African Mango to suplement diety cieszący się ogromną popularnością i zaufaniem społeczeństwa ze względu na swoje właściwości odchudzające. Czy ten środek na odchudzanie faktycznie jest skuteczny na zdrowie oraz odchudzanie? Czy afrykańskie mango odchudza? Jak działa ten preparat? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w tej publikacji.

Co to jest African Mango?

Afrykańskie mango to owoc Irvingia ganonensis – rośliny z rodziny irwingowatych. Naturalnie występuje na terenach Afryki Zachodniej i Afryki Centralnej. W Polsce mango afrykańskie dostępne jest pod postacią suplementu diety (tabletek), którego producentem jest Key Player Limited. W jednej kapsułce tego preparatu znajduje się aż 600,00 mg wyciągu z afrykańskiego mango.

Jak zapewnia producent tego preparatu, African Mango to środek, który posiada takie właściwości:

 • skutecznie spala tkankę tłuszczową podczas stosowania
 • usuwa toksyny z organizmu
 • ogranicza łaknienie
 • poprawia metabolizm
 • redukuje poziom cholesterolu
 • wspomaga układ trawienny

Warto przy tym zaznaczyć, że suplement nie zawiera zbędnych wypełniaczy – tj. produkt oparty jest tylko i wyłącznie na ekstrakcie z afrykańskiego mango.

AFRICAN MANGO

african mango opakowanie

African Mango został opracowany w oparciu o bogate w witaminy i minerały – afrykańskie mango. Nasiona tego owocu zawierają dużą ilość błonnika, który daje nam poczucie sytości na dłużej, znacznie zmniejsza łaknienie i pozytywnie wpływa na zdrowie.

 • całkowicie usuwa toksyny z organizmu
 • pomaga w odchudzaniu
 • zmniejsza poziom cholesterolu we krwi
 • ogranicza apetyt
 • skutecznie spala tkankę tłuszczową

W swoim składzie suplement posiada również silny przeciwutleniacz Irvingia Gabonensis, wspomagający odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo dzięki harmonizowaniu leptyny odpowiedzialnej za zarządzanie zasobami energetycznymi, mango afrykańskie niezwykle skutecznie pomaga uzyskać wymarzoną sylwetkę.

AFRICAN MANGO – ZAMÓW TERAZ Z RABATEM 20%

Skład African Mango

Rynek suplementów diety na odchudzanie i zdrowie jest ogromny. Producenci bezustannie wprowadzają na rynek nowe rozwiązania w postaci tabletek, które tak naprawdę – nie wyróżniają się niczym szczególnym, tj. oparte są na tych samych składnikach. W przypadku dokładnie tego mango afrykańskiego nie możemy mówić o „ściemie”. Producent nie stosuje żadnych wypełniaczy – bazuje tylko na ekstrakcie z afrykańskiego mango. Pełna lista składników odżywczych (dane pochodzą z ulotki preparatu) prezentuje się następująco: Irvingia Gabonensis Seeds Powder, Capsule Shell: Gelatine, Colour: Titanium Dioxide.

Jak działa African Mango?

Aby lepiej zrozumieć fenomen tego suplementu diety, należy zaznajomić się z właściwościami afrykańskiego mango. Jak możemy przeczytać w publikacji „Irvingia gabonensis (Aubry-Lecomte ex O’Rorke) Baill”, 100-gramowa porcja pulpy owocowej zapewnia 61 kalorii i obejmuje:

 • 81g wody
 • 15,7g węglowodanów
 • 0,9g białka
 • 0,2g tłuszczów
 • 50 mg fosforu
 • 20 mg wapnia
 • 7 mg witaminy C
 • 2 mg żelaza

Kluczowe dla odchudzania są włókna pokarmowe (błonnik). To właśnie one odpowiadać mają za bardzo wysoką efektywność tego preparatu. Przypomnijmy tylko, że według wiedzy encyklopedycznej błonnik pokarmowy:

 • ogranicza wchłanianie cholesterolu
 • poprawia metabolizm – tylko jedna z właściwości odchudzających
 • ogranicza wchłanianie trójglicerydów
 • obniża stężenie glukozy we krwi
 • obniża zapotrzebowanie na insulinę
 • spowalnia rozkład węglowodanów
 • pomaga w odchudzaniu
 • wiąże jony sodu
 • ogranicza łaknienie
 • pełni rolę prebiotyczną
 • reguluje wypróżnienia
 • przyśpiesza perystaltykę jelit
 • zapobiega zaparciom

Co oczywiste, tego wszystkiego można spodziewać się stosując regularnie African Mango. Wartym odnotowania jest również fakt, iż suplementy oparte na wyciągu z afrykańskiego mango, wielokrotnie były poddawane różnym badaniom. Nie mniej jednak – to nie one sprawiły, że środek jest tak popularny. Wysokie zainteresowanie produktem w postaci tabletek to efekt licznych, pozytywnych opinii. Uważa się, że pewnego rodzaju przełomem jeśli chodzi o popularność tego środka była wypowiedź amerykańskiego lekarza Mehmeta Oza w talk-show „Doktor Oz radzi!”, który stwierdził, że stosowanie afrykańskiego mango w jego przypadku przyczyniło się do utraty ponad 3 kilogramów w miesiącu – bez zmian w diecie i aktywności fizycznej.

African Mango – opinie lekarzy i ekspertów

Wspomniany doktor Oz w swoim talk-show określił African Mango mianem „cudu w twojej domowej apteczce”. Zasugerował także, że jest to naturalne i w pełni bezpieczne remedium na pozbycie się zbędnych kilogramów. Ponadto doktor zauważył, że ekstrakt z afrykańskiego mango przyczynia się do redukcji poziomu „złego” cholesterolu we krwi. Niedługo po ogłoszeniu tych rewelacji, z różnych stron świata zaczęły napływać pozytywne recenzje jako naturalnego wspomagacza odchudzania. Pozytywne rekomendacje zostały wydane przez popularnych lekarzy, trenerów personalnych, a także przez dziennikarzy.

 Co na to wszystko badania? 

W 2005 r. na Uniwersytecie Jaunde w Kamerunie przeprowadzono badania mające na celu stwierdzenie, czy African Mango odchudza i pozytywnie wpływa na zdrowie. Doświadczenie, w którym udział wzięło 40 ochotników zostało przeprowadzone techniką podwójnie ślepej próby. Przez miesiąc grupa 28 uczestników przyjmowała 1,05 grama ekstraktu, natomiast grupa 12 osób otrzymała jedynie placebo. Wyniki okazały się zaskakujące. Uczestnicy grupy otrzymujący wyciąg z afrykańskiego mango odnotowali średni spadek masy ciała o 5,26%, natomiast osoby otrzymujące placebo zrzuciły jedynie 1,26 % masy swojego ciała.

Co więcej – po zakończeniu doświadczenia, przeprowadzono wyniki według których uczestnicy odnotowali także spadek stężenia trójglicerydów oraz „złego” cholesterolu (LDL) we krwi. Odnotowano natomiast wzrost stężenia „dobrego” cholesterolu (HDL).

Przeprowadzone badania pokazują zatem, że African Mango to środek działający wielokierunkowo, nie tylko jako spalacz tłuszczu. Stosowanie produktu może przyczynić się do zwiększenia ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu.

Opinie na temat suplementu African Mango

Mówi się, że najlepszą oceną efektywności konkretnego suplementu jest przegląd opinii i recenzji. W przypadku African Mango można mówić o pewnym fenomenie – zdecydowana większość ocen, komentarzy i opinii ma charakter pozytywny. W przypadku suplementów diet na odchudzanie jest to swojego rodzaju novum.

Najczęściej konsumenci chwalą sobie Irvingia gabonensis za bardzo wysoką skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Nie brakuje opinii mówiących o tym, iż środek ten pozwala schudnąć nawet 10-12 kilogramów w skali miesiąca. Pragniemy jednak zauważyć, że takich wyników spodziewać należy się tylko wtedy, gdy jednocześnie zadbamy o dietę i aktywność fizyczną.

african mango opinie

Kiedyś był problem z nadwagą i stosowałaś/eś African Mango? Podziel się z nami swoją recenzją. Wystarczy, że wyślesz swoją opinię na adres [email protected], a my umieścimy ją poniżej. W celu potwierdzenia autentyczności opinii na temat tabletek – prosimy o dołączenie informacji dotyczącej potwierdzenia zakupu (paragon/opakowanie produktu itp.).

 Nadesłane opinie: 

Martyna (ma************[email protected])

Powiedzieć, że mango afrykańskie to suplement skuteczny, to jak nie powiedzieć nic. Dla mnie to PRAWDZIWE WYBAWIENIE. Z otyłością zmagałam się od czasów liceum. Nadprogramowe 25 kilogramów wpływały na moją samoocenę, jakość życia i ogólne zdrowie. Wielokrotnie podejmowałam próby odchudzania, ale zawsze nieskutecznie.

To co było dla mnie ważne, to fakt, iż redukcja następuje bardzo szybko. Do tej pory moim osobistym rekordem było zrzucenie 2,5 kilograma w ciągu miesiąca. Z tym suplementem poprawiłam wynik o jakieś 300%! Finalnie, 3 miesiące suplementacji zakończyły się wynikiem -25kg.

Warto jednak pamiętać, że takie tempo redukcji może być niebezpieczne. Dlatego też, kluczem do sukcesu jest połączenie zasad zdrowego żywienia z suplementacją. Wówczas – wszystko przebiega zgodnie z planem i nie stanowi żadnego zagrożenia.

Barbara (wa*********[email protected])

Mój wynik z African Mango nie był jakiś imponujący, gdyż stosowałam ten produkt bez diety i żadnych ćwiczeń. Mimo to, udało się zredukować blisko 10 kilogramów (w czasie trzech miesięcy).

Dodam jednak, że produkt świetnie wpływa na samopoczucie i zdrowie organizmu. Człowiek ma więcej energii i przede wszystkim – nie podjada. Przez cały dzień czułam zdecydowanie większe nasycenie + wyeliminowałam podjadanie w nocy. Uważam, że to kluczowa właściwość tego suplementu.

Istotne jest również to, że po odstawieniu nie ma czegoś takiego jak efekt jojo. Waga jest stabilna i utrzymuje się od kilku miesięcy na wypracowanym poziomie.

Arkadiusz (ar******[email protected])

W swoim życiu stosowałem dziesiątki różnych środków na odchudzanie i muszę powiedzieć jedno – ŻADEN z preparatów nie działał tak jak tabletki African Mango. Przede wszystkim, realnie ograniczony został mój apetyt (nie czułem głodu, co do tej pory było główną przyczyną mojej nadwagi).

Ile schudłem? Łącznie blisko 14 kilogramów. To może nie jest jakiś super wynik patrząc na czas (90 dni), ale ja byłem bardzo zadowolony. Polecam!

Warto wiedzieć! Zazwyczaj stosowanie suplementów diet na odchudzanie powinno pełnić rolę asysty dla innych procesów: diety i treningu. W przypadku African Mango – środek wykazuje działanie nawet bez realizacji powyższych.
Producent zaleca stosować ten produkt raz dziennie. 2 kapsułki należy spożywać na 30 minut przed posiłkiem i popijać dużą ilością wody. W przypadku gdyby spadek wagi był zbyt wysoki i powodował dyskomfort, dawkę można obniżyć do 1 kapsułki. Zwiększenie zalecanej dawki może odbyć się tylko po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Jak prawidłowo stosować African Mango?

african mango dawkowanie

Produkt polecany jest zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Nie powinien być stosowany przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące.

Czy African Mango powoduje skutki uboczne?

Jako że African Mango nie posiada żadnych uzupełniaczy i jest produktem opartym o naturalny wyciąg z owoców, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych jest minimalne.

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre źródła podają, iż produkt może powodować ból głowy i migrenę. W każdym razie – takie przypadki pojawiają się bardzo rzadko. Zazwyczaj, suplementacja przebiega bezproblemowo i nie wpływa negatywnie na zdrowie.

Gdzie kupić African Mango?

African Mango to preparat, którego producentem jest firma Key Player Limited. Prowadzi sprzedaż wysyłkową także na terenie naszego kraju. Suplement bez trudu zakupimy na africanmango.pl (na stronie znajdziesz również inne informacje o produkcie).

african mango gdzie kupić

Niekiedy African Mango dostępny jest także w serwisach aukcyjnych, tj. Allegro, eBay, OLX itp. Nie mniej jednak – kupując preparat w tym miejscu nie otrzymamy gwarancji oryginalności i zwrotu pieniędzy.

Jak rozpoznać oryginalne African Mango?

Na fali popularności omawianego ekstraktu powstało wiele suplementów diety nazywanych tak samo. Różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim składem. Pierwszym, oryginalnym ekstraktem wprowadzonym do sprzedaży w Polsce jest African Mango 6000 mg. To jedyny środek zawierający największą na rynku dawkę ekstraktu z pestek. Z jednej strony w sklepach oraz w internecie można znaleźć wiele różnych produktów, ale często zawarta w nich dawka wyciągu jest zbyt mała, by przynieść rezultaty. Ponadto niektórzy z producentów dopuszczają się oszustwa sprzedając ekstrakt z owocu mango, a nie z jego pestek. Dlatego jeżeli już zdecydujemy się na suplementację afrykańskim mango, zainwestujemy mądrze w oryginalny produkt; można dokonać zakupu ze strony internetowej producenta – www.africanmango.pl

Aby uniknąć podróbek i późniejszych rozczarowań należy dokonać zakupu prosto poprzez stronę producenta. Znajdziemy tam oryginalny ekstrakt. Co więcej, producent oferuje posprzedażowe wsparcie w postaci 90-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy. Jeżeli w trakcie kuracji uznamy, że działanie nie spełnia naszych oczekiwań, wystarczy odesłać opakowanie, a wtedy producent zwróci nam wszelkie poniesione w związku z zakupem koszty. Oznacza to, że kupując produkt tak naprawdę nic nie tracimy.

African Mango – cena. Ile kosztuje?

To preparat, którego cena zależna jest od wielkości zakupów. Wraz z każdym kolejnym opakowaniem możemy otrzymać wyższy rabat. Najlepiej obrazuje to poniższa tabela:

Ilość opakowań African MangoCena jednostkowa i wysokość rabatu (informacja ze strony producenta)
1 opakowanie159,37 zł.
2 opakowania151,40 zł. (-5%)
3 opakowania143.43 zł. (-10%)
6 opakowań135.46 zł. (-15%)
9 opakowań127.50 zł. (-20%)
12 opakowań119.53 zł. (-25%)

Warto zatem już przed dokonaniem zakupu preparatu oszacować jak długo będzie trwał proces redukcji.

african mango ile kosztuje

1 paczka African Mango zawiera 60 kapsułek i przy zalecanym dawkowaniu (2szt./doba) wystarczy na 30 dni (1 miesiąc).

REDAKCJA POLECA – 20% TANIEJ!

Czy warto kupić African Mango na odchudzanie?

Bez cienia wątpliwości mango afrykańskie to jedno z najlepszych dostępnych rozwiązań na odchudzanie. Oczywiście, należy mieć na uwadze fakt, iż jest to tylko i wyłącznie suplement diety, aczkolwiek jego efektywność stoi na naprawę wysokim poziomie. Liczne opinie i recenzje – zarówno konsumentów, jak i dietetyków zdają się być najlepszą rekomendacją dla tego preparatu.

Pamiętajmy także, że tabletki na odchudzanie nie działają jak magiczne zaklęcie. Owszem, afrykańskie mango według wielu relacji pomaga zrzucić zbędne kilogramy bez wyrzeczeń, jednak szczęściu warto pomóc. Wraz ze stosowaniem powinniśmy zmienić nieco nasz styl życia. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze, ograniczenie używek oraz aktywność fizyczna to elementy, które pozwolą nam jeszcze szybciej pozbyć się zbędnego balastu. Co więcej – zdrowszy styl życia pomoże nam także uniknąć efektu jojo. Dlatego suplementację zawsze warto łączyć ze zmianą nastawienia oraz zmianą stylu życia. Wiele osób dzięki stosowaniu afrykańskiego mango wraz z dietą w ciągu kilku tygodniu osiągnęło efekty, o jakich marzyli przez lata.

