Ocet jabłkowy na stawy. Jak działa i jakie daje efekty?

Data ostatniej aktualizacji: 18 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Ocet jabłkowy na stawy uśmierza ból – niezależnie od tego, czy podłożem dolegliwości jest zapalenie, czy choroby reumatyczne. Picie wody z octem jabłkowym, regularne okłady i kąpiele nie tylko przynoszą ulgę stawom, ale też korzystnie wpływają m.in. na gospodarkę lipidową i poziom glukozy. Sprawdź, jak stosować ten naturalny produkt, by skorzystać z jego dobroczynnych właściwości.

Ból stawów może dać się mocno we znaki. Wbrew pozorom dosięga nie tylko osoby starsze i sportowców – w rzeczywistości jest to dolegliwość dość powszechna. Pojawia się w wyniku urazu mechanicznego, stanów zapalnych, ale też m.in. przy długotrwałym przebywaniu w tej samej pozycji. Łagodne formy dolegliwości ze strony stawów można z powodzeniem niwelować domowymi sposobami – jednym z nich jest dobroczynny ocet jabłkowy.

Co to jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzany jest z jabłek, do których dodaje się drożdże. Przekształcają one zawarty w jabłkach cukier na alkohol, ten z kolei w wyniku działania bakterii fermentacji octowej zamienia się w kwas octowy. Produktami ubocznymi tego procesu są kwas cytrynowy i kwas mlekowy.

W occie jabłkowym znajduje się mnóstwo dobroczynnych związków, witamin i minerałów, pozytywnie wpływających na zdrowie organizmu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługą pektyny, związki polifenolowe, enzymy, aminokwasy, witaminy z grupy B witamina C, kwas foliowy, biotyna, magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor i sód.

Ocet jabłkowy znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Ma żółto-brązową barwę, mętną konsystencję, a także charakterystyczny zapach i kwaśny smak. Nie każdy jednak wie, że ten dostępny w wielu spiżarniach produkt ma też wiele właściwości zdrowotnych.

Dobroczynne właściwości octu jabłkowego

Dzięki wysokiej zawartości cennych substancji ocet jabłkowy działa korzystnie na cały organizm. Hamuje namnażanie bakterii chorobotwórczych, obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, chroni przed miażdżycą i chorobą niedokrwienną serca. Dodatkowo zawarte w occie związki wpływają korzystnie na poziom glukozy we krwi i zwiększają wrażliwość komórek na insulinę. Te wyjątkowe właściwości octu jabłkowego wspierają odchudzanie – nie tylko wpływają korzystnie na gospodarkę lipidową i glukozową, ale też m.in. pomagają ograniczyć apetyt.

Zawarte w occie pektyny i enzymy regulują procesy trawiennie i wpływają korzystnie na metabolizm. Do tego skutecznie niwelują wchłanianie i magazynowanie tłuszczów w organizmie.

Wykorzystywany jako naturalny konserwant chroniący żywność przed zepsuciem, ocet jabłkowy świetnie nadaje się do płukania warzyw i owoców – usuwa z nich potencjalnie groźne drobnoustroje, które mogą pojawić się na produktach spożywczych. Znalazł zastosowanie także w kosmetyce – świetnie sprawdza się m.in. jako składnik toniku przeznaczonego do cery trądzikowej, a także jako preparat do pielęgnacji włosów. Co ciekawe, niefiltrowany ocet organiczny wykorzystywany jest do dezynfekowania powierzchni.

Ocet jabłkowy okazuje się również silnym przeciwutleniaczem – pomaga usunąć szkodliwe toksyny z organizmu. Warto zawsze mieć go w domu i wykorzystywać przy każdej możliwej okazji. Dodaje on potrawom niebanalnego smaku, a przy tym wspiera prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Ocet jabłkowy na stawy

Ból stawów to wbrew pozorom nie tylko kolana – może pojawić się w różnych częściach ciała, od szyi aż po nadgarstki i stopy. Nawet jeśli ustępuje po odpoczynku, za jakiś czas zwykle znowu się pojawia. Wielu z nas odruchowo sięga wtedy po środki przeciwbólowe – tym silniejsze, im większy dyskomfort odczuwamy. Na dłuższą metę jednak nadużywanie tabletek źle wpływa m.in. na wątrobę i nerki. Poza tym, nie każdy organizm toleruje tego typu preparaty. W wielu przypadkach wywołują one skutki uboczne.

