Wiele osób zastanawia się jakie suplementy wbrać kiedy chcą schudnąć – podpowiadamy – skuteczne oraz bezpieczne. Odchudzanie to proces, który należy przeprowadzić z rozmysłem i starannie go zaplanować, a tabletki na stratę wagi mogą w tym znacznie pomóc.

Co to jest nadwaga i otyłość?

„Nadwaga” i „otyłość” to pojęcia, które wiele osób używa zamiennie. To jednak spory błąd. Nie każda osoba mająca nadwagę jest bowiem otyła. Oba pojęcia – rzecz jasna – odnoszą się do poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie.

Nadwaga stanowi preludium dla otyłości. Możemy traktować ją jako pewnego rodzaju sygnał alarmowy, który pozwoli nam podjąć stosowne procesy, celem uniknięcia otyłości. Zaś otyłość to poważna przypadłość, która zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka.

Jak rozpoznać otyłość i nadwagę?
Z pomocą przychodzi nam wskaźnik BMI (Body Mass Index), który obliczyć możemy korzystając z poniższego wzoru:

Wskaźnik BMI = kg/m2

Wyniki pozwala nam zinterpretować kalkulator opracowany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia):

BMI < 18,5 kg/m2

niedowaga

BMI 18,5 – 24,9 kg/m2

prawidłowa masa ciała

BMI 25,0 – 29,9 kg/m2

nadwaga

BMI 30,0 – 34,9 kg/m2

otyłość I stopnia

BMI 35,0 – 39,9 kg/m2

otyłość II stopnia

BMI > 39,9 kg/m2

otyłość III stopnia

źródło: wikipedia.pl

Wskaźnik BMI pozwala na szybkie i proste zorientowanie się czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Nie mniej jednak, jego wyniki niekoniecznie muszą być zgodne ze stanem faktycznym, gdyż nie uwzględnia on poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. W każdym razie – zazwyczaj jest w pełni wystarczający dla ogólnej oceny.

Rodzaje tabletek na odchudzanie

W związku z tym, że nadwaga i otyłość to przypadłości, z którymi boryka się niemal połowa Polaków. Wielu z nas poszukuje wygodnych i skutecznych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie suplementami diet jest ogromne. Nie mniej jednak, należy mieć świadomość, że środki na odchudzanie mają charakter wspomagający. Oznacza to, że powinny stanowić tylko i wyłącznie asystę dla diety i treningu redukcyjnego.

Wybierając suplement diety na odchudzanie, powinniśmy nie tylko kierować się opiniami i przedstawionymi efektami, ale przede wszystkim – działaniem preparatu. A ti może być naprawdę bardzo różne. Wyróżniamy cztery typy tabletek na odchudzanie:

 • Tabletki przeczyszczające i moczopędne – preparaty tego typu zwykle oparte są na takich składnikach jak: pokrzywa, dziurawiec, mięta, brzoza, nasiona babki płesznik, kruszyna czy liść senesu. Działają niezwykle szybko i silnie. Doprowadzają do przyśpieszenia perystaltyki jelit, regulują rytm wypróżnień, zwiększają produkcję soków trawiennych. Co więcej, środki tego typu wspomagają usuwanie nadmiarów wody z organizmu.Warto jednak zauważyć, że długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających jest niewskazane i niebezpieczne dla zdrowia organizmu. Skutkiem zbyt długiej suplementacji takowych preparatów może być odwodnienie oraz utrata cennych składników mineralnych z organizmu.
 • Tabletki ograniczające wchłanianie tłuszczów i węglowodanów – środki tego typu zwykle oparte są na jednym z trzech składników: chitynie, garcynii cambogia lub fasolaminie. Te substancje scalają cząstki tłuszczu ułatwiając ich wydalenie z organizmu, utrudniają wchłanianie oraz hamują przetwarzanie cukrów i białek w tłuszcze.
 • Tabletki przyśpieszające przemianę materii – te preparaty bazują zwykle na enzymach roślinych i substancjach syntetycznych, takich jak: kofeina, CLA, koenzym Q10, L-karnityna, forskolina, tyrozyna, bromelina i inozytol. Działanie takowych preparatów polega na spalaniu tłuszczów z pożywienia oraz zmagazynowanej tkanki tłuszczowej w organizmie.Stosując środki przyśpieszające przemianę materii warto pamiętać o tym, że niektóre z nich mogą działać pobudzająco i zwiększać ciśnienie krwi.
 • Tabletki ograniczające apetyt – to specyfiki, których celem jest oszukanie głodu i zmniejszenie łaknienia. Zwykle podstawową substancją w suplementach tego typu jest błonnik lub chrom. Działanie tabletek ograniczających apetyt polega na wypełnianiu żołądka i/lub wydzielaniu enzymów oddziałujących na ośrodek sytości w mózgu.Warto pamiętać, że środki tego typu wprowadzamy do diety bardzo powoli. Wszak, nadmierne spożycie błonnika może skutkować silnym przeczyszczeniem.

Skuteczne tabletki na odchudzanie

Nadwaga i otyłość to problemy, które określane są mianem „choroby XXI wieku”. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w ciągu najbliższych kilku lat nawet ¼ społeczności może być otyła. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób podejmuje trudy odchudzania. Stosujemy diety, realizujemy rozmaite programy treningowe i sięgamy po suplementy diet.

Czy wiesz, że na polskim rynku suplementów diet funkcjonuje co najmniej kilkaset firm? Spora część z nich dostarcza preparaty na odchudzanie – zazwyczaj w formie tabletek. Czy wszystkie są skuteczne? Czy każdy środek jest warty polecenia?

Skuteczność tabletek na odchudzanie jest bardzo różna. Część środków faktycznie jest efektywa i pozwala uzyskać świetne rezultaty. Niestety, dostępne są również preparaty, które praktycznie nie mają żadnego wpływu na tempo redukcji.

Jak wybrać suplementy diety na odchudzanie?

Wybór suplementów diet na odchudzanie jest ogromny. Setki różnych produktów nie ułatwiają nam zadania. Niestety wpośród nich znajduje się wiele preparatów o marnej, a czasem nawet zerowej skuteczności. Jak dokonać dobrego wyboru?

Wybór skutecznego preparatu na odchudzanie powinniśmy opierać na analizie składu danego środka. Warto również posiłkować się opiniami, recenzjami oraz ocenami – zarówno specjalistów, jak i konsumentów. W Internecie znajdziesz szereg portali i for traktujących o zdrowiu i urodzie. To znakomita baza informacji, których analiza pozwoli Ci wybrać skuteczny preparat na odchudzanie.

Przestrzegamy przed naiwną wiarą w reklamy telewizyjne. Środki reklamowane na szeroką skalę bardzo często pozostawiają sporo do życzenia.

Naturalne suplementy diety wspomagające odchudzanie

naturalne sposoby na odchudzanie

Ilość firm oferujących suplementy diet niegdyś wynosiła zero. Mimo to, już wtedy stosowano różnego rodzaju receptury wspomagające procesy redukcyjne. Niektóre z nich stosowane są po dziś dzień. Mało tego – część z nich znajduje się niemal w co drugim suplemencie diety! O czym mowa?

Ekstrakt z zielonej herbaty na odchudzanie
Zielona herbata to jeden z tych produktów, który znajduje zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wielu chorób. Okazuje się również efektywnym sposobem na redukcję zbędnych kilogramów. Wszystko za sprawą obecności EGCG (galusanu epigalokatechiny) – antyoksydantu mającego ogromny wpływ na metabolizm. Za sprawą tej substancji przyśpieszyć go o nawet kilkanaście procent.

Mniszek lekarski na odchudzanie
Potocznie nazywana „mleczem” roślina wykorzystywana jest w medycynie naturalnej od setek lat. Mniszek lekarski ma ogromny wpływ na procesy trawienne – poprawia funkcjonowanie żołądka i nerek. Jest również świetnym środkiem pobudzającym metabolizm. Niektóre źródła sugerują również, że pozytywnie wpływa na ograniczenie apetytu.

Spirulina na odchudzanie
Spirulina to jedna z substancji znajdująca się na osławionej liście Superfood. Jej niezaprzeczalne właściwości pro-zdrowotne są doceniane przez lekarzy i specjalistów ds. żywienia na całym świecie. Ma ona bowiem pozytywny wpływ na procesy detoksykacyjne (usuwa metale ciężkie z organizmu) oraz tempo metabolizmu.

Imbir na odchudzanie
Imbir to orientalna przyprawa, która znana jest z wielu właściwości pro-zdrowotnych. Jak się okazuje – z powodzeniem może być wykorzystywana także w leczeniu nadwagi i otyłości. Konsumpcja imbiru skutkuje bowiem zwiększeniem wydatkowania kalorii, a co za tym idzie – spalaniem materiału zapasowego, tudzież tkanki tłuszczowej. Powszechnie imbir spożywa się z wodą lub herbatą.

Ocet jabłkowy na odchudzanie
Ocet jabłkowy to jak sama nazwa wskazuje – produkt, który uzyskiwany jest z jabłek. Wykorzystywany przed wieloma laty w celu: pobudzenia krążenia, oczyszczenia krwi i wątroby oraz zwiększenia odporności. Dzisiaj, wykorzystywany jest także w celu przyśpieszenia przemiany materii oraz zwiększenia efektywności spalania tkanki tłuszczowej.

Cynamon na odchudzanie
Cynamon to przyprawa pozyskiwana z kory cynamonowca o intensywnym smaku i rdzawym kolorze. I choć zwykle wykorzystywana jest w kuchnii, to dowiedziono, że ma wiele właściwości, które z powodzeniem można stosować w lecznictwie. Jest również doskonałym sposobem na nadwagę, gdyż przyczynia się do eliminacji problemów trawiennych. Co więcej, ogranicza poziom „złego” cholesterolu oraz zapobiega biegunkom.

Kurkuma na odchudzanie
Kurkuma to przyprawa, która nie posiada charakterystycznego smaku ani zapachu, dzięki czemu stosuje się ją do wszelkiego rodzaju dań i deserów. Prócz zastosowania w kuchnii, wykorzystuje się jej właściwości w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Wszak, kurkumina (substancja aktywna) posiada zdolność do selektywnego działania bezpośrednio na komórki somatyczne ciała. Jedną z właściwości kurkumy jest pozytywny wpływ na pracę wątroby, gdyż wspomaga proces wydzielania żółci. To z kolei usprawnia pracę układu trawiennego i przyśpiesza przemianę materii.

Soda oczyszczona na odchudzanie
Soda oczyszczona to substancja, która wykorzystywana jest jako asysta dla procesów redukcyjnych, gdyż wykazuje działanie zasadotwórcze i pozwala przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. To z kolei skutkuje zdecydowanie efektywniejszą pracą układu trawiennego oraz większą witalnością.

Zielona kawa na odchudzanie
Zielona kawa to zwykła kawa, która nie została poddana procesom palenia. Dzięki temu, zachowuje wiele właściwości pro-zdrowotnych, między innymi: zmniejszenie ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych, cukrzycy typu II oraz zmian nowotworowych. Za sprawą kwasu chlorogenowego – wykazuje także właściwości sprzyjające procesom odchudzania, a mianowicie: ogranicza apetyt.

Yerba Mate na odchudzanie
Yerba Mate to napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, który popularny jest w krajach Ameryki Południowej oraz na bliskim Wschodzie. Sporo zwolenników ma również w Polsce, gdzie traktowany jest jako zdrowszy zamiennik dla kawy/herbaty. Wykazuje szereg właściwości pro-zdrowotnych. Część z nich ma wpływ na skład i budowę naszego ciała. Yerba Mate bowiem powoduje uczucie sytości i hamuje aktywność lipazy trzustkowej, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie ilości przyswajanych tłuszczów.

Aloes na odchudzanie
Unikalne i wszechstronne działanie aloesu wykorzystywane jest w suplementach diet i dermokosmetykach. Coraz częściej wykorzystuje się go również jako preparat na odchudzanie. Wynika to z faktu, iż aloes ma silne właściwości pobudzające pracę układu trawiennego.

Tabletki na odchudzanie skład

Przeglądając ulotki produktów na odchudzanie można dojść do wniosku, że lwia część z nich opiera się na tych samych składnikach – w co drugim suplemencie diety znajdziemy kofeinę i efedrynę. Owszem, są to substancje, które mogą się przyczynić do zwiększenia efektywności odchudzania, nie mniej jednak, jeśli spodziewamy się prawdziwej rewolucji na wadze, nie są one wystarczające.

Dobre tabletki na odchudzanie to te, które w swoim składzie prócz oczywistych uzupełniaczy posiadają inne, aktywne składniki. Które są najefektywniejsze?

Składniki typu „fat burner”Składniki ograniczające wchłanianie
Sprzężony kwas linolowy (CLA)Chityna
Kwas hydroksycytrynowy (HLA)Fasolamina
L-karnitynaBłonnik
Piperyna

Czy obecność wspomnianych wyżej składników jest gwarancją skuteczności? Niekoniecznie. Istotna jest bowiem ilość danej substancji w preparacie oraz kompozycja innych składników, tzw. uzupełniaczy.

Tabletki na odchudzanie ranking

Potrzebujesz pomocy? Chcesz wybrać skuteczny suplement diety? Nasza redakcja przygotowała małe zestawienie produktów, które cieszą się najlepszą opinią wśród konsumentów, dietetyków i lekarzy.

Szczegółowej analizie poddaliśmy również skład najlepiej recenzowanych preparatów. Na podstawie tej weryfikacji możemy z czystym sumieniem zarekomendować trzy produkty:

Green Barley Plus
Green Barley Plus to kompozycja dwóch składników: wyciągu z zielonego jęczmienia oraz ekstraktu z owoców garcynii cambogia.

Green Barley Plus - suplement na odchudzanie

Wysoka zawartość wyciągu z zielonego jęczmienia (źródło błonnika) przyczynia się do zahamowania apetytu oraz zwiększenia ilości energii. Z kolei ekstrakt z garcynii cambogia (źródło kwasy hydroksyctrynowego) pozytywnie oddziałuje na metabolizm tłuszczów.

Nie wahaj się i sprawdź ten wyjątkowy suplement na stronie producena.

Spirulin Plus
Spirulin Plus to preparat, którego skład oparty jest na algach określanych mianem Superfood: spirulinie i chlorelli. Co więcej, środek jest wzbogacany: mniszkiem lekarskim, lucerną siewną, pokrzywą zwyczajną, cynkiem oraz zieloną herbatą.

Spirulin Plus - suplement na odchudzanie

Spirulin Plus prócz silnych właściwości wspomagających pracę metabolizmu, pozwala również usunąć nadmiar wody z organizmu oraz odkwasić i oczyścić organizm.

Chcesz wedzieć więcej – sprawdź stronę producenta.

Cistus Plus
Znany wszystkim czystek doczekał się swojej „ulepszonej wersji”. Albowiem tak można określić Cistus Plus – tabletki, które prócz wyciągu z czystka zawierają: witaminę C, witaminę D3, rutynę, nasiona granatu, cynk oraz gorzką pomarańczę.

Cistus Plus - suplement na odchudzanie

Cistus Plus działa na organizm kompleksowo. Wspomaga układ trawienny, usuwa toksyny z organizmu, dodaje sił oraz energii, przyśpiesza regenerację powysiłkową i aktywizuje układ odpornościowy. Czy można oczekiwać czegoś więcej?

Potrzebujesz więcej informacji – odwiedź stronę producenta!

Odkwaszanie, a odchudzanie

Twojemu odchudzaniu towarzyszy osłabienie organizmu? Jesteś pozbawiona/y energii? Zmagasz się z huśtawką nastroju? To znak, że Twoje ciało potrzebuje nie tylko odchudzania, ale także odkwaszania.

Odkwaszanie to nic innego jak proces, którego celem jest przywrócenie naturalnej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Długotrwałe zakwaszenie może mieć konsekwencje w postaci zmiany pH krwi (tzw. kwasica).

Dlaczego warto odkwaszać organizm przy redukcji? Zakwaszony organizm gorzej reaguje na zmiany w diecie. Ponadto, jest osłabiony co skutkuje znacznie mniejszymi zdolnościami motorycznymi (mniejsza efektywność ćwiczeń na odchudzanie). Mało tego! Odbijać się może również na sferze mentalnej, tudzież ogranicza naszą motywację.

Proces odkwaszania można przeprowadzić stosując między innymi:

 • dietę alkaliczną
 • suplementy diety (sprawdź: Spirulin Plus)
 • domowe receptury (soda oczyszczona, ocet jabłkowy, sok z cytryny)
8 komentarzy
 1. Kaśka

  Odchudzanie to nie tylko tabletki odchudzające, ale także zmiana trybu życia. Nie jesz regularnie? Nie uprawiasz żadnej aktywności fizycznej? Nic dziwnego, że martwisz się o swoje zdrowie. Po pierwsze, należy jeść 5 małych posiłków dziennie i kontrolować przy tym poziom masy ciała. Witaminy i minerały czerpane ze składników żywieniowych są bardzo istotne podczas odchudzania, tak samo jak wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Warto wybrać się czasem na spacer lub na rower.

  Odpowiedz
  • Martynka

   Myślisz, że tak łatwo jest zmienić tryb życia? Niekiedy po prostu nie da się. Ja siedzę w pracy 8h dziennie a potem mam ochotę jedynie na obiad i odpoczynek przed TV. Wiem dobrze o tym, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna nie tylko ze względu na spalanie tłuszczu, lecz przynosi ona korzyści w późniejszych latach życia. Póki co, mój tryb życia pozwala mi jedynie na stosowanie suplementów diet. Zastanawiam się właśnie, który z nich wybrać…

   Odpowiedz
 2. Seb

  Zastanawia mnie to, czy błonnik faktycznie jest na oczyszczanie organizmu taki dobry. IMO, przecież spożywamy go każdego dnia – w owocach i warzywach. Czy zatem ma takie „rewolucyjne” właściwości? Pewnie działa, ale nie tak jak sobie wyobrażamy. Zdecydowanie bardziej preferuję inne składniki. W moim odczuciu taki – niedoceniany – Chrom jest o wiele bardziej efektywny – i na odchudzanie i na oczyszczanie organizmu.

  Biorąc pod uwagę ilość produktów – ból głowy gwarantowany. Jest z czego wybierać. Osobiście zawsze preferuję suplementy, które działają „około-odchudzająco”. Co przez to rozumiem? Nie są to spalacze tłuszczu, a po prostu działają wzmacniająco + poprawiają pracę układu trawiennego. Z Waszego zestawienia, imo Cistus Plus zdecydowanie najlepszy.

  Odpowiedz
 3. Laura

  Ja zdecydowanie preferuję korzystać z preparatów ziołowych. Dla mnie taka medycyna naturalna jest przede wszystkim bezpieczniejsza i nie powoduje skutków ubocznych oraz efektu jojo.

  Dla przykładu, codziennie (od ponad roku) piję czystek i zieloną herbatę i udało mi się:
  – schudnąć (prawie 11 kilogramów)
  – obniżyć poziom cholesterolu i glukozy we krwi
  – poprawić ogólny wygląd (lepsza kondycja włosów, paznokci, skóry)
  – lepsze krążenie (brak problemów – wcześniej mój układ krążenia wariował)

  I w ogóle… dla mnie jakieś drogie rozwiązania w ogóle nie wchodzą w grę. Wystarczy mi te 1kg/miesiąc… nie mam jakiejś wielkiej nadwagi.

  Odpowiedz
 4. Fiona

  Kupiłam niedawno robota kuchennego w którym robię soki warzywno-owocowe i inne smoothie, które nie tylko oczyszczają organizm, ale także poprawiają pracę układu pokarmowego. W połączeniu z jakimś fajnym suplementem na odchudzanie wspomagającym metabolizm możemy naprawdę wiele osiągnąć.

  Odpowiedz
 5. Dzium

  Z suplementów na odchudzanie to polecam dobrą dietę… Nic nie zastąpi jadłospisu. Suple tylko jako dodatek to rozumiem, ale nie każdy to rozumie. Niektórzy myślą, ze jedna tabletka sprawi, że nagle ubędzie im tłuszcz gromadzony latami.

  Odpowiedz
  • Frywolna

   A czy ktoś tutaj mówi o zastąpieniu jadłospisu? Oczywiście, że nie. Każdy tutaj przedstawia suplementy właśnie jako dodatek, bo sama nazwa wskazuje, że to jest uzupełnienie, a nie substytut DIETY!

   Osobiści stosowałam zielony jęczmień (zarówno w proszku, jak i w tabletkach) – różnice? Myślę, że tabletki mimo wszystko są lepsze zarówno pod względem wygody, jak i skuteczności. No, ale jak wiadomo – co człowiek, to inna opinia 🙂

   Odpowiedz
 6. Polinka

  Spośród wszystkich suplementów na odchudzanie (a stosowałam ich trochę) najbardziej pomógł mi zielony jęczmień. Nie wiem do końca jakie ma właściwości, ale generalnie kluczowe było to, że nie miałam ciągłego uczucia głodu. Najpierw piłam koktajle z zielonym jęczmieniem w proszku, a potem brałam tabletki. Oba rozwiązania są jak najbardziej godne rekomendacji :-).

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.