15 komentarzy
 1. Eryk

  Po miesiącu zażywania… jestem zadowolony. Szkoda tylko, że kupiłem pojedynczo… bo spora strata. Teraz dokupiłem trzy opakowania (22kg zostało do zrzucenia). Zobaczymy czy efekt się utrzyma. Póki co… 7 kilogramow. Wiadomo… dietka, trening i te sprawy też ogarnięte, ale… nigdy wcześniej (a prób miałem sporo) odchudzanie nie przebiegało tak sprawnie. Jest progress! Pozdrawiam serdecznie!!

  Odpowiedz
 2. MałyiGruby

  Dziwi mnie jedno… czemu takie dobre preparaty nie są reklamowane w TV? Tylko sam chłam, który…. nie działa? Na Mango trafiłem w Internecie (na forum) i kupiłem i działa. Wcześniej korzystałem z różnych środków, większość pojawia sie w każdej przerwie reklamowej. Niby były tańsze, ale… nie działały. Kasa w błoto. African dosyć drogie, ale… jak ma coś pomóc to – jak widać po moim przypadku – trzeba zapłacić.

  Odpowiedz
 3. Bruno

  Zamówiłem, zobaczymy czy działa. Oczywiście nie nastawiam się… wiem, że suple nie zrobią całej roboty, ale skoro pomagają nawet wtedy, gdy nie ćwiczymy/nie stosujemy diety to jakieś efekty na pewno będą (mam nadzieję!). Stosowałem różne środki, ale bez lepszych rezultatów. I muszę powiedzieć, że tutaj faktycznie opinie o African Mango na tle konkurencji prezentują się naprawdę bardzo dobrze.

  Odpowiedz
 4. Ania

  Słyszałam od znajomej, że ten suplement jest bardzo skuteczny. Straciła 9 kilogramów w ciągu miesiąca. Wcześniej nie wierzyłam, że takie produkty mogą naprawdę działać…i tak skutecznie. Po tym, jak dowiedziałam się o historii utraty wagi mojej kolegi, postanowiłam kupić opakowanie. Teraz nie mam wątpliwości i będę czekać na podobne wyniki

  Odpowiedz
 5. Elza

  Do pewnego czasu miałam takie przekonanie, że suplementy na odchudzanie to ściema. Dopiero po tabletkach African Mango zmieniłam zdanie, ale od początku: od liceum miałam nadwagę, która powoli, ale stale się powiekszała. Dopiero po kilku latach, gdy życie towarzyskie się skonczyło (każdy poszedł w swoją strone) zrozumialam, ze musze schudnąć by kogoś poznać. Trening, dieta… to wszystko dawało rezultaty, ale zwykle zrzucałam max 2 kilogramy miesiecznie. To sprawiało, że moja motywacja cierpiała i wpadałam w błędne koło. Co schudłam kilka kilogramów, to straciłam motywację i od nowa przytyłam.

  Zaczelam szukac dobrego suplementu. Na poczatku… kilka propozycji z reklam w TV… żadna nieskuteczna. Potem kilka wynalazków z sieci… zero efektów. I teraz African Mango… 23 kilogramy w 4 miesiące. To mówi samo za siebie.

  Odpowiedz
 6. Anielka

  Afrykańskie mango jest znane na całym świecie. W ubiegłym roku podczas wakacji w Hiszpanii afrykańskie mango można było dostać w każdym sklepie. I nie mam tutaj na myśli tylko naturalnego świeżego owocu ale także mango suszone oraz w postaci suplementów. A najlepsze jest to, że tam suplementy z afrykańskim mango to “normalka”.. można kupić w aptece, supermarkecie oraz online. Mnóstwo ludzi stosuje afrykańskie mango na odchudzanie co mnie naprawdę zaskoczyło. Do tamtej pory stosowałam inny suplement ale po powrocie do Polski zmieniłam stosunek to tego suplementu. Wcześniej miałam obiekcje czy suplementy na bazie mango mogą rzeczywiście wspomóc odchudzanie. Stosuję ten suplement już pół roku i naprawdę jest rewelacyjny. Teraz wcale mnie nie dziwi fakt, że Hiszpanki są takie szczupłe 🙂

  Odpowiedz
 7. Adi

  Powiem tak: African Mango to suplement, który na pewno jest skuteczny, ale… trudno mi uwierzyć, że działa bez diety i treningu. W końcu… każdy dietetyk mówi, że jadłospis jest wskazany. Jak to w takim razie działa?

  p.s: stosowałem ten suplement i efekty – 7 kilogramy mniej w miesiąc, ale… miałem też dosyć restrykcyjny jadłospis (2200 kcal). IMO… warto kupić, ale nie liczcie że robota zostanie zrealizowana sama z siebie.

  Odpowiedz
 8. Weronia

  Suplement diety generalnie jest jedyne dodatkiem do codziennej diety. Nie schudniemy stosując tylko i wyłącznie tabletki. Musimy pokusić się o odrobinę ruchu oraz o odpowiednio zbilansowaną dietę. Nic nie przychodzi tak łatwo. Dopiero w połączeniu z ruchem, składniki afrykańskiego mango działają cuda wspierając organizm w spalaniu tkanki tłuszczowej i ulepszaniu procesu metabolizmu.

  Odpowiedz
 9. Grażyna

  Mam pytanko do osób, które mają doświadczenia w stosowaniu suplementów. Czy można je stosować wraz z ziołami? Od dość dawna stosuję olej z wiesiołka oraz codziennie piję napar z nagietka. Od czasu do czasu piję także miętę na żołądek oraz melisę na nerwy. Wiem, ze suplement jest dodatkiem do diety ale czy takie zioła nie hamują działania suplementów?

  Odpowiedz
  • Lilka

   Ja także codziennie stosuję olej z wiesiołka ze względu na zaplanowaną ciążę a przy tym biorę suplement diety z afrykańskim mango i nie mam żadnych skutków ubocznych. Tabletki działają tak jak powinny. W składzie suplementów znajduje się wiele witamin, minerałów oraz ziół także, więc to nie ma najmniejszego znaczenia.

   Odpowiedz
  • Nowak L.

   Słyszałam rożne opinie na ten temat ale to mit, że zioła hamują działanie suplementów gdyż w większości w składach suplementów możemy znaleźć waśnie zioła. Stąd też naturalne działanie takich preparatów. Sama także stosuję suplement diety na odchudzanie a przy tym piję siemię lniane oraz herbatki ziołowe. Nie dostrzegłam skutków ubocznych. Wręcz przeciwnie – zioła są bardzo zdrowe.

   Odpowiedz
 10. Aniela

  Czy suplement diety daje radę z ograniczoną aktywnością fizyczną? Złamałam nogę dwa miesiące temu.. leżenie w łóżku w domu wykończyło mnie. Przytyłam 10 kg. Nie jestem w stanie wykonywać żadnych poważnych ćwiczeń a bardzo źle się czuję w swojej skórze..

  Odpowiedz
  • Emika

   Bardzo ci współczuję, doskonale wiem przez co przechodzisz. Miałam także złamaną nogę i przytyłam 5 kg. Leżenie w łóżku sprawiło że nie tylko przybyło mi wagi ale lat. Każdy mi mówił że zrobiłam sie ”kawał baby”. No cóż, to było okropne. Sama stosowałam podobne suplementy i naprawdę dają radę. A aktywność fizyczną z czasem zwiększysz więc nie łam sie.

   Odpowiedz
 11. Małgorzata W.

  Wszędzie piszą o tym afrykańskim mango. Niech mi ktoś wyjaśni jego fenomen. Czy rzeczywiście pomaga? Ja stosuję suplement diety na odchudzanie z czarnym pieprzem który uważam za najlepszy ale kusi mnie zmiana na African Mango. Ma mnóstwo recenzji.

  Odpowiedz
 12. Piter

  Uważam że preparat jest skuteczny ale tylko w połączeniu z ćwiczeniami i zmianą diety. Na rynku są rożne środki pomagające w walce z otyłością, ale trzeba stosować je tylko jako wspomaganie. Ja biorę ten środek aby nie dojadać, ale przede wszystkim ćwiczę.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.