Tabletki czy maść na żylaki? Co wybrać?

Data ostatniej aktualizacji: 20 kwietnia 2024

Autor: Michał Adamczyk

Tabletki czy maść na żylaki? Które rozwiązanie jest efektywniejsze? To pytanie zadaje sobie multum osób. Według badań przeprowadzonych w Polsce, Francji i Niemczech, mogą one dotyczyć nawet od 32,4 do 51,3% kobiet oraz od 27,8 do 30,2% mężczyzn, w zależności od stopnia zaawansowania problemu.

Czym tak naprawdę są żylaki? Są to zmiany żył powierzchniowych, a dokładnie ich poszerzenie. Zazwyczaj mają one kształt workowaty lub wrzecionowaty. Towarzyszy im dodatkowe poszerzenie i poskręcanie. Żylaki to nie tylko problem natury wizualnej. Często powodują opuchliznę, uczucie zmęczenia nóg, a także ból. Mogą także powodować przykre powikłania. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich leczenie.

Przyczyny żylaków i niewydolności żylnej

Niewydolnością żylną nazywamy zespół objawów związanych z długotrwałym poszerzeniem naczyń krwionośnych i związanym z nim wzrostem ciśnienia krwi. Jakie są przyczyny tego stanu?

Źródła przewlekłej niewydolności żylnej dzielimy na pierwotne – związane z wadami budowy ścian żylnych oraz zastawek – oraz wtórne. W pierwszym przypadku zazwyczaj na problemy związane z anatomią nakładają się dodatkowe czynniki. Możemy wśród nich wymienić ciążę czy zmiany hormonalne, w tym antykoncepcję. W przypadku niewydolności wtórnej najczęściej jest ona spowodowana przepływem wstecznym, niedrożnością żył lub obydwoma zjawiskami jednocześnie.

Żylaki są nie tylko problemem wizualnym. Mogą powodować szereg dolegliwości i komplikacji, a nieleczone często się nasilają. Dlatego istotne jest ich leczenie i spowolnienie lub zatrzymanie rozwoju choroby.

Sposoby na żylaki

Żylaki kończyn dolnych powodują problemy w wielu strefach – od wizualnych po zdrowotne. Dlatego, aby sobie z nimi poradzić, trzeba zarówno wdrożyć pomoc w postaci odpowiednich środków, jak i zmienić styl życia. W przypadku zaawansowanej choroby istnieją bardziej inwazyjne metody, takie jak zabieg laserowy czy operacja.

Ćwiczenia i zmiana stylu życia

Jednym z kluczowych aspektów leczenia żylaków jest zadbanie o siebie i zmiana stylu życia. Te proste sposoby wymagają zazwyczaj regularności, jednak ich wpływ na zdrowie układu krążenia jest nieocenione. Ważne są przede wszystkim ćwiczenia wytrzymałościowe, tzw. kardio, które wzmacniają układ krążenia. Dlatego zarówno przy leczeniu żylaków, jak i w zakresie ich zapobiegania, polecane są spacery, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Doskonale także w przypadku zaawansowanych problemów sprawdza się aerobik, stepper oraz regularne rozciąganie.

Istotną kwestią jest trzymanie nóg w górze, zwłaszcza podczas odpoczynku nocnego. Ta prosta czynność pomaga lepiej działać naszemu układowi krwionośnemu, szczególnie w tak wymagających strefach jak nogi. Pozwala to uruchomić tzw. pompę mięśniową, czyli zwiększyć przepływ krwi do mięśni. Warto unieść nogi trochę wyżej zwłaszcza przy długotrwałym siedzeniu.

Terapia kompresyjna – uciskowa

Jest to jeden z bardziej powszechnych sposobów leczenia niewydolności żylnej oraz wsparcia dla osób z żylakami. Zasada tego typu leczenia jest prosta i skuteczna. Odpowiedni ucisk – najsilniejszy w okolicy kostki i zmniejszający się w górę nogi – wspomaga funkcję naszych mięśni, tzw. pompy mięśniowej. Kompresja przyciska rozciągnięte ściany żył i zmniejsza ich światło. Zastawki mają wtedy możliwość poprawnie się zamykać, a tym samym odpowiednio działać.

Środki zewnętrzne

Żylaki powodują szereg objawów, które często powodują dyskomfort. Na część z nich pomagają środki do stosowanie zewnętrznego, na inne – działanie od wewnątrz.

W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy liczne specyfiki, które mają nas wspierać w walce z tak nieprzyjemnym problemem, jakim są żylaki. Maści i żele działają miejscowo i przynoszą ulgę. Jak odnaleźć się w gąszczu propozycji?

Podczas wyboru odpowiedniej maści lub żelu na żylaki, powinniśmy przede wszystkim sugerować się składnikami użytymi w specyfikach. Niezwykle skuteczny jest wyciąg z kasztanowca, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i zmniejszające lepkość krwi. Uszczelnia także oraz uelastycznia naczynia krwionośne. Możemy również zdecydować się na środki z samym składnikiem czynnym wyciągu z kasztanowca, czyli escyną. Dość popularna jest także maść z ruszczyka kolczastego, znana już od wieków ze swoich właściwości zapobiegania rozszerzaniu żył i wzmacniania naczyń krwionośnych. Działa także przeciwzapalnie, uelastycznia i uszczelnia żyły oraz zapobiega obrzękom. Dzięki temu jest skuteczny w walce zarówno z przyczynami, jak i skutkami żylaków.

Sposoby wewnętrzne

Suplementy i tabletki są jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z żylakami. Pozwalają one dostarczyć istotne składniki, które nie tylko przyniosą ulgę w objawach choroby. Dobrze dobrane środki pomagają walczyć z przyczynami problemu i wzmocnić nasze naczynia krwionośne.

Aby tabletki były skuteczne, muszą posiadać odpowiedni skład. Tak samo, jak zewnętrznie, niezwykle skuteczny jest wyciąg z kasztanowca, zawierający escynę. Od wewnątrz jesteśmy także w stanie dostarczyć witamin, które wtedy są najbardziej skuteczne. Suplementy pomogą zadbać o odpowiednie krążenie i uelastycznienie naczyń krwionośnych.

Tabletki, jak każdy ze sposobów na żylaki, wymagają regularności w stosowaniu. Kluczem do sukcesu terapii jest także kompleksowy skład. Dzięki temu nie musimy przyjmować kilku suplementów i cieszyć się komfortem. Tabletki mają też jeszcze jedną, ogromną zaletę. Wystarczy połknąć tabletkę – nie musimy czekać czy wykonywać masaży. Dają także trwałe efekty i ulgę na naprawdę długi czas. Wielu osobom pozwalają także zmniejszyć wygodęi polepszyć funkcjonowanie, eliminując ból oraz dyskomfort.

Domowe sposoby na żylaki

Jeśli lubisz żyć blisko natury i próbować niekonwencjonalnych rozwiązań, możesz spróbować domowych sposobów na żylaki.

Jedną z takich metod jest czosnek. Jego działanie przeciwzapalne, poprawiające krążenie oraz usprawniające proces usuwania toksyn z organizmu to duża pomoc przy żylakach kończyn dolnych. Warto używać go w formie do spożycia, ale sprawdza się też dobrze jako składnik mieszanek do stosowania podczas masaży oraz okładów – szczególnie nocnych.

Ocet jabłkowy jest wszechstronnym środkiem, dobrym dla naszego zdrowia oraz wyglądu. Okazuje się jednak, że można też go użyć przy leczeniu objawowym żylaków. Zawiera wiele witamin, w tym silne przeciwutleniacze, a także kwasy i składniki mineralne, które poprawiają stan naczyń krwionośnych. Regularne masaże nóg z zastosowaniem octu jabłkowego mogą pobudzić przepływ krwi, zwężać i uelastycznić żyły, a także pomóc w dokuczliwych, powodujących dyskomfort objawach: bólu, swędzeniu i opuchliźnie.

Natka pietruszki na żylaki jest sposobem znanym już naszym przodkom. To przede wszystkim cenne źródło witaminy C, silnego przeciwutleniacza, oraz rutyny, która uelastycznia i wzmacnia naczynia krwionośne. Najskuteczniejsza jest w formie wywaru, którego następnie używa się do regularnego masażu nóg. Wystarczy podgotować posiekany pęczek listków w wodzie przez 5 minut. Do odcedzonej, przestudzonej mieszanki należy dodać kroplę olejku różanego lub nagietkowego.

Zabiegi lub operacja

Leczenie żylaków może zakładać także zabiegi lub operacje. Jedną z popularniejszych, mniej inwazyjnych procedur jest skleroterapia, czyli inaczej ostrzykiwanie. Wykonuje się ją po ocenie zmian przez lekarza. Następnie do zmienionej chorobowo żyły wstrzykuje się specjalny środek, który ma za zadanie wywołać odczyn zapalny ściany naczynia. W tym miejscu powstaje skrzeplina, która stopniowo ulega zwłóknieniu. Prowadzi ona do zamknięcia światła naczynia. Dochodzi do zaniknięcia żylaka poprzez zanik ciśnienia.

Klasyczną, najbardziej powszechnie znaną metodą leczenia jest tzw. stripping, czyli tradycyjna operacja żyły odpiszczelowej. Polega na wyprowadzeniu za pomocą specjalnej sondy tego naczynia. Następnie wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcia na pozostałych żyłach, przez które usuwa się żylaki. Procedurę tę nazywa się miniflebektomią. Ostatnim etapem jest przecięcie naczyń przeszywających, które są niewydolne i mają uszkodzone zastawki. Następnie zakłada się opatrunek z bandażem elastycznym, który ma stymulować krążenie w operowanej kończynie.

Ranking środków na żylaki

Żylaki są przewlekłym problemem, który może powodować znaczny dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie środki bez recepty pomogą nam w walce z nimi?

Nazwa Gdzie kupić? Dla kogo?
Varicorin Oficjalna strona https://varicorin.pl/ Dla osób cierpiących na przewlekłe bóle i skurcze związane z niewydolnością żylną.
Diohespan Max Apteka Dla osób cierpiących na żylaki w różnym stopniu – od pajączków po duże zmiany.
Aescin żel Apteki i sklepy ze środkami bez recepty Dla osób cierpiących na miejscowe zmiany, obrzęki i uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Miejsce I: Varicorin

Varicorin wyróżnia się na tle innych leków bez recepty przede wszystkim kompleksowym składem. Dzięki temu wpływa na wiele aspektów związanych z niewydolnością żylną oraz żylakami.

VARICORIN – ZAMÓW TERAZ Z RABATEM 20%

Varicorin szybko daje efekty i poprawia wygląd nóg. Pomaga zatrzymać postępowanie choroby i skutecznie walczyć z objawami. Pozwala przywrócić komfort codziennego życia. W opakowaniu znajduje się aż 60 tabletek. Bogaty skład wyróżnia go spośród innych produktów na rynku i to właśnie on świadczy o skuteczności. Co więcej, producent Varicorinu zapewnia 90-dniową gwarancję – wystarczy odesłać opakowanie.

Miejsce II: Diohespan Max

Diohespan Max jest popularnym środkiem dla osób, które skarżą się na problemy z układem krwionośnym. Główną substancją czynną w tym środku jest diosmina – naturalny składnik, który wspomaga pracę naczyń żylnych. Jest ona stosowana już od lat 70 ubiegłego wieku. Ma właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Poprawia krążenie w naczyniach włosowatych oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Wpływa także pozytywnie na naczynia limfatyczne oraz krążenie limfy.

Środek Diohespan Max jest łatwo dostępny i dość tani. Dzięki prostemu składowi jest bezpieczny i popularny. Pomaga przede wszystkim na dokuczliwe objawy żylaków. Jest także polecany osobom, które zmagają się z hemoroidami – zwłaszcza że pomagają w walce z obrzękami i bólem.

Miejsce III: Aescin Żel

W leczeniu żylaków środki stosowane zewnętrznie pozwalają na przyniesienie ulgi, zwłaszcza w przypadku obrzęków i swędzenia. Aescin jest jednym z popularniejszych tego typu środków. Posiada trzy substancje czynne. Salicylan dietyloaminy działa przede wszystkim przeciwzapalnie.i przeciwbólowo. W leku znajdziemy także escynę, która wykazuje podobne działanie i jest popularnym składnikiem w środkach na żylaki. Zawiera również heparynę, czyli substancję przeciwzakrzepową.

Niestety, dla niektórych Aescin może być za mało wydajny. Jednak wiele osób uważa go za bardzo skuteczny. Należy też pamiętać, aby nie stosować go na otwarte rany, błony śluzowe, w przypadku martwicy skóry oraz gdy została ona poddana napromienianiu.

Maść czy tabletki?

Żylaki to złożony problem, który dotyka wielu stref i wymaga kompleksowego podejścia. Dlatego pytanie “Maść czy tabletki?” powinno raczej brzmieć “Jaka maść i tabletki?”. Działanie zewnętrzne i wewnętrzne, jeśli będzie się skutecznie uzupełniać, może przynieść ogromną poprawę zdrowia. Zaniedbanie jednej strefy może skutkować zatrzymaniem efektów lub ich brakiem.

Maści i żele są przede wszystkim dobrym wyborem przy walce z objawami żylaków i doskonale sprawdzają się przy regularnych masażach, które wspierają leczenie. Tabletki, które działają od środka, pozwalają uzyskać długotrwałe efekty i działają u źródła problemu.

Autor: Michał Adamczyk

Założyciel i główny redaktor serwisu Być Zdrowym. Od 2009 roku aktywnie związany z branżą medyczną, szczególnie w zakresie medycyny naturalnej, suplementacji i zdrowia seksualnego mężczyzn. Prywatnie miłośnik sportów wodnych i biohackingu. Jego celem jest świadoma edukacja o zdrowiu i rzetelna pomoc w procesie dbania o nie. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: Tabletki czy maść na żylaki? Co wybrać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

Tabletki czy maść na żylaki? Co wybrać?

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze