Tribulus terrestris (budzdyganek ziemny) to roślina, która w formie ekstraktu często wykorzystywana jest do produkcji suplementów diety dla mężczyzn. Tego typu środki mają za zadanie ułatwić proces budowania muskulatury oraz niwelować skutki niedoboru testosteronu w organizmie. Powszechnie uważa się także, że tribulus terrestris pomaga zachować sprawność seksualną mężczyzny, dzięki temu, że hamuje zaburzenia erekcji oraz zwiększa libido. Badania wskazują, że stosowanie ekstraktu z tribulusa niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zalety wynikające ze stosowania ekstraktu.

Co to jest tribulus terrestris?

Tribulus terrestris L. znany także jako buzdyganek naziemny to roślina, która występuje głównie na terenach Afryki, Azji oraz Australii. Zwolennicy medycyny chińskiej oraz ajurwedyjskiej uważają, że tribulus terrestris wzmacnia organizm, działa uspokajająco oraz afrodyzjakalnie. To właśnie ta ostatnia cecha sprawiła, że zainteresowanie buzdygankiem naziemnym wzrosło na całym świecie.

Z biegiem czasu odkrywano coraz to nowe korzyści płynące ze stosowania rośliny. Wiedzę tę do dziś wykorzystują producenci suplementów diety. Środki produkowane na bazie buzdyganka naziemnego mają za zadanie przywracać sprawność seksualną oraz zwiększać poziom testosteronu. Zanim jednak sięgniemy po jakikolwiek środek z buzdygankiem naziemnym, warto sprawdzić, co na jego temat mówią badania i jak wyglądają one w kontekście rozpowszechnianych teorii.

Wpływ tribulus terrestris na poziom testosteronu

W latach 70. ubiegłego wieku za sprawą amerykańskiego sportowca Jeffreya Petermana świat obiegły informacje, jakoby tribulus terrestris zwiększał poziom testosteronu we krwi oraz przyczyniał się do poprawy pracy mięśni. Podobne informacje znajdziemy w reklamach suplementów diety stosowanych w celu podbicia poziomu testosteronu.

Przeprowadzono przegląd dotychczasowych badań, by ustalić czy tribulus terrestris rzeczywiście zwiększa poziom testosteronu w organizmie. Okazało się, że dostępne wyniki badań nie są wystarczające, by móc uznać, że buzdyganek naziemny jest skutecznym środkiem stymulującym wydzielanie testosteronu.

Tribulus Terrestris na testosteron

Badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych pokazują natomiast, że buzdyganek naziemny może zwiększać poziom testosteronu u myszy, jednak wyniki te zazwyczaj nie występują u ludzi.

Niezależnie od badań, wiele osób stosuje tribulus terrestris z pozytywnymi efektami. Po zastosowaniu suplementu diety wielu mężczyzn odczuwa wzrost energii, co pozwala szybciej budować masę mięśniową oraz poprawić wyniki w sportach siłowych.

Dobrym przykładem suplementu diety, który przyczynia się do zwiększenia poziomu testosteronu jest Testolan. Oprócz ekstraktu z tribulus terrestris zawiera 13 innych składników, które stymulują organizm do produkcji testosteronu oraz niwelują skutki niedoboru tego ważnego, męskiego hormonu.

 Skład Testolanu:  ekstrakt z tribulus terrestris, ekstrakt z kozieradki pospolitej, ekstrakt z korzenia maca, kwas DAA, żeń-szeń koreański, ekstrakt z pestek grejpfruta, magnez, fosfatydyloseryna, witamina E, ekstrakt z pieprzu czarnego, cynk, witamina B6, selen.

 Jak działa Testolan? 

 • Dodaje energii oraz pozwala łatwiej budować muskulaturę,
 • Pozwala ćwiczyć dłużej oraz intensywniej.
 • Przyczynia się do utrzymania męskich funkcji seksualnych.

Testolan to środek, który dodaje energii, ułatwia budowę beztłuszczowej masy mięśniowej oraz zwiększa libido. W przygotowanej przez nas recenzji Testolanu szczegółowo wyjaśniliśmy, jak działa ten produkt oraz jakie daje efekty.

Tribulus terrestris wpływa na popęd płciowy

Według badań tribulus terrestris dobrze wpływa na zachowanie funkcji seksualnych mężczyzny. Stosowanie suplementu w dawce do 1,5 g dziennie pomoże zahamować zaburzenia erekcji, choć w wielu wypadkach już dawka 800 mg dziennie jest wystarczająca.

Co ciekawe, buzdyganek naziemny przyczynia się także do zwiększenia libido u kobiet. Jak pokazują badania, dawka do 1,5 g dziennie stosowana przez 90 dni przyczynia się do zwiększenia potrzeb seksualnych wśród kobiet z bardzo niskim libido.

buzdyganek na potencję

Wiele osób stosujących tribulus terrestris na libido uważa, że działa on skutecznie i skutecznie podkręca apetyt seksualny już po kilku dniach regularnego stosowania.

Co więcej, buzdyganek naziemny może przyczynić się do poprawy płodności. Okazuje się bowiem, że ekstrakt z rośliny zwiększa produkcję spermy oraz ruchliwość plemników.

W przypadku chęci stosowania buzdyganka naziemnego na erekcję warto wybierać środki wieloskładnikowe, zawierające różne ekstrakty zwiększające libido. Przykładem tego typu produktu jest Eron Plus. To zestaw składający się z dwóch opakowań produktu. Środek zawiera aż 8 składników aktywnych, które dzień po dniu przyczyniają się do podniesienia libido oraz eliminują zaburzenia erekcji.

Jak działa Eron Plus?

 • usuwa przyczyny odpowiedzialne za problemy z erekcją,
 • zapewnia silne erekcje oraz większą wytrzymałość,
 • zwiększa libido.

Inne efekty stosowania buzdyganka naziemnego

 • Przeprowadzone do tej pory badania wskazują, że stosowanie tribulus terrestris pomaga kontrolować poziom cukru oraz cholesterolu we krwi u osób chorujących na cukrzycę.
 • Buzdyganek naziemny działa moczopędnie.
 • Badanie z 2011 r. pokazuje, że buzdyganek naziemny może wykazywać działanie przeciwnowotoworowe.
 • Badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych pokazały, że tribulus terrestris poprawia pracę układu immunologicznego, działa przeciwdepresyjne oraz przynosi ulgę w bólu. Mimo obiecujących wyników, potrzebne są badania, które potwierdzą podobne działanie buzdyganka naziemnego u ludzi.

Jaka jest cena buzdyganka naziemnego i gdzie kupić?

Tribulus terrestris sprzedawany jest najczęściej w formie suplementu diety zamkniętego w tabletkach. Dostępne na rynku produkty to najczęściej mieszanki, które oprócz ekstraktu z buzdyganka zawierają także inne składniki zwiększające poziom testosteronu. Ceny tego typu produktów są różne i zależą w dużej mierze od ilości ekstraktu w jednej tabletce oraz ilości tabletek w opakowaniu.  Najtańsze produkty kosztują ok. 30 zł, natomiast najdroższe ok. 200 zł. 

Dawkowanie

O tym, jak stosować określony suplement diety z tribulusem przeczytamy na etykiecie danego produktu. Różni producenci mają różne zalecenia, o czym należy pamiętać. Warto mieć na uwadze, by nie przekraczać dziennej zalecanej dawki. Tabletki należy popijać wodą, co ułatwi ich połknięcie oraz wchłanianie składników aktywnych.

Czy tribulus terrestris powoduje efekty uboczne?

Badania pokazują, że tribulus terrestris jest prawdopodobnie bezpieczny jeśli stosowany jest przez krótki czas. Stosowanie suplementu przez okres nieprzekraczający 90 dni nie powinno niekorzystnie wpływać na organizm.

efekty uboczne

Niekiedy po spożyciu buzdyganka naziemnego mogą wystąpić takie efekty uboczne jak bóle brzucha, skurcze, biegunka, wymioty, zaparcia, nadmierne pobudzenie, trudności w zasypianiu.

Nie wiadomo jednak, w jaki sposób wpływa na organizm długotrwała suplementacja.

Tribulus terrestris z pewnością nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, bowiem badania pokazują, że może zaszkodzić rozwojowi płodu. Nie jest wiadomo, jak suplement może wpłynąć na kobiety karmiące piersią, dlatego w przypadku kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią odradza się stosowanie buzdyganka naziemnego.

Jakie są opinie o tribulus terrestris?

Z roku na rok wzrasta sprzedaż tabletek na erekcję. Dzieje się tak ponieważ wielu mężczyzn prowadzi szybki i stresujący tryb życia, w którym nie brakuje używek oraz niezdrowego jedzenia. W efekcie panowie mają niedobory składników odżywczych, które z kolei wywierają wpływ na nasze samopoczucie oraz sprawność seksualną.

Wraz ze wzrastającą liczbą sprzedaży środków na erekcję oraz podbicie testosteronu wzrasta także zainteresowanie naturalnymi suplementami, co jest pozytywną informacją. Jeżeli już decydujemy się na wspomaganie organizmu suplementami, wówczas warto sięgać w szczególności po ziołowe produkty. Jednym z nich jest ekstrakt z tribulus terrestris.

Mimo, że badania dotyczące wpływu tribulus terrestris na poziom testosteronu w organizmie nie są jednoznaczne, wiele osób, szczególnie mężczyzn, ceni sobie działanie tej rośliny. Buzdyganek naziemny doskonale sprawdza się w towarzystwie innych składników, dlatego panowie chętnie sięgają po takie produkty jak wspomniany wcześniej Testolan czy Eron Plus. Statystyki sprzedaży suplementów diety pokazują, że to właśnie produkty wieloskładnikowe cieszą się największym zainteresowaniem.

Mężczyźni, którzy regularnie stosując suplementy diety w buzdygankiem naziemnym twierdzą, że mają więcej wigoru oraz energii seksualnej. Chętniej podejmują aktywność fizyczną i łatwiej jest im budować masę mięśniową.

Czy warto stosować tribulus terrestris?

Tribulus terresteris to jeden z ulubionych naturalnych suplementów diety wśród mężczyzn aktywnych fizycznie. Wielu panów odczuwa skuteczne działanie produktu objawiające się zwiększeniem poziomu testosteronu w organizmie. Ponadto tribulus terrestris zwiększa siłę, wytrzymałość oraz pozwala łatwiej budować muskulaturę. Co ciekawe, badania dotyczące wpływu buzdyganka naziemnego na poziom testosteronu nie są jednoznaczne.

Pewne jest natomiast, że  tribulus terrestris przyczynia się do utrzymania i poprawy funkcji seksualnych mężczyzny.  Podnosi libido oraz hamuje zaburzenia erekcji, a dodatkowo zwiększa wytrzymałość pozwalając na dłuższy seks. Ciekawostką jest fakt,  że pozytywny wpływ buzdyganka na libido odczuwają również kobiety.  Stosując suplementy diety zawierające ekstrakt z tribulusa musimy mieć na uwadze, że efekty mogą różnić się w w zależności od przypadku.

1 komentarz
 1. Alutek

  Stosuję, czuć większą pompę na treningu, ale też… nie przeceniałbym właściwości buzdyganka. Fajny booster testosteronu, nic więcej. Jak mamy problem z niedoborem, wówczas trzeba sięgać po coś mocniejszego.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.