Czopki, maść czy tabletki na hemoroidy? Przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

verified author |
Czopki, maść czy tabletki na hemoroidy

Hemoroidy, to jedna z najczęstszych, ale i przez wielu uznawana za jedną z najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. A problem jest poważny i powszechny, bowiem według statystyk okresowo dotyka on aż co drugiego Polaka. Niestety sami często pracujemy na pojawienie się hemoroidów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby leczenia tego problemu – tylko co wybrać, czopki, maść czy może tabletki na hemoroidy?

Co to są hemoroidy?

Choć ma je każdy z nas, to nie każdemu sprawiają dyskomfort i ból. Zadaniem hemoroidów jest bowiem uszczelnienie odbytu, co sprawia, iż możemy kontrolować wydobywający się stolec oraz gazy. Prawidłowe guzki krwawnicze podczas wypróżniania dociskane są do ściany jelita, a znajdująca się w nich krew odpływa do naczyń krwionośnych, co umożliwia wypróżnienie.

Kiedy jednak dochodzi do choroby hemoroidalnej, potocznie nazywanej hemoroidami? Jest to sytuacja, kiedy guzki krwawnicze ulegają wręcz patologicznemu powiększeniu. To z kolei prowadzi do problemów z prawidłowym odpływaniem krwi z guzków krwawniczych. Powiększone żylaki odbytu wypychane są przez kał na zewnątrz odbytu, co może powodować ich uszkodzenie, a tym samym krwawienia.

​Problem żylaków odbytu to częsta dolegliwość. Dotyczy prawie 50 proc. dorosłych osób, a jej wystąpienie wzrasta wraz z wiekiem (choroba hemoroidalna dotyczy dzieci niezwykle rzadko). Powszechnie i przejściowo hemoroidy występują także u kobiet w ciąży.

Hemoroidy – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania żylaków odbytu są rozległe i niezależne od wieku. Żylaki odbytu są skutkiem wzrostu ciśnienia żylnego albo nastoju w żyłach odbytu wywołanego najczęściej:

 • silnym parciem podczas wypróżnień
 • przewlekłymi zaparciami
 • nadużywaniem alkoholu
 • diety ubogiej w błonnik pokarmowy
 • zbyt mała ilość płynów
 • prowadzeniem siedzącego trybu życia
 • częstymi biegunkami
 • ciążą
 • otyłością
 • niewłaściwym dźwiganiem
 • wielokrotnymi porodami siłami natury
 • powikłaniami po przebytych operacjach okolic odbytu i krocza
 • stosunku analnego
 • pewnymi chorobami (np. objawowa choroba hemoroidalna powstaje w przypadku marskości wątroby, guzów miednicy małej, wrodzonego braku zastawek w żyłach trzewnych)
 • czynnikami genetycznymi
 • wiekiem (ryzyko hemoroidów wzrasta wraz z wiekiem)

Hemoroidy w ciąży

Kobiety w ciąży są wyjątkowo podatne na wystąpienie choroby hemoroidalnej. Jeśli jednak objawowe hemoroidy pojawiły się dopiero w czasie ciąży, zazwyczaj ustępują samoistnie po porodzie. Przyczyny rozwoju żylaków odbytu u ciężarnych:

 • przewlekłe zaparcia
 • wzrost ciśnienia żylnego, które spowodowane jest przez ucisk macicy rosnącego płodu na żyły znajdujące się w jamie brzusznej i miednicy, co prowadzi do zaburzeń w prawidłowym odpływie krwi z guzków
 • zmiany hormonalne, które skutkują zwiększeniem podatności ścian żył na rozciąganie (m.in. wskutek wzrostu stężenia progesteronu)

Istotne jest, aby leczenie hemoroidów w ciąży prowadzić pod kontrolą lekarza, gdyż niektóre preparaty zawierają substancje zakazane dla przyszłych mam.

Stadia rozwoju choroby hemoroidalnej

Większość pacjentów nie zgłasza w początkowych stadiach choroby wielu dolegliwości. Właściwie zaczynają niepokoić pierwsze ślady jasno czerwonej krwi na stolcu. Z czasem dochodzą do tego takie objawy jak egzemy, świąd, pieczenie i uczucie niepełnego wypróżnienia.

Stopień I

Objawy hemoroidów nie są w tym stadium dokuczliwe, a guzki krwawnicze nie są jeszcze wyczuwalne i widoczne na zewnątrz. Zwykle można je zobaczyć w postaci niewielkich wypukłości w kanale odbytu na pomocą np. anoskopu. W tym stadium zaawansowania poza sporadycznymi jasnoczerwonymi krwawieniami nie powodują dolegliwości.

Stopień II

W tym stadium żylak odbytu może wypaść przy próbie parcia, ale dochodzi później do samoistnego cofnięcia. W tym stopniu choroby pacjent zauważy krwawienie na papierze toaletowym podczas wypróżniania, świąd i pieczenie. Ponadto towarzyszy takiej osobie uczucie niecałkowitego wypróżnienia, co z kolei przyczynia się do dłuższego przebywania w toalecie, do większego parcia, które to powoduje większe dolegliwości bólowe.

Stopień III

Z kolei w tym stadium dochodzi do częstszego wypadania hemoroidów nie tylko podczas wypróżniania, ale nawet podczas wysiłku fizycznego. Najczęściej są już stale widoczne i wyczuwalne, ale można je odprowadzić ręcznie. Ten stopień hemoroidów powoduje już znaczny ból, świąd oraz widoczne krwawienie na papierze toaletowym.

Stopień IV

W tym stadium choroby, hemoroidy wypadają poza odbyt i nie można ich z powrotem odprowadzić. Dochodzi do takich objawów jak: ból, sączenie, krwawienie, świąd oraz częste nietrzymanie stolca.

Hemoroidy mogą pojawić się wewnątrz odbytnicy, wówczas nazywane są hemoroidami wewnętrznymi, albo pod skórą wokół odbytu, wtedy nazywane są hemoroidami zewnętrznymi. Oba rodzaje mogą powstać jednocześnie. W razie wszelkich wątpliwości warto skorzystać z pomocy lekarza.

Jak zapobiec powstawaniu hemoroidów?

Oczywiście lepiej jest zapobiegać powstaniu choroby hemoroidalnej, niż ją leczyć. Aby nie dopuścić do jej rozwoju, warto przestrzegać kilku zasad:

 • odpowiednia dieta – warto spożywać produkty bogate w błonnik (warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste)
 • wyeliminuj w miarę możliwości siedzący tryb życia
 • regularnie uprawiaj sport, który masuje narządy trawienne oraz reguluje rytm trawienny
 • unikaj powstawaniu zaparć, aby niepotrzebnie nie obciążać okolic odbytu
 • nie siedź zbyt długo, a jeśli w pracy masz siedzący tryb, to wybierz twarde krzesło i rób krótkie przerwy na poruszanie ciała
 • ważne jest regularne wypróżnianie się, aby nie dochodziło do obciążania okolic odbytu (z toalety nie trzeba korzystać codziennie, wystarczy raz na 2-3 dni)
 • możesz wykonywać ćwiczenia polegające na zaciskaniu pośladków, jak podczas wstrzymania wypróżnienia
 • nie przesiaduj w toalecie zbyt długo, bowiem zbyt długie napinanie mięśni brzusznych skutkuje przeciążeniem układu żylnego
 • używaj bawełnianej bielizny
 • pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów (1,5-2 litrów dziennie przy normalnej diecie)
 • unikaj ostrych przypraw, kawy, herbaty, alkoholu, które powodują podrażnienie przewodu pokarmowego
 • dbaj o higienę
 • unikaj seksu analnego
 • staraj się unikać podnoszenia ciężarów, aby nie dochodziło do przeciążania mięśni brzucha
 • stosuj miękki papier toaletowy

Jak zdiagnozować hemoroidy?

Choroba hemoroidalna w początkowych stadiach leczona jest objawowo. Pacjenci dotknięci tym problemem poszukują skutecznych czopków, maści, tabletek, a jeśli one nie pomogą, udają się do specjalisty. Na początek warto jest zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku konieczności bardziej szczegółowej diagnostyki hemoroidów, warto wybrać się na wizytę do proktologa, który jest fachowcem w leczeniu chorób końcowego odcinka jelita grubego (hemoroidy, krwawienie z odbytu, ból podczas wypróżniania, uczucie niepełnego wypróżnienia, krew w stolcu, nietrzymanie stolca, owrzodzenia, ropne wycieki śluzu). Lekarz, aby postawić właściwą diagnozę może przeprowadzić badanie per rectum lub skierować na anoskopię, rektoskopię (proktoskopię), sigmoidoskopię,lub kolonoskopię.

Badanie per rectum

Badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt, to jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań w diagnostyce hemoroidów. Jeśli istnieje podejrzenie choroby hemoroidalnej, chorego może zbadań nawet lekarz pierwszego kontaktu. Badanie dostarcza lekarzowi wielu informacji, koniecznych do postawienia właściwej diagnozy i wyboru najwłaściwszej metody leczenia. Jest ono niemal bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Lekarz palcem wykonuje ruch okrężny wewnątrz odbytu, aby poznać stan hemoroidów, dokonać oceny odbytu i sąsiadujących narządów z odbytnicą.

Anoskopia

Ten rodzaj badania przeprowadza się stosując jednorazowy wziernik anoskopu o długości 8-10 cm. Podczas badania specjalista nie tylko dokona oceny stanu błony śluzowej, ale może też pobrać wycinek do dalszego badania histopatologicznego. Wskazaniem do tego rodzaju diagnostyki są krwawienia z odbytu.

Rektoskopia (proktoskopia)

Dzięki temu badaniu lekarz może dokonać oceny całej odbytnicy. W tym celu używa wziernika, jednak nieco dłuższego niż w przypadku anoskopii. W praktyce ten rodzaj diagnostyki stosuje się niezwykle rzadko, zlecając raczej pozostałe badania.

Sigmoidoskopia

Jest to badanie endoskopowe jelita grubego. Trwa ono kwadrans i dzięki niemu lekarz może wykluczyć inne choroby oraz inne przyczyny krwawienia z odbytu. W tym przypadku specjalista używa odpowiedniego wziernika.

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie jelita grubego. Polega ono na wprowadzeniu przez odbyt miękkiego narzędzia (kolonoskopu), dzięki któremu możliwa jest ocena stanu śluzówki jelita grubego. W diagnostyce hemoroidów badanie to zlecane jest przez lekarza bardzo często. Pozwala ono bowiem na wykluczenie innych niż hemoroidy, przyczyn krwawień z okolicy odbytu. Rutynowo do przeprowadzenia badania stosuje się odpowiedni żel, dzięki czemu nie jest ono bolesne.

Leczenie hemoroidów: czopki, maść czy tabletki

Początkowe stadia żylaków odbytu próbuje się zwalczyć objawowo. Dobrze sprawdzają się tutaj czopki, maści, czy tabletki, które mają za zadanie:

 • złagodzenie swędzenia
 • krwawienia
 • dyskomfortu i bólu

Czopki na hemoroidy

Stosowanie czopków na hemoroidy ma na celu złagodzenie bólu oraz dyskomfortu towarzyszącego żylakom odbytu. Preparaty te zawierają często benzokainę, która znieczula miejscowo, w innych pojawia się hydrokortyzon, balsam peruwiański lub kwas borowy. Leczenie choroby hemoroidalnej przy pomocy czopków bywa niestety nieskuteczne, bowiem jest ono uzależnione od stadium rozwoju choroby. Ich działanie ogranicza się często do łagodzenia stanu zapalnego hemoroidów, na przyspieszeniu gojenia się ran w kanale odbytu oraz odbudowie znajdującej się w nim błony śluzowej. Ich celem jest także zapobieganie ponownemu powstawaniu guzków krwawniczych.

Przeciwwskazaniem do stosowania czopków może być m.in.:

 • alergia lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu
 • niedrożność, zapalenie jamy otrzewnej, czy ropień odbytu
 • ciąża, karmienie piersią
 • przyjmowanie preparatów ziołowych
 • gruźlica, odra, zapalenie przełyku
 • choroby tarczycy i nerek
 • problemy hormonalne
 • cukrzyca
 • częste biegunki

Stosowne leczenie czopkami warto w takich sytuacjach skonsultować u lekarza specjalisty. Alternatywą do stosowania czopków są tabletki i maści – tylko co wybrać?

Maści na żylaki odbytu

Maści mające skutecznie rozprawić się z żylakami odbytu można dostać w każdej aptece bez recepty. Zawierają one różne substancje aktywne, których celem jest natychmiastowe przyniesienie ulgi i szybkie zniwelowanie dokuczliwych dolegliwości (bólu i pieczenia). Działanie to możliwe jest dzięki zawartym substancjom aktywnym mającym właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwbólowe. Zastosowana odpowiednio wcześnie może przyczynić się nawet do wchłonięcia żylaków odbytu.

