Rooibos – herbata produkowana z liści czerwonokrzewu powszechnie występującego w RPA. Napój przyrządzany z krzewu cechuje się charakterystycznym zapachem i smakiem, który wielu osobom przypadł do gustu. Ale warto przyjrzeć się nieco bliżej właściwościom herbaty, bowiem zawiera ona wiele cennych dla organizmu składników odżywczych.

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Statystyki pokazują, że nawet w naszym kraju herbata darzona jest szczególnym uwielbieniem, bowiem pija ją aż 80% Polaków, a niektórzy nawet kilka razy dziennie. Coraz chętniej sięgamy także po orientalne smaki.

Co to jest herbata rooibos?

Rooibos to nazwa, która w języku afrykanerskim oznacza czerwonokrzew i jest połączeniem dwóch wyrazów rooi – czerwony oraz bos – krzew. Z krzewu przygotowuje się napój, który w Europie znany jest od ponad 100 lat. Przybył on na kontynent za sprawą Rosjanina Benjamina Ginsberga, który zainteresował się faktem, że w górach Cedar w okolicy Kapsztadu uprawiane są krzewy rooibosa. Wraz z upływem czasu roślina zdobywała coraz większość popularność i stopniowo odkrywano jej właściwości zdrowotne.

Czerwonokrzew to roślina osiągająca wysokość nieprzekraczającą dwóch metrów. Okres kwitnienia przypada październik, a gałęzie zbierane są od lata do początków jesieni. Po dokonaniu zbiorów liście oraz łodygi tnie się na drobne kawałki, które następnie poddawane są procesowi fermentacji i suszenia lub tylko samego suszenia.  Najczęściej sprzedawana forma suszu ma kolor czerwony, który wynika z utlenienia polifenoli.  Czerwona barwa susza oznacza także, iż został on poddany procesowi fermentacji.

co to jest herbata rooibos

Po zaparzeniu suszu otrzymuje się napar, który cechuje się łagodnym, miodowym smakiem bez posmaku goryczy, który często znany jest wśród typowych herbat. Rooibos nie zawiera kofeiny i posiada tylko niewielkie stężenie tanin, dzięki czemu napar może być spożywany przed snem, także przez dzieci.

Herbata rooibos ceniona jest nie tylko za smak, ale także za właściwości zdrowotne. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że napar poprawia pracę układu odpornościowego, zmniejsza ciśnienie krwi, a także hamuje aktywność wolnych rodników, które przyczyniają się do procesu starzenia organizmu. Rooibos może być stosowany także zewnętrznie w formie okładów na swędzące rany. Przyspiesza proces ich gojenia oraz redukuje świąd.

Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej wszystkim właściwościom, jakie niesie za sobą spożywanie herbaty rooibos.

Herbata Rooibos nie zawiera kofeiny

Herbata rooibos jest bezkofeinowa, dzięki czemu możemy spożywać ją nawet przed snem. Co więcej, jest ona bezpieczna także dla dzieci. Wiele osób w wyniku spożycia kofeiny odczuwa kołatanie serca, uczucie lęku, trudności w zasypianiu oraz często inne niedogodności, dlatego rooibos jako herbata bezkofeinowa będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób źle tolerujących kofeinę. Stanowi świetną alternatywę dla czarnej lub zielonej herbaty.

Zawiera niewielkie ilości garbników

Herbata rooibos cechuje się niewielką zawartością garbników, które naturalnie występują w wielu produktach roślinnych, w tym także w herbatach oraz w winie. Garbniki korzystnie wpływają na zdrowie wspierając pracę układu pokarmowego oraz chroniąc przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów. Ale garbniki nie pozostają bez wad – powodują zmniejszenie wchłaniania żelaza przez organizm, w szczególności pochodzącego z roślin. Badania, w których uczestnicy wypijali codziennie po 6 filiżanek herbaty rooibos przez okres 6 tygodni pokazały, że herbata nie wywołuje niekorzystnego wpływu na poziom żelaza w organizmie.

Rooibos jest źródłem przeciwutleniaczy

Herbata rooibos ceniona jest za zawartość przeciwutleniaczy, z których najważniejszymi są kwercetyna oraz aspalatyna. Związki te pomagają chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a w dłuższej perspektywie mogą obniżać ryzyko choroby serca oraz nowotworu.

Badania pokazują, że regularne spożywanie herbaty rooibos może zwiększać poziom antyoksydantów w organizmie, jednak wzrost ten jest niewielki i nie trwa długo. Badania pokazują, że rooibos jest źródłem cennych przeciwutleniaczy, jednak mogą być one nieefektywnie absorbowane przez organizm.

Rooibos na odchudzanie

Herbata rooibos jest niskokaloryczna, zawiera cenne przeciwutleniacze oraz pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, dzięki czemu sprawdzi się jako środek wspomagający odchudzanie. Zawarty w herbacie przeciwutleniacz – aspalatyna, zmniejsza produkcję oraz wydzielanie hormonów stresu, które odpowiedzialne są za głód oraz magazynowanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zmniejsza ryzyko chorób serca, zespołu metabolicznego czy cukrzycy typu II. Badania pokazują także, iż herbata rooibos zapobiega otyłości oraz usprawnia proces wydatkowania energii.

Badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych pokazały, że herbata rooibos ma korzystny wpływ na działanie układu pokarmowego, a lepszy komfort trawienny oznacza bardziej efektywne odchudzanie. Herbata rooibos hamuje biegunki, hamuje wydzielanie soków żołądkowych oraz zapobiega skurczom mięśni żołądka. Dodatkowo dzięki obecności kwercetyny oraz innych flawonoidów wykazuje korzystne działanie na cały układ pokarmowy.

Herbata z czerwonokrzewu wspomaga pracę serca

Herbata rooibos wykazuje właściwości wspierające układ sercowo-naczyniowy. Jest bowiem źródłem cennych przeciwutleniaczy, które wspierają zdrowie serca. W 2011 r. na grupie 40 osób zagrożonych chorobami układu krążenia przeprowadzono 6-tygodniowe badanie, w którym ochotnicy wypijali codziennie 6 filiżanek herbaty rooibos. Wynik okazał się zaskakujący, bowiem okazało się, że u osób, które wypijały codziennie ustaloną ilość herbaty zaobserwowano spadek poziomu „złego” cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, a także wzrost cholesterolu „dobrego”.

Zbadano także wpływ herbaty rooibos na enzym konwertujący angiotensynę (ACE). Występuje on w naczyniach krwionośnych powodując ich kurczenie, co z kolei zwiększa ciśnienie krwi. Jak się okazało, wypicie herbaty rooibos powoduje obniżenie poziomu ACE prowadząc do zmniejszenia ciśnienia krwi.

Rooibos a cukrzyca

Badania pokazują, że herbata rooibos pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, w związku z czym okazuje się pomocna u osób borykających się z cukrzycą. Aspalatyna obecna w suszu wykazuje działanie przeciwcukrzycowe oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy zmniejszając tym samym ryzyko chorób serca.

Rooibos dla zdrowia kości

Okazuje się, że liczne polifenole oraz minerały zawarte w herbacie rooibos przyczyniają się do budowy mocnych kości. Wśród ważnych składników znajdziemy m.in. wapń, mangan czy fluor. Minerały te odpowiadają za zwiększenie aktywności osteoblastów odpowiedzialnych za proces budowy mocnych kości. Dodatkowo, jak pokazują badania, herbata rooibos zawiera dwa niezwykle korzystne flawonoidy: luteolina oraz orientina. Związki te przyczyniają się one do zwiększenia minerałów w kościach.

Rooibos na alergię

Herbata rooibos zawiera chrysoeriol. Związek ten wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Dodatkowo herbata rozszerza oskrzela oraz redukuje tzw. świszczący oddech i kaszel, które spowodowane są przez alergie.

Ponadto rooibos zawiera inny, niezwykle silny flawonoid, jakim jest kwercetyna. Zapobiega ona występowaniu alergii oraz uznawana jest za stabilizator komórek tucznych blokujący wydzielanie histaminy wyzwalającej reakcję alergiczną. Herbata rooibos może być stosowana również w przypadłości, jaką jest nietolerancja histaminy.

Co prawda herbata rooibos nie zastąpi środków konwencjonalnych, które działają przeciwhistaminowo, niemniej jednak kilka filiżanek herbaty w ciągu dnia pomoże ograniczyć reakcję immunologiczną organizmu, która prowadzi do wystąpienia alergii.

Znaczenie herbaty rooibos w chorobach nowotworowych

Dotychczas przeprowadzone badania pokazują, że przeciwutleniacze zawarte w herbacie rooibos przyczyniają do zabicia komórek nowotworowych oraz hamują wzrost guza. Niemniej jednak wspomnieliśmy wcześniej, że przeciwutleniacze jak np. kwercetyna nie występują w dużej ilości i dodatkowo nie są wystarczająco dobrze absorbowane przez organizm. Potrzebne są dodatkowe badania, które potwierdziłyby skuteczność herbaty rooibos w leczeniu chorób nowotworowych.

Czy herbata rooibos może być podawana dzieciom?

Wielu rodziców zastanawia się, czy podawanie herbaty rooibos dla dzieci jest dobrym pomysłem. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, z uwagi na brak zawartości kofeiny oraz niewielką ilość garbników herbata rooibos może być stosowana przez dzieci.

herbata rooibos a dzieci

W latach 60 ubiegłego wieku południowoafrykańska doktor Annique Theron odkryła, że herbata rooibos podawana dziecku znacznie zmniejsza objawy kolki. Kobieta zamierzała podzielić się swoim odkryciem ze światem oraz pokazać, jak wiele korzyści dla zdrowia płynie ze stosowania herbaty rooibos. Annique założyła formę firmę „Forever Young”, która zajmowała się wytwarzaniem produktów zdrowotnych oraz środków do pielęgnacji skóry bazujących na ekstrakcie z herbaty rooibos.

Jak wygląda parzenie herbaty rooibos?

Najłatwiej jest przygotować herbatę ekspresową, którą kupimy w formie saszetek. Jedną saszetkę należy zalać ok. 150-200 ml wody. Następnie należy zaparzać herbatę przez ok. 10 minut. Po tym czasie herbata jest przygotowana do picia.

parzenie herbaty rooibos

W przypadku herbaty sypkiej, kupionej np. na wagę, należy odmierzyć jedną czubatą łyżeczkę herbaty i zalać ją szklanką gorącej wody. Zalecany czas parzenia wynosi do 10 minut, a poniektórzy zalecają zalewanie herbaty nie wrzątkiem, a wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza.

Prawidłowo przygotowany rooibos ma brązowy kolor, charakterystyczny smak i zapach. Herbatę można przygotowywać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doskonale sprawdzi się w towarzystwie lodu, cytryny oraz owoców.

Gdzie kupić herbatę rooibos?

Herbata rooibos nie jest w naszym kraju tak popularna jak herbata czarna czy biała, niemniej jednak grono wielbicieli naparu z południowoafrykańskiego krzewu stale się zwiększa. Dzięki temu rooibos kupimy już niemalże w każdym sklepie i z pewnością w każdym większym markecie. Herbata dostępna w supermarketach to zazwyczaj produkt w formie saszetek.

Najlepiej jednak w herbatę zaopatrywać się sklepach ze zdrową żywnością lub w herbaciarniach, które oferują produkt najwyższej jakości. Stoiska z herbatą często spotkamy w dużych galeriach handlowych, gdzie rooibos sprzedawany jest na wagę.

Cena jednego opakowania herbaty w formie saszetek ekspresowych to koszt ok. 5-6 zł. W przypadku herbaty na wagę za ok. 100 g suszu zapłacimy 19 zł.

Czy rooibos powoduje skutki uboczne?

Niektóre substancje zawarte w herbacie rooibos mogą stymulować produkcję żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu, dlatego należy unikać stosowania herbaty w przypadku nowotworów wrażliwych na hormony np. rak piersi. W takiej sytuacji o możliwości spożywania herbaty rooibos należy najpierw porozmawiać z lekarzem.

Badanie przeprowadzone w 2010 r. sugeruje, że herbata rooibos może przyczyniać się do wzrostu aktywności enzymów wątrobowych. Problemy z wątrobą mogą być zatem spowodowane przez spożywanie herbaty. Warto także zaznaczyć, że jak do tej pory odnotowano jedynie kilka przypadków, w których herbata rooibos niekorzystnie wpłynęła na pracę wątroby.

Wiele źródeł donosi, że herbatę rooibos można pić w ciąży. W dodatku bez żadnych ograniczeń. Napar z czerwonokrzewu pomaga pozbyć się mdłości oraz zwiększa poziom żelaza. Dodatkowo działa uspokajająco. Rooibos w ciąży można pić nawet przed pójściem spać, bowiem herbata nie zawiera kofeiny i nie spowoduje trudności w zasypianiu. Picie herbaty zaleca się także świeżo upieczonym mamom karmiącym piersią.

Jakiekolwiek działanie uboczne występujące po wypiciu herbaty rooibos występuje niezwykle rzadko. Przeciwwskazaniami są z pewnością zaburzenia hormonalne oraz choroby wątroby i nerek. W tych kwestiach warto skonsultować się z personelem medycznym.

Jakie są opinie o herbacie rooibos?

Często nie wyobrażamy sobie dnia bez kubka kawy czy herbaty. Wiele osób jednak źle reaguje na kofeinę zawartą w kawie czy czarnej herbacie. Owszem, pobudza ona do działania, ale często powoduje szereg efektów ubocznych jak np. nerwowość, uczucie lęku czy problemy z koncentracją. Dlatego dla osób, które uwielbiają herbatę, ale nie oczekują pobudzenia zaleca się spożywanie rooibosa.  Opinie o herbacie są bardzo dobre. Wiele osób ceni ją przede wszystkim za smak i zapach, choć trzeba przyznać, że aromat herbaty nie każdemu przypadnie do gustu.  Herbata rooibos ceniona jest ze względu na poprawę pracy układu trawiennego oraz zwalczanie alergii.

Wiele kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią stosuje rooibos bez obaw o bezpieczeństwo zdrowia dziecka.

Podsumowanie

Rooibos to to pyszna i aromatyczna odmiana herbaty, która przybyła do nas z „końca świata”, bo aż z Republiki Południowej Afryki. Wiele osób zachwyca się aromatem herbaty i na rzecz rooibosa rezygnuje z kawy czy herbaty czarnej.  Warto jednak podkreślić, że rooibos nie pobudza, bowiem nie zawiera kofeiny.  Jednak z drugiej strony herbata ta może być stosowana przez dzieci, kobiety w ciąży oraz mamy karmiące piersią.

Dodatkowo rooibos wykazuje szereg właściwości, które z pewnością zostaną docenione przez osoby dbające o zdrowie. Regularne spożywanie herbaty wspomoże utratę zbędnych kilogramów czy walkę z alergią. Dodatkowo za sprawą wielu cennych składników odżywczych rooibos przyczynia się do budowy zdrowych i mocnych kości, wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, pomaga w cukrzycy, a także przyczynia się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu we krwi.

Herbata rooibos jest niezwykle łatwa w przygotowaniu. Parzenie nie trwa dłużej niż 10 minut, a regularne picie naparu nawet w dużej ilości nie powinno powodować efektów ubocznych.

5 komentarzy
 1. Iga

  Co ciekawe, aktualnie jeden z producentów napojów ma herbatę o smaku rooibos. Jest pyszna, no ale wiadomo… takie napoje nie mają takich właściwości.

  Ja preferuję kupować na wagę herbatę – zdecydowanie najlepsza jakość. Tyle, że lepiej w herbaciarniach, a nie supermarketach – sprawdzone, zdecydowanie lepsza jakość.

  Odpowiedz
 2. Herbaciara

  Pychotka. Lubię rooibos i nawet nie wiedziałam, że ma tyle właściwości. Będę pić częściej! Ogólnie jestem herbaciarą, polecam również czystek i miętę – liczba właściwości podobna.

  Odpowiedz
  • Rooyek

   Rooibos najlepsza… Czystek słaby ma smak, ale właściwości dobre. Z kolei mięta… niekoniecznie dobra dla mężczyzn (negatywny wpływ na testosteron). Dlatego.. ja piję tylko rooibos 🙂

   Odpowiedz
 3. Amisz

  Rooibos przede wszystkim super działa na układ pokarmowy. Jak się ma problemy trawienne to najlepsza herbatka to właśnie rooibos 🙂 Dla mnie działa lepiej niż siemię lniane.

  Odpowiedz
 4. Ad.

  a wiecie, że w RPA (i nie tylko) sprzedaje się również red espresso i red cappuccino, parzone tak jak kawa i z takiego samego ekspresu. jeśli lubicie rooibos – jak spróbujecie tej wersji to…to tak jak ja nie mogę się “nasmakować”

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.