Sposoby na płodność, to temat cieszący się coraz większym zainteresowaniem wśród mężczyzn starających się bezskutecznie o potomstwo. Badania naukowe wykazały bowiem, że postęp cywilizacyjny nie jest sprzymierzeńcem w staraniu się o potomka.

O skali problemu świadczy fakt, iż starania o dziecko u co 10. mężczyzny kończą się niepowodzeniem. Co zatem wpływa na męską płodność? Najczęstszą przyczyną jest słaba jakość nasienia, którą można poprawić poprzez zmianę stylu życia, czy odpowiednią suplementację. Warto zastanowić się także nad wprowadzeniem do codziennego menu produktów, które wpłyną na zwiększenie płodności. W końcu zajście w ciążę przez partnerkę bywa najpiękniejszym momentem w życiu, czasem długo wyczekiwanym. A jakość spermy spada z roku na rok w skutek zanieczyszczenia środowiska, prowadzenie niezdrowego trybu życia, poprzez niską aktywność fizyczną, palenie czy stres.

Droga do posiadania własnego potomka bywa kręta. Często nie wystarczy bowiem sama decyzja i chęć, aby na świat mogło zostać powołane nowe życie. Według danych specjalistów coraz częściej w gabinetach lekarskich diagnozuje się niepłodność i bezpłodność u mężczyzn. Choć oba pojęcia stosowane są zamiennie, to łączy je jedynie to, iż dotyczą par starających się bezskutecznie o dziecko.

O niepłodności mówimy w sytuacji, kiedy kobieta nie może zajść w ciążę, pomimo regularnego współżycia seksualnego (3-4 razy w tygodniu), utrzymującego się ponad 12 miesięcy i przy niestosowaniu jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Natomiast bezpłodność, to trwała niezdolność do zostania rodzicem. Szansę na poczęcie dziecka mają jedynie niepłodni panowie, a ich płodność można zwiększyć. Dla par dotkniętych bezpłodnością, jedyną szansą na posiadanie dziecka jet zapłodnienie pozaustrojowe, ewentualnie adopcja. W naszym uprzemysłowionym świecie także i kobiety mogą być dotknięte problemem niepłodności i bezpłodności.

Co zrobić, aby zwiększyć męską płodność? 10 sposobów.

sposoby na męską płodność

Prowadź zdrowy tryb życia.

zdrowy styl życia

Naukowcy biją na alarm, iż płodność mężczyzn pogarsza się. A na jakość spermy ma wpływ wiele czynników, w tym szczególnie zanieczyszczenie środowiska, wszechobecna chemia w pożywieniu, niezdrowy tryb życia i stres. Aby móc zwiększyć płodność należy to zmienić.

Zacznij od poprawy stylu życia, gdyż w wielu przypadkach można uniknąć problemów z płodnością. Jest to jeden z najważniejszych sposobów. Pamiętaj, iż aktywność fizyczna ma wpływ zarówno na zwiększenie płodności, ale i na ogólny stan twojego zdrowia. W tym przypadku warto spędzać aktywnie 6-10 godzin tygodniowo. Uprawiając sport nie należy się jednak forsować.

Na nasze zdrowie najlepiej wpływa umiarkowana aktywność fizyczna. Na jakość plemników wpływa również twoja waga. Według licznych badań większe szanse na poczęcie mają mężczyźni, których wskaźnik BMI znajduje się na poziomie 20-25. Zarówno otyli panowie, jak i ci bardzo szczupli mają zdecydowanie gorsze parametry nasienia, wskutek czego szanse na zajście w ciążę znacznie spadają. Znacznie podwyższona waga powoduje bowiem zaburzenia we fragmentacji DNA plemników.

Dieta na płodność

dieta na płodność

Właściwa dieta należy także do sposobów na polepszenie płodności. Dlatego planując dziecko przyjrzyj się temu co jesz. Wystarczy wzbogacić jadłospis o kilka produktów i jednocześnie ograniczyć niezdrowe jedzenie. Negatywnie może wpływać na płodność zbyt niski poziom cynku we krwi. Jest to niezwykle ważny składnik, związany z produkcją testosteronu. Znajdziesz go np. w pestkach dyni, roślinach strączkowych i rybach.

Podobne działanie wykazuje witamina E. Możesz ją dostarczyć do organizmu poprzez większe spożycie jaj i olejów roślinnych. Także orzechy laskowe uchodzą za doskonałe źródło tej witaminy. Kolejnym równie ważnym składnikiem jest witamina C. Znajdziesz ją w takich produktach jak kiszonki czy cytrusy.

Pamiętaj także, iż tłuszcze trans są zabójcą nie tylko męskiej płodności, ale i naszego zdrowia. Ich duże spożycie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, obniża płodność i może być szkodliwe dla kobiet w ciąży. Dlatego zrezygnuj z utwardzonych olejów roślinnych zawartych w przetworzonej żywności.

Ryzyko pojawienia się problemów z płodnością wzrasta u panów, u których brakuje innego, bardzo istotnego pierwiastka, chodzi mianowicie o selen. Jeśli chcesz uzupełnić jego niedobory, wzbogać koniecznie dietę o takie produkty jak brązowy ryż, czosnek, pszenica, grzyby, a także drób, chude mięso, półtłuste mleko czy ryby.

Korzystnie może wpływać na płodność także suplementacja kwasem foliowym (to popularniejsza nazwa witaminy B9), o czym nie trzeba przekonywać żadnej z kobiet starających się o dziecko. Jest to niezwykle ważny składnik wpływający na prawidłowy rozwój płodu.

Okazuje się, iż niedobór tego składnika może powodować problemy nie tylko z zajściem w ciążę, ale i może przyczynić się do spadku płodności u mężczyzn. Dlatego zaleca się spożywanie produktów bogatych w kwas foliowy nie tylko kobietom chcącym zajść w ciążę. Koniecznie wprowadź do diety zielone warzywa (np. brokuły), fasolę, groch, owoce i wątróbkę.

Uważaj na to, co pijesz

kawa a płodność

Jest kilka napojów, które mają niebagatelne znaczenie dla męskiej płodności. Jednym z nich jest kochana przez wielu – kawa. Trzeba jednak uważać na ilość, jaką wypijamy dziennie, bowiem zbyt dużo kawy może negatywnie wpłynąć na jakość nasienia, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia płodności. Zdaniem ekspertów nie powinno się spożywać więcej niż 5 filiżanek kawy dziennie (lub ich równowartości – 500 miligramów kofeiny). Oczywistym jest, iż nie należy odstawić kawy całkowicie, a jedynie pić ją w rozsądnych ilościach.

Podobnie wygląda sytuacja z alkoholem. Zdaniem naukowców, wypicie 2 drinków dziennie zmniejsza płodność o około 60 proc. Pamiętaj o tym sięgając po napój zawierający alkohol. Jeśli ze swoją partnerką staracie się zajść w ciążę, pomóc może zachowanie rozsądku. Nie chodzi przecież o to, aby w ogóle zrezygnować z picia alkoholu, ale o zachowanie umiaru. Pamiętaj, iż wszelkie używki mogą prowadzić do powstania problemów ze wzwodem, a te z całą pewnością nie wpłyną korzystnie na staranie się o dziecko.

Rzuć palenie papierosów

rzucanie palenia a płodność

Palenie papierosów to kolejny czynnik, który drastycznie wpływa na zmniejszenie płodności, zarówno u kobiety jak i u mężczyzny. Informacje ze świata nauki wykazały, iż plemniki palaczy są zdecydowanie mniej ruchliwe niż plemniki osób niepalących. Bardzo ważne jest również to, że palenie podnosi ryzyko wystąpienia impotencji o ponad 50 proc. W tym przypadku warto w ogóle zrezygnować z palenia papierosów.

Powiedz „NIE” innym używkom

inne używki

Chcąc podnieść swoją płodność, czas aby wstrzymać się ze stosowaniem anabolików. Wpływają bowiem one w znacznym stopniu na pogorszenie jakości nasienia. Warto pamiętać o tym, iż zaburzenia w procesie spermatogenezy bywają nieodwracalne.

Także i narkotyki zmniejszają szanse, aby posiadać własne potomstwo, choć o ich wpływie na płodność nie mówi się zbyt wiele. Przeprowadzono nawet pewien eksperyment w tym zakresie. Podawano myszom przez 36 dni dawki wyciągu z konopii, w skutek czego zaobserwowano wystąpienie zmian w jądrach. Samce myszy miały obniżony poziom testosteronu we krwi, a ich jądra produkowały mniej plemników, w dodatku o gorszej jakości. Należny mieć na względzie, iż to co dostarczamy do naszego organizmu, oddziałuje na jego każdą komórkę.

Sięgnij po suplementy

Semaxin

Warto pomyśleć o wprowadzeniu suplementów do naszej diety. Mnogość reklam kusi wielu panów efektami działania. Nic dziwnego, bowiem z roku na rok rośnie liczba mężczyzn borykających się z problemami płodności. Dostęp do preparatów poprawiających jakość nasienia jest bardzo łatwy. Wiele z nich można nabyć także poza apteką. Ciekawą propozycją jest preparat o nazwie Semaxin.

Jest to jeden z najpopularniejszych suplementów poprawiających męską płodność, ale i wspierających sprawność seksualną. Choć jest dostępny od niedawna na rynku, cieszy się coraz większym uznaniem wśród panów. Niewątpliwą zaletą produktu jest to, iż nie wpływa on w żaden sposób negatywnie na zdrowie, zachowując przy tym swoją wysoką skuteczność.

Noś odpowiednią bieliznę

bielizna a płodność

Informacje ze świata nauki dowodziły wielokrotnie, że noszenie ciasnej bielizny, ekspozycja jąder na podgrzewane fotele samochodowe, częste używanie laptopów na kolanach, czy noszenie telefonów komórkowych w kieszeniach spodni może znacząco pogorszyć parametry nasienia. Warto także zrezygnować również z przesiadywania w jacuzzi, saunie, czy solarium. Nie zaleca się także długich gorących kąpieli. Choć wielu temat ten może wydawać się nawet śmieszny, to badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości – przegrzewanie jąder szkodzi plemnikom.

Wylecz zęby

wpływ zębów na płodność

Badania niemieckich naukowców wykazały bezpośredni związek pomiędzy zapaleniem dziąseł i występowaniem próchnicy, a stanem podwyższonej liczby bakterii w nasieniu. Warte wspomnienia jest również to, że pacjenci biorący udział w tych badaniach poddani zostali antybiotykoterapii, a pomimo tego liczba bakterii w spermie nie spadła.

Dopiero po wyleczeniu wszelkich chorób jamy ustnej udało się wyeliminować bakterie. Według informacji niemieckich badaczy choroby w obrębie jamy ustnej mogą mieć wpływ na zmiany w odległych narządach ciała.

Badaj się!

badaj się

Jeśli twoja partnerka przez dłuższy czas nie może zajść w ciążę, warto wykonać seminogram. To podstawowe badanie dostarczy wielu informacji odnośnie twojego nasienia i pozwoli tym samym stwierdzić, czy należysz do grupy zagrożonej niepłodnością lub bezpłodnością.

Analiza seminologiczna to ocena koncentracji, ruchliwości, żywotności i budowy morfologicznej plemników oraz ocena płynu nasiennego. Kolejnym najczęściej wykonywanym badaniem przy problemach z płodnością, jest sprawdzenie poziomu męskich hormonów. Wyniki tych badań mogą pomóc w ustaleniu przyczyn spadku płodności, zaburzeń erekcji czy spadku libido.

Wyeliminuj stres

stres

Spadek męskiej płodności w wielu przypadkach wywołany jest przez nadmierny stres. Przyczynia się on również do spadku jakości nasienia, liczby plemników, powoduje problemy z erekcją. Co ciekawe stresować nas może w takim samym stopniu praca, jak i warunki mieszkaniowe. Warto więc pomyśleć w takiej sytuacji o przeprowadzce do innego mieszkania, które zapewni większy komfort i prywatność. Jak tłumaczą specjaliści, niezwykłą rolę w męskiej płodności odgrywają bowiem uwarunkowania psychologiczne.

Męska płodność zależy od wielu czynników, spadek płodności również. Warto pamiętać, iż chłopcy dużo bardziej niż dziewczynki są wrażliwi na zagrożenia ze strony środowiska. O męską płodność warto dlatego dbać już od dziecka. Pozwoli to w przyszłości wyeliminować potencjalne przyczyny spadku płodności. A jeśli już one wystąpią, skorzystaj z pomocy.

Wiele można zrobić samemu: prowadzenie zdrowego trybu życia, rezygnacja z używek, rozsądna suplementacja czy właściwa dieta. Jeśli to nie pomoże zrób badania, skonsultuj się ze specjalistą. Warto mieć świadomość, iż spadek płodności można w dzisiejszych czasach skutecznie pokonać.

4 komentarze
 1. Bożena

  Wiele czynników ma wpływ na męską płodność. Trzeba wziąć pod uwage zarówno tryb życia jak i dietę mężczyzny. Jednak w wielu przypadkach mężczyzna sam może zadbać o płodność. Mój mąż zmienił tryb życia za namową lekarza.Najważniejszy jest zdrowy tryb życia. Nie należy unikać aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie warto spędzać aktywnie czas, bo to też ma bardzo duży wpływ. 🙂

  Odpowiedz
 2. Grażynka

  Najważniejszy zdrowy styl życia choć wiadomo że w dzisiejszych czasach z ttm ciężko. Mąż dużo pracuje i ciężko mi namówić go na jakieś dodatkowe aktywności fizyczne, ćwiczenia. Sposób odżywiania też daje wiele do myślenia. Staramy sie pracować nad tym, bo wiem że ma to ogromny wpływ na męską płodność. Może z czasem wypracujemy stały zdrowy styl naszego życia 🙂

  Odpowiedz
 3. Ania R.

  Bardzo fajny, przydatny artykuł. W 100% się zgodzę z tym, że mężczyzna powinen zwracać większą uwagę na swoją dietę. Odstawienie papierosów i innych używek jest też bardzo istotna kwestią. Przy problemie mojego męża lekarz pierwsze pytanie zadał właśnie o papierosy, alkohol. Zwrócił też uwagę na duże ilości wypijanej kawy. Także naprawdę wpływ ma wiele czynników na które tak naprawdę niektorzy z nas wogole nie zwracają uwagi.

  Odpowiedz
 4. Bozena

  Wiele osób o tym nie mówi ale fakt, że jest to dość duży problem wśród mężczyzn, a tak naprawdę do końca nie zdają sobie sprawy co na to wpływa. Przemęczenia, stresy, szybkie tempo życia nieodpowiednia dieta, używki. To bardzo niegatywnie oddziałuje. Myślę, że nie jeden mężczyzna przed podjęciem jakiegoś poważniejszego leczenia powinien zmienić swój styl życia, postawić na aktywność fizyczną, świeże powietrze i zbilansowana zdrową dietę, a to przyniesie niewątpliwie korzyści.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.