Jednak stosowanie maści na guzki krwawnicze nie powinno trwać dłużej niż kilka, maksymalnie kilkanaście dni. Jeśli po tym czasie objawy choroby hemoroidalnej nadal nie ustąpią, konieczna będzie konsultacja u lekarza specjalisty (proktologa). Warto pamiętać, iż hemoroidy to choroba nawracająca. Niestety jeśli już raz się pojawiła, z dużym prawdopodobieństwem może powrócić. Kluczem do rozwiązania problemu żylaków odbytu jest bowiem zadziałanie od wewnątrz – zmiana diety na bogatszą w błonnik bądź zastosowanie odpowiednich tabletek. Nie można oczywiści zapominać o tym, aby tryb życia nie był jedynie siedzący.

Tabletki na hemoroidy

Jednym ze skutecznych sposobów uporania się z żylakami odbytu jest zastosowanie tabletek na hemoroidy. Warto jest im się bliżej przyjrzeć, bowiem stanowią alternatywę dla pozostałych preparatów do walki z żylakami odbytu. Tego typu suplementy mają za zadanie:

 • złagodzenie krwawienia
 • zmniejszenie swędzenia
 • zminimalizowanie dyskomfortu i bólu

Ich skuteczność polega na działaniu “od wewnątrz”, co pozwala uderzyć w sedno problemu, a nie jedynie na zewnętrznym łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej. Warto bliżej poznać suplement o nazwie VARICORIN, bowiem jego bogaty skład jest niedostępny w żadnym innym środku wspomagającym funkcjonowanie układu krążenia. Najważniejsze składniki aktywne, to:

 • Venocin® – ekstrakt z nasion kasztanowca. Jest to wysokospecjalistyczny składnik zawierający co najmniej 20% elastyny. Nasiona kasztanowca działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, co w przypadku żylaków okolicy odbytu ma szczególne znaczenie. Istotne jest, że składnik ten ma udowodnione działanie w profilaktyce żylaków i przeciwdziałaniu niewydolności żylnej.
 • Centellin® – pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą nie kryje się nic innego, jak naturalnie pozyskiwany ekstrakt z wąkroty azjatyckiej. Okazuje się, że przeprowadzone badania kliniczne udowodniły korzystny wpływ tej rośliny na poprawę krążenia żylnego oraz na stan naczyń krwionośnych.
 • Witamina C – pozyskiwana jest ona do suplementu z ekstraktu z gryki zwyczajnej. Składnik ten wzmacnia żyły i tętnice. Dodatkowo pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie układu krążenia.
 • Hesperydyna – jest to jedna z najlepiej znanych substancji aktywnych używanych w suplementach na żylaki, a jej skuteczność została udokumentowana. Varicorin zawiera w swoim składzie wysokie stężenie tego związku.
 • Winorośl właściwa – to jeden z kluczowych składników zwalczających hemoroidy, dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu, które korzystnie wpływa na układ krążenia. Istotny jest również fakt, iż sprzyja utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, co znacznie spowalnia rozwój choroby.
 • Oczar wirginijski – utrzymuje prawidłowy stan naczyń krwionośnych, skutecznie wspomaga krążenie krwi. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, co w przypadku hemoroidów ma szczególne znaczenie.

Varicorin działa tak silnie jak zawarte w nim składniki, a nawet mocniej, bowiem połączenie tych związków stanowi o wyjątkowej skuteczności preparatu. To z tego względu zadziałanie na hemoroidy od wewnątrz, stanowi dobrą alternatywę dla pozostałych sposobów walki z żylakami odbytu – warto się nimi zainteresować.

VARICORIN – ZAMÓW TERAZ Z RABATEM 20%

Jeśli jednak choroba hemoroidalna jest niezwykle zaawansowana, powyższe metody mogą okazać się niewystarczające i lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu terapii zabiegowej.

Zabiegowe metody leczenia hemoroidów

 • Metoda Barrona – nazywane inaczej gumkowaniem, opaskowaniem. Zabieg ten polega na założeniu na hemoroidy odpowiednich gumowych opasek, które zamykają dopływ krwi do guzka, co powoduje jego martwicę i odpadnięcie.
 • Skleroterapia – leczenie hemoroidów tą metodą polega na wstrzyknięciu leków skutkujących powstaniem miejscowego stanu zapalnego, a to w konsekwencji doprowadza do zamknięcia światła naczynia i zmniejszenia żylaków odbytu.
 • Koagulacja – w celu zmniejszenia hemoroidów lekarz wykorzystuje promieniowanie podczerwone, wymrażanie (krioterapię) lub energię cieplną.
 • Hemoroidektomia – to leczenie wyjątkowo ciężkich przypadków żylaków okolic odbytu. Jest to operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu hemoroidów oraz zamknięciu naczynia, które doprowadzało do niego krew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *