Ból stawów to powszechna dolegliwość. Dźwiganie ciężkich przedmiotów, niewłaściwe uprawianie sportu, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, czy nawet nieumiejętne schylanie się w trakcie wykonywania prac domowych, może przyczynić się do powstania problemów ze stawami.

Istnieje jednak wiele skutecznych metod, pozwalających uniknąć tego rodzaju dolegliwości lub łagodzących powstałe problemy ze stawami. Warto wspomnieć choćby o fizjoterapii, codziennej porcji ruchu, czy stosowaniu okładów. Ale to nie wszystko, jeśli chcesz przez długie lata cieszyć się zdrowymi stawami, może warto pomyśleć o suplementacji?

Leki na stawy bez recepty

Leki na stawy, która można dostać bez recepty dostarczają organizmowi wielu cennych substancji. Do najpowszechniejszych substancji zawartych w ich składzie należą: kolagen, glukozamina, chondroityna, czy popularny kwas hialuronowy. Zawierają one także składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, czy stosowne witaminy. Większość dostępnych na rynku suplementów można dostać w postaci proszków do rozpuszczania w wodzie, czy w formie łatwych do spożycia kapsułek.

Choć ból stawów dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, to występuje także u tych młodszych i może być wywołany naprawdę wieloma czynnikami. Z tego właśnie powodu niezwykle istotne jest, aby we właściwym momencie rozpocząć właściwą suplementację, która może pomóc nam uniknąć konsekwencji wywołanych problemami ze stawami. A jak działają suplementy na stawy? Podstawowym ich zadaniem jest uelastycznienie, poprawa ruchomości oraz odbudowa stawów. Tego typu tabletki to dobre rozwiązanie w przypadku problemów związanych z powstałym ubytkiem w chrząstce stawowej.

A jest w czym wybierać, bowiem wybór produktów na stawy bez recepty jest bardzo szeroki. Dostępne na rynku preparaty różnią się postacią, składem, ilością aktywnych substancji i oczywiście skutecznością działania. Warto jest poszukać tych suplementów, które cieszą się popularnością, a przede wszystkim dobrą opinią wśród kupujących. Tego typu preparaty, to dobre rozwiązanie w przypadku sportowców, którzy ze względu na wzmożone obciążanie stawów, wymagają dodatkowego wsparcia. Warto sięgnąć także po tego typu produkty, jeśli pracujesz fizycznie, uprawiasz regularnie i intensywnie wysiłek fizyczny, albo jeśli nie jesteś przekonany, czy Twoja dieta dostarcza stawom wszystkich potrzebnych składników. Jeśli nie jesteś pewien, jaki suplement wybrać, warto skonsultować się ze specjalistą, bądź z innymi osobami, które również chcą przez długie lata cieszyć się zdrowymi stawami.

Leki na stawy na receptę

Wśród lekarstw na problemy ze stawami, możemy spotkać także i te wydawane jedynie na receptę. Zazwyczaj zawierają one w swoim składzie trochę więcej substancji czynnej niż dostępne bez recepty suplementy. Lekarze najczęściej sięgają po te, stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycowym i młodzieńczym zapaleniu stawów, osteoporozie, czy łuszczycy.

Jeśli lekarz nie stwierdził żadnej konkretnej choroby, powszechnie dostępne suplementy w zupełności wystarczą, aby uniknąć w przyszłości problemów stawowych. Wprowadzenie do diety tego typu produktów pozwoli uzupełnić niedobory żywieniowe. Niestety większość osób decyduje się na ich zakup dopiero wtedy, kiedy jest już za późno, a odbudowa chrząstki stawowej zajmie więcej czasu.

Wiele osób, których dotyczy problem chorych stawów, najczęściej sięga po paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to najtrafniejszy wybór, bowiem poza złagodzeniem bólu, prawdopodobnie nie odczujemy większych korzyści. Dodatkowo nie jest on lekiem przeciwzapalnym, co ogranicza znacznie jego spektrum działania. Osoby, którym dokucza ból stawów sięgają także chętnie po kwas acetylosalicylowy – czyli po popularną aspirynę. Substancja ta, podobnie jak ibuprofen, wykazuje działanie przeciwzapalne. Jeśli jednak chcesz wdrożyć zawczasu odpowiednią suplementację, zapoznaj się z poniższym rankingiem tabletek na stawy.

Ranking tabletek (suplementów diety) na stawy

tabletki na stawy

# 1. ProFlexen

ProFlexen – to kultowy suplement diety. Niezmiennie pozostaje na rynku, jak to wręcz topowy produkt wspomagający działanie chrząstki stawowej. Jest to preparat najchętniej wybierany przez wielu, który nie tylko wspomaga pracę stawów, ale i łagodzi stany zapalne, chroni kości i stawy w trakcie ciężkich treningów, ale i dostarcza wszelkich niezbędnych składników odżywczych podtrzymujących pełną aktywność aparatu ruchu. Skuteczność i kompleksowe działanie zapewnia mu bogaty skład. Z pewnością właśnie spektrum jego działania wyróżnia ten suplement diety na tle innych dostępnych na rynku. To właśnie dlatego zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu.

Za co chwalą go użytkownicy:

 • przyczynia się do większej produkcji kolagenu przez organizm
 • wspomaga ochronę kości i stawów w czasie intensywnego wysiłku fizycznego
 • pomaga szybko uporać się z poranną sztywnością stawów
 • pomaga utrzymać elastyczność i przedłuża zdrowie stawów
 • gwarantuje komfortową pracę w obrębie stawów

A dlaczego zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu? Jest ku temu kilka powodów: Proflexen wykazał się największym spektrum działania, najszerszą listą składników aktywnych, a przede wszystkim największą liczbą przychylnych komentarzy użytkowników.

ProFlexen

Co zatem zawiera ProFlexen:

 • UC-II®, czyli opatentowany kolagen na stawy, który przebadano i przetestowano pod kątem jego skuteczności
 • ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego, która wykazuje wiele właściwości pro-zdrowotnych. Składnik ten działa m.in. przeciwbólowo, uspokajająco, czy zmniejsza stan zapalny wywołany reumatyzmem. Ponadto wykorzystuje się go w leczeniu schorzeń kręgosłupa, chorób związanych z kośćmi oraz w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania stawów. W medycynie naturalnej sięga się chętnie po ten składnik, gdyż wykazuje wyjątkowo korzystne działanie w przypadku problemów z układem ruchu. A składniki pochodzenia roślinnego stosowane są z powodzeniem od wieków.
 • witamina C, która wspiera naturalną produkcję kolagenu
 • ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego, który redukuje stany zapalne w stawach
 • mangan, pozwala utrzymać optymalną kondycję stawów i kości

Wśród wielu użytkowników to właśnie ProFlexen uchodzi za produkt skuteczny i bezpieczny.

# 2. Allnutrition Flex All Complete

Allnutrition Flex All Complete – jest to stosunkowo nowy produkt na rynku i stąd zajął właśnie drugie miejsce w naszym rankingu. Wprawdzie dobre opinie zachęcają wielu do zakupu, jednak dość krótka obecność na rynku tego produktu sprawiła, iż znajduje się on właśnie na drugim miejscu. Preparat ten wykazuje działanie przeciwbólowe, jak i niwelujące stany zapalne w obrębie stawu. Suplement posiada dość prosty skład, jednak jak twierdzi producent, zawiera dokładnie te składniki, które wykazują skuteczne działanie na stawy. Cieszy się on szczególną popularnością wśród osób naprawdę ciężko trenujących.

Dwie podstawowe zalety tego produkty to: lepsza i szybsza regeneracja stawów oraz pobudzenie organizmu do produkcji kolagenu. Użytkownicy chwalą go sobie również za ładne opakowanie, przyjemny zapach, łatwe rozpuszczanie w wodzie, dobry smak – jednak czy to wystarczy w kompleksowej profilaktyce stawów?