Ocet jabłkowy to naturalny środek łagodzący dolegliwości bólowe, zawierający liczne witaminy na stawy, niwelujący zapalenie stawów wywołane zmianami zwyrodnieniowymi czy schorzeniami reumatycznymi, oczyszczający i kojący. Sprawdza się także u osób zmagających się z dokuczliwym bólem reumatycznym przy zmianie pogody. Dobroczynne właściwości octu jabłkowego przynoszą ulgę zarówno osobom cierpiącym na artretyzm i odczuwających ból tylko sporadycznie, jak i tym zmagającym się z przewlekłą chorobą stawów.

Ból stawów bywa tak silny, iż uniemożliwia zmagającej się z nim osobie normalny odpoczynek. W takim wypadku zastosowanie kąpieli czy napoju z octu jabłkowego przyniesie spodziewaną ulgę i odprężenie.

Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli przeprowadzisz taką kurację od razu, jak tylko zaczniesz podejrzewać u siebie chorobę stawów. Dzięki temu zahamujesz zmiany w organizmie, które na pewnym etapie są już nieodwracalne. Okłady, kąpiele czy napoje z octu jabłkowego i wody nie wymagają recepty. To naturalny środek wykazujący wysoką skuteczność w walce z bólem.

Jak stosować ocet jabłkowy na stawy?

Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie octu jabłkowego w walce z zapaleniem stawów:

  • Pierwszy, bardzo przyjemny, to ciepła kąpiel z octem jabłkowym. Wymieszaj 5-6 łyżek octu w 3 szklankach wody i dodaj do kąpieli. Regularne moczenie ciała w wodzie z octem jabłkowym łagodzi dolegliwości związane z zapaleniem stawów. Jeśli ból dotyczy np. nadgarstków lub kostek, wystarczy moczyć te części działa w misce wypełnionej przygotowanym roztworem.
  • Skuteczne okazują się też okłady wykonane z ręcznika lub bawełnianej ściereczki nasączonej octem jabłkowym. Takie kompresy przykładaj w obolałe miejsca. Pamiętaj o tym codziennie, a szybko odczujesz ulgę w bólu. Recepturę okładów warto wzbogacić oliwą z oliwek lub olejem kokosowym. Wystarczy zmiksować 2 łyżki octu jabłkowego z łyżką oliwy lub oleju. Tak przygotowaną mieszankę wykorzystuj jak maść – smaruj nią obolałe miejsca raz dziennie. Regularnie stosowana, maść na stawy z octu jabłkowego przyniesie rzeczywistą ulgę w dolegliwościach bólowych.
  • Ocet jabłkowy można też pić. Szklanka wody z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego na zapalenie stawów nie tylko przynosi ulgę w dolegliwościach, ale też zapobiega ich nawrotom. Dodaj do niego odrobinę soku z wiśni, a poprawisz smak i znacząco zwiększysz właściwości zdrowotne takiego napoju! Wiśnia wykazuje działanie przeciwzapalne. Najlepiej pij napój na czczo lub do posiłku, 1-2 szklanki dziennie. Aby złagodzić nieco kwaśny smak, dodaj do wody z octem łyżeczkę miodu. Produkt ten możesz też z powodzeniem dodać do herbaty czy naparu ziołowego. Kurację napojem z octu jabłkowego stosuj trzy razy w tygodniu. Wypij szklankę przed każdym posiłkiem, a dolegliwości ze strony stawów znacznie złagodnieją. Ponadto skorzystasz z wielu innych dobroczynnych właściwości octu – wesprzesz układ krwionośny, usuniesz toksyny z organizmu i ułatwisz sobie proces odchudzania.

Pamiętaj przy tym, by napój z octem zawsze pić bezpośrednio przed posiłkiem. Wraz z sokami trawiennymi zostanie bowiem lepiej przyjęty przez układ pokarmowy. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na łagodzenie objawów kąpielami, okładami czy napojem, kuracja powinna trwać minimum miesiąc. Nie ma przy tym końcowej granicy czasu, jaki możesz korzystać z tej metody. Regularne kąpiele z dodatkiem octu jabłkowego mogą stać się twoim zwyczajem już do końca życia. Nawet jeśli nie zawsze pamiętasz o dolaniu roztworu octowego do kąpieli, możesz mieć ten produkt zawsze pod ręką w swojej kuchni. Zastąpi m.in. ocet winny.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania octu jabłkowego

Ocet jabłkowy korzystnie wpływa na ogólne zdrowie organizmu. Z powodzeniem mogą go bezpiecznie stosować zarówno chorzy na zapalenie stawów, jak i osoby dbające o profilaktykę.

