Obecnie choroby tarczycy stają się coraz częstszym problemem. Na nadczynność i niedoczynność tarczycy choruje coraz więcej, coraz młodszych osób. A rosnąca popularność ziołolecznictwa sprawia, iż pacjenci szukają alternatywnych i naturalnych metod leczenia. Które zioła zatem warto zastosować, aby tarczyca wróciła do zdrowia?

Czy warto stosować zioła na tarczycę?

Tarczyca jest niewielkim gruczołem o bardzo ważnej funkcji dla całego organizmu. Ten organ w kształcie motyla waży zaledwie od 15 do 30 gramów, a potrafi przysporzyć bardzo wielu kłopotów. Znajduje się w okolicy szyi i gardła, zaraz nad tchawicą.

Odpowiada za wydzielanie trzech hormonów:

 • tyroksynę (T4),
 • trójjodotyroninę (T3)
 • oraz kalcytoninę.

Zadania tarczycy są wielorakie, przede wszystkim odpowiada za regulację przemiany materii oraz równowagę niektórych pierwiastków we krwi (fosforu i wapnia), pośrednio wpływając na pracę serca. Co ciekawe, na choroby tarczycy częściej zapadają kobiety niż mężczyźni.

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że panie są bardziej podatne na choroby autoimmunologiczne. Czy wiedziałeś, że gruczoł tarczycowy to najbardziej unaczynione miejsce w organizmie? Przez gruczoł ten przepływa bowiem siedem litrów krwi w czasie jednej godziny!

Tarczyca nigdy nie boli – nawet wtedy gdy jest chora. Często objawy zgłaszane przez pacjentów są niejednoznaczne i bywa trudno przypisać je chorej tarczycy. Wielu szuka alternatywnych metod leczenia, aby wrócić do pełnego zdrowia, bowiem gruczoł ten wpływa niemal na pracę każdej komórki naszego ciała. Stąd na portalach internetowych można znaleźć liczne porady dotyczące stosowania ziół, które mają wspomóc procesy naprawcze tarczycy, lecząc z niedoczynności tarczycy czy nadczynności tarczycy. Niektóre porady są szczególnie niebezpiecznie, zachęcają bowiem do rezygnacji z tradycyjnego leczenia.

W publikacjach naukowych można znaleźć badania dotyczące wpływu ziół na pracę tarczycy. Wyniki badań nie są zawsze jednoznaczne, stąd warto rozważyć metodę ziołolecznictwa w procesie leczenia. Należy jednak zawsze pamiętać, iż zioła nie mogą zastąpić terapii lekami zaleconej przez endokrynologa. Zaleca się nawet skonsultowanie przyjmowanych ziół z lekarzem prowadzącym.

Warto pamiętać o tym, iż liczne badania naukowe nie mają wątpliwości co do tego, że istotną rolę w procesie profilaktyki i leczenia chorób tarczycy odgrywa prawidłowe żywienie. Należy uzupełniać niedobory witamin i minerałów, przy jednoczesnej eliminacji z diety produktów wolotwórczych (goitrogennych).

Jakie zioła na niedoczynność tarczycy?

zioła na niedoczynność tarczycy

W przypadku wystąpienia niedoczynności tarczycy, najczęściej wymienia się następujące zioła:

 • Gotu kolę / wąkrotkę azjatycki (Centella asiatica L)
 • Ashwagandę
 • Balsamowiec indyjski (Commiphora mukul)
 • Pokrzywę indyjską (Plectranthus barbatus)
 • Przytulinę (Galium L)

Duża popularnością cieszy się również przy chorobie niedoczynnościowej morszczyn pęcherzykowaty, czyli glon należący do brunatnic. Może być bardzo skuteczny w leczeniu niedoczynności tarczycy, ze względu na dużą zawartość jodu, który to jest jednym z najważniejszych składników odżywczych w przypadku chorób gruczołu tarczowego. Może być przyjmowany w formie herbatek.

Należy wspomnieć o tym, iż nie przeprowadzono badań klinicznych na ludziach dających pewność co do zastosowania powyższych ziół w leczeniu chorego gruczołu tarczowego. W przypadku niedoczynności tarczycy poza ziołami należy zwrócić szczególną uwagę na urozmaiconą i zbilansowaną dietę. Należy w szczególności uzupełniać niedobory jodu, który jest niezbędnym składnikiem do produkcji hormonów tarczycowych. Zaleca się wprowadzenie produktów bogatych w selen, cynk, żelazo oraz kwasy omega 3. Istotna jest również witamina D.

Jakie zioła na nadczynność tarczycy?

zioła na nadczynność tarczycy

Jeśli cierpisz z powodu nadczynności tarczycy, najczęściej zaleca się zastosowanie następujących ziół:

 • Karbaniec pospolity (Lycopus europaeus L)
 • Karbaniec jasny (Lsycopus lucidus)
 • Melisa lekarska
 • Rozmaryn lekarski
 • Szałwia lekarska

Zaleca się również stosowanie wiesiołka, który może pomóc w złagodzeniu objawów nadczynności tarczycy. Łagodzi on również objawy towarzyszące chorobom tarczycowym, takim jak wypadanie włosów, ale i przy okazji łagodzi bóle menstruacyjne. Za najbardziej korzystne uważane jest picie ziołowych naparów, stosowanie oleju z nasion wiesiołka, czy po prostu przyjmowanie kapsułek z wiesiołkiem. Jednak także i w tym przypadku nie ma pewności co do skuteczności powyższych ziół. Można jednak skorzystać z ich właściwości wspomagających funkcjonowanie gruczołu tarczowego.

Jakie inne zioła a tarczycę?

 • Lukrecja – może pomóc w regulacji hormonów tarczycy. Dodatkowo dodaje energii, pomaga zwalczyć uporczywą senność oraz zawiera kwas glicyretynowy – jest to związek, którego właściwości zostały przebadane. Część wyników badań potwierdza zdolność hamowania wzrostu pewnych typów nowotworów tarczycy.
 • Melisa – z kolei w przypadku nadmiernej pobudliwości wynikającej z nadczynności tarczycy sprawdzi się melisa, która znana jest ze swoich uspakajających właściwości. Można ją pić w postaci gotowych herbatek lub przyjmować w postaci tabletek. Jeśli wystąpią choroby gruczołu tarczowego można stosować melisę osobno lub też w połączeniu z serdecznikiem. Wstępne badania wskazują, że melisa lekarska (Melissa officinalis) i serdecznik (Melissa officinalis) mogą hamować TSH przez wiązanie się z receptorami, zmniejszając nadprodukcję hormonu tarczycy. Zioła te bogate są również w kwas rozmarynowy, który uważany jest jako potencjalnie korzystny w różnych chorobach tarczycy. Pełni on funkcje wspomagające w przypadku chorego gruczołu. Zioła te wydają się również blokować immunoglobuliny anty-tarczycowe i zmniejszać konwersję T4 do bardziej aktywnego T3. Badania te przeprowadzono w większości z wykorzystaniem liofilizowanych ekstraktów, ale można również stosować z powodzeniem świeże nalewki roślinne. Zioła te mają także właściwości uspokajające i przeciwlękowe, co w niektórych chorobach gruczołu tarczowego ma szczególne znaczenie.
 • Pokrzywa – dzięki zawartości jodu dobra dla zdrowia gruczołu tarczowego i dla całego organizmu będzie również pokrzywa. Pokrzywa może pomóc uzupełnić niedobory jodu. Jej najpopularniejsza forma to napar czy herbata ziołowa.
 • Siemię lniane – każdy z nas wie, że siemię lniane korzystne jest w leczeniu problemów trawiennych, ale wykazuje ono również dobroczynne działanie w leczeniu choroby niedoczynnościowej. Osoby te mogą stosować siemię lniane na co dzień, w celu zwiększenia produkcji hormonów przez tarczycę. Wystarczy jedna łyżka dziennie, aby czerpać z korzyści zdrowotne z siemienia lnianego.
 • Echinacea – zioło to znane jest ze swoich właściwości wzmacniających odporność. Osoby z nadczynnością mogą stosować korzeń tej rośliny w celu poprawy stanu zdrowia. Wystarczy zagotować je we wrzącej wodzie, aby przyrządzić zdrową i pożywną herbatę.
 • Bacopa – jest to ajurwedyjskie zioło tonizujące (Bascopa monnieri), które może wspomagać leczenie niedoczynności tarczycy. Wstępne badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że zioło to zwiększa stężenie T4, ale nie T3. Bacopa znana jest szerzej jako tonik nerwowy, który wspomaga pamięć i funkcje poznawcze. Jednocześnie tłumi niepokój bez nadmiernego działania uspokajającego. Jest uznawana za powszechnie bezpieczną i zwykle przyjmuje się ją w postaci kapsułki lub nalewki, gdyż w herbacie jest nieprzyjemnie gorzka.
 • Ashwagandha – jest jednym z niewielu ziół, które stymulują funkcjonowanie hormonu tarczycowego. Wielu twierdzi, że ta niepozorna roślina potrafi zdziałać cuda. Szczególnie osoby, które dotyka niedoczynność tarczycy mogły słyszeć o tej roślinie. Jest to niewielki krzew o żółtych kwiatach, który pochodzi z Indii i Afryki Północnej. Inne jej nazwy to żeń-szeń indyjski lub witania ospała. Ashwagandha jest uznawana za cudowne ziele, klasyfikowane jako “adaptogen”, co oznacza, że pomaga organizmowi w radzeniu sobie ze stresem. Wzbogacenie diety w to ziele może pomóc obniżyć poziom kortyzolu u osób przewlekle zestresowanych. Nie od dziś wiadomo, że zbyt duży poziom hormonów stresu sprzyja występowaniu wielu chorób i może jednocześnie zaostrzyć objawy innych, np. choroby Hashimoto. Wiadomo również, że stres osłabia system immunologiczny człowieka prowadząc do wyczerpania organizmu. Stąd nie powinno nikogo dziwić, że choroby autoimmunologiczne atakują wówczas ze zdwojoną siła. Wstępne badania wykazały, że przyjmowanie Ashwagandhy może przynieść korzyści w postaci obniżenia poziomu kortyzolu, co ma szczególnie znacznie jeśli chodzi o leczenie tarczycy.
 • Pięciornik biały – znany jest od wieków w tradycyjnej medycynie ludowej jako skuteczny środek w leczeniu i profilaktyce gruczołu tarczycowego. Normalizuje jej funkcjonowanie. Wskazany jest przy chorobach tarczycowych, niedoborze jodu, profilaktyce chorób tarczycowych, skutkach promieniowania jonizującego czy zaburzeniach hormonalnych. Ale uwaga: w przeciwwskazaniach znajduje się choroba niedoczynnościowa.
 • Żywica Guggul – jest ona powszechnie stosowana w stanach, które odzwierciedlają niedoczynności gruczołu tarczowego: uczucie zimna, spowolnienie, przyrost masy ciała, upośledzenie trawienia, metabolizmu tłuszczów oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu. Wstępnie badania wskazują, że guggul poprawia czynność gruczołu, wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu T3 i T4.
 • Ekstrakt z korzenia piwonii białej – wielu twierdzi, że jest to najsilniejsza broń w walce o prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczycowego. Roślina ta wykorzystywana była w medycynie chińskiej od dawna i tam właśnie rozpoczęto badania na jej temat. Posiada ona szczególną właściwość – potrafi bowiem modyfikować reakcję immunologiczną organizmu, stąd jej wpływ na tarczycę wydaje się duży. Wielu jest zdania, że to właśnie korzeń piwonii białej może stać się złotym standardem suplementacji diety w przypadku choroby Hashimoto. Piwonia nie wywołuje działań toksycznych. Czasem po nadmiernym jej spożyciu u kilkunastu procent pacjentów pojawiła się łagodna biegunka, która ustąpiła po zmniejszeniu dawki.
 • Imbir, kardamon czy szczypta Cayenne – wielu chorobom tarczycowym towarzyszy nieprzyjemnie uczucie chłodu. Warto wówczas sięgnąć po zioła rozgrzewające, które doskonale otulą wnętrze organizmu.
Wiele ziół wspomagających, doskonale łagodzi symptomy chorób tarczycowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż także i niepozorne produkty ziołowe mogą być niebezpieczne. Bowiem przykładowo znany wielu osobom popularny antydepresant – ziele dziurawca, może być nawet groźny dla organizmu. Zaleca się przyjmowanie ziela dziurawca pod kontrolą lekarza, gdyż znane są liczne interakcje z lekami, a wstępne badania sugerują również, że dziurawiec może podnosić poziom TSH u osób wrażliwych na działanie ziół.

Zioła na tarczycę to z pewnością potencjalnie skuteczne narzędzie suplementacji organizmu w chorobach tarczycowych. Stosując jednak alternatywne metody leczenia tarczycy w postaci ziołolecznictwa warto pamiętać o tym, iż chory gruczoł wymaga skrupulatnej diagnostyki. Odpowiednio przeprowadzone badania pozwolą ustalić dokładną przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zanim sięgniemy po produkty ziołowe, nie rezygnujmy z tradycyjnej diagnostyki i metod leczenia.

6 komentarzy
 1. Pola

  Przy nadczynności tarczycy leczenie ziołami należy traktować jako działanie wspomagające. Wiadomo jest to że nie będą one obniżały poziomu hormonów, ale mogą złagodzić dolegliwości przez nie spowodowane. Ja mogę polecić korę dębu, lukrecję i bardzo dobrze znany większości skrzyp polny. To były zioła które ja Stosowałam z polecenia

  Odpowiedz
 2. Dominik

  Ja od dawna piję herbatkę z gotowej przygotowanej mieszanki ziół przeznaczonych typowo dla problemów z niedoczynnością tarczycy. Zawiera ona m.in.suszony owoc róży,suszony owoc jarzębiny,korę dębu,liść pokrzywy,liść orzecha włoskiego,korzeń kozłka,kłącze lukrecji oraz porost islandzki. Taka mieszanka łagodzi objawy choroby i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

  Odpowiedz
  • Felicja

   Na rynku obecnie możemy spotkać naprawdę szeroką gamę herbatek i gotowych ziół specjalnie dedykowanych dla osób zmagających się z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Ja dopasowalam sobie idealną dla swoich potrzeb taką herbatkę. Jest ona ziołowa z odpowiednio dobranym naturalnym składem. Tak jak ktoś już zauważył nie powoduje ona obniżenia hormonów ale doskonale radzi sobie z innymi dolegliwościami powodowanymi przez chorą tarczyce dlatego polecam każdemu!

   Odpowiedz
 3. ashwagandha

  Tak polecam 100% ashwagandhę szybciutko stawia na nogi jak się jest przemęczonym, a na samą ochronę tarczycy biorę cbd – konopiafarmacja 5%

  Odpowiedz
 4. Olcia

  Bardzo ważnym elementem w chorobach tarczycy jest stosowanie zbilansowanej diety. Wspomaga to leczenie farmakologiczne. W przypadku mojej nadczynności tarczycy mój lekarz poradził mi stosowanie melisy, rozmarynu i szałwii. Są to bardzo przyjemne w smaku ziola które regulują działanie tarczycy. Muszę przyznać że ja bardzo lubię smak ziołowy i tego typu herbatki więc bardzo chętnie po nie sięgam 🙂

  Odpowiedz
 5. Dominika

  Ja od kilku lat zmagam się z nadczynnością tarczycy. Z czystym sumieniem mogę polecić stosowanie wiesiołka, który naprawdę pomaga złagodzić objawy choroby. Korzystnie również działa na wypadanie włosów, które bardzo mocno dawało mi się ze znaki. Bardzo lubię picie ziołowych naparów, polecam każdemu wprowadzenie to do swojej diety lub po prostu wprowadzenie suplementacji która w swoim składzie oparta będzie na wiesiołku.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.