# 3. Olimp Flex Powder

Olimp Flex Powder – ten suplement diety zajął trzecie miejsce w rankingu z uwagi na wysoką zawartość siarki MSM i dodatek ekstraktu boswelli serraty. Duże grono użytkowników chwali sobie zawartość obu składników, jednak niektórzy nie są przekonani co do skuteczności tego produktu. Wspomniane substancje aktywne wykazują wprawdzie silne działanie przeciwzapalne, ale wielu od tego rodzaju suplementów oczekują także innego, szerszego działania. Największą zaletą preparatu jest łagodzenie stanów zapalnych w obrębie stawu oraz minimalizowanie silnych bólów stawowych wynikających ze zniszczonej chrząstki stawowej.

Ten suplement diety dedykowany jest przede wszystkim osobom ceniącym sobie intensywny i aktywny tryb życia. Jak obiecuje producent, dzięki zawartym składnikom aktywnym zapewnia on zdrowie naszym stawom. Mogą go stosować jedynie dorosłe osoby, dążące do utrzymania prawidłowego funkcjonowania elementów narządu ruchu, takich jak kości, czy chrząstka stawowa. Polecany jest szczególnie dla osób aktywnych fizycznie, ale i dla tych, którzy obciążeni są wysiłkiem fizycznym.

# 4. Hialuronic Acid

Hialuronic Acid – Jarrow Formulas – jak sama nazwa wskazuje ten suplement diety bogaty jest przede wszystkim w kwas hialuronowy. W przeciwieństwie do innych tego typu preparatów nie zawiera kolagenu i innych cennych związków.

Produkt ten wskazany jest przede wszystkim dla osób, które dbają o kondycję stawów i skóry. Choć kwas hialuronowy wykazuje korzystne działanie na pracę naszych stawów, to jednak czy sam ten składnik wystarczy? Opinie w tym zakresie są podzielone.

# 5. OstroVit Supreme Pure Glucosamine

OstroVit Supreme Pure Glucosamine – to preparat składający się wyłącznie z jednej substancji, a mianowicie z siarczanu glukozaminy.

Glukozamina to składnik chrząstki i płynu maziowego, który znajduje się na powierzchni stawów. Naturalnym źródłem tej substancji są raki, kraby i krewetki. Na temat zastosowania tego składnika w leczeniu i profilaktyce przeważają pozytywne opinie, ale niektóre badania nie potwierdzają jego zbawiennego wpływu na stawy. Specjaliści twierdzą, że substancja ta nie zmniejsza bólu i nie daje oczekiwanych zmian w szerokości szpary stawowej widocznych na zdjęciach rentgenowskich. Oczywiście można dyskutować z wynikami takich badań, jednak wspomniany suplement swoje korzystne działanie oparł właśnie na tym składniku. Stąd jeśli jesteś przekonany o działaniu siarczanu glukozaminy, będzie to suplement dla Ciebie.

Choć staw to nic innego, jak ruchome połączenie kości umożliwiające poruszanie się, to wymaga szczególnej troski. Jest bowiem wyjątkowo narażony na eksploatację, a w związku z tym na kontuzje i urazy. A ból i trudności w poruszaniu mogą spotkać każdego, niezależnie od wieku, dlatego warto już zawczasu zadbać o zdrowie naszych stawów. Postaw na tych najlepszych sprzymierzeńców, bowiem suplementy potrafią zdziałać cuda. Należy jednak wiedzieć, jakie wybrać.

2 komentarze
 1. Angela

  Wiem, że na rynku jwst naprawdę masa tego typu produktów. Moja babcia miała problemy ze stawami i naprawdę długo szukała swojego złotego środka i wiele produktów przetestowała. Z wymienionych tutaj znany jest mi Proflexen. Wiem że jest sprawdzony i skuteczny. Sposób naprawdę wielu okazał się jednym z lepszych

  Odpowiedz
 2. Renata W.

  Mam ogromne problemy ze stawami w kolanach odkąd urodziłam dziecko. Już w czasie ciąży nie mogłam chodzić i zginać kolan. Przed ciążą wszystko było ok, nie wiedziałam że pod wpływem ciężaru można mieć takie bolesne dolegliwości. W tym momencie zaczęłam stosować suplement na stawy, mam nadzieję, że niedługo będę mogła swobodnie bawić się z dzieckiem na dywanie.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.