Pamiętaj jednak, by nigdy nie wypijać go w formie nierozcieńczonej. Po pierwsze dlatego, że jego kwaśny odczyn mógłby spowodować dolegliwości żołądkowe. Po drugie, ze względu na możliwość uszkodzenia szkliwa zębów, a nawet poparzenia jamy ustnej i przełyku. Maksymalna dawka jednorazowa to 3 łyżki octu rozpuszczone w szklance wody.

Jeśli chodzi o ocet jabłkowy, przeciwwskazania to przede wszystkim przyjmowanie leków obniżających poziom glukozy we krwi. Połączenie takie mogłoby doprowadzić do niebezpiecznej hipoglikemii. U niektórych osób ocet jabłkowy może działać drażniąco na przewód trawienny. Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby układu pokarmowego, zrezygnuj z tego środka na zapalenie stawów. Dotyczy to szczególnie schorzeń żołądka. Zawarte w occie substancje podrażniają też wątrobę – przeciwwskazaniem będą więc różnego rodzaju choroby tego organu.

Choć wpływa bardzo korzystnie nie tylko na stawy, ale też na zdrowie całego organizmu, ocet jabłkowy nie może być stosowany w nadmiarze. Nadużywany, wpływa niekorzystnie nie tylko na wspomniane wcześniej żołądek, przełyk i wątrobę, ale też m.in. na układ oddechowy.

Ze względu na dużą zawartość kwasów, ocet jabłkowy zwiększa ryzyko pojawienia się zgagi. Raczej z niego zrezygnuj, jeśli jesteś w ciąży lub z innych powodów często zmagasz się z tego typu dolegliwościami.

Efekty stosowania

Jeśli cierpisz na choroby stawów, ulgę w bólu odczujesz już po pierwszej kąpieli lub przyłożeniu okładu z octu jabłkowego. Regularne moczenie ciała w roztworze tego dobroczynnego produktu może stać się zwyczajem na całe życie. Napój z octu jabłkowego możesz pić niezależnie od wieku, nawet jeśli cierpisz na choroby reumatyczne.

Najlepsze efekty uzyskasz przygotowując ocet samodzielnie. Aby był naprawdę skuteczny i dobry w smaku, sięgnij po wysokiej jakości jabłka z ekologicznych sadów. Te z marketów, szczególnie kupowane poza sezonem, pełne są szkodliwych konserwantów – ocet z takich jabłek nie tylko będzie niesmaczny, ale też straci bardzo wiele swoich pozytywnych właściwości. Najlepszym czasem na kupno jabłek i samodzielne robienie octu jest późne lato i wczesna jesień – kiedy owoce są świeże i uprawiane naturalnie.

Jeśli kupujesz gotowy ocet w sklepie, zwróć uwagę na zawartość. Wybierz produkt ekologiczny, wysokiej jakości. Zwykle przekłada się ona na wysoką cenę, jednak jest to inwestycja warta poniesionych kosztów.

Niezwykle ważny dla zdrowia stawów jest też ruch. Nie zawsze mogą to być sporty ekstremalne czy inne obciążające aktywności. Jednak spacery, jazda na rowerze czy pływanie są jak najbardziej wskazane przy chorobach stawów. Aktywność fizyczna ma też ogromne znaczenie dla utrzymania prawidłowej masy ciała, a to kwestia szczególnie ważna w profilaktyce schorzeń stawów.

Pamiętaj też o zdrowej diecie. Ocet jabłkowy wykazuje wiele pozytywnych właściwości, jednak nie zastępuje produktów spożywczych zawierających niezbędne składniki odżywcze. Zbilansowana dieta stanowi ochronę przed wieloma problemami zdrowotnym. Dodatkowe, naturalne wspomaganie powinno być tylko uzupełnieniem zdrowego stylu życia!

Podsumowanie, czyli czy warto stosować ocet jabłkowy na stawy?

Kąpiele z octem jabłkowym, okłady i napoje to naturalny sposób na łagodzenie objawów choroby stawów. Oczywiście o dolegliwościach tego typu najlepiej powiedzieć specjaliście – szczególnie, gdy pojawiają się często lub są bardzo nasilone. Jeśli zmagasz się z różnymi problemami zdrowotnymi, wcześniej zapytaj internistę o możliwość stosowania octu jabłkowego. W zdecydowanej większości przypadków nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do łagodzenia dolegliwości tym w pełni naturalnym produktem.

Pamiętaj przy tym o ruchu, zdrowej diecie i rozsądnym dawkowaniu, a dobroczynny ocet jabłkowy z pewnością przyniesie mnóstwo korzyści nie tylko twoim stawom, ale też całemu organizmowi!

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Ocet jabłkowy na stawy. Jak działa i jakie daje efekty?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Ocet jabłkowy na stawy. Jak działa i jakie daje efekty?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze