osuszone.

Po zaaplikowaniu na włosy, na głowę warto nałożyć foliowy czepek. Taki kompres trzymamy od 20 minut do kilku godzin. Olej lniany jest wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego też raczej nie ma sensu dłuższe przeprowadzanie tego zabiegu.

Po upływie wymaganego czasu olej spłukujemy ciepłą wodą, a następnie na mokre włosy nakładamy odżywkę i myjemy nią kosmyki. Ważne, by kosmetyk ten miał prosty skład i nie zawierał silikonów oraz protein. Kolejnym krokiem jest spłukanie odżywki i umycie włosów delikatnym szamponem oraz nałożenie maski. Po jej spłukaniu zabezpieczamy końcówki za pomocą serum.

Olejowanie skalpu olejem lnianym powinno być przeprowadzone raczej na czystej skórze głowy. Często zdarza się, że aplikowane przed myciem, tłuszcze wzmagają wypadanie i pogarszają kondycję fryzury. Z tego względu warto najpierw umyć włosy, następnie na powierzchnię skóry głowy nałożyć niewielką ilość oleju i wykonać delikatny masaż.

Równie ważny jak sposób jego nakładania, jest także czas. Olej pozostawiamy na skórze głowy na około 20 minut (nie przetrzymuj go na skórze całą noc), po czym zmywamy delikatnym szamponem bądź emulgujemy wstępnie odżywką według podanego powyżej schematu.

Olejowanie włosów przeprowadzamy tak często, jak tego potrzebujemy. Kosmyki suche i zniszczone mogą wymagać tego nawet 2 razy w tygodniu. Po uzyskaniu poprawy, ten rodzaj pielęgnacji można zmniejszyć częstotliwość. Nakładanie oleju lnianego częściej, niż dwa razy w tygodniu może spowodować nadmierne przetłuszczanie włosów.

Efekty olejowania. Jak wpływa olej lniany na włosy?

Nakładany na długości włosów olej lniany sprawia, że stają się gładkie i błyszczące. Regularne przeprowadzanie zabiegu pozwala na zmniejszenie łamliwości i ograniczenie rozdwajania się końcówek.

Olej lniany stosowany na skórę głowy pomaga ukoić stany zapalne, nawilżyć skalp i pozbyć się podrażnień. Delikatny masaż z jego użyciem poprawi ukrwienie i pobudzi porost włosów, a także będzie domowym sposobem  na wypadanie.

Stosowany wewnętrznie, olej lniany wzmacnia kondycję przydatków skóry i przyspieszają ich wzrost.

Ile kosztuje i gdzie kupić olej lniany?

Za 500 ml oleju lnianego zapłacimy około 20 złotych. Kupimy go zarówno w sklepach ze zdrową żywnością, jak i zwykłych marketach. Olej dostępny jest również w aptekach oraz Internecie

Olej lniany należy do najmniej stabilnych substancji tego typu. Powinien być przechowywany w lodówce, zatem najlepiej kupować go w sklepach, które oferują taką możliwość.

Podsumowanie

Stosowany na włosy olej lniany potrafi dać spektakularne efekty. Dzięki wyjątkowym właściwościom działa zarówno od zewnątrz, jak i “od środka”. W pielęgnacji włosów i skóry najlepiej sprawdzi się zimnotłoczony.

Nie wszystkie włosy reagują jednakowo na każdy środek. Wpływa na to ich stan i porowatość. Może się wydarzyć, że do olejowania włosów potrzebujemy czegoś innego. Wówczas warto sprawdzić oleje oleje, jak np. kokosowy, rycynowy czy arganowy.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Olej lniany na włosy. Jak stosować by osiągnąć najlepsze efekty?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Olej lniany na włosy. Jak stosować by osiągnąć najlepsze efekty?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze